Windows 3.0 Greek

hotdog

Retro Member
Joined
5 Απρ 2020
Μηνύματα
120
Αντιδράσεις
104
Καλησπερα σας παιδια γνωριζετε που μπορω να βρω την ελληνικη εκδοση των Windows 3.0 ;
Ειδα το παρακατω και μου ξυπνησαν πολλες αναμνησεις απο τα παλια και περασμενα ωραια χρονια.
Επισης το βρηκα και αυτο εδω: https://vetusware.com/download/Windows 3.x Greek language update 3.0b EL/?id=11320
το οποιο οπως το ετρεξα λεει:

VirtualBox_Windows 3.0 English_22_10_2020_16_26_43.png

Μαλλον θα υπηρχε και αλλη δισκετα δευτερη με τα υπολοιπα αρχεια τα οποια δεν καταφερα να την βρω στο ιντερνετ ακομη δυστοιχως ισως και να μην υπαρχει καθολου :( Ποιος θυμαται τον Πουλαιδη ;


d3656708798c0ad4251f83072b1f5111.jpg
 
Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο εξακολουθεί να είναι αυτό το πρόγραμμα.

Οπως και να έχει αυτό που βρήκες φαίνεται ότι είναι ένα update το οποίο όμως απαιτεί προεγκατεστημένη έκδοση windows 3.x στο πισί.

Αν κάποιος γνωρίζει για την έκδοση 3.0, ας απαντήσει στο φιλο μας μεσω πμ.
 
Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο εξακολουθεί να είναι αυτό το πρόγραμμα.

Οπως και να έχει αυτό που βρήκες φαίνεται ότι είναι ένα update το οποίο όμως απαιτεί προεγκατεστημένη έκδοση windows 3.x στο πισί.

Αν κάποιος γνωρίζει για την έκδοση 3.0, ας απαντήσει στο φιλο μας μεσω πμ.
Πανε 27 χρονια τωρα απο τοτε.
Το ετρεξα σε virtualbox με την αγγλικη εκδοση και λεει το παραπανω μηνυμα δεν προχωρα αρα τι σημαινει αυτο ;
 
Δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο εξακολουθεί να είναι αυτό το πρόγραμμα.
Καθόλου νόμιμο.

Το ετρεξα σε virtualbox με την αγγλικη εκδοση και λεει το παραπανω μηνυμα δεν προχωρα αρα τι σημαινει αυτο ;

Μαλλον (γιατι απο το λιγο που θυμαμαι, δεν ειχα αυτη την εκδοση) πρεπει να εχεις εγκαταστησει πρωτα τα windows 3.0 στα αγγλικα και να εχεις και τις δισκετες εγκαταστασης των windows, εστω σε φακελους στον δισκο.

Θα του βαλεις που ειναι τα αρχεια της πρωτης δισκετας εγκαταστασης και αυτο θα προχωρήσει.
 
Καθόλου νόμιμο.



Μαλλον (γιατι απο το λιγο που θυμαμαι, δεν ειχα αυτη την εκδοση) πρεπει να εχεις εγκαταστησει πρωτα τα windows 3.0 στα αγγλικα και να εχεις και τις δισκετες εγκαταστασης των windows, εστω σε φακελους στον δισκο.

Θα του βαλεις που ειναι τα αρχεια της πρωτης δισκετας εγκαταστασης και αυτο θα προχωρήσει.
Για να καταλαβω και εγω λιγο καλυτερα. Θα πρπει εκει που σταματα να του βαλω την δισκετα εκκινησης #1 των windows 3.0 της αγγλικης εκδοσης ;

Καταγραφή1.PNG
 
Ναι, θα κανεις mount το image της πρωτης δισκετας και θα του πει που να την βρει (πχ A: )
 
Στο screenshot που εβαλες, λεει windows 3.1. Στο αρχικο post λες windows 3.0. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οπως ειπα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος, αλλα μηπως ειναι μονο για windows 3.0 και ετσι φυσικα και δεν αναγνωριζει την δισκετα απο 3.1;
 
Στο screenshot που εβαλες, λεει windows 3.1. Στο αρχικο post λες windows 3.0. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Οπως ειπα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος, αλλα μηπως ειναι μονο για windows 3.0 και ετσι φυσικα και δεν αναγνωριζει την δισκετα απο 3.1;
Το δοκιμασα φιλε μου και με 3.11 αλλα και με 3.00 τιποτα.
Απο οσο ειδα στο update.ini
το λεει αυτο:


Κώδικας:
[X:Disks]
1=DISKGR1 , Disk 1 - „΅«α©«©
2=DISKGR2 , Disk 2 - ‚¨££«¦© ¨β TrueType
3=DISK1   , Microsoft Windows, Disk #1 (Setup)
?=DISK5   , Microsoft Windows, Disk #5 or #6

Δεν ξερω αν παιξει καποιο ρολο το disk1 Microsoft Windows setup το οποιο λογικα πρεπει να ειναι το πρωτο disk της αγγλικης εκδοσης και εγκαταστασης τους επειδη ελληνικο δεν υπηρχε.
 
Ειχα μια εγκατασταση MSDOS 6.22 και windows for workgroups 3.11 αγγλικα σε ενα vmware. Δοκιμασα το update που ειχες δωσει στο αρχικο post. Το εκανα δυο φορες. Την πρωτη χρησιμοποιησα ενα φακελο στον δισκο της εικονικης μηχανης που ειχε ολα τα αρχεια του setup των windows for workgroup 3.11 ελληνικη εκδοση. Την δευτερη εκανα το ιδιο με τα αρχεια setup της αγγλικης εκδοσης. Και τις δυο φορες η εγκατασταση ολοκληρωθηκε επιτυχως.

Προκειται για ενα addon που σου δινει ελληνικο πληκτρολογιο και fonts για να γραφεις στα windows. Δεν εξελληνίζει τα menu.

MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-22-21-43-30.png

Αυτο το addon ειναι του Πουλιαδη.

MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-17-08.png

Στα σκοτεινα μονοπατια του internet κυκλοφορει μια εκδοση windows 3.1 πληρως εξελληνισμένη απο την Computer Logic.

MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-24-18.png

MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-24-22.png
MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-24-49.png

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα εκδοση 3.0 ελληνικη. Ισως αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλος φιλος.
 

Συνημμένα

  • MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-24-49.png
    MS-DOS 6.22 Windows 3.11-2020-10-23-10-24-49.png
    10,8 KB · Προβολές: 2
Ειχα μια εγκατασταση MSDOS 6.22 και windows for workgroups 3.11 αγγλικα σε ενα vmware. Δοκιμασα το update που ειχες δωσει στο αρχικο post. Το εκανα δυο φορες. Την πρωτη χρησιμοποιησα ενα φακελο στον δισκο της εικονικης μηχανης που ειχε ολα τα αρχεια του setup των windows for workgroup 3.11 ελληνικη εκδοση. Την δευτερη εκανα το ιδιο με τα αρχεια setup της αγγλικης εκδοσης. Και τις δυο φορες η εγκατασταση ολοκληρωθηκε επιτυχως.

Προκειται για ενα addon που σου δινει ελληνικο πληκτρολογιο και fonts για να γραφεις στα windows. Δεν εξελληνίζει τα menu.

Προβολή συνημμένου 217636

Αυτο το addon ειναι του Πουλιαδη.

Προβολή συνημμένου 217637

Στα σκοτεινα μονοπατια του internet κυκλοφορει μια εκδοση windows 3.1 πληρως εξελληνισμένη απο την Computer Logic.

Προβολή συνημμένου 217642

Προβολή συνημμένου 217640
Προβολή συνημμένου 217641

Οσο και αν εψαξα δεν βρηκα εκδοση 3.0 ελληνικη. Ισως αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλος φιλος.
Μαλιστα ωραια τοτε πως μπορω και εγω να ριξω ολα τα αρχεια του 3.11 for workgroup στον σκληρο δισκο της εικονικης μηχανης ; Δηλ να βαλω ολα τα img αρχεια ή να τα κανω εξαγωγη πρωτα και μετα να τα βαλω ολα σε ενα φακελο ;

edit το εκανα και εγω ετσι οπως μου ειπες αντιγραψα τα αρχεια στο windowssetup φακελο στον σκληρο δισκο και δεν προχωρα η εγκατασταση του εδωσα και την διαδρομη και τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αντιγραψα τα αρχεια στο windowssetup φακελο στον σκληρο δισκο

Στον πιο φακελο; Μην φτιαχνεις φακελους με ονοματα πανω απο 8 χαρακτηρες!

Τα windows τα ειχα ηδη εγκατεστημενα σε φακελο c:\windows

Το addon του πουλιαδη το ειχα σε εναν φακελο c:\1

Τα αρχεια του setup τα ειχα σε εναν φακελο c:\2
 
Στον πιο φακελο; Μην φτιαχνεις φακελους με ονοματα πανω απο 8 χαρακτηρες!

Τα windows τα ειχα ηδη εγκατεστημενα σε φακελο c:\windows

Το addon του πουλιαδη το ειχα σε εναν φακελο c:\1

Τα αρχεια του setup τα ειχα σε εναν φακελο c:\2
Στον c:\ τα εβαλα με windowssetup. Θα το δοκιμασω ξανα και θα σ πω.
12345678 x x x x
 
@freaktmp
Καλησπερα τελικα δουλευε με επιτυχεια αντιγραψα τα αρχεια στον φακελο με το ονομα win

VirtualBox_windows 3.0_23_10_2020_20_49_27.png

Και στον φακελο ΠΟΥ (Πουλιαδης σημαινει) τα αρχεια του αγαπητου πουλιαδη.

VirtualBox_windows 3.0_23_10_2020_20_49_16.png

Το τελος της εγκαταστασης με επιτυχεια.

VirtualBox_windows 3.0_23_10_2020_20_45_24.png

Και ενα κειμενακι ετσι για το retromaniacs και την ιστορικη ελληνικη γραφη του Πουλιαδη και συνεργατες.

VirtualBox_windows 3.0_23_10_2020_20_48_26.png

Υ.Γ. Λυπαμαι πραγματικα που ειμαι μολις 27 χρονων οσο δηλαδη ειναι και τα windows 3.11 for workgroups.
Αν ημουν 40 τωρα θα πρεπε να μουν γεννημενος το 1967 αν δεν κανω λαθος και μετρω σωστα και θα πηγαινα Ελλαδα τον τοτε καιρο να αγοραζα οτι κυκλοφορουσε αν δεν κυκλοφορουσαν και στην Κυπρο εκεινη την εποχη παραλληλα.
 
Υ.Γ. Λυπαμαι πραγματικα που ειμαι μολις 27 χρονων οσο δηλαδη ειναι και τα windows 3.11 for workgroups.

Πραγματικα δεν βλεπω την γοητεια (εκτος απο την νοσταλγια καποιου που τα εζησε οταν ηταν καινουρια)... τα windows 3.x ηταν οχι και τοσο καλα οταν κυκλοφορησαν και σιγουρα δεν εχουν βελτιωθει με τα χρονια! Ηταν απλα ενα ακομα βημα στην πορεια της εξελιξης της wintel πλατφορμας.

Οταν απεκτησα το πρωτο μου 486 τα μεσα του '94, βασικα τα εγκατέστησα και ξεχασα οτι υπήρχαν μεχρι που ξεκίνησα να συνδέομαι στο internet περιπου εναν χρονο μετα. Οσο ημουν στο DOS θα μπορούσα να εχω ανοιχτο τον υπολογιστη ολη μερα χωρις κανενα πρόβλημα. Στα windows καθε 2-3 ωρες ηθελε επανεκκίνηση γιατι ηταν απλα ασταθης. Ειχα ρυθμισει το modem να μην κατεβαζει την γραμμη οταν κανει επανεκκίνηση ο υπολογιστης, συνεπως εκανα reboot, εμπαινα στα windows, ετρεχα το trumpet winsock και συνεχιζα απο εκει που ειχα μεινει. :fafoutis:

Απλα αθλιο. Μολις εβαλα τα windows 95 πλεον μπορουσα να μπω στο internet και να μην χρειαζεται επανεκκίνηση ο υπολογιστης για τουλαχιστον 5-6 ωρες! :diablotin: Οταν πια φτασαμε στο OSR2.1 πλεον μπορουσες να κρατας τον υπολογιστη αναμενο για μιση μερα πριν αρχισει τα τρελα...

Αν ημουν 40 τωρα θα πρεπε να μουν γεννημενος το 1967

Αν ησουν 40 τωρα θα ειχες γεννηθει το 1980. Εγω παντως που ειμαι 44, θα προτιμουσα να ημουν 27. :D
 
Πραγματικα δεν βλεπω την γοητεια (εκτος απο την νοσταλγια καποιου που τα εζησε οταν ηταν καινουρια)... τα windows 3.x ηταν οχι και τοσο καλα οταν κυκλοφορησαν και σιγουρα δεν εχουν βελτιωθει με τα χρονια! Ηταν απλα ενα ακομα βημα στην πορεια της εξελιξης της wintel πλατφορμας.

