Wii U [Nintendo's Next Console]

Το super smash bros καταφερε να ξεπερασει το Mario kart 8 και να γιννει το πιο γρηγορο σε πωλησεις παιχνιδι κατα το launch του αφου σε ενα τριημερο πουλησε 490.000 κομματια μονο στην αμερικη που κυκλοφορησε.Εξαιρετικες πωλησεις και εξαφανιζεται απο τα ραφια οπως εξαντληθηκαν και οι adapters των game cube controllers και γενικοτερα ολα τα περιφεριακα που εχουν σχεση με το super smash bros.Αντε να ρθει και στα μερη μας στης 28 νοεμβριου για να γουσταρουμε.
 
Πατωσε το Watch Dogs στο Wii U, ηταν αναμενομενο βεβαια αφου βγηκε τοσους μηνες μετα απο τις αλλες πλατφορμες...

Μιλαμε για τραγικα νουμερα μεχρι και το Sonic Boom το περασε!! :p

SONIC BOOM!!

Guile-sf2-sonicboom.gif

Για τα νουμερα αυτα φταινε ολοι , και οι Wii U owners δεν παιρνουν πολλα 3rd party games , αλλα και οι ubisoft εκανε τις βλακειες της (πχ. Delay Rayman Legends , no DLC για αρκετα παιχνιδια κ.α). Αν εβγαινε στην ωρα του σιγουρα θα πουλαγε καλυτερα.

http://www.pixeldynamo.com/news/gaming/2014/11/25/40909/watch-dogs-shifts-almost-no-copies-wii-u-launch/

Watch_Dogs-Wii-U-96x96.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kανενας Wii U owner δεν φταιει και αυτο που συμβαινει ειναι η εκδικηση ολων των κατοχων της κονσολας προς την ubisoft για ολα αυτα που εγραψες και συ παραπανω.Δεν γινετε να μην κυκλοφορεις DLC μονο στο Wii U,δεν γινετε να ανακοινωνης αποκλειστικο το Rayman legends μετα να το πηγαινεις ως time exclusive και στο τελος να το κυκλοφορεις ταυτοχρωνα σε Wii U,xbox 360 και ps3 και λιγο αργηοτερα στα ps4,xbox one και το γελοιον του πραγματος να ειναι πως ολες οι εκδοσεις ειναι σχεδον ολοιδιες αλλα με την κορυφαια να ειναι αυτη του Wii U οπως εχουν πει οι παντες αφου το παιχνιδι απο την αρχη σχεδιαστηκε για το Wii U και το Wii U gamepad οποτε πραγματα που μαυτο γινονται οπως πρεπει και ευκολα στης αλλες κονσολες με τα gamepads να ειναι δυσκολα και να μην βολευει τοσο.Μια χαρα παει η ubisoft με το Wii U και ο κοσμος μεχρι τωρα μια χαρα αγορραζε με το ZombieU να εχει πουλησει 700 χιλιαδες κομματια και το Rayman legends 400 χιλιαδες στο Wii U με τα 7,5 εκατομμυρια κατοχους την στιγμη που στο ps3 των 80 εκατομμυριων κατοχων πουλησε 470 χιλιαδες.Και το Watch dogs μια χαρα θα πουλουσε αν το εβγαζαν σε ολες της κονσολες την ιδια ημερομηνια και μαλιστα θα εκανε και φοβερα καλη εντυπωση γιατι τα γραφικα που εχει ειναι εξαιρετικα και δεν εχουν σχεδον καμια διαφορα με την ps4 εκδοση και δεν μιλαω βλεποντας μονο τα βιντεακια με τα VS αλλα μιλαω γιατι το εχω παρει το παιχνιδι στο Wii U και πραγματικα ειναι πανεμορφο.Ας προσεχαν λοιπον εκει στην ubisoft και ας προσεχουν και απο δω και περα γιατι εχει ο καιρος γυρισματα.
 
