Windows 95 Certificate of Authenticity

kstream

RetroN00b
Joined
8 Νοέ 2009
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
1
Μία φωτογραφία την οποία θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, από ένα όχι και τόσο παλιό λειτουργικό, η οποία όμως σίγουρα θα φέρει πολλές αναμνήσεις...!! #)
 
:thumbup:

Πολλές αναμνήσεις μιας και σε αυτο το λειτουργικό έκανα την τριβή μου για πρώτη φορα στο περιβάλλον των Windows.
 
Σε τι μηχάνημα ήταν προεγκατεστημένα ?

Σίγουρα τα 95 ήταν το λειτουργικό που διαμόρφωσε το σημρινό μας desktop
 
Τα συγκεκριμένα τα είχα το '97 σε ένα Intel Pentium 200 και από ότι θυμάμαι μετά από λίγο καιρό αναβάθμιση σε Windows 98. Μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση το CD-Player το οποίο μπορούσε να παίξει και μουσικά cd, η κάρτα ήχου με ηχεία, τα απίστευτα (τότε) γραφικά και.. η έγχρωμη οθόνη!! Ναι, είχα κάνει αναβάθμιση από DOS μηχάνημα με Hercules κάρτα γραφικών (SIMCGA.EXE τι να λέμε τώρα!!!). Sorry εάν κούφανα ορισμένους...! ;)
 
windows 3.11 for workgroups + trumpet winsock + pegasus mail + NCSA Mosaic + netscape ftw!
 
Άλλες εποχές. Τότε που τα Windows δεν ήταν βάλε το cd, πάτε το next στο Installation και τελειώσαμε. Ίσως και καλύτερα από μία άποψη. Τα Windows 3.1, ήταν τραγικά στην διαχείρηση πόρων. Όλα αυτά λύθηκαν βέβαια με τα Windows 95, για τα οποία συζητάμε. Αλλά και πάλι, δεν είχες ότι χρειαζόσουν πάντα out of the box.
 
@kstream

Το πρώτο μου cd που άκουσα σε PC ήταν ένα κλασικής μουσικής mozart δεν θυμάμαι την συμφωνία :)

ΥΓ. Φοβερή λαχτάρα είχα να το ακούσω. Ε ρε εποχές....

ΥΓ2.Επίσης θυμάμαι την Encarta 95 αν θυμάμαι καλά , που έβαλα μέσω Windows 3,1 και άκουσα τον εθνικό ύμνο από κάτι τοσοδούλικα ηχειάκια .... Δεν ξέρετε πως ένιωσα
 
hehe. ναι τα multimedia ήταν τότε στα σπάργανα!!!
 
Τι να λέμε τώρα....... Όπως ανέφερε και ο φίλος σήμερα βάζεις μέσα το DVD Και με δυο κλικ είσαι έτοιμος.

Τότε θυμάμαι ήθελε και το δισκάκι στο drive ειδικά στις αρχές..... Μετά ξεχάστηκαν κι αυτά.

Από μια εποχή και μετά δεν θυμάμαι ούτε τις ταχύτητες στα cd-dvd drives... Δεν δίναμε σημασία.. Δεν ξέρω αν το παρατήρησε και κανείς
 
Εγώ αντίστοιχα θυμάμαι όταν πήρα το 2000 ένα plextor cd-recorder 8x, και όταν πήγα σπίτι και το έβαλα, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν στο CD που έδινε(έδινε ένα CD-R και ένα CD-RW) να γράψω τραγούδια, με το πρόγραμμα WinOnCD που είχε μαζί, και με τι λαχτάρα τρέχω στο σαλόνι να το βάλω στο ηχοσύστημα να δω αν παίζει. Και πόσο χάρηκα όταν είδα ότι έπαιζε μια χαρά, και μπορούσα να γράφω δικά μου CD Αudio στο σπίτι..... :)
 
markk είπε:
Εγώ αντίστοιχα θυμάμαι όταν πήρα το 2000 ένα plextor cd-recorder 8x, και όταν πήγα σπίτι και το έβαλα, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν στο CD που έδινε(έδινε ένα CD-R και ένα CD-RW) να γράψω τραγούδια, με το πρόγραμμα WinOnCD που είχε μαζί, και με τι λαχτάρα τρέχω στο σαλόνι να το βάλω στο ηχοσύστημα να δω αν παίζει. Και πόσο χάρηκα όταν είδα ότι έπαιζε μια χαρά, και μπορούσα να γράφω δικά μου CD Αudio στο σπίτι..... :)

ψψψψψψψψ!!!! Τα 'σκασες χοντρά ε? :D
 
100 χιλιάδες δραχμές θυμάμαι. :) Μετά όμως ήταν ωραίο πράγμα που το είχα. Θυμάμαι έρχονταν και οι φίλοι μου, και κουβαλούσαν τους σκληρούς τους να τους συνδέσουμε στον υπολογιστή μου, να πάρουμε backup. Anyway, τώρα που το θυμήθηκα, μετά από λίγο καιρό, με κάτι πτώσεις τάσεως της ΔΕΗ, μου καίγεται όλο το μηχάνημα. Τη γλύτωσε μόνο το recorder. Tο πάω σε ένα γνωστό μου που είχε μαγαζί να το κοιτάξει, και μου λέει άστα να πάνε, μου ήρθε άλλο ένα μηχάνημα χαλασμένο από τον ίδιο λόγο, και τη γλύτωσε το recorder μόνο, μάρκας plextor.... Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θυμάμαι ένας γνωστός μου το 1998 είχε αγοράσει CD-RW. Πανάκριβα τότε και νομίζω μόνο SCSI. Αντέγραφε cd για όλη την γειτονιά τότε. Άλλες εποχές!! Κάτι παρόμοιο συνέβει και γύρω στο 2002 που άρχισαν να βγαίνουν τα πρώτα αντιγραφικά DVD-RW.
 
To πρώτο IDE recorder που είχε κυκλοφορήσει στην Ελληνική αγορά σε "λογική" τιμή ήταν ένα Philips. Δεν θυμάμαι σίγουρα το μοντέλο, CDDκάτι ήταν, το είχα αγοράσει περί τα 130 χιλιάρικα το 1997 νομίζω, μπορεί και αρχές '98. 2x ταχύτητα, δηλαδή περί τα 35-40 λεπτά το κάθε CDR.

Δεν ήταν πάντως το πρώτο recorder που είχα, είχαμε αγοράσει συνεταιρικά με έναν φίλο το φθηνότερο SCSI recorder που ήταν διαθεσιμο το 1996. Ήταν ένα JVC αγνώστων λοιπών στοιχείων, 175 χιλιάρικα τότε που ήταν "τζάμπα" (υπήρχαν και άλλα μοντέλα που τιμολογούνταν από 300 ως 700 χιλιάδες δραχμές!) , ταχύτητα εγγραφής ως 2x. Δεν τόλμαγες πάντως να γράψεις 2x, ακόμα και στην 1x αχρήστευε ένα στα δύο δισκάκια. Με κόστος 2500 δρχ έκαστον. Θυμάμαι ότι στην 1+ ώρα που έκανε να γράψει κοιτάγαμε ευλαβικά το PC και δεν τολμούσαμε ούτε το ποντίκι να κουνήσουμε μπας και καεί το δισκάκι. Νιρβάνα όμως, μας φαινόταν απίστευτο να έχουμε δυνατότητα να γράφουμε ότι θέλουμε μόνοι μας. Άλλες εποχές... :p
 
Εχω σε ενα παλιο PC μου ενα εγγραφεα Phillips 2x, μου τον ειχε χαρισει ενας φιλος μου πολλα χρονια πριν,και συνεχιζει να δουλευει μια χαρα
 
Θυμάται κανείς τα Concorde? από τα πρώτα pc στην Ελλάδα .. τα έφερνε ο αντιπρόσωπος της amstrad στην στουρνάρη ..είχα ένα τέτοιο στα 12Mhz και είχε κουμπί 'Turbo' που ανέβαινε στα 24 Mhz !!.. και κλειδαριά για το πληκτρολόγιο :) :) ....
 
Maddog είπε:
To πρώτο IDE recorder που είχε κυκλοφορήσει στην Ελληνική αγορά σε "λογική" τιμή ήταν ένα Philips. Δεν θυμάμαι σίγουρα το μοντέλο, CDDκάτι ήταν, το είχα αγοράσει περί τα 130 χιλιάρικα το 1997 νομίζω, μπορεί και αρχές '98. 2x ταχύτητα, δηλαδή περί τα 35-40 λεπτά το κάθε CDR.
Αν ηταν το 2x2x6 ηταν το CDD3610 που το ειχα παρει καποια στιγμη το 99 για 80 χιλιαρικα αν δεν με απατα η μνημη μου και ηταν φυσικα αθλιο, ειχαν πολυ κακη φημη και ετρεμα οτι απο στιγμη σε στιγμη θα τα παιξει, αλλα μεχρι που το σχολασα 1-2 χρονια μετα δεν με προδωσε. Αυτες ηταν οι παλιες κακες εποχες του cdrecording! :)

Καποιος πουλαει ενα για 96? στο ebay! Σπευσατε! :)
 
freaktmp είπε:
Καποιος πουλαει ενα για 96? στο ebay! Σπευσατε! :)
Καλά, ο συγκεκριμένος πρέπει να παίρνει hardware από ανακύκλωση από ότι φαίνεται από το όνομά του, και τα πουλάει μετά σε τιμές φαρμακείου.....
 
Τον Ιούνιο του ʼ98 αγόρασα το πρώτο μου CD rec CDD3610 της Philips (140.000δρχ) αλλά 7 μήνες αργότερα, ενώ είχα γράψει 60 cd δεν έγραφε με τίποτα αν και διάβαζε κανονικά τα CD.

Ήταν μέσα στην εγγύηση και λίγες μέρες μετά μου ήρθε ένα ίδιο το οποίο άντεξε 9 μήνες (είχα γράψει γύρω στα 100 cd).

Για τρίτη φορά μου έρχεται το ίδιο στο οποίο παρατήρησα ότι ήταν από ανακύκλωση μιας και είχε 3 διαφορετικά serial number πάνω του.

Το πουλάω και αγοράζω SCSI recorder Yamaha X8 και cd rom Plextor.To Yamaha κάηκε μετά από 13 μήνες ενώ το Plextor, εξαρχής μια διάβαζε και μια δεν ανταποκρινόταν στα Cd.

Τα Χριστούγεννα του 2002 αγοράζω CD-Rec Plextor X24 στις 100.000 δρχ. το οποίο δουλεύει μέχρι και σήμερα τέλεια αν και πριν 3 χρόνια το έβαλα σε ένα δευτερεύον Pc μιας και έκανα μετάβαση σε DVD-Rec αλλά τα cd μου τα γράφω ακόμα εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Καλο ειναι να αναφαιρω απο εναν γνωστο μου που μου ειπε μεσω του MSN το 2009 οτι τα windows 95 δεν τα προσεχαν με αποτελεσμα να κλεβουν τα serial number-cd keys και να τα εγκαταστουν σε διαφορα μηχανακια δικα τους επισης καθε μια εβδομαδα αυτος ο γνωστος μου επρεπε να εκανε φορματ γιατι ειχαν προβληματα τα windows 95 και μιλω για την εκδοση με υποστηρηξη USB.

Μου εστηλε και φωτο εδω:

206031_252736121514818_1912535209_n.jpg

Ακομα την εχω και το cd (αυθεντικο οπως βλεπεται και στην φωτο) σε μορφη iso.

Επισης μου εστηλε και τα αυθεντικα windows xp home edition sp1a greek

393881_252736098181487_744038843_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα