Wii becomes UK's fastest selling console

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Nintendo and Chart Track have confirmed to GamesIndustry.biz that the Wii has become the fastest-selling home console ever, with 105,000 systems already sold.
Last week, Nintendo announced that consumers snapped up 50,000 Wii units within 12 hours of the console going on sale.

The tills continued to ring over the next two days, making the Wii the first console to sell more than 100,000 units during its opening weekend.

Of the 14 software titles launching with the Wii, six made it into the all-formats top 40 - including Zelda, which debuted at number 5. Other popular titles included Wii Play and Ubisoft's Red Steel.
Καλά νέα για το Wii στην Αγγλία ( γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη έχει ψιλοπατώσει :p :p :p ). Πάρτε και το link...
 
xalia πάει το wii....

 
Καλά πάει , αφού δεν έχει ανταγωνισμό στην κατηγορία του.

Είναι μόνο του στις νέες κονσόλες προηγούμενης γενιάς :tease: :tease: :tease: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
@keeper μου χρωστας πληκτρολογιο...απο τα γελια το ελουσα με μισο ποτηρι μπυρα :D :D
 
@keeper. Λύθηκα

@wallyΑπό τις 19:30 με μπύρες;:biglaugh::biglaugh:

and the night is young:cool:
 
Μην αρχισετε τα "οκ σβησε τα ποστς μου ή αλλαξε τα κλπ κλπ κλπ" - απλα μια σκεψη κανω. Ας κρατησουμε λιγο τις "εδρες" , ας πουμε , εδω ειναι το subforum του wii - εφοσον ξεκιναει ενα thread με τις (εντυπωσιακες) πωλησεις του στο UK (sic) ας μην ξεκιναει μαζι και το αναλογο καζο και οτι αυτο φερνει μαζι του. Ας πουμε και τιποτα σχετικα με το θεμα. Ο ανυποψιαστος αναγνωστης (...τι ηπιαμε χτες...) που θα δει πχ το thread των πωλησεων θα θελει να διαβασει και κατι ακομα σχετικο.

Δεν βαζω κανονες και μπαρες απλα λεω μια γνωμη :)
 
[humour]

να απαντησω στο παρον thread ή να ανοιξω νεο ωστε να αποφυγω το offtopic?

[/humour]

Tel δεν εχεις αδικο αλλα το offtopic γενικα παει συννεφο στο GRM (κατι που δεν ειναι παντα κακο ;) ).

Eντυπωση μου κανει οτι κανεις νυξη για το συγκεκριμενο post το οποιο

i)απο κατασκευης του εχει πολυ περιορισμενο ενδιαφερον και προοπτικες να μεγαλωσει αν παραμεινει strictly-topic-ed

ii)δεν συγκρινεται με αλλα threads που ειναι κατα τα 3/4 off topic (ενα τελευταιο παραδειγμα "Καλλιτεχνικες φωτογραφιες")

iii)υπαρχει κονσολο-thread χωρις καζο?? O θεος των games θα μας ριξει κεραυνους να μας κανει αμπαζουρ!
 
(ok...εκανα μια προσπαθεια... :p )
 
βρε παλιοχαρακτηρα :D ξερω οτι δεν ειχες καμια διαθεση να μας την πεις και οτι καταλαβαινεις οτι με τα παραπανω δε σου τη λεω!

Και εχεις και δικιο στις παρατηρησεις σου, αν το δεις το θεμα αποστειρωμενα...

Αλλα κοιτα τον τριτο λογο...στο συγκεκριμενο ειναι θεολογικο το ζητημα :D :D :D
 
Βρε Watson εννοειται οτι δεν θα στην ελεγα ουτε καταλαβα οτι μου την ειπες εσυ (ε ? δεν μου την ειπες ε ? LoL)...και εχεις δικιο οτι αυτο που ζηταω πολυ απλα δεν γινεται - και ειμαι απο τους πρωτους εδω που καταστρεφουν threads - απλα το wii ειναι fav και μου τη διδειιιι :biglaugh::biglaugh:
 
:eek:

δε πιστεύω (στα πανέμορφα) μάτια μου!!! η μαγική συνταγή για να μη πεθάνει ποτέ κανένα thread! Και ήταν τόσο απλό... πρέπει να διασώσουμε τη γνώση σε όλα τα forum του κόσμου!!!

:animeek:
 
Aκομα μια χρηστικη πληροφορια απο τον xalia!!!!!!!

Προμηθευει απροσκοπτα το forum με γνωση....

μπουαχαχαχαχαχαχααχα
 
Ρε σεις, είχε κάμποσα Wii στο MediaMarkt σήμερα!

Αυτοί οι τύποι στο UK έχουν μήπως έλλειψη να τους πουλήσουμε κανένα στην μαύρη αγορά; :diablotin:
 
Nα επιστρέψω στο αρχικό θέμα που είναι το Wii και πόσα κομμάτια πουλάει αυτό και οι ανταγωνιστές του;

Λοιπόν, πιστεύω ότι, τα νούμερα όλα είναι απλά πλασματικά... και έχω την υποψία ότι κάποια μπορεί να είναι και ψευδή.

Παρατήρησε κανείς ότι:

Από το πρώτο link μέχρι το δεύτερο, το Wii πούλησε περί τις 280.000 κομάτια (1.713.225 - > 2.000.000) ενώ το XBox360 απλά κάπου έχασε 2.000.000 κομμάτια που είχε πουλήσει. :eek: (από 8,460,285 -> 6.390.000).

Ωστόσο ακόμα και εάν θεωρήσουμε ότι ισχύουν (λέμε τώρα) τί λέει; ότι αφού το Wii πούλησε τα κέρατα του τις πρώτες εβδομάδες την τελευταία πούλησε σχεδόν τα ίδια κομμάτια με το PS3 το οποίο ανεβαίνει και πουλάει σχεδόν τα ίδια κομμάτια με το Wii; (220.000), αν και στο πρώτο link έχει μείνει πακτωμένο γύρω στις 450.000 κομμάτια.

Ωστόσο το πρώτο Link δείχνει να έχει real time ανανέωση των ποσοτήτων που έχουν πουληθεί, (που συνεχίζουν βεβαίως να διαφέρουν σε σχέση με το δεύτερο), λαμβάνοντας όμως στοιχεία από που;

Go figure.:animrolleyes:

My opinion:

Τελικά για νούμερα πιστεύω θα μιλήσουμε μετά από 1,5 χρόνο και βεβαίως στο τέλος αυτής της γενιάς, πριν βγει η επόμενη.
 
τα "sites" αυτα ποσταρουν speculα,καποιο PHP που ανεβαζει νουμερα με καποιο συντελεστη....not to be taken seriously...

Aπο οτι διαβαζω,PS3 δεν εχει μεινει ουτε για τον γιο του Kutaragi,Wii υπαρχουν (ακομα και εδω,MediaMarkt,Fnac κτλ) και το 360 εχει περασει ισα-ισα τα 9.000.000 (ασχετα αν η MS υποστηριζει οτι φτασαν τα 10 εκατομυρια...)

Η σφαγη θα γινει τον επομενο Νοεμβρη-Δεκεμβρη...
 
Ambu δεν είχα παρατηρήσει τίποτα απο αυτά που λές, όσον αφορά τα νούμερα. Μάλλον γίνεται μια μάχη (με στρεβλωμένα νούμερα) που δεν είχαμε καταλάβει (μέχρι σήμερα :thumbup: )

Πάντως για να είμαστε δίκαιοι απέναντι και στην Sony, δεν νομίζω οτι μπορεί να μπεί σε σύγκριση με τις άλλες δύο πρίν βγεί για πώληση σε παγκόσμια κίμακα...
 
@keeper εχεις δικιο.Δυστυχως :D η Sony και 3 εκατομυρια κομματια να εβγαζε εχει ικανο αριθμο φανατικων early-adopters που θα τα εξαφανιζαν εν ριπει οφθαλμου...

Τωρα για το τι θα γινει οταν μπουν στο παιχνιδι oi casual και οι μη gamers,δηλαδη οσοι δεν κυνηγανε να αγορασουν μολις βγει αλλα περιμενουν,δεν το ξερει κανεις....
 
Περι πλασματικών αριθμών ο λόγος ....

Microsoft expects to ship more than 10 million units of its Xbox 360 game console by the end of the year. While an impressive figure, the number only includes units sold to retailers and may not actually reflect sales to the public.
Αυτό προφανώς ισχύει για όλους .....
 
Ambu, όσο και να το τραβάνε οι Sony fanboyz ΔΕΝ πρόκειται ποτέ να φτάσουν την παντοκρατορία της Μ$. Φυσικά ούτε και της Nintendo. ο Wally έχει δίκιο, μόλις οι hardcore gamers χορτάσουν το παιχνίδι θα κριθεί από τους casual gamers.

Συμβουλή μου: Ρίξτε το στο drift (anathema την ώρα και τη στιγμή, οι πισοκούνες τούμπανα είναι Η πόρωση....)

Δεύτερη συμβουλή μου: Παρατήστε τη δουλειά και ρίξτε το στο gaming. Γίνετε εισοδηματίες και αράξτε.

Τρίτη συμβουλή μου: Αγοράστε και το PS3. Εγώ μόλις είναι διαθέσιμο ευρέως θα το πάρω. Έτσι για πλάκα και για να το έχω για φιγούρα στο σαλόνι. :diablotin: :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα