What's Eating Gilbert Grape (1993)

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.096
Αντιδράσεις
15.430
http://en.wikipedia.org/wiki/What's_Eating_Gilbert_Grape

ΥΠΟΘΕΣΗ: Ο Γκιλμπερτ( johny depp) είναι ένας νεαρός άνδρας που ζει στην ενδόρα, σε μια επαρχιακή πόλη στις αρχές της δεκαετιας του 80'. Μένει μαζί με την παχύσαρκη μητερα του που αντιμετωπίζει πλέον κινητικά προβλήματα ( το 60 ήταν καλλονή κάτι που το λέει και το ξαναλέει με παράπονο), με τον αυτιστικό αδελφό του αρνι( leonardo di caprio) ,μια μικροτερη αδελφή την ελλεν που συχνά, πυκνά δημιουργεί προβλήματα λόγω εφηβειας αλλά και την μεγαλύτερη αδελφή όλων την αυστηρή ειμι που κατακρίνει τον γκίλμπερτ για την παραμικρή αβλεψία του σχετικά με την επιμέλεια του Αρνι! Ο πατέρας τους κρεμάστηκε στο υπόγειο πριν χρόνια κάτω από παράξενες συνθήκες, κάτι που όλους τους σημάδεψε ανεπανόρθωτα και είναι η αρχή όλων των κακών καθως και πολλών σχολίων άσχημων! και φυσικά είναι και το τέλος της εφηβείας του Γκίλμπερτ!

Ο Γκιλμπερτ δουλεύει σε ένα μπακάλικο ζώντας εγκλωβισμένος με λιγοστούς φίλους σε μια κωμόπολη που τίποτα δεν φαίνεται να συμβαίνει μήτε καλό, μήτε κακό και τίποτα ποτέ ενδιαφέρον δεν πρόκειται να συμβεί! Επίσης διατηρεί σχέση με την κυρία μπέτυ κάρβερ, παντρεμένη με δύο παιδιά της οποιας ο άνδρας προσπαθεί να πουλήσει ασφάλεια στον γκίλμπερτ και συχνά, πυκνά τον προσκαλεί σπίτι χωρις να γνωρίζει τι γίνεται στα ενδότερα του σπιτιού του! :flower:

Η ζωή του νεαρού άνδρα είναι παράξενη, ο ίδιος ζει μηχανικά χωρις να την απολαμβάνει σε ένα περιβάλλον κατακρισης και επίκρισης προς το άτομο του αλλά ο ίδιος νιώθει αφόρητη μοναξιά! οφείλει πάντα να προσέχει τον Αρνι που κάνει πάντα του κεφαλιού του( αναβαίνει σε στηλες, εξαφανίζεται τις νύκτες) και αναστατώνει την μικρή πόλη! ώσπου μια μέρα ο έρωτας θα τον σώσει! μια όμορφη και μυστηριώδης, πολυταξιδεμεύνη κοπέλα ( τζουλιετ λουις) θα κάνει την εμφανισή της , η μπέκι από τον μίσιγκαν και θα τον σώσει από την ανια και το τίποτα που ζει, θα τον πάρει μαζί της αυτόν και τον Αρνι και με ένα σακίδιο στον ώμο θα κάνουν τον γύρω της Αμερικής, τα χρόνια της μοναξιάς και της αμφισβήτησης θα τελειώσουν για τον Γκίλμπερτ!http://specials.rediff.com/entertai/2005/feb/23leo2.jpg

το what' s eating gilbert grape είναι μια βαθιά ανθρώπινη ταινία με ωραιες ερμηνείες, ξεχωριζει βεβαια αυτη του ντι κάπριο που ήταν υποψήφια για όσκαρ β' ανδρικου ρολου χωρίς όμως να καταφέρει τελικά να το πάρει! οι πρωταγωνιστές είναι όλη η αφρόκρεμα των ανερχόμενων ηθοποιων τότε!!! γι'α υτο και μόνο αξίζει κάποιος να την δει αλλά και για την αισιοδοξία που αποπνέει, ο ήρωας μέσα από τα προβλήματα του θα καταφέρει να βγει σώος και αβλαβής αλλά και να κάνει πραγματικότητα το μεγάλο ονειρό του!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετική ταινια με αισθητική ανεξάρτητου (δεν ξέρω αν ειναι κιολας). Αξέχαστος ο Λιο σε ένα ρολο δύσκολο. Ηταν στα πλαισια του γενικοτερου κλιματος αμφισβητησης της Generation X με slackers, Grunge και φεστιβαλ του Σαντανς. Δεν κρατησαν και πολύ αυτά 5-6 χρόνια!

Το πολυ.
 
Domenica είπε:
Εξαιρετική ταινια με αισθητική ανεξάρτητου (δεν ξέρω αν ειναι κιολας). Αξέχαστος ο Λιο σε ένα ρολο δύσκολο. Ηταν στα πλαισια του γενικοτερου κλιματος αμφισβητησης της Generation X με slackers, Grunge και φεστιβαλ του Σαντανς. Δεν κρατησαν και πολύ αυτά 5-6 χρόνια!
Το πολυ.
την ξερεις την ταινια, απιστευτο, απιστευτο , εγω τα λεω πως ειναι εκπληκτική..
 
Και σαν να ακουω στην αρχη του τραιλερ μουσικη των Prodigy!!!
 
Εδω στην Αγγλια ειναι πασιγνωστη και κλασσική. Στα 90ς (μεχρι τα μέσα της δεκαετίας) γυρίστηκαν δεκάδες ταινίες με ανεξαρτητη αισθητική και αναφεροταν στην Generation X, στη grunge αισθητική. στους slackers κ.τ.λ. Εβγαλαν και τους περισσοτερους σταρ που έχουν γινει πλεον μεγαθήρια στο Χολιγουντ. Ολοι οι ηθοποιοι της ταινίας αυτής ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία. Η πιο γνωστή ταινία τετιου τύπου ισως είναι το ᾽᾽Πριν το ξημέρωμα᾽᾽. Υποσχομαι ανάλθση προσεχώς παρεμφερών ταινιών. Μετά η ορεξη κοπηκε διοτι έπαψαν πια να υπάρχουν slackers. Λεγονται πλέον ᾽ἀνεργοι πτυχιούχοι᾽᾽, ᾽᾽γενιά των 700 / 500 / 300 ευρώ᾽᾽, ᾽ἀπασχολούμενοι᾽᾽ και άλλα ωραία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
λοιπον τι μαθαινουμε απο την αγαπητη μας ντομένικα..εχω περιπου ενα χρονο που το έκανα το θεμα και να πω την αληθεια μου δεν περίμενα να την ξερει κανεις την ταινια αυτη, υπήρχαν και αλλες αυτου του τυπου, μια που επαιζε ο Μπραντ Πιτ με την Τζουλιετ Λουις ( αληθινη ιστορια, με ενα κοριτσακι 15 χρονων που αντιμετωπίζει την θανατική καταδίκη) πάλι, ο Μπραντ Πιτ με εναν αδελφο του που ειχαν συναγωνισμό για καποιους αθλητικους αγωνες, ο Τεξ με τον Ματ Ντυλον δεν ξερω αν την εχετε δει, , εχω κανει ποστ και γ' αυτην , μια αλλη με τον Ντι Καπριο στον ρολο ενος εξαθλιωμενου ναρκομανη που γινεται ποιητης τελικά μετα ναι η γεννια με την grunge αισθητικη, οι προβληματικοι εφηβοι που αντιμετωπίζουν τον κοσμο προωρα ενδιαφερομαι να μαθω και αλλα για αυτο το κινημα αν ξέρεις! θα' θελα να ημουν μερος του μερικές φορές, ειναι ισως η ιδια αισθητικη που συνανταμε σε σημερινες ταινιες , όπως το λυκόφως και η νεα σελήνη αλλιωτικα βεβαια προσαρμοσμένες!

παντως εμενα μου ειχε κανει εντυπωση ο Ντεπ, εδω που δνε τα παρατα, αν και εχει χιλιαδες προβλήματα ο Τζονι ειναι ο τελειος Γκιλμπερτ Γκρειπ που εξισσορει τελικα στο αδιεξοδο που εχει περιελει, δεν σκοτωνει τα ονειρα του αλλα τα πραγματοποιει στο τελος..ενω θα μπορουσε να ειναι σε ντιβανια ψυχιατρων ειναι μεσα στην ζωή , αυτο και αν δυσκολο καποιος να το κατεφερει ακομα πιο δυσκολο και απο τον αυτιστικο αδελφο που τον υποδυεται υποδειγματικα ο Ντι Καπριο ! ξερεις κατι αποδεχεται ολη την μιζερια ο γκρειπ, δεν κανει κατι να την κρυψει αλλα δεν το βαζει και κατω που ειναι δακτυλοδεικτουμενος αυτος και η οικογενεια του στην μικρη κοινωνια που ζει, ενω η μοναξια τον ρημαζει μεσα του! υπαρχει και βιβλιο, ηταν βιβλιο πριν γινει ταινια! μου αρεσαν αυτοι οι εφηβοι, ξερετε δεν γινονταν ποτε κυνικοι αλλα προβληματισμένοι μεν, αισιοδοξοι δε!
 
Βρε παιδιά γίνονται πολλές αποκαλύψεις για τον ντεπ τώρα τελευταία με την Αμπέρ Χερντ και το διαζύγιο! Μέχρι λέει ο Τζονι τα 14 είχε πάρει ότι υπήρχε σε σκληρό ναρκωτικό! Είναι δυνατόν; και μεις μεχρι τα 14 είχαμε πάρει μονο αντισταμινικο για αλλεργιες που έχει και ολίγον υπνηλία, πως γίνεται να αντεξει τέτοιο πράγμα μικρό παιδι;
Α βγήκαν και αποκαλύψεις για τον χωρισμό με την Γουινονα ήταν ή εποχή που έπαιζε στον Γκιλμπερτ Γκρευπ και ήταν τόσο ο εθισμός του στα ναρκωτικά που δεν θελει καν να δει την ταινία και δεν θυμάται και τις σκηνές που γυριζε ( δεν την έχει δει ποτέ του για να μην θυμάται).
 
Τελευταία επεξεργασία:
καταπληκτική ταινία,την είχα δεί στα 16 μου σχεδόν...ταινία που δεν μπορεί να μην σε αγγίξει αν είσαι και σε αυτή την ηλικία..Αρκετά μελαγχολική..Αν έχεις ακούσει και το κομμάτι "my curse" των Afghan Whigs εκείνη την περίοδο τότε έδεσε το πακέτο ...
 
Νομίζω πως ο Τζονι δεν είδε ποτέ την ταινία γιατί τότε συνέπεσε και ο χωρισμός με την Γουινονα με την οποία την εποχή εκεινη πηγαίνανε για γάμο, αν και ή Ραιντερ ήτανε μόνο 19 χρόνων και οι γονεις της είχαν αντίρρηση! Νομίζω πως έπαιξε εξαιρετικά καλά στην ταινία αυτή! Για μένα ο καλύτερος ρόλος στην καριέρα του , μετά τον Τζακ Σπαροου.
 
Πίσω
Μπλουζα