Ajax87 είπε:
Για τα νουμερα αυτα φταινε ολοι , και οι Wii U owners δεν παιρνουν πολλα 3rd party games , αλλα και οι ubisoft εκανε τις βλακειες της (πχ. Delay Rayman Legends , no DLC για αρκετα παιχνιδια κ.α). Αν εβγαινε στην ωρα του σιγουρα θα πουλαγε καλυτερα.
Μην ξεχνάμε και την 3η περίπτωση. Οτι δηλαδή το παιχνίδι είναι από μέτριο ως απλά καλούτσικο. O φίλος μου, πχ, που έχει το WiiU μου είπε ότι θα τον ενδιέφερε το Watch Dogs (μιας και δεν υπάρχει GTA5 το οποίο θα προτιμούσε) αλλά πριν από λίγο καιρό αγόρασε Mario Kart και Bayonetta και το επόμενο που περιμένει είναι το Smash Bros. Οπότε μάλλον θα περιμένει να παλιώσει και να πέσει η τιμή του. Η ουσία όμως είναι ότι οι WiiU owners έχουν μπόλικα ποιοτικά exclusives ως προτεραιότητες.

Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα το αγόραζα όπως και να έχει. Γενικά όσα παιχνίδια της Ubisoft έχω παίξει τελευταία, ακόμα και το Rayman, μου προκαλούν απίστευτη βαρεμάρα μετά από μισή ώρα, μόλις δηλαδή συνηθίσω το καλό art design και τα αρκετά καλά γραφικά. Μόνο το ZombieU με κράτησε κάπως. Το θέμα για μένα είναι ναι μεν να υποστηρίζουμε third party τίτλους στο WiiU μιας και έχει πρόβλημα εκεί, αλλά αν είναι να πρέπει ντε και καλά να υποστηρίξω την Ubi για να το κάνω αυτό, ε, μου είναι λίγο δύσκολο.
 
Ajax87 είπε:
Για τα νουμερα αυτα φταινε ολοι , και οι Wii U owners δεν παιρνουν πολλα 3rd party games , αλλα και οι ubisoft εκανε τις βλακειες της (πχ. Delay Rayman Legends , no DLC για αρκετα παιχνιδια κ.α). Αν εβγαινε στην ωρα του σιγουρα θα πουλαγε καλυτερα.
Μην ξεχνάμε και την 3η περίπτωση. Οτι δηλαδή το παιχνίδι είναι από μέτριο ως απλά καλούτσικο. O φίλος μου, πχ, που έχει το WiiU μου είπε ότι θα τον ενδιέφερε το Watch Dogs (μιας και δεν υπάρχει GTA5 το οποίο θα προτιμούσε) αλλά πριν από λίγο καιρό αγόρασε Mario Kart και Bayonetta και το επόμενο που περιμένει είναι το Smash Bros. Οπότε μάλλον θα περιμένει να παλιώσει και να πέσει η τιμή του. Η ουσία όμως είναι ότι οι WiiU owners έχουν μπόλικα ποιοτικά exclusives ως προτεραιότητες.

Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα το αγόραζα όπως και να έχει. Γενικά όσα παιχνίδια της Ubisoft έχω παίξει τελευταία, ακόμα και το Rayman, μου προκαλούν απίστευτη βαρεμάρα μετά από μισή ώρα, μόλις δηλαδή συνηθίσω το καλό art design και τα αρκετά καλά γραφικά. Μόνο το ZombieU με κράτησε κάπως. Το θέμα για μένα είναι ναι μεν να υποστηρίζουμε third party τίτλους στο WiiU μιας και έχει πρόβλημα εκεί, αλλά αν είναι να πρέπει ντε και καλά να υποστηρίξω την Ubi για να το κάνω αυτό, ε, μου είναι λίγο δύσκολο.
 
Imgema είπε:
Εγώ προσωπικά πάντως δεν θα το αγόραζα όπως και να έχει. Γενικά όσα παιχνίδια της Ubisoft έχω παίξει τελευταία, ακόμα και το Rayman, μου προκαλούν απίστευτη βαρεμάρα μετά από μισή ώρα, μόλις δηλαδή συνηθίσω το καλό art design και τα αρκετά καλά γραφικά. Μόνο το ZombieU με κράτησε κάπως. Το θέμα για μένα είναι ναι μεν να υποστηρίζουμε third party τίτλους στο WiiU μιας και έχει πρόβλημα εκεί, αλλά αν είναι να πρέπει ντε και καλά να υποστηρίξω την Ubi για να το κάνω αυτό, ε, μου είναι λίγο δύσκολο.
To Rayman καποιοι το συγκρινουν ακομα και με το Donkey Kong Tropical Freeze σε ποιοτητα.

