Windows 3.1 Ελληνικά

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.341
Αντιδράσεις
9.486
Στην προσφατη ανασκαφη μου ανακαλυψα τα αυθεντικα ελληνικα windows 3.1 που μου ειχε κανει δωρο ο θειος μου, οταν πηρα το πρωτο μου 486 το 1994. Ηταν αγορασμενα απο την Μηχανογραφικη Ηλειας, στον Πυργο. Η μνημη μου ειναι λιγο θολη στο θεμα, αλλα νομιζω οτι τα ελληνικα windows 3.1 τα ειχε φτιαξει ο Πουλιαδης, ενω υπηρχε και μια δευτερη λυση σαν addon απο την Computer Logic. Φυσικα ηταν εντελως ασυμβατες μεταξυ τους. Αυτο που θυμαμαι ξεκαθαρα παντως ειναι οτι δεν δουλεψαν ποτε στον υπολογιστη μου γιατι ο driver της καρτας γραφικων (S3 928PCI 1MB VRAM) αρνείτο πεισματικά να δειξει ελληνικα στα menu και τοτε ηταν εποχης προ ιντερνετ. Οποτε ειχα ειτε ελληνικα και vga driver ή αγγλικα και hardware acceleration!

2017-06-11-09h14m06.JPG

2017-06-11-09h14m33.JPG

2017-06-11-09h15m45.JPG

Εποχες που τα windows συνοδευονταν απο ενα παχουλο manual!

2017-06-11-09h16m12.JPG

2017-06-11-09h16m45.JPG

Απουσιαζουν οι δισκετες απο το κουτι, αλλα καπου τις ειχε παρει το ματι μου πριν κανα δυο χρονια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ ωραιο ρετρο ευρημα! :)

Με μεγαλη χαρα απέκτησα τον πρωτο μου υπολογιστη το 1997 με λειτουργικο συστημα windows 3.1.Για την εισοδο στο συστημα επρεπε να πληκτρολογησεις win και να πατησεις το κουμπι enter του πληκτρολογιου.

Περιττό να πω οτι τον χρησιμοποιούσα για να παιζω παιχνιδια (πασιεντζα κυριως!), ειχαν εγκατασταθει και αλλα παιχνιδια (οπως το sonic ο σκαντζοχοιρος, με την πολυτιμη παρεμβαση ενος computer nerd γειτονοπουλου!).Βεβαια ουτε λογος για Διαδικτυο τοτε!Αργοτερα αγορασα και cdrom με παιχνιδια.

Παντα μου αρεσε να διαβαζω τα εγχειριδια χρησης που συνοδευαν προγραμματα υπολογιστη οπως το παραπανω, ασχετα αν δεν καταλαβαινα τιποτα! :wait2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα υπηρχαν διαφορες στην ελλινικη εκδοση των windows 3.11 απο τα 3.1 ; Κατι τετοιο θα λεγοταν οι εκδοσεις τους 3.1 3.11 for workgroup.
 
Καλησπερα θα ηταν καλο να ανεβουν και οι δισκετες καπου για να υπαρχουν οπως στο archive.org πχ.
 
Πίσω
Μπλουζα