White Metal

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Θυμάμαι μια εποχή ήταν πολύ "της μόδας" το Black Metal.

Bathory, Venom κλπ.

Προφανώς στον αντίποδά του, παρουσιάστηκε ένα βραχύβιο κίνημα

White Metal (με χριστιανικούς στίχους).

Κάποτε είχε κάνει και το περιοδικό Metal Hammer, ένα σχετικό αφιέρωμα.

Από το συγκεκριμένο μουσικό ρεύμα, είχα ακούσει μόνο τους STRYPER,

που ήταν αρκετά καλό γκρουπάκι και ήταν και οι πιό γνωστοί.

Μάλιστα το εξώφυλο του LP "To hell with the devil" ήταν πολύ ψαρωτικό !

http://www.nifty-music.com/images/vinyl/stryper.1986-1.1572.jpg
 
Έχω και από αυτούς:

In God We Trust

cover4713_25518.jpg


Βινύλιο πάντα έτσι;
 
Stryper...μερικά κομμάτια ήταν super,αλλά σε γενικές γραμμές δεν μου έλεγαν τίποτα.

Από τις μπάντες του "ιδιώματος" και χωρίς να την έχω ψάξει και πολύ, μια μόνο εξιτάρει τα...Χριστιανικά μου ένστικτα ...Barren Cross - Atomic Arena... εγγύησις!!!

Η πλάκα είναι οτι πολλοί χριστιανικοί οργανισμοί στην Αμερική πουλάνε Cd White Metal συγκροτημάτων σε τιμές συμβολικές...μισό και ένα δολλάριο. :) :)
 
Να προσθέσω επίσης τους Warlord, Goodblod, Saint και απο πιο καινούριους τους Jacobs Dream.
 
Χμμ δεν ηξερα οτι υπαρχουν ατομα που ακουνε Χριστιανικο Μεταλ :)
 
Μα και βέβαια, τους Warlord τους θεωρώ white metal μπάντα όπως και τους Steel Prophet αλλα και τους Manilla Road σε κάποια τραγούδια. Πιστευω οτι ο χαρακτηρισμός κολλάει για μπάντες που το κύριο στοιχείο στους στίχους είναι η πάλη μεταξύ του καλού και του κακού (και φυσικά την επικράτηση του καλού), όπως αυτή εκφράζεται κυρίως στην χριστιανική παράδοση.

Νομίζω οτι άμα προσέξεις καλά τους στίχους των Warlord σε τραγούδια όπως το "Deliver us from evil", "Lucifer's hammer", "Black mass" και ειδικότερα τους δύο δίσκους που έβγαλε ο Τσάμης αργότερα με την γυναίκα του σαν Lordian Guard (όπου εκεί οι στίχοι είναι τελείως χριστιανικοί) θα καταλάβεις τι εννοώ.
 
Υπάρχουν φοβερές white metal μπαντες. sacred warrior,bloodgood,messiah,apostle,messiah force,bride,saviour machine,veni donine,emerald,oracle,barnabas και το καλύτερο album white metal album ever recon-behind enemy lines
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε καλως ηρθες (και μαλιστα διπλο καλωσορισμα μιας και εισαι και "σιδερας" :) )

Να σε ενημερωσω οτι βασει των κανονισμων του φορουμ απαγορευονται τα Greeklish.
 
Scared Warrior, Scarlet Rayne, Saviour Machine, Bride, Apostle, Siam, Holy Soldier, Neon Cross, Recon, Emerald, Veni Domine, Saint, Bellicose και ένα σωρό ακόμα... Πολύ ενδιαφέρον κίνημα με αρκετές μπάντες διαμάντια.
 
Zippo είπε:
Πιστευω οτι ο χαρακτηρισμός κολλάει για μπάντες που το κύριο στοιχείο στους στίχους είναι η πάλη μεταξύ του καλού και του κακού (και φυσικά την επικράτηση του καλού), όπως αυτή εκφράζεται κυρίως στην χριστιανική παράδοση.
Οπότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι στίχοι του Keeper of the Seven Keys από Helloween έχουν White Metal στοιχεία;
 
ρε παιδια οι γκρουπαρα οι trouble λογω στιχων δεν ανηκουν στο white metal?ασχετα αν μουσικα ηταν σουπερ σκοτεινοι.
 
Dragon_K. είπε:
Από τις μπάντες του "ιδιώματος" και χωρίς να την έχω ψάξει και πολύ, μια μόνο εξιτάρει τα...Χριστιανικά μου ένστικτα ...Barren Cross - Atomic Arena... εγγύησις!!!
Εδω βαζω και εγω την δικια μου εγγυηση! Απιστευτη μπαντα, και με μια τρομερη ισορροπια αναμεσα στους Stryper (που ειχαν πιο ηρεμο ρεπερτοριο) και στους Metal Church (που παιζουν σαφως πιο σκληρα).
 
Oι Trouble ανήκουν στο παραδοσικό Sabbathικό Doom, αλλά η στιχουργική θεματολογία τους ειδικά στα Psalm 9, The Skull και Run to the Light είναι white metal όσο δεν πάει άλλο...
 
Frost+Like+Ashes+flaband+photo.jpgποιοι Stryper?αλλου είναι η αγνότητα στο Χριστιανικό Black
 
παραβλεπω το καταμαυρο χιουμορ και αποψε που χω ορεξη,μπουκαρω δυναμικα..

θα αναφερθω σε γκρουπ που εκτος απ τη μανα τους και εμενα,γνωριζουν και λιγοι(η πολλοι)νοματαιοι...

http://www.youtube.com/watch?v=_Zvyvfv2mM0

The Awful Truth...ανευροι ,συμπαθητικοι..Ο ντραμμερ Alan Doss περασε και απo Galactic Cowboys..

Oι Θρυλικοι Angelica..εδω αμα δεν ειμαστε αμπαλοι,βουταμε αφοβα..

θα λετε παλι τι εβαλε ο μουρλος κλπ..δεν περιμενω απο ολους να ακουσουν με προσοχη,αλλα απο αυτους που πρεπει...ξερουν αυτοι.
 
Zippo είπε:
Μα και βέβαια, τους Warlord τους θεωρώ white metal μπάντα όπως και τους Steel Prophet αλλα και τους Manilla Road σε κάποια τραγούδια. Πιστευω οτι ο χαρακτηρισμός κολλάει για μπάντες που το κύριο στοιχείο στους στίχους είναι η πάλη μεταξύ του καλού και του κακού (και φυσικά την επικράτηση του καλού), όπως αυτή εκφράζεται κυρίως στην χριστιανική παράδοση.
Νομίζω οτι άμα προσέξεις καλά τους στίχους των Warlord σε τραγούδια όπως το "Deliver us from evil", "Lucifer's hammer", "Black mass" και ειδικότερα τους δύο δίσκους που έβγαλε ο Τσάμης αργότερα με την γυναίκα του σαν Lordian Guard (όπου εκεί οι στίχοι είναι τελείως χριστιανικοί) θα καταλάβεις τι εννοώ.
Οι "Manilla Road" white metal; Τι λες φίλε μου; Δηλαδή εσύ όταν ακούς το "Divine Victim" ή το "Hammer Of The Witches", το μυαλό σου ταξιδεύει στην "πάλη του καλού και του κακού (και φυσικά την επικράτηση του καλού), όπως αυτή εκφράζεται κυρίως στην χριστιανική παράδοση"; Μάλλον θα πρέπει να ξανακούσεις τη μπάντα γιατί ενδεχομένως τη μπέρδεψες με κάποια άλλη. Στα των "Warlord" θα ψιλοσυμφωνήσω με την διαφορά ότι έχουν και στίχους που μιλάνε για φτώχια και εξαθλίωση, για εξωγήινους, για μυθολογία και όχι απαραίτητα για τον Χριστιανισμό αλλά για την πάλη του καλού με το κακό. Εκτός αν τους μπερδεύεις με τους "Lordian Guard" που ήταν σαφώς περισσότερο σε αυτή την θεματολογία, αλλά που δε μπορούν να χαρακτηριστούν ως "white metal" αφενός γιατί το παίξιμο και η μουσική τους δεν έχουν καμία απολύτως σχέση κι αφετέρου επειδή μιλάμε για χρονική περίοδο που δεν υπήρχε πλέον αυτό το είδος της metal. Δεν "περπάτησε" για πολύ. Οι "Stryper" και οι κάθε "Stryper" δε μιλάνε για τέτοια πράγματα... Οι στίχοι των white metal συγκροτημάτων είναι πάνω κάτω συγκεκριμένοι, γι' αυτό οι "Warlord" δε μπορούν με τίποτα να μπουν σε αυτή την κατηγορία metal συγκροτημάτων. Οι "Warlord" ήταν, είναι και απ' ότι φαίνεται θα είναι μία power metal μπάντα, ενώ οι "Manilla Road" πολλά και διάφορα, αλλά με τίποτα "white metal". Μην τα ισοπεδώσουμε όλα... Οι "Barren Cross" που αναφέρει παραπάνω ο Dragon K. αξίζουν όντως, αλλά δεν έχω φιλοτιμηθεί να αγοράσω ακόμη τίποτα. Και οι δίσκοι τους δεν είναι τόσο ακριβοί, απ' ότι θυμάμαι, απλά δεν έκατσε.

"Saint" και "Bride" θέλω οπωσδήποτε ν' αγοράσω κάποια στιγμή! "Veni Domine" ακόμη ν' ακούσω... "White Cross" επίσης. Οι "Helloween", οι "Trouble" και οι "Metal Church" είναι τόσο white metal όσο εγώ είμαι αστροναύτης (αλλά που ξέρεις; Μπορεί και να 'μαι!). Πολλές doom metal μπάντες θα αναφέρονται και στον Χριστιανισμό μέσα απ' τους στίχους τους. Πολλές μπάντες στο white metal όμως, σχεδόν προσυλητίζουν! Δεν έχουν σχέση με το ύφος, το παίξιμο και τα θέματα που εν γένει ασχολούνται οι doom metal και οι power metal μπάντες. Μην το γενικεύετε. Είναι σαν να μου λες ότι οι "Blind Guardian" είναι epic metal μπάντα επειδή έχει σε πάρα πολλά κομμάτια της στοίχο για τον κόσμο Tolkien ή ότι οι "Slauter Xstroyes" είναι white metal επειδή έχουν ανάστροφο "λευκό" μήνυμα στο 1ο κομμάτι και των δύο δίσκων τους. Οι "Saviour Machine" είναι ωραία μπάντα αλλά τα φραγκάκια τους γλυκάνανε αν θυμάμαι καλά και ενώ είπαν πως η μπάντα δεν έχει λόγο ύπαρξης και θα σταματήσει όταν βγάλουν το concept απ' την βίβλο, συνέχισαν κανονικότατα να βγάζουν δίσκους. Έτσι θυμάμαι και είχαν δηλώσει σε συνέντευξή τους στο "Metal Hammer & Heavy Metal", μπορεί να κάνω και λάθος... Τους "Siam" και τους "Recon" τους έχω ακουστά και ίσως έχουν μπει στην want list μου (για τον χψ λόγο)! Είναι καλοί; Τις υπόλοιπες μπάντες που αναφέρονται, δεν τις γνωρίζω.

Υ.Σ. Από Stryper κι εγώ το μοναδικό που έχω είναι το "In God We Trust". :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα