Wii U [Nintendo's Next Console]

Κοιτα να σου πω κατι πχ. στο αγαπημενο Yoshis Island θυμαμαι απο το Snes τον ηχο που κανει ο Yoshi οταν "περπαταει" στον αερα οταν κρατας πατημενο το αλμα.Οταν πηγα να παιξω σε Emulator την US εκδοση αυτος ο ηχος ηταν διαφορετικος (φανταζομαι και αλλοι αλλα αυτο το παρατηρησα με την μια) και ετσι τελικα εβαλα την Pal εκδοση που ηταν αυτο που θυμομουν! Το καλυτερο ειναι να δοσουν την δυνατοτητα είτε να κατεβασει ο καθενας οποια θελει είτε να μπορεις να μπορεις διαλεγεις πριν ξεκινησει το παιχνιδι (δεν ξερω αν γινεται το 2ο) .
 
Ajax87 είπε:
Κοιτα να σου πω κατι πχ. στο αγαπημενο Yoshis Island θυμαμαι απο το Snes τον ηχο που κανει ο Yoshi οταν "περπαταει" στον αερα οταν κρατας πατημενο το αλμα.Οταν πηγα να παιξω σε Emulator την US εκδοση αυτος ο ηχος ηταν διαφορετικος (φανταζομαι και αλλοι αλλα αυτο το παρατηρησα με την μια) και ετσι τελικα εβαλα την Pal εκδοση που ηταν αυτο που θυμομουν! Το καλυτερο ειναι να δοσουν την δυνατοτητα είτε να κατεβασει ο καθενας οποια θελει είτε να μπορεις να μπορεις διαλεγεις πριν ξεκινησει το παιχνιδι (δεν ξερω αν γινεται το 2ο) .
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Κι εγώ όταν πρωτοέπαιξα το US Sonic 1 σε emulator νόμιζα ότι δεν το κάνει emulate σωστά γιατί η μουσική είχε πιο γρήγορο tempo. Είχα συνηθίσει την μουσική που πήγαινε αργά. Αν και το παράδειγμά σου δεν ξέρω αν ισχύει. Μήπως απλά είχε πρόβλημα ο Emulator? Στον SNESGT (ο πιο accurate emulator μετά τον BSNES) ο ήχος είναι ίδιος και στις 2 εκδόσεις. Δεν ξέρω κάποιο παιχνίδι στο SNES που να έχει διαφορά ο ήχος στην PAL έκδοση...

Μετά όμως υπάρχει και το παράδειγμα του Super Metroid. Στο SNES που το έλιωσα στην κυριολεξία με είχαν ενοχλήσει 2 πράγματα. Το ότι η εικόνα ήταν στην κυριολεξία letterboxed από τα borders και γενικώς μου φάνηκε κουραστικό γιατί η Samus δεν κινούταν με αρκετή ευλυγισία και ταχύτητα, μου έδινε την εντύπωση ότι η στολή παραήταν βαριά γι αυτήν. Νόμιζα ότι έτσι ήταν το παιχνίδι μέχρι που έπαιξα την US έκδοση. Hταν τόσο ανώτερη που έκατσα και το ξανατερμάτισα όλο από την αρχή 100%. Η Samus απλά κινούταν όπως έπρεπε, με περισσότερη ταχύτητα και ένταση, τα controls ήταν πιο responsive και το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ξεκούραστο. Καμία σχέση, η Pal έκδοση ήταν σαν να έπαιζα σε άλλη, πιο αδύναμη κονσόλα, δεν θα μπορούσα ποτέ να ξαναγυρίσω πίσω.

Tο ίδιο ισχύει και για τα περισσότερα παιχνίδια που έχω συγκρίνει και περισσότερο στα N64/PS1/Saturn στα οποία έχουν όχι μόνο borders αλλά έχουν και χαμηλότερο frame rate, πχ το PAL Zelda τρέχει στα 17fps ενώ στην US έκδοση στα 20fps. Μικρή η διαφορά θα μου πεις αλλά σε τόσο χαμηλά frame rates κάνει μπαμ.

Και τέλος πάντων εφόσον δεν υπάρχει πια ο περιορισμός των 50hz στις τηλεοράσεις καλό είναι να παίζουμε τα games όπως θα έπρεπε να είναι και όχι απλά όπως τα έχουμε συνηθίσει. Και στην τελική είναι καλύτερα στα 60hz μπορούμε να ξεσυνηθίσουμε. Εντάξει, καμιά φορά μπορεί να θέλω και εγώ να παίξω το Sonic με 15-20% μικρότερη ταχύτητα γιατί δεν μπορώ να συνηθίσω την μουσική (ετσι κι αλλιώς είναι από τα λίγα παιχνίδια που το tempo της μουσικής είναι λάθος) αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό των games δεν μπορώ να επιστρέψω στα χαμηλά frame rates, τις αργές ταχύτητες και τα τεράστια borders.

Αλλά ναι, το καλύτερο θα ήταν να υπάρχει επιλογή ποιο θες εσύ να καταβάσεις, έτσι θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαγκες ολοι εχετε δικειο σε πολλα απο αυτα που λετε και συμφωνω και γω για τα 60hz καταρχην.Το να μας δεινουν επιλογη αν θελουμε pal η ntsc ειναι ουτοπια αλλα το να τα εχουμε ολα στα 60hz πρεπει να γιννει δεδομενο.Ας παιξει καποιος το pal Super ghouls'n ghosts στην pal εκδοση και μετα ας παιξει το ntsc.To παιχνιδι τρεχει αθλια στο pal και αυτο φαινεται ξεκαθαρα στα αλματα του νεκροθαφτη (νεκροθαφτης γιατι ετσι μας αρεσει :D ) και κυριως στο διπλο αλμα.Στην ntsc εκδοση ειναι μια χαρα οπως πρεπει να ειναι.Δεν υπαρχει λογικη με τα 50hz πρεπει οπωσδηποτε ολα να ειναι στα 60hz.

Ωσο για τα παιχνιδια που εχει στο launch η Virtual console μην τρελενεσται τζαμπα και βερεσε.Η virtual console δεν ειναι απλα ενας emulator να μας πεταξουν μεσα ολα τα roms καθε κονσολας και τελειωσε το θεμα.Βγαζουν λεφτα απο αυτα και τα κονομανε δεν ειναι απλα τα πραγματα και κυριως εχουν μεγαλα σχεδια για την virtual console.Απλα εβαλαν μεσα αυτα που εβαλαν μονο και μονο για το launch.Θα ακολουθησουν και ενα σωρο αλλα απο αρκετες κονσολες και περιμενουμε και το earthbound.Ασε που το να παιζουμε ολα αυτα τα παιχνιδια στο gamepad του Wii U ειναι μεγαλη .......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Η virtual console δεν ειναι απλα ενας emulator να μας πεταξουν μεσα ολα τα roms καθε κονσολας και τελειωσε το θεμα.Βγαζουν λεφτα απο αυτα και τα κονομανε δεν ειναι απλα τα πραγματα και κυριως εχουν μεγαλα σχεδια για την virtual console.Απλα εβαλαν μεσα αυτα που εβαλαν μονο και μονο για το launch.Θα ακολουθησουν και ενα σωρο αλλα απο αρκετες κονσολες και περιμενουμε και το earthbound.Ασε που το να παιζουμε ολα αυτα τα παιχνιδια στο gamepad του Wii U ειναι μεγαλη .......
Σαφώς και βγάζουν λεφτά από αυτό αλλά η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα ήταν όλα μια χαρά αν μιλούσαμε για ένα παράλληλο σύμπαν στο οποίο οι homebrew emulators, τα roms και το internet δεν είχαν εξελιχθεί τόσο ή δεν υπήρχαν. Επειδή όμως όλα αυτά υπάρχουν θα έπρεπε οι εταιρίες που θέλουν να εκμεταλλευτούν τα παλιά τους παιχνίδια και να τα πουλήσουν ξανά να προσφέρουν πολύ περισσότερα.

Αυτά τα games απευθύνονται περισσότερο σε εμάς που μεγαλώσαμε με αυτά και εμείς γνωρίζουμε πολύ καλά τι υπάρχει στο internet εδώ και καιρό. Δεν περιμέναμε την Nintendo με το VC, τα έχουμε κατεβάσει όλα από τα τέλη του 90 πια. Το πιο εύκολο πράγμα σήμερα είναι να κατεβάσεις ένα torrent με όλα (όχι 2-3) τα παιχνίδια όποιας κονσόλας θες και υπάρχουν 5-6 καλοί emulators να διαλέξεις.

Θα έπρεπε λοιπόν να βγάζουν πολλά παιχνίδια κάθε φορά και όχι με το σταγονόμετρο, πχ 100 τίτλους στο launch να έχεις να χαζεύεις. και άλλους 20-50 κάθε μήνα σε διάφορες κονσόλες. Και να τα πουλάει 1-2 ευρώ το ένα και όχι 5 ή 10. Από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν ενώ υπάρχουν όλα αυτά εδώ και καιρό δωρεάν (άσχετα αν είναι παράνομα ή όχι, το θέμα είναι αυτοί τι κάνουν για να σε πείσουν να πληρώσεις).

Με 5-10 ευρώ αγοράζω πιο σύγχρονα PC games στο GOG και εκεί υποτίθεται δουλέψανε και παραπάνω για να κάνουν τα παιχνίδια να τρέχουν σε μοντέρνα PC και σου δίνουν και δώρο, πχ ένα soundtrack.

Τέλος θα έπρεπε να υπάρχει και ένα όμορφο frontend στο VC, με box art, σκαναρισμένο αυθεντικό manual, info και history για κάθε ένα game για να το ευχαριστιόμαστε (στα homebrew τα έχουμε όλα αυτά τα καλούδια, γιατί όχι και σε αυτά που πληρώνουμε?)

Αυτή είναι η άποψή μου σαν άτομο που έχει 500+ GB από roms, emulators, isos κλπ. Μπορεί να είμαι ειδική περίπτωση, δεν ξέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@metalcandyman Δεν ειπα να μας πεταξουν ολα τα Roms αλλα ενα υποτυπωδες Launch με αρκετους τιτλους της Nintendo τουλαχιστον που θεωρητικα ειναι ευκολο να μπουν αφου ειναι της ιδιας της εταιριας. 8 παιχνιδια ειναι πολυ λιγα για το launch και αν φανταστεις οτι τα 4 απο αυτα τα εχουμε ηδη απο την Trial Campaign! Τελος παντων υπομονη για αλλη μια φορα :D . (Ελπιζω να βαλουν και το Yoshis Island αυτη την φορα γιατι στο Wii νομιζω δεν υπηρχε)

Edit. Με προλαβε ο Τασος και συμφωνω σε ολα τα παραπανω που εγραψε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τασο μην πιασουμε τωρα το τι εχει ο καθενας απο Roms,isos κλπ γιατι και γω εχω σχεδον 2TB αλλα και δεν ειναι και το θεμα μας αυτο.Αν ειναι να μιλαμε γιαυτα που ολοι λιγο πολυ τα εχουμε στην κατοχη μας τοτε δεν υπαρχει λογος να μιλαμε για την VC και κυριως δεν επρεπε και η NINTENDO να την κυκλοφορησει ποτε.Ναι το launch εχει πολυ λιγα παιχνιδια που τα εχουμε δει πολλες φορες ασχετα αν το launch της VC στην ιαπωνια ειναι πολυ καλητερο γιατι περιεχει και τα fire emblems του NES το Xevious,το spelunker το super ghouls'n ghost και τα υπολοιπα ειναι πανω κατω ιδια.Και γω εχω πολλα παραπονα οπως την απουσια settings κλπ και κυριως το Bilinear filtering που το θελω οπωσδηποτε.Και μπορει να εχω πολλα αγορασμενα απο την VC αλλα τα settings κλπ ειναι ο λογος που εχω το Wii softmod και εχω μεσα ολους τους εξαιρετικους πραγματικα emulators που εχει.Για να καταληξω καπου επειδη βαριεμαι να γραφω πολυ πρωι πρωι συμφωνω μαυτα που λες αλλα δεν με νοιαζουν τα παιχνιδια του launch.Μελοντικα θελω να δω τι θα μας δωσουν οπως ποιες αλλες κονσολες θα βαλουν, ποια παιχνιδια απο GBA θα βαλουν,αν επιτελους τους κοψει και οι φημες ειναι αληθεινες και δουμε επιτελους παιχνιδια του game cube στην VC και γενικα διαφορα αλλα τετοια πραγματα.Και πραγματικα ας κανουν καποια παιχνιδια που θελουν HD εκδοσεις οπως το Wind waker αλλα απο ολα τα αλλα ας μας τα δωσουν.Πραγματικα εχει μεγαλο χαβα να τα παιζουμε ολα αυτα στο gamepad και να γουσταρουμε.Ναι θα επρεπε να εχουν πολλα περισσοτερα παιχνιδια στο launch αλλα αφου δεν εγεινε τελικα πρεπει να περιμενουμε τι θα μας δωσουν στην πορεια και να μην μιζεριαζουνε χωρις λογο με το τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ κρίνω την υπηρεσία γενικώς όχι μόνο τον αριθμό των games. Προσωπικά πάντα, δεν έμεινα ευχαριστημένος από το VC του Wii. Από την στιγμή που (κι εσύ ο ίδιος το λες) όλοι έχουμε λίγο πολύ emulators και roms από παλιά τώρα, τι θα πρέπει να κάνει η Nintendo για να μας πείσει να πληρώσουμε για κάτι το οποίο ήδη έχουμε σαν δεδομένο εδώ και δεκαετίες? Θα πρέπει αυτό που θα μας δώσει να είναι ακόμα καλύτερο από αυτό που έχουμε και το κυριότερο, να είναι φτηνό.

Αντί αυτού, τα roms που μας πουλάει είναι πανάκριβα. 5 euro για ένα NES rom??? 8 για ένα SNES? Μπορείς πολύ πιο εύκολα να φτιάξεις μία μεγάλη συλλογή από GOG games (με τις προσφορές κλπ) παρά μία συλλογή από SNES games στο VC. Ταυτόχρονα, όπως είπα, τα GOG έχουν μεγαλύτερη αξία γιατί ξέρεις ότι παίρνεις την καλύτερη έκδοση και μάλιστα με δώρο το soundtrack (τις περισσότερες φορές) και κάποια άλλα καλούδια στο πακέτο. Από το VC όμως κατεβάζεις ένα ξερό rom. Και στην δική μας περίπτωση δεν είναι καν η καλύτερη έκδοση. Ακόμα το μετανιώνω που έδωσα λεφτά να κατεβάσω N64 παιχνίδια στο VC πριν ανακαλύψω ότι κατέβαζα roms που θεωρούνται σκουπίδια και μόνο όσοι μαζεύουν όλα τα roms τα κρατάνε μαζί με τα hacks και τα overdumps... Μιλάω φυσικά για τα PAL roms. Ήθελα να δώσω χρήματα να υποστηρίξω το VC και μου βγήκε ξινό.

Και υπάρχουν και άλλα προβλήματα. Από ότι είδα ούτε καν η ίδια η Nintendo δεν μπόρεσε να φτιάξει έναν τέλειο emulator. Στο F-Zero X υπάρχουν σημεία που λείπουν textures, ας πούμε. Μετά είναι και το θέμα ότι τα παιχνίδια δεν είναι πάντα ίδια... όπως το Waverace από το οποίο αφαιρέσανε ότι είχε σχέση με την kawasaki για να μπορούν να το ξαναπουλήσουν. Μετά είναι το θέμα ότι θες να φτιάξεις μία συλλογή από τα καλύτερα παιχνίδια της κονσόλας που θες (εγώ σκόπευα να φτιάξω μία συλλογή με τα τοπ 10 N64) και δεν μπορείς. Που ακούστηκε συλλογή N64 παιχνιδιών χωρίς τα Banjο - Kazooie, Goldeneye, Perfect Dark?

Με λίγα λόγια υπάρχουν πολλά προβλήματα και θα έπρεπε η Nintendo να διορθώσει κάποια από αυτά έστω. Να ρίξει τις τιμές. Να μπορούμε να κατεβάζουμε US εκδόσεις. Να μας δίνουν λόγους να τα αγοράζουμε, δωράκια, εικόνες, ξέρω γω? Αντί αυτού βλέπω μια απάθεια, κανέναν ενθουσιασμό να μας κάνει να ερωτευτούμε το VC, πάρε 5-6 πανάκριβα παιχνίδια να έχεις και πάψε.

Πάντως το VC του WiiU φαίνεται να είναι λίγο πιο καλό, μόνο και μόνο γιατί μπορείς να παίζεις τα games στο pad, οπότε είναι σαν να μπορείς να τα μετατρέψεις όλα σε φορητή έκδοση. Και αν βγάλουν και παιχνίδια του GC θα είναι μία καλή κίνηση αρκεί να μην τα πουλάνε 20 euro το κάθε ένα (ξέρω, είμαι γκαντέμης δεν πρέπει να μιλάω).

Μια ερώτηση για όσους έχουν WiiU, αν είχα αγοράσει ήδη κάποια παιχνίδια στο Wii VC και θέλω να τα μεταφέρω στο WiiU, μπορώ να το κάνω? Μπορώ έστω να τα ξανακατεβάσω δωρεάν? Μήπως πρέπει να πληρώσω μια μικρή διαφορά? Η πρέπει να πληρώσω full price (αν ισχύει το τελευταίο σηκώνω τα χέρια ψηλά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν εχεις την εκδοση του Wii την μεταφερεις στο Wii U VC για 1ευρω στα Nes παιχνιδια και 1,5 ευρω στα Snes. Και ετσι κερδιζεις το Off Tv play και οτι αλλο εχει επιπλεον η Vc του Wii U. Οσο για τα Gc παιχνιδια υπολογιζω 15-20 ευρω οταν με το καλο ερθουν και κανα 10αρικο για τα Gba.
 
Η συζητηση αυτη δεν βγαζει πουθενα και για μενα ολη αυτη η μιρλα ειναι υπερβολικη.Το που εχω ενστασεις για την VC και τι δεν μαρεσει τα ειπα και δεν θα τα λεω χιλιες φορες.Κατα τα αλλα μια χαρα υπηρεσια ειναι και με καποιες αλαγες και προσθηκες παιχνιδιων που εχουν μεγαλητερο ενδιαφερον οπως το Earthbound που ερχετε πχ θα τα παει μια χαρα.Και οποιος ηθελε να κανει συλογη στην VC του Wii μια χαρα εκανε και δεν ειχε Banjo kazooie,perfect dark κλπ γιατι θα ειχε θεμα με την Rare που ανοικη στην microsoft γνωστα ειναι αυτα.Δεν ειναι βλακες να μην βαζουν παιχνιδια που εκαναν επιτυχια αλλα δεν τα εβαλαν γιατι δεν μπορουσαν να τα βαλουν.Αμα δεν γουσταρει καποιος ας μην τα παρει και ας παιζει σε καποιον emulator.Αυτα ηθελαν να κανουν αυτες της τιμες εβαλαν και αυτοι θα φανε τα σκ..α αν αποτυχουν και θα παρουν το χειροκροτημα αν εχουν επιτυχια.Και ωσο για τα GG παιχνιδια ας τα βαλουν και 20 ευρω μια χαρα ειναι.τι θελουμε δηλαδη να τα βαλουν 5 ευρω για να ειναι ολοι ευχαριστημενοι που και τοτε πιο φθηνα θα τα ηθελαν.Αμα ειναι να τους πουμε να μας τα δεινουν τζαμπα να μην εχει κανενας προβλημα.Ναι εχει θεματα,εχει καποια προβληματα,ειναι ακριβα τα παιχνιδια κλπ αλλα φτανει η μιρλα Και η γκρινια.Μολις μια μερα εχει που κυκλοφορησε η υπηρεσια σε μια νεα κονσολα θα δουμε πως θα ειναι στην πορεια και αν διορθωσουν ολα ωσα λεμε.Θα δουμε και θα τους κρινουνε αναλογα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή γουστάρω την Nintendo και ταυτόχρονα το emulation scene, γι αυτό γκρινιάζω, όχι για κακό, αλλά γιατί θέλω πολύ να πετύχει σε ότι κάνει. Εντάξει, είναι και λίγο του χαρακτήρα μου να γκρινιάζω. Κάτσε να μην βγει καλό το Metroid ή το F-Zero... Εκεί να δεις γκρίνια, ελπίζω να μην φάω ban :p
 
Ban δεν προκυται να φας αν γκρινιαξεις και κραξης την NINTENDO το αντιθετο μαλιστα.Απο Honoured user μεχρι admin σε βλεπω :p
 
metalcandyman είπε:
Ban δεν προκυται να φας αν γκρινιαξεις και κραξης την NINTENDO το αντιθετο μαλιστα.Απο Honoured user μεχρι admin σε βλεπω :p
Χαχαχα :rofl: :rofl:
 
Η Νιντυ παιρνει δραστικα μετρα και κανει σαφες στους owners του Wii οτι το U δεν ειναι κατι σαν το Sega CD αλλα καινουργια κονσολα.


Το παρακατω στελνεται στο απλο Wiiii.


 


BJJoJpTCYAEsld-.jpg



 
Απο της νεες κυκλοφοριες παντως της VC τα super mario world και super metroid απλα δεν χανονται.Αλλη φαση να τα απολαμβανουμε στο gamepad.
 
Το Super Metroid το τερματισα προσφατα (στο PsP ;) ) . Αλλα σιγουρα θα το παρω στο Trial Capaign Μαιου στα 30 λεπτα για το Wii U.
 
Aardvark είπε:
Η Νιντυ παιρνει δραστικα μετρα και κανει σαφες στους owners του Wii οτι το U δεν ειναι κατι σαν το Sega CD αλλα καινουργια κονσολα.
Το παρακατω στελνεται στο απλο Wiiii.


 


BJJoJpTCYAEsld-.jpg



Μήπως κατάλαβαν το λάθος που έκαναν με το όνομα και την μορφή του συστήματος;

Και μάλιστα όταν το ίδιο λάθος το είχαν κάνει ΚΑΙ στο 3DS..
 
Aardvark είπε:
Η Νιντυ παιρνει δραστικα μετρα και κανει σαφες στους owners του Wii οτι το U δεν ειναι κατι σαν το Sega CD αλλα καινουργια κονσολα.
Το παρακατω στελνεται στο απλο Wiiii.


 


BJJoJpTCYAEsld-.jpg



Μετάφραση για τους μη κατέχοντες την Αγγλικήν:

"Είμαστε σε απελπισία, αγοράστε το σας παρακαλούμε" :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα