Win98 και greek code page

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Γνωρίζει μήπως κανείς κάποιο τρόπο να περάσουμε ελληνική γραμματοσειρά σε Win98 -αν δε το κάναμε κατά την πρώτη εγκατάσταση-,χωρίς να χρειαστεί format ή πέρασμα του λειτουργικού εκ νέου,πάνω από την πρώτη εγκατάσταση ;

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει λύση σ' αυτό το θέμα.Κι επειδή την έκανα την "πατάτα" μου στην πρώτη εγκατάσταση,τώρα και με πρόσθεση της ελληνικής γλώσσας στο keyboard αλλά και με γύρισμα σε Greek στα regional settings,μου εμφανίζει τα γνωστά "κινέζικα" αντί για ελληνικά... :(
 
Για να ρωτάς προφανώς είναι Windows 98 paneuropean, σωστά; ΕΑΝ θυμάμαι καλά, δε γίνεται, αλλά εχω χρόνια να το ξαναδω, για να σου πω ακριβώς. :( Νομίζω ότι εάν ΔΕΝ επιλέξεις ελληνικά από την αρχή, δεν έχει πισωγύρισμα, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας. Αλλος κανείς;;;;

σσ. Πιθανότατα αυτό να συνέβαινε με τα 95 και όχι με τα 98.
 
Μάλλον και με τα 98άρια αυτό που λες συμβαίνει Νίκο.

Ναι,paneuropean είναι...

Μα να....θέλω να δω ταινία (με τον VLC) στα 98άρια και να μου βγάζει τους subs υπό μορφή #^%*%*^*(^%%#$ .

Εκνευριστικότατο !!!
 
Όντως από όσο θυμάμαι δεν γίνεται.
 
Το συζητάω τώρα με κάποιο συνάδελφο και θυμόμαστε καλά ότι τέτοιο πρόβλημα είχαμε με τα Windows 95, όπου εάν δεν επέλεγες ελληνικά, έπρεπε να κάνεις επανεγκατάσταση. Με τα 98 είχε λυθεί το πρόβλημα.
 
Εγώ γιατί θυμάμαι ότι γίνεται; Στα regional settings διαλέγεις τις κωδικοσελίδες, νομίζω η σωστή ήταν μία της ΙΒΜ...
 
Νομίζω αν δεν κάνω λάθος,ότι πας στις τοπικές ρυθμίσεις απο τον πίνακα ελέγχου και στην κωδικοσελίδα διαλέγεις greek(737)
 
ΝΑΙ! Το μαγικό 737!
 
H 737 παίζει και σε dos mode,όλες οι άλλες,κάτι greek,greek latin κτλ είναι πατάτες τηγανητές :p
 
Βρε παλιοτόμαρα !!!! :eek: Ηρθε ο μικρός και σας φόρεσε τα γυαλιά ??????? :D :D:D
 
To γνωρίζω ότι είναι η 737,αλλά δεν είναι πουθενά διαθέσιμη στα regional settings,ώστε να κάνω την πρόσθεση/αλλαγή... :(
 
Θα έχω το απόγευμα αναμένο τον παλιό μου pentium για να δοκιμάσω κάτι μνήμες.Αν δεν το βρεις μέχρι το βράδυ,θα σου κάνω post τον τρόπο επακριβώς.Την είχα κάνει και γω την πατάτα αλλά κατά κάποιον τρόπο το διόρθωσα και νομίζω ότι είναι ο παραπάνω που ανέφερα

EDIT:Θυμήθηκα,πας στον πίνακα ελέγχου->πληκτρολογιο και μετά στο tab γλώσσα.Διάλεξε greek(737) και βάλε το cd των win98.Δεν είμαι σίγουρος όμως,μπορεί να είμαι και λάθος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ,thanks φιλάρα,αναμένω !

***EDIT***

To έχω κάνει αυτό που λες.Πρόσθεσα την ελληνική γλώσσα στο keyboard και στα regional settings έβαλα greek,έβαλα και το CD των win98,αντέγραψε κάποια αρχεία,αλλά τζίφος.

Αυτό που δε θυμάμαι όμως είναι μήπως έβγαζε κι επιλογή Greek (737),θα το τσεκάρω !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ οτι θυμαμαι (και τωρα τελευταια η μνημη μου με απατα ολο και συχνοτερα,χωρις δυστηχως να μπορω να της το ανταποδωσω με το ιδιο <<νομισμα>>)

... εκτος απο την διαδικασια με το Cd

στο config.sys πρεπει να προστεθουν (αν δεν υπαρχουν ηδη τα )

device=C:\WINDOWS\COMMAND\display.sys con=(ega,,1)

Country=030,737,C:\WINDOWS\COMMAND\country.sys

στο autoexec.bat πρεπει να προστεθουν (αν δεν υπαρχουν ηδη τα )

mode con codepage prepare=((737) C:\WINDOWS\COMMAND\ega2.cpi)

mode con codepage select=737

keyb gk,,C:\WINDOWS\COMMAND\keybrd4.sys
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωπ,χρήσιμα (και) αυτά,τα κρατώ υπόψην !

(αν κι είναι σαφές ότι προϋποθέτουν κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού την επιλογή 737 στο code page,την οποία εγώ δεν έβαλα ο βλαξ...)
 
Μόνο αν πιάσει αυτό που προτείνει ο Nemo, αλλιώς θέλει απαραιτήτως επανεγκατάσταση από την αρχή. Με τις ρυθμίσεις από το Control Panel που προτείνονται δεν υπάρχει περίπτωση να το διορθώσεις.

Το είχα κάνει και εγώ το λάθος 1-2 φορές κάποτε και δεν είχα καταφέρει να βρω λύση πλην του re-install. Αλλά δεν είχα σκαλίσει το config.sys τότε. :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Άλλο ένα από τα τραγικά λάθη των win98 αυτό,να ξαναθέλουν εγκατάσταση γι' αυτό το λόγο !

(Το κακό είναι ότι δεν την παλεύω να τα ξανακάνω setup,ειδικά τώρα που -κατά τα άλλα- λειτουργούν μια χαρά ! )
 
Σιγά μωρε, μισή ώρα υπόθεση είναι...
 
Μα λογικό είναι να ξέρει!! Ο μικρός ασχολείται με Windows 98 ΤΩΡΑ, κι οταν φτάσει τα 30, θα ασχολείται με τα Windows Xp :D
 
Πίσω
Μπλουζα