WHDLoad troubleshooting

Το εγκατέστησα…τώρα προσπαθώ να καταλάβω πως εγκαθιστώ/τρέχω τα παιχνίδια.

Whdload.de:

“The USER - starts the demo or game by clicking a Icon or by starting WHDLoad via the command line”

Ποιο είναι το Icon;

Ποιο είναι το εκτελέσιμο αρχείο και που το βρίσκω;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω *.adf αρχεία και πως;

Πρέπει να κατεβάζω κάθε φορά τον installer του κάθε παιχνιδιού;

και πολλά άλλα………

από:

http://forum.classicamiga.com/forum/showthread.php/978-Installing-games-to-A1200-HD

«Finally for games that are not HD installable as standard you need to use WHDLoad. First you need to download the WHDLoad package and install it onto your Amiga. Next you need to download the WHDLoad installer for each of the games you wish to install to HD. Finally you need to run these HD Installers and they will ask for each of the original game's disks one by one and copy them to your HD. Once complete you should then have a copy of the game installed on your HD with an icon to launch the game.

With WHDLoad you have to remember than many cracked copies of games found on ADF will not work with the WHDLoad installer as they are looking for exact disk file sizes when they try to install the games and because the cracked games have been altered they will fail to install. Some will work, but many wont. You can also get hold of the CAPS disk image set that will work with WHDLoad.»

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Πρέπει να ψάξω όλο το net για να καταλάβω…το documentation είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
 
Τα παιχνίδια/demos είναι τα slaves. Ουσιαστικά κατεβάζωντας ένα slave ας πούμε σε .lha, κάνωντας extract το αρχείο θα βρείς ένα φάκελο. Εκει μέσα περιέχεται το εικονίδιο, και ένας φάκελος με άλλα περιεχόμενα του slave. Τα "εκτελέσιμα" είναι τα slaves (αυτό που συνήθως συνοδεύεται απο το εικονίδιο, μπορεί μερικές φορές να μήν υπάρχει αυτό ανάλογα απο πού το κατέβασες). Εφόσον έχεις περάσει το whdload, αυτό έχει συσχετιστεί πλέον με τα slaves συνεπώς δέν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο πέρα απο ένα διπλό κλίκ στο εν λόγω slave. Διαφορετικά, όπως λέει και στο documentation, θα κάνεις την ίδια δουλειά απο το CLI.

π.χ 1>WHDLoad SensibleWorldOfSoccer.Slave

Παρεπιμπτόντως, έχεις κάνει δεξί κλίκ και "show all files" στο φάκελο που έχεις βάλει τα παιχνίδια και είσαι σίγουρος πως έχει γίνει σωστό extract (δηλ. με σωστές ονομασίες και όχι με underscores και συντμημένες ονομασίες αρχείων/φακέλων) ;

Σε ότι αφορά τα adf αρχεία, θα πρέπει να μπείς σε άλλες διαδικασίες για να περάσεις σωστά το whdload installation. Δέν προτείνεται για αρχάριους ή λιγότερο έμπειρους. Τα adf είναι disk images για χρήση είτε σε emulation, είτε για μετατροπή τους σε δισκέττα για κανονική amiga. Θα πρέπει να βρείς έτοιμα whdload games, εξάλλου υπάρχουν τα πάντα διαθέσιμα, έτοιμα σε πακετάκι με εικονίδια, documentation κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
show all files κάνω σχεδόν πάντα…το θέμα είναι ότι δοκίμαζα με adf αρχεία και όχι “έτοιμα” αρχεία για whdload!

οκ, νομίζω ότι κατάλαβα...μάλλον είναι πολύ πιο εύκολο απʼ αυτά που δοκίμαζα και έψαχνα.

Δοκιμή μάλλον αύριο.

Eυχαριστώ other-stratos!
 
Ξέχνα τα .adf και ρίξε μια έρευνα για KGWHD.. ;)
 
χμμμ...ίσως χρειαστεί και λίγο παραπάνω έρευνα, γιατί ο Gorillas τα έχει παρατήσει όπως φαίνεται, άν και έχουν αναλάβει άλλοι το θεάρεστο έργο. Μέχρι εκεί που έφτασε πάντως μιά χαρά δουλειά έκανε δέν λέω.
 
Αφού καταφέρεις να τον δουλέψεις κατέβασε και το φοβερό και Ελληνικό iGame για να μην χρειάζεται να ανοίγεις συνέχεια τους φακέλους με τα slaves σου.

http://winterland.no-ip.org/igame/

Δυστυχώς, ποτέ δεν κατάφερα να φορτώσω και τις εικόνες των παιχνιδιών στο iGame αλλά και πάλι είναι πολύ βολικό εργαλείο.
 
Αποτελέσματα δοκιμής:

Θετικά:

1.έτρεξε το whdload

2.εγκατέστησα το Gods με τις αυθεντικές του δισκέτες και έτρεξε κανονικά

Αρνητικά:

  1. whdload μήνυμα κατά την εκκίνηση του…“not registered”


mail από τον γερμανό…

“ Many thanks for your registration. With this you support the

further development of WHDLoad. Please don't spread this key.

The location for this key is variable.

WHDLoad searchs for the key in the following order:

S:

L:

DEVS:

LIBS:

PROGDIR: (the directory where WHDLoad is located)

path in environment variable KEYPATH

path in environment variable KEYFILES

Just copy the key in one of these directories.”

Το έβαλα στο “S” που δημιουργεί το whdload…πρέπει να μπει στο “S” του workbench;

  1. δοκίμασα να εγκαταστήσω κόπια παιχνιδιού και τα πείρα στη λαδόκολλα (είχα διαβάσει ότι πιθανόν να υπάρχουν προβλήματα με κόπιες)!

Μπορούν να εγκατασταθούν μόνο αυθεντικά παιχνίδια;

Τι μορφής παιχνίδια μπορούν να εγκατασταθούν εκτός από αυθεντικές δισκέτες;
 
Κοίτα, θα έλεγα να μήν παιδεύεσαι και να ψάξεις για έτοιμα installations απο τα προαναφερθέντα στο thread. Σε ότι αφορά το key του whdload, ναι, θα πρέπει να το βάλεις στο S του Workbench, εγώ δέν το έχω κάνει register ακόμα (δέν με πειράζει να περιμένω, και νομίζω ότι ακόμα είναι ακριβό).

Μήν ταλαιπωρείσαι. KGWHD που είπε και ο γιατρός. Κόπιες αποκλείεται να καταφέρεις να περάσεις, είναι πολλά τα προβλήματα (disk sectors, boot sectors και τρέχα γύρευε) και δέν αξίζει τον κόπο σε καμμία περίπτωση. Βρές τα έτοιμα, με τα όμορφα εικονίδιά τους, και τα φακελάκια όμορφα τακτοποιημένα, η πλειονότητα αυτό κάνει.
 
Πράξη πρώτη…

Και πάμε λοιπόν για KGW αρχεία και αν όλα πάνε καλά για iGame…

Ξεκινάω την αντιγραφή από τη CF κάρτα στο HD ενός KGW αρχείου, διαρκεί αρκετή ώρα, είναι και 393 mega, αλλά τελικά το κατάφερε….

Πράξη δεύτερη…

Εδώ τελείωσαν όλα…Workbench error και δεν δουλεύει τίποτα! Κλείνω και ανοίγω τροφοδοτικό και παίρνω…workbench δισκέτα!

Κλείνω και ξανανοίγω…νέκρα…ούτε power led!

Το έκανα 5-6 φορές χωρίς αποτέλεσμα…την επόμενη φορά και αφού έβγαλα τροφοδοτικό, ξαναπήρε μπρος αλλά πάλι χωρίς το δίσκο…

Στο boot sequence, κατά την εκκίνηση, πουθενά ο δίσκος!

Παρόλα αυτά όταν πήγαινε να εκκινήσει έκανε ένα τσικ ο δίσκος…αλλά μέχρι εκεί.

Βάζω workbench-install disk και βρίσκει το δίσκο. Προσπαθώ να τα κάνω από την αρχή, τη διαδικασία εννοείται δεν τη θυμάμαι, και τα κάνω…...…ούτε εγκατάσταση αλλά ούτε και δισκέτα workbench πλέον….

Η amiga είναι NOS από amigakit με 40άρη εσωτερικό και έχει γράψει ελάχιστες ώρες λειτουργίας. Λόγω του ότι το αρχικό τροφοδοτικό δεν έκανε καλή επαφή και όταν κούναγες το βύσμα έκανε reboot (ή κάτι άλλο συμβαίνει με την υποδοχή της τροφοδοσίας διότι το ίδιο κάνει και με τα υπόλοιπα αλλά πολύ πιο δύσκολα), χρησιμοποίησα ένα από αμερικάνική 500άρα. Οπότε ίσως είναι θέμα τροφοδοσίας, αν και το τροφοδοτικό αυτό βγάζει περισσότερα ampere.

Έχω έναν εξωτερικό 40άρη με εγκατεστημένο workbench από τη παλιά 1200…το θέμα είναι ότι τον συνδέεις με καλώδιο ide το οποίο βγαίνει έξω από την amiga και χρειάζεσαι εξωτερικό τροφοδοτικό…το θετικό είναι ότι στο ίδιο καλώδιο μπορείς να βάλεις και cdrom.

Ίσως είναι ευκαιρία, μια και τα κατάφερα με όλα τα άλλα(!!!), να δοκιμάσω να εγκαταστήσω cdrom και 3.9)

Αυτά τα καλά…
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
grinder είπε:
Πράξη πρώτη…Και πάμε λοιπόν για KGW αρχεία και αν όλα πάνε καλά για iGame…

Ξεκινάω την αντιγραφή από τη CF κάρτα στο HD ενός KGW αρχείου, διαρκεί αρκετή ώρα, είναι και 393 mega, αλλά τελικά το κατάφερε….
Κρατάω αυτό, που μάλλον δείχνει την απειρία σου. :)

Τα αρχεία που κατεβάζεις από το KGWHD είναι συμπιεσμένα κοινά .zip που μέσα τους περιέχουν άλλα .zip που το περιεχόμενο αυτών είναι το WHDLoad installation που προορίζεται για τον σκληρό της Amiga!

Για τα παρακάτω που γράφεις δεν έχω σίγουρη ιδέα καθότι δεν είμαι Amiga-ς αλλά από την περιγραφή που κάνεις, δεν αποκλείεται καθόλου να έπαθε μηχανική βλάβη ο δίσκος, κάτι τελείως άσχετο με το WHDLoad κλπ. Τουλάχιστον σε PC με IDE δίσκους είναι αρκετά συνηθισμένο να γίνονται τέτοια "περίεργα" αν ο δίσκος πάθει βλάβη. Υποθέτω ότι κάποιοι από τους Amiga experts του forum ίσως μπορέσουν να βοηθήσουν περισσότερο.
 
Εντάξει στο πρώτο βήμα έκανες μεγάλο λάθος, όπως είπε ο Maddog πολύ σωστά. Φυσικά, δέν επηρρεάζει το τί έγινε μετά, απλώς λέμε. Τώρα στο μετά, εγώ έχω μεγαλύτερη εμπειρία με μεγάλους δίσκους στην 4000Τ, όπου πάρα πολύ συχνά είχα τέτοια θέματα που σχετίζονται με τροφοδοσία, κατα κύριο λόγο. Ίσως με τα πάρε-δώσε αρχείων να τράβηξε παραπάνω ρεύμα και να έκαψε φλάτζα η τροφοδοσία του σκληρού λόγω του "λάθος" τροφοδοτικού, και φυσικά μπορεί επίσης ο ίδιος ο σκληρός να "κλώτσησε" όπως λέμε, κάτι που στα PC είναι επίσης κοινό φαινόμενο. Πάντως, εγώ μυρίζομαι τροφοδοσία, δέν ξέρω άν τα παραπάνω ampere παίξανε ρόλο. Έχω ακούσει πολλά καψίματα σε αμίγκες με λάθος τροφοδοσίες, πόσο μάλλον όταν παίζεις με επιπλέον hardware όπως μεγάλοι σκληροί δίσκοι.

Μεγάλη ατυχία πάντως, και πάνω που ήσουν στη φάση να τη στήσεις, ξέρω πόσο σε ξενέρωσε. Κάτι τέτοιο έχω πάθει με 3 xbox's ! Θα έλεγα πάντως να βγείς στη γύρα για σωστό τροφοδοτικό, πρίν δοκιμάσεις ξανά με τον ίδιο, ή καινούργιο σκληρό.
 
@maddog-other...

Σίγουρα δε ξανακάνω το λάθος να μεταφέρω τόσο μεγάλο αρχείο.

Όπως έγραψα, έχω έτοιμο δίσκο εξωτερικό 40άρη με workbench από άλλη 1200 τον οποίο θα τροφοδοτήσω από pc psu…αν τα καταφέρω και τα στήσω στη NOS, το μόνο πρόβλημα που θα έχω είναι ότι δε θα εφάπτεται ή δε θα κλείνει το upper case της 1200 λόγω του καλωδίου.

όντως ξενέρωσα!!!
 
HD με OS 3.9, cdrom, WHDLoad, KGW και iGame…δοκιμάστηκαν όλα εκτός του iGame που πρέπει να διαβάσω τι κάνω…

Ερώτηση…μπορούν να τρέξουν CD32 παιχνίδια στην A1200 από το cdrom (διάβασα ότι κάτι μπορεί παίξει...);
 
Ναί, υπάρχει emulator. Λογικά θα το βρείς στο aminet πακέτο με τα απαραίτητα IDEFix. Βασικά δέν το έχω δοκιμάσει, γιατί έχω cd32 και προτιμώ να παίζω εκεί (είναι και τα κουμπιά περισσότερα, μπορεί να χρειαστείς joypad για μερικά παιχνίδια).
 
Πίσω
Μπλουζα