Το Rayman Legends ενω το εχω εδω και παρα πολυ καιρο ακομα δεν το εχω βαλει να παιξω , οποτε δεν εχω γνωμη.

Εσενα δηλαδη δεν σου αρεσε σαν gamemplay ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
To Rayman καποιοι το συγκρινουν ακομα και με το Donkey Kong Tropical Freeze σε ποιοτητα.Το Rayman Legends ενω το εχω εδω και παρα πολυ καιρο ακομα δεν το εχω βαλει να παιξω , οποτε δεν εχω γνωμη.

Εσενα δηλαδη δεν σου αρεσε σαν gamemplay ;
Δεν μου άρεσε σαν level design. Καμία σχέση με το DK το οποίο σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ δημιουργικό και ενδιαφέρον.

Στο Rayman, πολλές πίστες στηρίζονται σε ένα "gimmick" το οποίο μετά από 2 λεπτά το έχεις σιχαθεί και βιάζεσαι να τελειώσει η πίστα γιατί θες να δεις κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον. Οπως πχ οι πίστες με την μουσική, που βάζουν κάποιο γνωστό τραγούδι και το αλλάζουν με αστείους ήχους και το gameplay είναι κάτι σαν τα runners στα smartphones. Oκ τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα ήταν αστεία, μετά όμως εγώ προσωπικά βαρέθηκα. Ασε που αυτού του είδους τα culture references, δηλαδή να βάζεις ένα γνωστό και κλασσικό τραγούδι σε ένα άσχετο παιχνίδι, δεν μου αρέσουν καθόλου και με βγάζουν από τον "κόσμο" του παιχνιδιού.

Και γενικά οι πίστες δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον σαν design. Πολύ βασικό platforming. Επίσης τα γραφικά ενώ είναι πολύ καλά, ειδικά τα sprites και το animation, τα backgrounds καταντούν και αυτά βαρετά αφού μου δίνουν την αίσθηση ενός πολύ καλού wallpaper. Όμορφο αλλά τελείως στατικό και σε κάθε πίστα δεν πολυ αλλάζει, Ομως πόση ώρα μπορείς να κοιτάς ένα wallpaper? Στο DK τα backgrounds είναι τόσο ζωντανά και πλούσια, με πολύ animation και διάφορα events που αν παίξεις μία πίστα έχεις δει όσα πράγματα θα έβλεπες σε όλο το Rayman από την αρχή μέχρι το τέλος.

Mε λίγα λόγια δεν υπάρχει σύγκριση Rayman με DK. Aς το συγκρίνουν με κανένα SMBU που είναι λίγο ποιο κοντά κατά την άποψή μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Δεν μου άρεσε σαν level design. Καμία σχέση με το DK το οποίο σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ δημιουργικό και ενδιαφέρον.
Στο Rayman, πολλές πίστες στηρίζονται σε ένα "gimmick" το οποίο μετά από 2 λεπτά το έχεις σιχαθεί και βιάζεσαι να τελειώσει η πίστα γιατί θες να δεις κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον. Οπως πχ οι πίστες με την μουσική, που βάζουν κάποιο γνωστό τραγούδι και το αλλάζουν με αστείους ήχους και το gameplay είναι κάτι σαν τα runners στα smartphones. Oκ τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα ήταν αστεία, μετά όμως εγώ προσωπικά βαρέθηκα. Ασε που αυτού του είδους τα culture references, δηλαδή να βάζεις ένα γνωστό και κλασσικό τραγούδι σε ένα άσχετο παιχνίδι, δεν μου αρέσουν καθόλου και με βγάζουν από τον "κόσμο" του παιχνιδιού.

Και γενικά οι πίστες δεν έχουν κάποιο ενδιαφέρον σαν design. Πολύ βασικό platforming. Επίσης τα γραφικά ενώ είναι πολύ καλά, ειδικά τα sprites και το animation, τα backgrounds καταντούν και αυτά βαρετά αφού μου δίνουν την αίσθηση ενός πολύ καλού wallpaper. Όμορφο αλλά τελείως στατικό και σε κάθε πίστα δεν πολυ αλλάζει, Ομως πόση ώρα μπορείς να κοιτάς ένα wallpaper? Στο DK τα backgrounds είναι τόσο ζωντανά και πλούσια, με πολύ animation και διάφορα events που αν παίξεις μία πίστα έχεις δει όσα πράγματα θα έβλεπες σε όλο το Rayman από την αρχή μέχρι το τέλος.

Mε λίγα λόγια δεν υπάρχει σύγκριση Rayman με DK. Aς το συγκρίνουν με κανένα SMBU που είναι λίγο ποιο κοντά κατά την άποψή μου.
Εχοντας παιξει το DK Tropical Freeze που ηταν εκπληκτικο σε ολους τους τομεις, το Rayman (απο αυτα που εχω δει, demo και βιντεακια) μου φανηκε πιο light αλλα στο ιντερνετ ειδα πολλα σχολια που ελεγαν οτι ειναι ιδιας ποιοτητας για αυτο σε ρωτησα αφου βρηκα την ευκαιρια :) .

Thanks για την αναλυση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Thanks για την αναλυση!
Πάντως αν το παίξεις πες μου αν συμφωνείς με μένα πιο πολύ ή με όσους λένε ότι είναι όσο καλό όσο το DK... Γιατί οι φίλοι μου με λένε αρνητικό και ουσιαστικά στην παρέα μου είμαι ο μόνος που δεν του αρέσει. Θέλω να δω κατά πόσο είμαι τελικά ένα κυνικό σκουλήκι :p
 
Eχοντας τερματισει και τα δυο και επειδη για να αναλυσω γιατι το Donkey kong Tropical Freeze ειναι καλητερο απο το rayman legends θα πρεπει στην ουσια να κανω posts σε μεγεθος review θα πω μονο πως ο τασος εχει απολυτο δικειο σε ολα.Το level design Του donkey kong ειναι απλα απιστευτο και γενικοτερα ειναι ενα απο τα καλητερα platforms Ολων των εποχων για μενα και σαφως ανωτερο στα παντα απο τα Donkey kong του snes.Το rayman legends απο την αλλη δεν θα πω οτι το βαρεθηκα στο μισαωρο γιατι μαρεσουν τα rayman γενικοτερα αλλα το συγκεκριμενο ειναι λες και εχει χασει καπως τα platform στοιχεια του λες και εχει χαση τον χαρακτηρα του δηλαδη.Ειναι καλο παιχνιδι σε γενικες γραμμες δεν ειπε κανεις το αντιθετο αλλα ολα αυτα τα εξτρα που εβαλαν με το gamepad της περισσοτερες φορες ειναι πιο κουραστικα παρα ευχαριστα.Τελως παντων η ουσια ειναι μια και αυτη ειναι πως το Donkey kong tropical freeze ειναι ενα απο τα καλητερα platform games που εχω παιξει στη ζωη μου και καλητερα απο τα παλαιοτερα donkey kong και απο την αλλη το Rayman legends ειναι ενα πολυ καλο platform με ενδιαφεροντα στοιχεια που ομως εχει κατα καποιον τροπο χασει την ταυτοτητα του και προσωπικα δεν μπορει να φτασει σε διασκεδαση το αγαπημενο μου Rayman 2: The great escape την Dreamcast εκδοση καταρχην και μετα την N64.
 
Συμφωνώ και εγώ με την άποψη του Imgema για το rayman legends. Την πρώτη φορά που έπαιξα το παιχνίδι σε demo κονσόλα μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον,αλλά όταν απέκτησα την ολοκληρωμένη έκδοση του και ασχολήθηκα λίγο πιο πολύ, ένοιωθα πως κάτι δεν πάει καλά. Δεν μου άρεσε η λογική του endless runner, επειδή δεν είναι παιχνίδι για smartphone, όπως και τα backgrounds που είναι αρκετά polished για platform game.
 
Χαιρετώ και εγώ, έχω να απαντήσω καιρό επειδή λιώνω στη δουλειά και στο wii u :) θα πω και εγώ τη γνώμη μου, σαν ένας 32 χρονων gamer, σαν pc gamer και nintendo (console) gamer, στο pc τα games απλά τα τερματίζω, ενώ όλα τα games της nintendo που παίρνω τα τερματίζω 100% (και το τελευταίο coin). Στο θέμα μας άρα, έχοντας τερματίσει 100% και rayman και DK, θα πω ότι ψιλοδιαφονω μαζί σας, το DK είναι το game που σε φτάνει στα όρια σου για 100%, συγγνώμη για την έκφραση αλλα δεν είχα άλλο άγιο να βρίσω, μου είχαν τελειώσει :p το rayman, σαν platform το ευχαριστηθηκα, τρομερές πιστες ωραία γραφικά και δοκιμάζει πολύ τα skills σου, σίγουρα σκάει λίγο μια μονοτονία (το μονο αρνητικό για μένα) αλλα το ευχαριστιέσαι και σε challengarei συνεχεια, οποιος δηλαδή το χει τερματίσει 100% δε γίνετε να xi να πει κάτι αρνητικό εκτος από την ελαχιστη μονοτονία.
 
Γουστα ειναι αυτα φιλε μου και παιζει ρολο και τι παιχνιδια προτιμας και πως προτιμας τα platform γενικοτερα.Κακο παιχνιδι το rayman legends δεν ειναι και κανεις δεν το ειπε αυτο απλα στην συγκριση με το Donkey Kong εγω προσωπικα το θεωρω κατωτερο σε ολους τους τομοις αυτο ομως δεν παει να πει πως δεν το ευχαριστηθηκα σαν παιχνιδι η πως δεν ειναι καλο ειδικα η Wii U εκδοση που μιλαμε και ειναι η κορυφαια λογο του gamepad.
 
metal συμφωνώ απόλυτα σε ότι είπες
 
Το Rayman Legends το επαιξα σε 360 και χαρηκα διοτι ειχα καιρο να παιξω καλο platform.
 
Συμφωνω, η Δυσκολια του Donkey Kong Tropical Freeze σε ορισμενα σημεια σε κανει να ριχνεις αρκετες βρισιες , υπηρχαν φορες που ηθελα να σπασω την τηλεοραση. Αλλα οταν τελειωνες την πιστα ειχες μια τεραστια ικανοποιηση :D .
 
Ajax87 είπε:
Συμφωνω, η Δυσκολια του Donkey Kong Tropical Freeze σε ορισμενα σημεια σε κανει να ριχνεις αρκετες βρισιες , υπηρχαν φορες που ηθελα να σπασω την τηλεοραση. Αλλα οταν τελειωνες την πιστα ειχες μια τεραστια ικανοποιηση :D .
Εμένα η δυσκολία του DK δεν με τσάντισε τόσο πολύ (περίεργο για μένα που τσαντίζομαι εύκολα), το μόνο που με ενοχλούσε ήταν ότι κάθε φορά που έχανα κοβόταν η μουσική και δεν προλάβαινα να την ευχαριστηθώ (χρόνια είχα να κολλήσω με την μουσική τόσο πολύ σε παιχνίδι).

Βέβαια δεν δοκίμαζα να το τελειώσω 100%, εκεί σίγουρα θα έριχνα πολλά καντήλια, αλλά αυτό το κάνω σε όλα τα games :p
 
Για το συγκεκριμενο εγινε πολυς ντορος για το τιποτα..
 
Χτες επαιξα λιγο το νεο Smash Bros εχει παρα παρα πολυ υλικο και θα γινουν τρελα online battles!

Ευρωπαικο Launch Trailer!

Super Smash Bros. for Wii U - Launch Trailer

Edit. Ξεχασα να γραψω κατι και για τα Amiibo , ενω στην αρχη ημουν καχυποπτος τελικα εχουνε την φαση τους!

Θες να παιξεις Smash mode και δεν εχεις ευκαιρο αντιπαλο ;; Παιζεις εναντιων του Amiibo σου! Αυτο ανεβαινει level και μαθαινει απο σενα το πως να "παιζει". Επισης μπορεις να παιξεις σε ομαδα μαζι με το Amiibo σου εναντιων αλλων teams.

Οπως και να το δουμε ειναι κατι διαφορετικο και ενα "+" για το παιχνιδι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα