Windows XP Extreme Overkill PC

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.356
Αντιδράσεις
9.518
Πριν εναμιση περιπου χρονο ηρθε στα χερια μου το HP ProDesk 400 G1, οταν το αφησε ο ιδιοκτητης του προς ανακυκλωση. Το πρωτο πραγμα που περασε απο το μυαλο μου οταν το ειδα ηταν Windows XP Extreme Overkill PC. Δυστυχως την εποχη εκεινη ακομα οι μεταχειρισμενες καρτες γραφικων κοστιζαν τρελα λεφτα και δεν υπηρχε καμια περιπτωση να πληρωσω τις ληστρικες τιμες του ebay. Ετσι, ολο αυτο τον καιρο ειχε μεινει στην ακρη και το χρησιμοποιησα κυριως για δοκιμες, οπως στην περιπτωση του SBEmu soundblaster emulation.


Windows XP Extreme Overkill PC, οπως το καθοριζω, ειναι ενα PC που τρεχει windows xp και ειναι τοσο ακραια overpowered και πανω απο το τυπικο, οσο μου επιτρεπει ο περιορισμενος μου προυπολογισμος. Ξαφνικα οι τιμες στις μεταχειρισμενες καρτες γραφικων στο ebay ειναι σε ελευθερη πτωση, οποτε ηρθε η ωρα να υλοποιησω και αυτο εδω το project. Πρεπει να πω οτι το Windows 98 Extreme Overkill PC ηταν απροσμενα απολαυστικο. Πραγματικα δεν περιμενα οτι θα διασκεδασω τοσο πολυ, συνεπως ανυπομονω να δω τι μπορω να πετυχω με αυτο εδω.

Το συγκεκριμενο μηχανημα ξεκινησε την ζωη του στο τελος του 2013 και η εγγυηση του ηταν απο το Φλεβαρη 2014 εως το 2019. Ειναι ενας Intel Core I5 4570 με motherboard με Intel H81 chipset και 2x 4gb RAM. Ειχε τροφοδοτικο 300W και ηρθε στα χερια μου χωρις δισκο. Το σημαντικο πλεονεκτημα που εχει σε σχεση με αλλα παρομοια μαυρα κουτια της εποχης του ειναι οτι το τροφοδοτικο του ειναι standard ATX οποτε μπορει ευκολα να αντικατασταθει με ενα πολυ ισχυροτερο, κατι που θα μας επιτρεψει να τοποθετησουμε μια καλη καρτα γραφικων.


Πριν κανουμε ομως ολα αυτα θα πρεπει να κανουμε ενα καλο καθαρισμα.



Ενα κλασσικο σημειο που μαζευει πολυ σκονη ειναι αναμεσα στο μπροστινο καλυμμα και το κουτι. Το καλυμμα αφαιρειται ευκολα με τρια πλαστικα clips.



Αφαιρεσα το τροφοδοτικο που δεν χρησιμοποιησω, τους ανεμιστηρες και αποσυνδεσα ολα τα καλωδια και τα εβγαλα απο την μεση για να μην εμποδιζουν στο καθαρισμα.



Ενα καλο φυσιγμα με το blower και ενα καλο γενικο καθαρισμα αργοτερα και ειμαι ετοιμος για την αναβαθμιση. Για την ωρα δεν μπηκα στην διαδικασια να αλλαξω θερμαγωγιμη παστα στον επεξεργαστη, θα το κανω μονο αν υπερθερμαινεται κατα την διαρκεια του gaming.



Ας δουμε τα εξαρτηματα που θα χρησιμοποιησω. Πρωτα οτι δεν μου κοστισε λεφτα.

Το παλιο μου τροφοδοτικο Enermax Pro80+ ESS620AWT 620W που μεχρι πριν εναμιση χρονο ηταν μεσα στον κεντρικο μου υπολογιστη. Απο την εποχη που η Enermax ηταν μεγαλη δυναμη στα τροφοδοτικα.



Ενας δισκος SSD SATA 2.5'' Kingston 240gb. Ακομα και αυτος ειναι πολυ παραπανω απ' οτι ειναι αναγκαιο, αλλα εχω καμποσους, οποτε γιατι οχι. Τα Windows XP δεν υποστηριζουν TRIM, αλλα δεν ειναι να πεις οτι θα ειναι σε καθημερινη χρηση το μηχανημα, οποτε δεν εχει σημασια.



Η μνημη που εχει μεσα ειναι 2x 4gb DDR3 κατι, δεν μπηκα καν στον κοπο να κοιταξω. Ετσι και αλλιως θα παω σε 32bit windows οποτε δεν μπορει να δει πανω απο 4gb, αλλα αφησα και τα δυο dimm μεσα για να εχω το πλεονεκτημα του dual channel.

Αγορασα για λιγα ευρω μια καρτα ηχου Sound Blaster Χ Fi Extreme PCI Express. Ηταν τοσο φτηνη οποτε ειπα γιατι οχι;




Και αφηνω το καλυτερο για τελευταιο. Μια καρτα γραφικων ASUS STRIX GeForce GTX 970 Overclocked. Πραγματικα δεν το περιμενα οτι θα επεφταν οι τιμες τοσο πολυ τοσο αποτομα. Φαινεται να ειναι σε καλη κατασταση, αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτα τα πραγματα.




Στην συνεχεια θα δουμε την συναρμολογηση του υπολογιστη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ξεκινησα τοποθετοντας το τροφοδοτικο. Αυτο θα μας δωσει μια αισθηση του μεγεθους του προβληματος του να βαλουμε ολα αυτα τα πραγμα σε ενα τοσο μικρο κουτι που δεν εχει καμια προβλεψη για τακτοποιηση καλωδιων.



Ειπα να προχωρησω στην τοποθετηση της καρτας γραφικων. Επειδη ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τον ανοικτο χωρο στο πανω μερος του κουτιου χρειαζεται ολοκληρη μανουβρα για να μπει. Δυστυχως αμεσως επρεπε να ξαναβγει γιατι υπαρχουν μεταλλικα ελασματα διπλα σε καθε slot, που δεν επιτρεπουν την καρτα να μπει σωστα. Στην φωτογραφια εχω ηδη κοψει το ενα, τελικα τα πηρα στο κρανιο και τα εκοψα ολα. :mad::gun:



Μετα απο μπολικη προσπαθεια (που κατεληξα να ξαναβγαλω και το τροφοδοτικο) το τελικο αποτελεσμα νομιζω οτι ειναι παρα πολυ ικανοποιητικο. Ευτυχως το τροφοδοτικο ειναι εξαιρετικης ποιοτητας και εχει ενα παρα πολυ μακρυ καλωδιο cpu power το οποιο πηγε κατω απο τον ανεμιστηρα του κουτιου και αναμεσα απο το τροφοδοτικο και το πανω μερος του κουτιου. Τα καλωδια sata πηγαν και τα δυο κατω απο την καρτα γραφικων και αναμεσα απο τα 2 slot της μνημης. Ο SSD ειναι βιδωμενος με μια μονο βιδα. :fafoutis:



Αναλογα με την καρτα γραφικων και το κουτι σας, ενα στηριγμα μπορει να ειναι απαραιτητο για να μην στραβωσει η καρτα γραφικων. Καποιοι δινουν 20, 30 ακομα και 40€ για ενα τετοιο στηριγμα. Εδω το πετυχα πολυ πιο οικονομικα με ενα δεματικο. :diablotin:



Επομενα βημα να δουμε αν δουλευει το ολο πραγμα. Ετρεξα το ενσωματωμενο διαγνωστικο της HP (με F2 οπως ξεκιναει ο υπολογιστης). Μεχρι στιγμης ολα καλα.



Παμε στο software τωρα. Επελεξα Windows XP Service Pack 3 αγγλικα. Ενα απειρακτο image γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να εχουν προσθεσει σε αυτα τα modded images που κυκλοφορουν στα σκοτεινα μονοπατια του διαδικτυου. Παραδοσιακα η εγκατασταση γινεται με dvdrom, αλλα δεν ειχα καμια απολυτως διαθεση να μπλεξω με δαυτα, οποτε εψαξα για μια εναλλακτικη. Ειπα να δοκιμασω το προγραμμα winsetupfromusb, που οπως προδιδει το ονομα του χρησιμοποιειται κυριως για να δημιουργει εγκαταστασεις διαφορων εκδοσεων windows σε usb sticks.



Αρχικα χρησιμοποιησα εναν ssd sata δισκο με adapter, αλλα δεν δουλεψε, ετσι τελικα πηγα σε ενα usb stick. Πρεπει να εξαγουμε τα αρχεια απο το iso της εγκαταστασης των windows xp. Υπαρχουν δεκαδες προγραμματα που μπορουν να το κανουν αυτο, αλλα ακομα και δημοφιλη προγραμματα αποσυμπιεσης οπως winrar ή 7-zip θα σας εξυπηρετησουν. Πρεπει να επιλεξουμε στο προγραμμα να φορμαρει το usb stick σε NTFS. Αφου το δωσουμε το path που βρισκονται τα αρχεια της εγκαταστασης των windows το αφηνουμε να κανει τα μαγικα του.

Πριν ξεκινησουμε την εγκατασταση θα πρεπει να εχουμε φορμαρει τον δισκο του υπολογιστη σε NTFS σε εναν υπολογιστη με windows 7 και ανω, γιατι τα XP δεν καταλαβαινουν απο δισκους με 4kb sectors και τους φορμαρουν στραβα, με αποτελεσμα να πασχουν οι επιδοσεις. Αυτο μπορει να διορθωθει και κατοπιν εορτης με ενα απο δεκαδες προγραμματα που κανουν align τα partitions, αλλα γιατι να τρωμε τον χρονο μας;

Αξιζει ακομα να καταγραψουμε τους περιορισμους της εγκαταστασης windows xp σε υπολογιστη με H81 chipset και επεξεργαστη τεταρτης γενιας. Δεν υπαρχουν drivers για τον SATA controller οποτε δεν μπορει να λειτουργησει σε AHCI mode, παρα μονο σε legacy. Επιπλεον δεν υπαρχουν drivers για usb3 controllers, αλλα οι usb3 θυρες μπορουν να δουλεψουν σαν υsb2. Στο συγκεκριμενο motherboard μπορει να λειτουργησει ανεξαρτητα η onboard vga με την pci express, οποτε καλο ειναι να την απενεργοποιησουμε για να μην μπερδευονται τα πραγματα. Ενα αλλο παλαβο στο συγκεκριμενο motherboard ειναι οτι δεν υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση της καρτας ηχου, o_O οποτε απλα δεν εβαλα driver και την απενεργοποιησα απο τον device manager.

Η εγκατασταση windows απεδειχθει πιο απλη και αναιμακτη απ' οτι φοβομουν. Ξεκιναμε με το usb stick και μας βγαζει σε μια λιστα με λειτουργικα συστηματα προς εγκατασταση. Εδω εχω μονο τα xp.



Αφου τα επιλεξουμε μας βγαζει μια αλλη οθονη επιλογων. Οι πρωτες δυο επιλογες θα φανουν χρησιμες σε οσους εχουν motherboards με συμβατους sata controllers και θελουν να ενεργοποιησουν το AHCI. Δυστυχως εδω δεν ισχυει αυτο, οποτε παμε κατευθειαν στην επιλογη 3 και ξεκιναμε το text mode μερος της εγκαταστασης.



Πανε χρονια απο την τελευταια φορα που ειδα αυτες της εικονες!



Δεν ξεχναμε να μην φορμαρουμε ξανα τον δισκο μας.




Αφου ολοκληρωθει το text mode μερος της εγκαταστασης, ξαναφορτωνουμε απο το usb stick και επιλεγουμε την επιλογη 4.

Classic windows setup!



Αφου κανει την δουλεια του, βγαζουμε το στικακι και το αφηνουμε να μπει κανονικα στα windows.



Στην συνεχεια θα δουμε την εγκατασταση drivers και αλλα τετοια ευχαριστα.
 
Πρωτο βημα πριν κανουμε οτιδηποτε αλλο, ειναι φυσικα να βαλουμε το πατροπαραδοτο crack. All time classic Antiwpa 4.3.6 απο το site το δημιουργου του αποκλειστικά και μονο (γιατι απο οπουδηποτε αλλου πιθανοτατα θα ειναι γεματο ιους). Δεν βαζω link, αλλα δεν ειναι το πιο δυσκολο πραγμα στον κοσμο να βρει κανεις.

Προχωραμε λοιπον στην εγκατασταση των drivers. Για να μην τρεχω σαν τον Βεγγο, αποφασισα να χρησιμοποιησω το Snappy Driver Installer Origin, που εχει ολους τους drivers που εχουν βγει ποτε για ολα τα λειτουργικα windows απο xp και μετα. Γενικα δεν το χρησιμοποιω και προτιμω τους drivers του windows update και του κατασκευαστη, αλλα στην περιπτωση μας δεν υπαρχει ουτε το ενα, ουτε το αλλο. Προσοχη μην μπερδευτειτε γιατι υπαρχει ενα Snappy Driver Installer σκετο που ειναι μαλλον απατη. Προσεξα στην λιστα με τους drivers να ξετσεκαρω οτιδηποτε ειναι σχετικο με ηχο και γραφικα.



Αφου ξεμπερδεψα με αυτο προχωραω στον driver της καρτας γραφικων. Επισημα, τα windows xp υποστηριζονται μεχρι και την GTX 960, αλλα ο driver παιζει αψογα και στις υπολοιπες καρτες αυτης της γενιας, αν τον μαιμουδεψουμε λιγο. Εδω θα βρειτε τις οδηγιες για την τροποποιηση που πρεπει να γινει στον driver. Ουσιαστικα αποσυμπιεζουμε τον driver και προσθετουμε στο inf αρχειο του, τα plug and play ids για τις καρτες που δεν ειχε προσθεσει η nvidia.

Πριν προχωρησουμε στην εγκατασταση του driver θα πρεπει να εγκαταστησουμε το .NET Framework 4.0 runtime, που θα το βρειτε εδω.



Ωρα για την εγκατασταση του driver. Με τις αλλαγες που καναμε, ολα πηγαν αψογα.



Τελος ο driver της καρτας ηχου. Αρχικα υπολογιζα να βαλω το πιο προσφατο support pack του Daniel K, αλλα συνειδητοποιησα οτι δεν υποστηριζει την συγκεκριμενη καρτα που εχω εγω. Ετσι εβαλα τους πιο προσφατους drivers απο το site της Creative και παλι χωρις προβλημα.



Εγκατεστησα τα κλασσικα προγραμματακια για που μας κανουν την ζωη ευκολη, ενα 7-zip, εναν Total Commander και το Daemon Tools. Η τελευταια εκδοση του Daemon Tools Lite που υποστηριζει XP ειναι η 10.2. Ειρωνικο ειναι οτι ενω εχω αγορασμενη αδεια για το Daemon Tools Lite, το συστημα ενεργοποιησης δεν επαιξε στα XP, ετσι εβαλα την δωρεαν εκδοση.

Ετσι απο περιεργια ειπα να ριξω μια ματια σε ενα ενδιαφερον project που λεγεται Legacy Update και αντικαθιστα την λειτουργικοτητα του windows update για λειτουργικα που δεν υποστηριζονται πλεον, οπως τα XP. Το κανουν με τετοιο τροπο ετσι ωστε εμφανισιακα να μην εχει καμια διαφορα απο το κλασσικο windows update. Αξιζει να διαβαστε λιγο το site (FAQ κλπ) αλλα απο κει και περα δουλεψε χωρις προβληματα και μετα απο ενα πολυ λογικο χρονικο διαστημα ειχα ολα τα updates που εχουν βγει ποτε για windows xp.



Πριν ομως παμε στα παιχνιδια, καλο ειναι να εγκαταστασουμε τα πιο προσφατα visual c runtimes. Εδω υπαρχει ενας batch installer που θα τα εγκαταστησει ολα αυτοματα. Τελος ειναι εντελως απαραιτητο να εγκαταστησουμε την πιο προσφατη εκδοση του DirectX runtime για να εχουμε τα πιο φρεσκα αρχεια που χρειαζονται σχεδον ολα τα παιχνιδια.

Αφου εκανα εναν γενικο ελεγχο, οτι εχουν εγκατασταθει σωστα ολοι drivers, οτι εχουν παρει dma οι συσκευες αποθηκευσης, οτι παιζει ο ηχος κλπ, ετρεξα και ενα furmark για να δω οτι ειναι ok και η καρτα γραφικων.



Ολα καλα εως εδω οποτε στην συνεχεια θα δουμε καμποσα ωραια παιχνιδακια!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απεφυγα μεχρι στιγμης να αναφερθω στις επιδοσεις του υπολογιστη. Το μηχανημα ειναι εκτος πραγματικοτητας γρηγορο. Ειναι μια ταξη μεγεθους πιο γρηγορο απο τον τυπικο υπολογιστη της εποχης windows xp. Η εγκατασταση windows πηρε περιπου 5-8 λεπτα. :headbangdude::gun: Πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα. Το πιο αργο σημειο ηταν το windows update και εκει εκανε λιγοτερο απο 25 λεπτα. Τα παλια τα χρονια windows update σε καθαρη εγκατασταση μπορουσε ευκολα να κανει πανω απο 4 ωρες. Το ολο πραγμα ειναι τοσο εντυπωσιακο που μου με κανει να μελαγχωλω οταν σκεφτομαι ποσα χρονια απο την ζωη μου περασα μπροστα σε καβουρντιστήρια στηνοντας windows xp με τις ωρες.

Και μιας και μιλαμε για επιδοσεις, παμε και στα παιχνιδια. Προσωπικα δεν πιστευω οτι υπαρχει παιχνιδι για windows XP που να μην παιζει καλα στην μεγιστη ποιοτητα γραφικων. Οτιδηποτε κι αν δοκιμασα απλα πεταει. Πραγματικη ευχαριστηση. Αυτο που ηταν λιγοτερο ευχαριστο ηταν να βρω εκδοσεις που να παιζουν σε XP, αφου πολλα απο τα παιχνιδια αυτα εχουν νεοτερες game of the year, remastered ή GOG εκδοσεις, patches/updates κλπ ή ακομα και remakes με το ιδιο ονομα που δεν τρεχουν σωστα ή καθολου σε XP. :banghead::bash:

Το μοναδικο κριτηριο για την επιλογη των παιχνιδιων που δειχνω εδω ειναι να εχει σαν ελαχιστη απαιτηση για λειτουργικο τα windows xp. Σιγουρα υπαρχουν πολλα παιχνιδια που παιζαμε σε XP τα οποια επαιζαν εξισου καλα και σε windows 98, αλλα ηθελα εδω δειξω εκτος των αλλων και την ωμή ισχυ του υπολογιστη. Σιγουρα δεν ειναι τα μονα παιχνιδια που επαιξα. Space Cadet κανεις;

Η εγκατασταση εγινε στον παγκο μου με το αρχαιολογικο LG Monitor TV, αλλα θα ηταν αδικια προς τον υπολογιστη να παιξω τα παιχνιδακια μου με αυτη την οθονη. Ετσι πηγε στον τοιχο με τις κονσολες με την ωραια Dell οθονη και ο ηχος να βγαινει απο το ρετροστερεοφωνικο, για maximum πώρωση! :headbang: Πριν πεσει το gaming της αρκουδας, εριξα ενα καλο εξωτερικο καθαρισμα (αυτες οι γριλλιες στην προσοψη μεγαλη ταλαιπωρια). Και ειδικα αφιερωμενο στον φιλο @Imgema, αφαιρεσα τα προστατευτικά φιλμ απο την προσοψη.



Outrun 2006







Serious Sam II





Doom 3 BFG Edition









Συμπεριλαμβανει και τα Doom 1 και 2!



H συνεχεια στο επομενο μηνυμα, λογω του περιορισμου 20 εικονων ανα μηνυμα απο album.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συνεχεια απο το προηγουμενο μηνυμα.

Freelancer









Need For Speed: Hot Pursuit. To reboot του Need For Speed 3. Μεταξυ μας, προτιμω το αρχικο.







Painkiller Hell & Damnation







H συνεχεια στο επομενο μηνυμα, λογω του περιορισμου 20 εικονων ανα μηνυμα απο album.
 
Συνεχεια απο το προηγουμενο μηνυμα.

Rage









Μετα απο ολα αυτα ξερω οτι εχετε μεινει ολοι με την απορια. Παιζει Crysis; Φυσικα και παιζει Crysis (την αρχικη εκδοση) με την μεγιστη ποιοτητα. Δυστυχως απορροφηθηκα τοσο πολυ που ξεχασα να βγαλω φωτογραφιες!

Συμπερασματικα. Δυο ευτυχεις συγκυρίες συνετέλεσαν σε αυτη εδω την κατασκευη. Η ανακυκλωση του υπολογιστη απο τον αρχικο ιδιοκτητη του και η κατακορυφη πτωση στις τιμες των καρτων γραφικων καλοκαιριατικα, τωρα που εχω λιγο περισσοτερο χρονο απ' οτι συνηθως. Προσωπικα ειμαι ευγνώμων γιατι το μηχανημα οχι μονο τα σπαει, αλλα δεν μου κοστισε και τιποτα τρελα λεφτα. Πλεον εχω καλους υπολογιστες που καλυπτουν ολες τις περιοδους του PC gaming, απο το 1981 εως σημερα. Τι αλλο να ζητησει κανεις;
 
Το ολο πραγμα ειναι τοσο εντυπωσιακο που μου με κανει να μελαγχωλω οταν σκεφτομαι ποσα χρονια απο την ζωη μου περασα μπροστα σε καβουρντιστήρια στηνοντας windows xp με τις ωρες.

Έλα μωρέ, κάναμε κάτι άλλο συνήθως όσο εγκαθίστατο το λογισμικό. Ακούγαμε μουσική, διαβάζαμε εγχειρίδια, ψάχναμε CD με drivers, είχε μια μυσταγωγία το όλο πράμα.
 
Ειμαι τεχνικος Η/Υ. Ανα τις δεκαετιες εχω εγκαταστησει παντως τυπου windows σε χιλιαδες υπολογιστες. Δυστυχως δεν εχω παντα την πολυτέλεια του να ασχολούμαι με κατι αλλο όση ώρα στηνονται.

Εξαλλου αν εννοούσα μονο τον προσωπικό μου υπολογιστή δεν θα ελεγα ποτε καβουρντιστήρι! :eviltongue::diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα