Windows 95 OSR2.5 και DOS 6.22 - Windows 3.11 υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων;

BlackFlag

RetroN00b
Joined
26 Αύγ 2010
Μηνύματα
107
Αντιδράσεις
109
Τώρα τελευταία άρχισα να ασχολούμαι με vintage pcs και επειδή δυστυχώς ότι παλιό hardware είχα το αποθήκευσα στα αζήτητα, αλλά το ξαναβρήκα θέλω να το κάνω όσο πιο λειτουργικό γίνεται.

Είχα φτιάξει το 2003 - 2004 ένα Dos 6.22 - Windows 3.11 for Workgroups μηχάνημα, dual boot με Windows 95 OSR2.5 με έναν s370 Celeron 400 MHz, 32 MB RAM PC100, DVD-ROM, S3 Virge DX 4 MB και Ensoniq AudioPCI 3000 (για την ακρίβεια rebranded SoundBlaster PCI64) και μητρική DTK PRM-20I E0. Βέβαια είχα να τον χρησιμοποιήσω από το 2005. Είπα να υποβαθμιστώ λιγάκι γιατί για πλήρη συμβατότητα καλύτερα είναι μια ISA sound card και η συγκεκριμένη μητρική δυστυχώς δεν έχει θύρα και επίσης η cpu είναι κλειδωμένη.

Απέκτησα πάλι έναν MMX στα 233 MHz με την Asus P5S-VM και μια ΕSS 1868F ISA κάρτα ήχου. Ο καλύτερος συνδυασμός για πλήρη συμβατότητα με Dos 6.22 gaming και με προγενέστερες εφαρμογές στο θέμα της κάρτας ήχου και με τέλεια απόδοση, παρόλο που δεν έχει genuine opl της Yamaha.

Επίσης έχω και έναν Atlhon 3200+ XP, GA-7vt600p-rz, ATi 9600xt, SB Audigy 2 ZS και 1 GB RAM για Windows 98SE gaming. Είναι μεταγενέστερος κατά πολύ, αλλά το hardware είναι top για την συγκεκριμένη έκδοση των Windows και με πλήρη συμβατότητα σε drivers κτλ...

Επειδή δεν μπόρεσα πουθενά να βρω τα Windows 95 OSR2.5 στα Ελληνικά, έγραψα την Αγγλική έκδοση, αλλά δυστυχώς δεν έχει κατά την εγκατάσταση επιλογή για να επιλέξεις ότι κατοικείς στην Ελλάδα, όπως έχει η εγκατάσταση των Αγγλικών Windows 98SE και όταν το επιλέγω μετά μέσα από τον πίνακα ελέγχου των Windows οι ελληνικοί χαρακτήρες δεν έχουν encoding και δεν εμφανίζονται σωστά. Επίσης και στα Ουγγρικά π.χ. και σε κάποιες άλλες γλώσσες υπάρχει το ίδιο θέμα. Θυμάται κανείς πως μπορώ να το κάνω σωστά; Σε config.sys και autoexec.bat αν βάλω χειροκίνητα τα codepages δεν τα φορτώνει. Φορτώνει μόνο για την 850 που έχει κάνει από πριν εγκατάσταση.

Σε Dos 6.22 και Windows 3.11 πως βάζουμε ελληνική γλώσσα στο DOS, αλλά και στα Windows; Θυμάμαι παλαιότερα ένα langshow κτλ.
 
BlackFlag είπε:
Απέκτησα πάλι έναν MMX στα 233 MHz με την Asus P5S-VM και μια ΕSS 1868F ISA κάρτα ήχου. Ο καλύτερος συνδυασμός για πλήρη συμβατότητα με Dos 6.22 gaming και με προγενέστερες εφαρμογές στο θέμα της κάρτας ήχου και με τέλεια απόδοση, παρόλο που δεν έχει genuine opl της Yamaha.
Να πουμε οτι τοσο γρηγοροι επεξεργαστες δεν ειναι καλοι για DOS gaming γιατι υπαρχουν προβληματα συμβατοτητατες που εμφανιζονται σε τοσο μεγαλες ταχυτητες, οπως το κλασσικο runtime error που εμφανιζουν τα εκτελεσιμα που παραγει η turbo pascal.
 
Το ξέρω, υπάρχει και patch γι' αυτό το σφάλμα. Αλλά η CPU θα λειτουργεί είτε στα 100 MHz, είτε στα 133 ΜHz.

Το 1998 όταν είχα πάρει τον 233 ΜΗz ΜMx έπαιζα παιχνίδια προ του 1992 απρόσκοπτα σε καθαρό DOS, αφού είχα ρυθμίσει να ξεκινάει είτε τα Windows 95c, είτε το DOS επιλέγοντας στο boot.

Πρόσφατα μου το έβγαζαν τα Desert Strike και Jungle Strike στον Celeron και το πρόβλημα λύθηκε επιλέγοντας στο throttle την μείωση της ταχύτητας κατά 62,5%. Είναι η μοναδική επιλογή που λειτουργεί στον Celeron.
 
BlackFlag είπε:
Σε Dos 6.22 και Windows 3.11 πως βάζουμε ελληνική γλώσσα στο DOS, αλλά και στα Windows; Θυμάμαι παλαιότερα ένα langshow κτλ.
Αν θές Greek win 3.11 (εξελληνισμένα) στείλε pm, στο DOS υπάρχουν διάφορα utils , να γράφεις ελληνικά/λατινικά.

Με το 95 OSR 2.5 (4.00.950 C) είχα προβλήματα με τα ελληνικά , φαντάζομαι τα θες επειδή υποστηρίζουν USB? έχει USB support addon και για παλαιότερα 95 ή πήγαινε σε 98.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Φτιάχνω κάτι vintage pc's, το ένα θα έχει είτε DOS 6.22 - Windows 3.11, είτε το unofficial DOS 7.10 με τα 3.11, για να έχω μεγαλύτερο χώρο σε FAT32.

Σε έναν άλλον σκληρό σ' αυτό το μηχάνημα (MMx 233 MHz, ESS 1868F ISA, S3 Virge DX 4 MB, 32 MB RAM, DVD-ROM) θα βάλω τα Windows 95C με το Microsoft Plus! και το OFFICE 97 SR-2 Ελληνικό, για νοσταλγικούς λόγους κυρίως.

Windows 98SE θα βάλω σε ένα άλλο μηχάνημα με Sempron 3000+, Audigy 2 ZS, ATi 9600XT AGP και 1 GB RAM για να καλύψω την περίοδο 1996 - 2003. Τα μεταγενέστερα παίζουν και σε 7άρια.
 
το ένα θα έχει είτε DOS 6.22 - Windows 3.11, είτε το unofficial DOS 7.10 με τα 3.11, για να έχω μεγαλύτερο χώρο σε FAT32.
βάλε καλύτερα το ROM-DOS απο Datalight, έχει FAT32 support, τα 3.11 τρέχουν χωρις patches etc, βασικά φτιάχνεις ενα μικρο partition, 500MB για DOS + 3.11 , το υπόλοιπο σε FAT32 ή βάζεις 2 HDD, ανάλογα τι σε βολεύει.

Στο δικό μου setup, ενα 486DX-66, έχω primary: compact flash (σε IDE), για boot+DOS/3.11 (με FAT16) και secondary ενα 40GB HDD ,βέβαια με DDO (Dynamic drive overlay), δυστυχώς είναι BIOS 4.50G και έχει πρόβλημα με μεγάλους HDD έτσι έβαλα το Ontrack (Maxtor). Η λύση με compact flash είναι αρκετά βολική.
 
Θα το δοκιμάσω και αυτό. Ευχαριστώ.

Σκέφτομαι να βάλω στον MMx και την ΕSS 1370 PCI, μαζί με την ESS 1868F, να καταργήσω τελείως τον Celeron επειδή είναι overkill και κλειδωμένος. Τώρα που να ψάχνω να βρω τους VIA C3 που λειτουργούν αρμονικά με το 440BX και με τα προγράμματα μείωσης ταχύτητας και απενεργοποίησης on the fly, των cache.

Στο Super Socket 7 μπορώ να κατεβάσω τις συχνότητες και τους πολλαπλασιαστές. Απλά δεν ξέρω αν οι δυο κάρτες ήχου θα δημιουργούν conflict μεταξύ τους...
 
α, δεν το προσεξα οτι εχεις SS7, η καλύτερη δουλεια για retroDOS, εχω ενα mb με k6-2-500AFX , αλλά προτιμώ το 486 - μόνο και μόνο γιατι η μητρική είναι συμβατή με ενα OS που το τρέχω που και που (Unisys CTOS).
 
Έψαχνα να βρω 486, βρήκα έναν Am5x86 με 32 MB RAM, asus mb με pci θύρες, 130 ευρώ δεν έδινα για 486. Έχω εντοπίσει έναν 386DX40 με 16ΜΒ RAM και μαθηματικό συνεπεξεργαστή, αλλά που να βρίσκω τώρα κάρτες ήχου isa, controllers κτλ...
 
αλλά που να βρίσκω τώρα κάρτες ήχου isa, controllers κτλ...
έχει σχετικά φτηνές , στο ebay, ISA SB συμβατές, κυκλοφορεί εκεί μια Yamaha Audician 32 plus £14 (brand new) είναι καλή , για παιχνίδια σε καθαρό DOS είναι καλύτερα να έχεις ISA SB ή συμβατή, όσο για HDD controllers, αν τύχει και βρεις SS7 με PCI και ISA (μόνο και μόνο για τον ήχο) είναι τέλειο setup, γιατί έχει ήδη onboard HDD controller.
 
Από ebay αγοράζω, γιατί εδώ Ελλάδα δεν βρίσκεις στις αγγελίες, μόνο σε κάνα μαγαζί που επισκευάζει και πουλάει PC, θα βρεις έξω από αυτό σε κάναν κάδο ή πεταμένα στο πεζοδρόμιο.

Η AudioPCI 3000 - SB PCI64 (ΕSS 1370PCI) είναι η καλύτερη από άποψη συμβατότητας για pure dos vintage gaming παρόλο που είναι PCI, απλά για να 'χεις 100% συμβατότητα θέλεις ISA κάρτα, γι' αυτό και αγόρασα και την περιμένω την ESS 1868F, η οποία είναι τέλειος κλώνος SBPRO2, αλλά ίσως και SB16 σε κάποιες περιπτώσεις, ανάλογα με το παιχνίδι. Την SB PCI 64 (ESS 1370), την είχα πάρει τον Δεκέμβριο του 1998 για να αντικαταστήσω την Yamaha ΟPL3-SAX, καθώς δεν έπαιζε σωστά στο gameport της Yamaha το Sidewinder Freestyle PRO gamepad.

Για 386, 486 motherboards μιλάω για HDD controllers, γιατί τα πρώτα motherboards με onboard controllers στους 486 εμφανίστηκαν στα τέλη του 1994. Εννοείται όλα τα Socket 7, Super Socket 7, έχουν ενσωματωμένους.

Εγώ τώρα παρήγγειλα νέα SSocket 7 μητρική γιατί αυτή που είχα δεν έκανε post με τίποτα, μπορεί και να τα παίξε μετά από τόσα χρόνια στο υπόγειο. Οι CPU's είναι οκ που δοκίμασα (MMX 233 MHz, K6-2 450 MHz), καθώς τους έβαλα σε μητρική φίλου, η RAM ok, γιατί την έχω στον Celeron η Virge DX τα ίδια. Άρα η μητρική φταίει, γιατί έβαλα και άλλο τροφοδοτικό, αλλά δεν.
 
Εγώ τώρα παρήγγειλα νέα SSocket 7 μητρική γιατί αυτή που είχα δεν έκανε post με τίποτα, μπορεί και να τα παίξε μετά από τόσα χρόνια στο υπόγειο. Οι CPU's είναι οκ που δοκίμασα (MMX 233 MHz, K6-2 450 MHz), καθώς τους έβαλα σε μητρική φίλου, η RAM ok, γιατί την έχω στον Celeron η Virge DX τα ίδια. Άρα η μητρική φταίει, γιατί έβαλα και άλλο τροφοδοτικό, αλλά δεν.
για δοκίμασε διαφορετικά τροφοδοτικα, έχω περίπτωση με μια SS7 που τρεχει μονο με ενα παλιο ΑΤΧ PSU, οταν την βάζω σε άλλα , νεωτερα ουτε που κάνει power-on, τρελη περίπτωση, κάτι έχει να κάνει με το amperage μάλλον, αλλα και πάλι την εβαλα σε νεωτερο PSU που υπερκαλύπτει το παλιό (στα ρεύματα) και τιποτα.
 
Ήταν θέμα μητρικής τελικά, ήρθε η P5S-VM Hewlett Packard branded, την φλάσαρα με custom firmware της Asus (P5-99VM, είναι ίδιες) που υποστηρίζει και σκληρούς μέχρι τα 128GB και όλα καλά. Οι επεξεργαστές λειτουργούν μια χαρά και η ES 1868F είναι τέλεια! Πιο ζωηρός και μπάσος ήχος από την ΕS1370! Θα πάρω και μια midi daughterboard για να ολοκληρωθεί το εγχείρημα.

Τελικώς εγκατέστησα DOS 7.10 και όλα λειτουργούν άψογα. Δεν χρειάστηκε να κάνω εγκατάσταση από την αρχή, Windows 3.11 FWG και τα παιχνίδα, απλά έκανα στον νέο σκληρό εγκατάσταση το 7.10 και αντέγραψα μετά από τον σκληρό με το 6.22 τα αρχεία.

Έβαλα τον MMx 233 ΜHz και δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα. Παιχνίδια που στον Celeron μου βγάζαν divide overlfow και λοιπά σφάλματα δεν βγάζουν τώρα. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι μπορώ να τον τρέχω σαν Pentium 100, 120, 133, 150 MHz αν ποτέ χρειαστεί αλλάζοντας απλά τα jumpers. Ο Κ6-2 450 MHz και αυτός πέφτει μέχρι τα 100 MHz!
 
Πίσω
Μπλουζα