WEC Le Mans

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71




ΠΑΙΞΤΕ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=byYkaUcCYDc]YouTube WEC Le Mans Part 1

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=9o_FSXy-FxI]YouTube WEC Le Mans Part 2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το παιχνιδάκι απλώς τα "σπάει"... ειδικά εμείς οι περισσότεροι που το παίζαμε σε πράσινο μόνιτορ, το αρνητικό των χρωμάτων δεν έπαιζε κανένα απολύτως ρόλο !! :cool:

ίσως το πιο αγαπημένο μου μαζί με το Chase HQ στο είδος...

(αν θυμάμαι καλά, νομίζω είναι ο ίδιος προγραμματιστής υπεύθυνος... γιαυτό και η ομοιότητα!)
 
Είναι αλήθεια πως όντως με το πράσινο μόνιτορ δεν μας χάλαγαν τα περισσότερα παιχνίδια. Στην αρχή είχα πάρει πράσινο Amstrad... αλλά μετά από 1 χρόνο περίπου έκανα ανταλλαγή σε ένα κατάστημα το πράσινο με έγχρωμο. Άλλα παιχνίδια μου φάνηκαν καλύτερα και άλλα χειρότερα!
 
Εννοείται από τα αγαπημένα μου στον Amstrad (πράσινος).

Οταν έπαιζα με τα πλήκτρα, δεν το είχα τερματίσει ποτέ. Όταν έβαζα το joystick το τερμάτιζα σχεδόν πάντα. Κάπου θα το βρώ ανάμεσα στις δισκέτες μου και θα του δώσω να καταλάβει.
 
Απλα το κορυφαιο 8Bit home racer...καταπληκτικο το port του Speccy (σιγα μην σε αφηνα Billy! :tease: )
 
είχα πράσινο μόνιτορ gt65(μάλιστα είναι το 12 ιντσών και όχι των 14). Το παιχνίδι το είχα καταχαρεί στον 6128. Το τελείωσα με δυσκολία. Από τα κομμάτια της συλλογής μου που το έδειχνα για να πουλήσω μούρη στους φίλους μου.
 
Θυμάμαι τις διαφημίσεις του στο PIXEL...

Άραγε, το παιξε ποτέ κανένας για 24 ώρες συνέχεια; :D
 
Κατ' αρχήν, άλλο ένα μεγάλο "μπράβο" στον Stan για την άμεση ανταπόκριση και το πολύ καλό review :thumbup:

Για το ίδιο το παιχνίδι (ειδικά στην amstrad έκδοση) τι άλλο να πούμε; Προοδευτικός δείκτης δυσκολίας (προχωράτε λίγο περισσότερο κάθε φορά που παίζετε, μέχρι να το μάθετε καλά και να το τελειώσετε), πολύ καλός ήχος, ενώ τα γραφικά είναι λεπτομερή - με λίγα χρώματα μεν, αλλά χωρίς να έχει γίνει άσχημη επιλογή (έχετε την αίσθηση ότι οδηγείτε μία μουντή, συννεφιασμένη μέρα !!). Δυστυχώς, δεν έχετε την αίσθηση ότι οδηγείτε κατά την διάρκεια μίας ολόκληρης μέρας, μιά και τα χρώματα του ουρανού δεν αλλάζουν (αν και διαφημίστηκαν, δεκαεξάμπιτες εκδόσεις του παιχνιδιού δεν κυκλοφόρησαν ποτέ. Ελλείψει μίας δεκαεξάμπιτης μεταφοράς του arcade, τουλάχιστον cpc+ ευτύχησε να έχει το Burnin' Rubber - μακράν η καλύτερη spin-off έκδοση του Le Mans σε οκτάμπιτο μηχάνημα, αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση).

Oσο τώρα για τα controls, η αίσθησή τους είναι πραγματικά άψογη - και αυτό είναι το μεγάλο ατού του WEC Le Mans.

Δοκιμάζοντας το παιχνίδι στον commodore βλεπουμε χαμηλότερης ανάλυσης γραφικά, αλλά με περισσότερα και χρώματα, ενώ υπάρχει και καλή μουσικούλα. Δυστυχώς στην οθόνη δεν έχετε ένδειξη ούτε για τι ταχύτητα έχετε βάλει, ούτε και δείκτη του τιμονιού, ενώ τα δύστροπα controls ρίχνουν το παιχνίδι στην άβυσσο της μετριότητας.

Ας ρίξουμε μία ματιά και στον Spectrum, για να δούμε για ποιoύς λόγους το παιχνίδι είναι κατώτερο απο τον Amstrad. (εξαιρετικά αφιερωμένο στον Wally :D ).

Η επιλογή των χρωμάτων είναι απαίσια. Κυκλοφορείτε σε μία μουσταρδί πίστα που παραπέμπει σε έρημο, ενώ τριγύρω βλέπουμε πεύκα. Το clashάρισμα δίνει και παίρνει, αφού αν π.χ. κατεβαίνετε μία κατηφόρα, οι κορυφές των δέντρων κλπ, θα αρχίσουν να βάφονται γαλάζιες. Τα αυτοκίνητα είναι ελαφρώς πιό κακοσχεδιασμένα απο τον amstrad. Εχουν σχεδιαστεί να είναι λίγο πιό ψηλά απο όσο πρέπει, με αποτέλεσμα να φέρνουν κομματάκι προς buggy ή τζιπ.

Ο ήχος είναι αυτό που περιμένετε απο έναν spectrum: Καλός μόνο στα μοντέλα με τσιπάκι ήχου.

Πάμε και στο gameplay. H αίσθηση του χειρισμού είναι άψογη (ομοίως με τον amstrad), αλλά οι αντίπαλοι δεν φαίνονται να συμπεριφέρονται τόσο ρεαλιστικά όσο στον amstrad (π.χ. δεν τρακάρουν μεταξύ τους βγάζοντας καπνούς).

Το μόνο (και το υπογραμμίζω) πλεονέκτημα της έκδοσης για spectrum έναντι αυτής του amstrad, είναι ότι μπορείτε να γράψετε το όνομά σας στα high scores !! :biglaugh:

Αmstrad και πάλι Amstrad λοιπόν !! :diablotin:
 
Παιδιά δεν ξέρω τί λέτε εσείς, το καλύτερο conversion ήταν στο Dreamcast.

...καλά, πριν με πλακώσετε, το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, όμως το 24Η-Le Mans στο Dreamcast είναι πολύ καλό και έχει κι επιλογή για πραγματικό 24ωρο παιχνίδι (το έφτασα μέχρι τις 17...). Αξίζει, αν και λίγο off topic!
 
Ειναι το παιχνιδι με τα περισοτερα πολυγωνα στο DC...δεν νομιζω να μπορουσε να βγει τετοιο οπτικο αποτελεσμα στο PS2.Aπιστευτο
 
νέο look για το review αυτου του υπέροχου game!
 
Πίσω
Μπλουζα