Οταν απεκτησα το πρωτο μου 486 τα μεσα του '94, βασικα τα εγκατέστησα και ξεχασα οτι υπήρχαν μεχρι που ξεκίνησα να συνδέομαι στο internet περιπου εναν χρονο μετα. Οσο ημουν στο DOS θα μπορούσα να εχω ανοιχτο τον υπολογιστη ολη μερα χωρις κανενα πρόβλημα. Στα windows καθε 2-3 ωρες ηθελε επανεκκίνηση γιατι ηταν απλα ασταθης. Ειχα ρυθμισει το modem να μην κατεβαζει την γραμμη οταν κανει επανεκκίνηση ο υπολογιστης, συνεπως εκανα reboot, εμπαινα στα windows, ετρεχα το trumpet winsock και συνεχιζα απο εκει που ειχα μεινει. :fafoutis:

Απλα αθλιο. Μολις εβαλα τα windows 95 πλεον μπορουσα να μπω στο internet και να μην χρειαζεται επανεκκίνηση ο υπολογιστης για τουλαχιστον 5-6 ωρες! :diablotin: Οταν πια φτασαμε στο OSR2.1 πλεον μπορουσες να κρατας τον υπολογιστη αναμενο για μιση μερα πριν αρχισει τα τρελα...



Αν ησουν 40 τωρα θα ειχες γεννηθει το 1980. Εγω παντως που ειμαι 44, θα προτιμουσα να ημουν 27. :D
Τι θυμηθηκα τωρα χρεισιμοποιουσα τον πρωτο μου υπολογιστη με windows 95 α εκδοση νμζω service pack 1 οπως ζωγραφιζα στην ζωγραφικη εκλεισε απο μονος του και ξανα ανοιξε μετα αυτοματα μου εμφανισε βεβαια το scannow disk το οποιο μεχρι να τελιωνε μου εβγαλε την ψυχη αυτα θυμαμαι απο το πρωτο λειτουργικο συστημα που ειχα τα 95. δεν τον αφηνα ανοικτο τοτε. Τωρα τον εχω ολοχρονα.
μετα απο τις 5 6 ωρες αρχιζε και σενα να κλεινει στιγμιαια να κανει επαννεκινησεις κλπ ;
 
Οχι, το εκανα εγω επανεκκίνηση γιατι εκανε διάφορα. Καμια φορα κολλαγε, πηγαινε αργα, πεταγε σκουπιδακια στην οθονη, η περιστασιακη μπλε οθονη κλπ. Αυτα ηταν μερος της καθημερινής εμπειριας τα χρονια εκεινα. :banghead::bash:

Σημερα αν βγαλει καμια μπλε οθονη κανουν ολοι σαν να ηρθε το τελος του κοσμου! :eviltongue:

Ασε που ειναι πλεον τοσο σπανιες που αρκετοι νεωτεροι δεν ξερουν καν τι ειναι. Οσο και ασχετος να ηταν κανεις, αν χρησιμοποιουσε υπολογιστες καθημερινα στα 90s-00s ηξερε καλα τι ειναι μπλε οθονη!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@freaktmp
Καλησπερα τελικα δουλευε με επιτυχεια αντιγραψα τα αρχεια στον φακελο με το ονομα win

Προβολή συνημμένου 217657

Και στον φακελο ΠΟΥ (Πουλιαδης σημαινει) τα αρχεια του αγαπητου πουλιαδη.

Προβολή συνημμένου 217658

Το τελος της εγκαταστασης με επιτυχεια.

Προβολή συνημμένου 217659

Και ενα κειμενακι ετσι για το retromaniacs και την ιστορικη ελληνικη γραφη του Πουλιαδη και συνεργατες.

Προβολή συνημμένου 217660

Υ.Γ. Λυπαμαι πραγματικα που ειμαι μολις 27 χρονων οσο δηλαδη ειναι και τα windows 3.11 for workgroups.
Αν ημουν 40 τωρα θα πρεπε να μουν γεννημενος το 1967 αν δεν κανω λαθος και μετρω σωστα και θα πηγαινα Ελλαδα τον τοτε καιρο να αγοραζα οτι κυκλοφορουσε αν δεν κυκλοφορουσαν και στην Κυπρο εκεινη την εποχη παραλληλα.
τον τόνο τον είχα βάλει στο γράμμα Q αν θυμάμαι καλά
 
Πίσω
Μπλουζα