WHDLoad setup

Τα ξεχασες ρε Mike ? 40 λεπτα περασαν μονο.
 
Τωρα εχουν περασει 2 μερες!

Πανω-κατω τα θυμαμαι και του τα εγραψα.

no problem.
 
Θα τον βοηθησω με αποστολη cf card.

Αν και το ψαξιμο ειναι αυτο που αξιζει στην αμιγκα.
 
Επαναφέρω το θέμα για μία μικρή απορία, σχετική με την λειτουργία του whdload. Έχω ένα slave, όπως λέγεται για το Batman the movie, το οποίο δυστυχώς δεν τρέχει. Είδα ότι στο web site του whdload έχει βγει νεότερο slave.

Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό για να δοκιμάσω εάν τρέχει πλέον; Πρέπει να το κάνω extract μέσα στο φάκελο του αρχικού slave δλδ.;;
 
Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις χειροκίνητη εγκατάσταση του script, έχωντας δηλαδή και τις πρωτότυπες δισκέττες. Μιά δοκιμή πάντως θα σε πείσει !!!
 
ψάχνοντας για το πως θα εγκαταστήσω παιχνίδια στο whdload βρήκα

αυτό το site [edit]

το οποίο προς μεγάλη μου έκπληξη έχει προεγκατεστημένα παιχνίδια για το whdload.

Προσωπικά μου έλυσε τα χέρια, θα ήθελα όμως να ρωτήσω κατά πόσο

είναι νόμιμα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι ;) (αφαιρεσα και το link)
 
και πως δεν το έχουν "κλεισει" ακόμα?
 
divined είπε:
Επαναφέρω το θέμα για μία μικρή απορία, σχετική με την λειτουργία του whdload. Έχω ένα slave, όπως λέγεται για το Batman the movie, το οποίο δυστυχώς δεν τρέχει. Είδα ότι στο web site του whdload έχει βγει νεότερο slave.
Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω αυτό για να δοκιμάσω εάν τρέχει πλέον; Πρέπει να το κάνω extract μέσα στο φάκελο του αρχικού slave δλδ.;;
Σου βγάζει error 205; Αν ναι υπάρχει λύση που κάνει το παιχνίδι να τρέχει κανονικά!
 
Ειναι αλλο πραγμα η παρανομια και αλλο η καταστολη - αν εκλειναν ολα τα παρανομου περιεχομενου sites, θα αδειαζε το internet :D
 
Παιδιά για το πρόβλημα του batman the movie slave βρήκα το παρακατω link :

http://eab.abime.net/showthread.php?t=48009

Ισχυρίζονται ότι πρέπει να κάνω extract το zip του slave κάτω απο κανονική Amiga ή WinUAE. Εγω το έκανα extract σε CF απο τα Windows και βγάζει το error που ανέφερα προ ημερών. Θα δοκιμάσω κάτω απο Amiga και θα ενημερώσω!!
 
Ειναι αλλο πραγμα η παρανομια και αλλο η καταστολη - αν εκλειναν ολα τα παρανομου περιεχομενου sites, θα αδειαζε το internet
Δεν είναι μόνο αυτό. Αν και παράνομα, πολύ δύσκολα θα ασχοληθούν με software για τόσο παλιό υπολογιστή (εκτός ίσως εάν υπάρξει συγκεκριμένη καταγγελία). Ποιό πολύ τους καίνε οι trackers , οι καυτοί φάκελοι και οι ταχυ - μοιραστές, που έχουν ολοκαίνουργιο υλικό.
 
Ειναι πλεον freeware...ελπιζω παντως η κοινοτητα να συνεχισει να στηριζει τους developers

18.2 (23.12.2015)- chg: the WHDLoad install script speaks german now

- fix: some small fixes in the Autodoc file (Psygore)

- fix: small fix in the supplied ITD program to avoid problems while

detecting the destination device

- new: RoadShow added to the example Startup/Cleanup scripts

- fix: dumping of loaded files via resload_DiskLoad was broken

- fix: due to small internal buffer the argument parsing when started

from the CLI did not detect a bad argument (Psygore)

- fix: the blitter wait check (ChkBlitWait/S) now resets the internal

run flag also at word reads to dmaconr on the 68030,

previously only bytes did that (StingRay)

- chg: WHDLoad no longer requests a keyfile and it is no longer


possible to register WHDLoad, if you have a keyfile it is



still loaded/checked and your name will be displayed in the



splash window, Thanks to all registered users!
 
Το έχω κάνει register απο το 2010. Ελπίζω πράγματι να συνεχίσει η υποστήριξη του διότι λύνει τα χέρια σε όσους θέλουν να παίξουν παιχνίδια σε Amiga αυτές τις εποχές που ζούμε.
 
Προσωπικά έχω αγοράσει κλειδί για το whdload και δεν το μετάνιωσα ποτε. Φοβάμαι όμως ότι το τσάμπα θα οδηγήσει μακροπρόθεσμα σε παύση της εξέλιξης του και κατ' επέκταση νέων παιχνιδιών! Υπάρχουν πολλοί τίτλοι που δεν έχουν γίνει ακόμα συμβατοί με whdload! Μακάρι να βγω λάθος!
 
Τοσα χρονια κανω τυφλοσουρτι (χωρις απαραιτητα να καταλαβαινω απολυτως τι παιζει) εγκατασταση WHDLOAD παιχνιδιων στο WinUAE και στην 1200 μου.

Ερωτηση της χρονιας και μαλλον χαζομαρα.

Στο WinUAE μου εχω εναν "δισκο" που εχω μεσα το WorkBench και εναν αλλο "δισκο" που εχω τα whdload games(τα εχω σε παρενθεση διοτι ειναι ουσιαστικα φακελλοι στο PC). Αν κανω τα παιχνιδια copy μεσα στο φακελο Games του Workbench, μπορω με καποιον τροπο να μετατρεψω τον Workbench "δισκο" σε αυτονομο bootable hdf αρχειο που να το ριχνω σε αλλα PC, Pi με UAE4Arm, αλλες 1200αρες και να παιζει χαρτι?
 
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω την ερώτησή σου. Αν ο φάκελος έχει το Workbench, δεν είναι ήδη bootable; Επομένως, είτε σε αληθινό σκληρό δίσκο τον αντιγράψεις είτε τον κάνεις HDF για WinUAE, εννοείται πως θα ξεκινάει κανονικά και θα παίζεις τα παιχνίδια που έχεις αντιγράψει σε ένα φάκελό του χωρίς πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα