WHDLoad troubleshooting

stratos84

RetroMaNiaC
Joined
27 Μάρ 2010
Μηνύματα
769
Αντιδράσεις
213
Καλημέρα σας,

Χθες έκανα αναβάθμιση την 1200 μου με έναν mtec 1230 με 8 mb ram και εγκατέστησα το WHDLoad μαζί με τα kickstarts κλπ. Δεν έχω κάνει ακόμα registration γιατί θέλω να δω λίγο πως πηγαίνει (σκοπεύω να κάνω σύντομα). Κάποια παιχνίδια δεν παίζουν ή παίζουν μόνο την εισαγωγή και μετά κρασάρουν. Έχει σχέση με το registration; Γενικά βλέπω πως σε όλα τα boards όταν έχει κάποιος πρόβλημα με το WHDLoad, το πρώτο πράγμα που τον ρωτάνε είναι αν το έχει κάνει register. Ποιές είναι οι διαφορές της registered και της shareware έκδοσης του (εκτός από το μήνυμα που βγάζει στην αρχή η shareware έκδοση).

Τι μπορεί να φταίει που κρασάρουν τα παιχνίδια; (δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση).

Θα επανέλθω με συγκεκριμένα μηνύματα σφαλμάτων των παιχνιδιών.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
απορώ γιατί το ψάχνεις...κάνε register και μετά είμαστε εδώ να βοηθήσουμε όπου χρειαστεί! Θεωρώ ότι πολλά από τα ερωτήματα σου θα έχουν λυθεί με αυτό, μην γράψω όλα!
 
Έτσι είναι, τα τελευταία χρόνια πολλά slaves απαιτούν registered WHDLoad για να τρέξουν. Παρόλα αυτά υπάρχει κι ένα γνωστό θέμα με τις MTEC board κάρτες. Η κάρτα που έχει την RAM σου μήπως είναι ΜΤΕC; Αν δεν γνωρίζεις ανέβασε μια φωτογραφία.
 
Έκανα register το WHDLoad και ως δια μαγείας παίζουν όλα...
 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και τις απαντήσεις σας!
 
Συγχαρητήρια! Μόλις αφαίρεσες άφθονες ώρες την εβδομάδα από τον ελεύθερο χρόνο σου. :)
 
για πολλές εβδομάδες θα προσθέσω εγώ...και μόλις τα τελειώσεις ξαναρχίζεις από την αρχή! :)
 
Πρέπει να μπει πλάνο και να οριστούν προτεραιότητες (στη σειρά των παιχνιδιών) διότι οι επιλογές είναι άπειρες! :D
 
εγώ έπαιζα αλφαβητικά έχοντας χωρίσει τα παιχνίδια σε φακέλους...αργά αλλά σταθερά. (Δεν τελείωσα ποτέ...)
 
Χαχα, κι εγώ αυτό κάνω Σπύρο. Μετά από πολλά χρόνια είμαι στο D/Generation.
 
Εγώ άλκη είμαι περισσότερο τρελός....έχω κάνει το ίδιο και με την demo scene
 
Προσπαθώντας να εγκαταστήσω το whdload παίρνω το μήνυμα “unable to open your tool installer” ή κάπως έτσι…

Από το ψάξιμο στο διαδίκτυο δεν έβγαλα άκρη…έχετε καμιά ιδέα;

A1200 3,1 roms + blizzard 1230/50mhz -fpu 68882 - 32MB
 
Stratos84 έκανα αυτό που είπες και μάλλον όλα καλά με τον installer, εκτελώντας όμως το whdload παίρνω αυτό το μήνυμα…. “unable to open script”

Στο net διάβασα ότι πρέπει να τα κάνω extract με το “http://aminet.net/package/util/arc/lha” (το whdload πακέτο εννοώ) και όχι από τα win, κάτι που εγώ έκανα (αν και δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά)…
 
grinder είπε:
Stratos84 έκανα αυτό που είπες και μάλλον όλα καλά με τον installer, εκτελώντας όμως το whdload παίρνω αυτό το μήνυμα…. “unable to open script”
Στο net διάβασα ότι πρέπει να τα κάνω extract με το “http://aminet.net/package/util/arc/lha” (το whdload πακέτο εννοώ) και όχι από τα win, κάτι που εγώ έκανα (αν και δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά)…
Ότι αποσυμπίεση, θα την κάνεις από την Amiga με το lha... Δεν έτρεξες καν το installation του WHDload? Ή το εγκατέστησες και όταν πας να τρέξεις παιχνίδι σου βγάζει αυτό το μήνυμα?
 
έτρεξα το Installation του whdload και πήρα αυτό το μήνυμα
 
Πίσω
Μπλουζα