Waxworks

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.363
Waxworks (1).jpg

Waxworks (2).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπαιζα Waxworks στο PC.

Ήταν πολύ ατμοσφαιρικό, αλλά με απογοήτευε στο χειρισμό όταν είχε να κάνει με εχθρούς. Πολύ απλά έκανες κλικ συνέχεια πάνω στον εχθρό, εμφανιζόταν η μπουνιά ή το όπλο που κατείχε και σιγά σιγά κοβόταν το κεφάλι και τα 2 χέρια του εχθρού. Τίποτα σπουδαίο.

Όλα τα υπόλοιπα μια χαρά. Το μυστήριο, η καθοδήγηση στο νεκροταφείο, στα τούνελ ή μέσα στη πυραμίδα, κτλ.
 
Μπράβο για το review telonio.

Το Waxworks το είχα δει παλαιότερα σε video-κασέτα και αργότερα το αγόρασα σε dvd. Αν και σχεδόν παρωδία τρόμου, ήταν από τα λίγα θρίλερ που συνδύαζε όλα τα απέθαντα πλάσματα μαζί. Έτσι βλέπω πως είναι πάνω κάτω και το παιχνίδι από τις εικόνες, χωρίς να το έχω παίξει.

Επειδή γνωρίζω πως είσαι κι εσύ fan της κατηγορίας των παιχνιδιών (και ταινιών) αυτών, θα με ενδιέφερε να βαθμολογείς και την ατμόσφαιρα τους (αν και γράφεις κάποια σχόλια στην παρουσίαση), μιας και παίζει σημαντικό ρόλο για το είδος των παιχνιδιών αυτών.

Θα το τσεκάρω πάντως σύντομα...
 
Alucard είπε:
...Το Waxworks το είχα δει παλαιότερα σε video-κασέτα και αργότερα το αγόρασα σε dvd. Αν και σχεδόν παρωδία τρόμου, ήταν από τα λίγα θρίλερ που συνδύαζε όλα τα απέθαντα πλάσματα μαζί. ...
Να ψάξεις και το WAXWORK 2 : LOST IN TIME.

Καλύτερη ταινία από το #1.
 
γειά σου ρε τελώνιο με τα ωραία review σου
 
Alucard πολύ σωστή και σημαντική η άποψή σου για την βαθμολογία της ατμόσφαιρας. Σε ευχαριστώ, θα την συμπεριλάβω την επόμενη φορά!

Exetlaios θα συμφωνήσω μαζί σου. Το Waxworks 2 Lost in time ήταν πολύ διαφορετικό και καλύτερο απο το πρώτο. Πάρα πολύ καλή ταινία και πολύ καλό soundtrack (αν θυμάμαι σωστά).

Rigardie σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου.
 
Τελικά εδώ μέσα έχουμε πολλά ταλέντα...Πλήρες και άκρως ενδιαφέρον το review σου τελόνιε συγχαρητήρια φίλε μου.Το παιχνίδι μου μοιάζει με το Elvira 3 γιατι έχει την ίδια υπόθεση....Άξιο το review σου,με πώρωσες...Θα το παίξω!
 
Ατμοσφαιρικότατο αν και απο ότι θυμάμαι ήταν ζόρικο αρκετά
 
Οντως tahlias απο τα δύσκολα παιχνίδια. Πραγματικά ατμοσφαιρικό
 
Άλλο ένα update για το αιμοσταγή Waxworks.
 
Respect Mate :worship:

To layout τυπου Pixel , είναι όλα τα λεφτά :thumbup:
 
Καταπληκτική δουλειά από όλο και περισσότερα μέλη!

Άψογος telonio! :)
 
Πρέπει να το είχε πάρει το μάτι μου κάποτε σε Amiga!

Συγχαρητήρια telonio και την τέλεια δουλειά σου!
 
Ωραιο review τελονιο, και το δεσιμο στα χρωματα ειναι superb.. μαστορας σωστος!
 
Alucard είπε:
Μπράβο για το review telonio.
Το Waxworks το είχα δει παλαιότερα σε video-κασέτα και αργότερα το αγόρασα σε dvd. Αν και σχεδόν παρωδία τρόμου, ήταν από τα λίγα θρίλερ που συνδύαζε όλα τα απέθαντα πλάσματα μαζί. Έτσι βλέπω πως είναι πάνω κάτω και το παιχνίδι από τις εικόνες, χωρίς να το έχω παίξει.

Επειδή γνωρίζω πως είσαι κι εσύ fan της κατηγορίας των παιχνιδιών (και ταινιών) αυτών, θα με ενδιέφερε να βαθμολογείς και την ατμόσφαιρα τους (αν και γράφεις κάποια σχόλια στην παρουσίαση), μιας και παίζει σημαντικό ρόλο για το είδος των παιχνιδιών αυτών.

Θα το τσεκάρω πάντως σύντομα...
μου φαινεται και η ταινια που ειδες αλλα και το παιχνιδι εμπνευστηκαν απο αυτην την κλασσικη γερμανικη εξπρεσσιονιστικη ταινια του 1924 του Paul Leni, τοτε που οι Γερμανοι μεσουρανουσαν στον κινηματογραφο. Αυτη ειναι να την βλεπεις στο σινεμα και οχι σε βιντεο αλλα ηταν μαγευτικη και εντελως διαφορετικη απο τις τωρινες ταινιες

http://www.imdb.com/title/tt0014586/plotsummary

οσο για το τριτο παιχνιδι της τριλογιας, που υστερει καπως σε σχεση με τα αλλα δυο, αν και λογω δυσκολιας δεν μπορεσα να τερματησω κανενα, ακομα και με λυσαριο, ωστοσο παραδεχομαι πως ειχαν περισσοτερη ψυχη απο τα περισσοτερα συγχρονα παιχνιδια τρομου. Μονο με αυτα ενιωσα ακομα και τωρα τις στιγμες που ημουν πιτσιρικος και τρομαζα. Ισως η απλοτητα και η ευθυτητα φερνουν καλυτερα αποτελεσματα απο τα πολυπλοκα τρισδιαστατα. Αλλα τωρα που να κανουν πισω οι παραγωγοι παιχνιδιων μιας και μπηκαμε σε αλλο μοτιβο.
 
ντρέπομαι... δεν το ήξερα το συγκεκριμένο...
 
spyros_s είπε:
ντρέπομαι... δεν το ήξερα το συγκεκριμένο...

Να μην ντρέπεσαι γιατί υπάρχει και άλλος που δεν το ήξερε αυτο το πολύ ωραιο παιχνίδι!!

Κρίμα που δεν το ειχα παίξει ποτε και θα με ειχε πωρώσει πολυ...
 
circleag είπε:
Να μην ντρέπεσαι γιατί υπάρχει και άλλος που δεν το ήξερε αυτο το πολύ ωραιο παιχνίδι!!
Κρίμα που δεν το ειχα παίξει ποτε και θα με ειχε πωρώσει πολυ...
Εντάξει παιδιά! Μη χαλιέστε! :D Τριτώσαμε! :)

Για κάποια που λέει συνέχεια ότι είναι adventurού, ντροπή μου κι εμένα! Ούτε εγώ το ήξερα! :)

Θα το ψάξω, θα το βρω, θα το τερματίσω και θα επανέλθω όμως! ;)
 
Για όσους το αναζητούν, πωλείται στο GOG.com για $5.99.

Μια και αναμένεται Christmas sale σύντομα, έχετε πιθανότητες να το ψωνίσετε και σημαντικά φτηνότερα αν περιμένετε 3-4 εβδομάδες ακόμα. :)
 
Maddog είπε:
Για όσους το αναζητούν, πωλείται στο GOG.com για $5.99.Μια και αναμένεται Christmas sale σύντομα, έχετε πιθανότητες να το ψωνίσετε και σημαντικά φτηνότερα αν περιμένετε 3-4 εβδομάδες ακόμα. :)
Λοιπόν, σιγά-σιγά θ' αρχίσω να σε συμβουλεύομαι στο shopping therapy!

Λογαριασμό στο Gog δεν έχω, αλλά μετά τα πολύ κολακευτικά σχόλια της Κάμπιας, σκέφτομαι ν' ανοίξω! :)
 
Πίσω
Μπλουζα