Windows XP SP3 GR

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
...έσκασε μύτη και επίσημα πλέον το SP3 για τα Ελληνικά WinXP, άντε βρε καλορίζικα ;)

attachment.php


Κυκλοφόρησαν επίσημα χθες, αναγράφουν ότι είναι η έκδοση 2 (?) και χοντρικά περιλαμβάνουν όλα τα προηγούμενα σημαντικά updates και επιπλέον κάποιες νέες λειτουργίες.

Επίσης, απλά ενημερώνω ότι κυκλοφορεί και το νέο Microsoft .NET Framework 3.5.

Πληροφορίες: Wikipedia & Microsoft DL Center
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παω να το κατεβασω :D
 
Δε σε banαρε η Microsoft ακόμα ? :D

Nόμιζα ότι σε είχε επικυρήξει κιόλας :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να καταλάβουμε και οι λιγότερο σχετικοί... μπορούμε να κατεβάσουμε το sp3 εμείς που έχουμε ..."γνήσια" xp ή να περιμένουμε να τα βρούμε με άλλο τρόπο; Η microsoft τα έχει διαθέσιμα για όλους;
 
Στο παλιότερο φορητό μου δεν μου έχει δώσει notification μέχρι στιγμής, αντίθετα με το σταθερό. Το φορητό τρέχει XP Home Greek και το σταθερό XP PRO English.

Φυσικά δεν το κατέβασα ακόμα μόνο γιατί περιμένω την Παρασκευή τη νέα κάρτα γραφικών και θέλω να "κάτσει" πάνω στο νέο υλικό.

Για τα Ελληνικά τίποτε ακόμη, μπορεί να είναι λόγω των Home. Είδομεν.

Και κάτι ακόμα. Στο παλιό μου serverάκι (που το ΣΚ αποσύρεται από την κυκλοφορίαν) τα είχα κατεβάσει "underground" πριν βγουν. Τα εγκατέστησα, κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Όλαέχουν δουλέψει όπως πρέπει.

Φυσικά περισσότερο long term test δεν θα μπορέσω να κάνω με το συγκεκριμένο μηχάνημα γιατί το Σάββατο το πρωί σβήνει δια παντός και ο σκληρός του αναλαμβάνει χρέη εξωτερικού για μεταφορά αρχείων από και προς τη δουλειά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Για να καταλάβουμε και οι λιγότερο σχετικοί... μπορούμε να κατεβάσουμε το sp3 εμείς που έχουμε ..."γνήσια" xp ή να περιμένουμε να τα βρούμε με άλλο τρόπο; Η microsoft τα έχει διαθέσιμα για όλους;
Κρίνοντας από την εικόνα στην αρχή αρχή, βλέποντας δηλαδή το SP3 στη λίστα με τα updates προς download μεσω του Windows Update, είναι πλέον downloadable αρκεί να έχεις νόμιμα Windows XP. Ακόμα κι αν πας στο update.microsoft.com, θα σου ζητήσει να κατεβάσεις το Genuine validation utility (κάπως έτσι) το οποίο τσεκάρει τη νομιμότητα των XP σου, και χωρίς αυτό δε μπορείς να συνεχίσεις. Αυτό που δε γνωρίζω, είναι τί απαιτήσεις υπάρχουσασ έκδοσης έχουν, δηλαδή γίνονται download ανεξαρτήτως έκδοσης XP, ή επιβάλλεται π.χ να τρέχει κανείς τουλάχιστον τα SP2 (δε νομίζω να έχει κανείς κάτι χαμηλότερο) ;
 
Να τα πάρω ένα - ένα...

α) Ανάλογα το πόσο "γνήσια" ;) είναι μπορείς να τα εγκαταστήσεις.

β) Το screenshot το τσίμπησα από Home XP GR έκδοση, άρα έχει βγεί κανονικά για όλες τις Ελληνικές εκδόσεις. Η πλάκα είναι ότι και εμένα το φορητό μου κάνει όλες τις αναβαθμίσεις με καθυστέρηση σε σχέση με τα desktop που έχω (σπίτι και δουλειά). Γεγονός είναι πάντως ότι όλα φέρουν 100% γνήσια Windows (και με την βούλα κολλημένη στο PC) και είναι στην αυτόματη ενημέρωση, χειροκίνητη λήψη και εγκατάσταση (Να ειδοποιούμαι, αλλά να μην γίνεται αυτόματη λήψη ή εγκατάσταση).

γ) Στο πρώτο δημοσίευμα έχω Link που αναφέρει πλήρως τις απαιτήσεις οι οποίες και είναι ως εξής:

Supported Operating Systems: Windows XP; Windows XP Home Edition ; Windows XP Home Edition N; Windows XP Media Center Edition; Windows XP Professional Edition ; Windows XP Professional N; Windows XP Service Pack 1; Windows XP Service Pack 2; Windows XP Starter Edition; Windows XP Tablet PC Edition
ήτοι εγκατάσταση σε πάσης φύσεως και έκδοσης Windows XP ακόμα και εάν δεν έχει κανένα service pack εγκατεστημένο έως σήμερα.

δ) Σου διαγράφει τον Windows Media Player και τον επαναφέρει στην έκδοση 9 (αυτό για όσους είχαν πρόβλημα με τον 11).

ε) Εγκαταστάθηκαν άνευ προβλήματος και τρέχουν άψογα. Κανένα σφάλμα, κανένα περίεργο μήνυμα, κανένα παράπονο so far. Όλες οι συσκευές συνεχίζουν να δουλεύουν απροβλημάτιστα, το διαδίκτυο (προφανώς), ενώ η συνεργασία τους με τα ήδη εγκατεστημένα προγράμματα είναι απροβλημάτιστη, ακόμα και σε custom antivirus & firewalls.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είπε:
δ) Σου διαγράφει τον Windows Media Player και τον επαναφέρει στην έκδοση 9 (αυτό για όσους είχαν πρόβλημα με τον 11).
Ώπα,τι κόλπο είναι αυτό τώρα...;:animeek: :confused:

Κι αν "παίζεις" (εναλλακτικά του VLC ασφαλώς) με MP10 και CCCP,τί γίνεται εκεί άραγε..;;
 
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ; : Στην αγορά κυκλοφορούν πακέτα WinXP με SP3 ;
 
Λογικά λοιπόν ο κόσμος του γουγλη θα μας δώσει την λύση σε μας του "γνήσιους"
 
Φυσιολογικά θα υπάρχουν και λάκοι και φάβες για ''γνήσια'' Windows XP....όπως υπήρχαν και σε κάθε άλλο Service Pack....λίγη αναμονή δεν κάνει ποτέ κακό !!!
 
Το SP3 εγκαταστάθηκε στο νέο σερβεράκι μου (το προηγούμενο gaming pc δηλαδή που άλλαξε ρόλο) και στα δύο φορητά. (Το ένα XP GR Home, το άλλο XP Pro English).

Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Όλα πάνε καλά. Να θυμίσω ότι και τα 3 μηχανάκια έχουν γνήσιο λειτουργικό.
 
Κι εμένα εγκαταστάθηκε και στο γραφείο και στο σπίτι, το αγγλικό όμως. Χωρίς προβλήματα ή ιδιαιτερότητες. Μάλιστα, όταν μπήκα στο Update.microsoft.com και ξεκίνησα το update, πήρα αμέσως ενα αρκετά έντονο μήνυμα ότι υπάρχει το SP3 και ότι επιβάλλεται ως αναβάθμιση. Δε μου εμφάνισε τίποτε άλλο. Το εγκατέστησα, εκανα επανεκκίνηση, παλι windows update, και πλέον εμφανίστηκαν ό,τι updates ακολουθούσαν το SP3 ή που δεν είχα κάνει εγώ ποτέ και είχαν σχέση π.χ. με το visual studio ή με updated drivers που αφορούσαν το ήδη αναβαθμισμένο μου σύστημα. Μιλάμε για νόμιμα αγγλικά Windows XP Pro....
 
Παρομοίως ... no problem here στο laptop μου. (!)

(Το λειτουργικό μου είναι γνήσιο)
 
Κανένα πρόβλημα και στο δικό μου desktop στο σπίτι.
 
Εχει πλακα που μερικοι χρηστες των "παραθυριων" δηλωνουν ευθαρσως οτι τα εχουν original λες και ειναι κατι απιστευτο (ενω θα πρεπε να ειναι ο κανονας) :cool:
 
Ζούμε όμως στην Ελλάδα και τα "θα έπρεπε" όμως "δεν είναι έτσι" είναι άπειρα.

Πχ

Θα έπρεπε να παίρνουμε μεγαλύτερους μισθούς

θα έπρεπε να δουλεύουμε για όσες ώρες πληρωνόμαστε

θα έπρεπε οι τιμές των προϊόντων να είναι ανάλογες των μισθών στην Ελλάδα και όχι οι υψηλώτερες στην Ευρώπη.

θα έπρεπε οι νόμοι όχι μόνο να υπάρχουν αλλα και να εφαρμόζονται

κλπ κλπ

αυτά και άλλα πολλά δημιουργούν αλυσιδωτά άλλα φαινόμενα, ένα από αυτά είναι η αυξημένη πειρατεία στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι αλλα μονο εδω τρως τηγανητες πατατες στις ταβερνες (με το περιφημο Ουκρανικο (!!) λαδακι) και μετα πας να βγαλεις καρτα καυσαεριων :D
 
Αυτα τα ακουω καθημερινα - βγαινουν και λενε "Μα γιατι κλεινουν τα p2p ? γιατι κυνηγανε τα torrents ? μα πως θα δω τις 20 καινουριες ταινιες του μηνα που θελω πχ 300 ευρω αν παω στα village ? γιατι οι μισθοι εδω ειναι χαμηλοι ? γιατι η Αλιφερη δεν παρουσιαζει καποιο τηλεπαιχνιδι σημερα ? κλπ κλπ.

Τι σημαινει οτι ειναι ακριβα και δεν μπορουμε να τα αγορασουμε αρα τα κλεβουμε και διαμαρτυρομαστε οταν μας πιανουν. Το να διακινεις αρχεια με copyrights (δηλαδη την περιουσια και τη δουλεια καποιου αλλου) ειναι κλοπη. Αν δεν μπορεις να αγορασεις οοολα αυτα που σου πασαρουν τοτε ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ. Δεν ειναι κακο. Δειχνεις και χαρακτηρα ετσι.

Διαμαρτυρονται ολοι για την ακριβεια και την αδυναμια του να αγορασεις πραγματα σημερα - αλλα αυτα ισχυουν για τους ΑΛΛΟΥΣ. Αν ερθω εγω πχ που δεν εχω ιδιοκτητο σπιτι και παρω το δικο σου απλα γιατι εσυ εχεις - τοτε θα γινει ο κακος χαμος - θα ουρλιαζεις στα καναλια οτι σε εκλεψα !! Το οτι εσυ κλεβεις καθημερινα καποιους (οποιοι και αν ειναι αυτοι δεν εχει καμια σημασια) δεν σε απασχολει σοβαρα. Τα δικα μας δικα μας και τα δικα τους παλι δικα μας.

Εμφανιστηκε ο αλλος τις προαλλες στο forum και ηθελε να μοιρασει με το ετσι θελω τα επεισοδια του ταδε σηριαλ - και πουλησε και πνευμα οτι δεν ειναι κανας τυχαιος στο net εχει ασχοληθει με torrentsites με p2p κλπ κλπ - και μας ονοματισε φασιστες επειδη δεν του επιτρεψαμε να κανει αυτο που θελει - δηλαδη να πασαρει τα κλεμμενα.

Η λογικη οτι "ειμαι ο Ρομπεν των Δασων" και κλεβω πλουσιους και τα δινω στους φτωχους - ειναι ισως πιστευτη απο 12χρονα και 13χρονα παιδια που δεν αγορασαν στη ζωη τους τιποτα (λογικο λογω ηλικιας) ουτε εχουν καταλαβει εννοιες οπως αγοραστικη δυναμη και καπιταλισμος - αυτα τα σημερινα παιδια ξερουν απλα οτι στο net υπαρχουν τα παντα και τα παιρνεις ετσι (επειδη εισαι ομορφος και μπορεις να το κανεις).

Καποια στιγμη θα καταλαβουν οτι το χαρτζηλικι που παιρνουν απο τον μπαμπα ειναι λεφτα απο καποια νομιμη εργασια η οποια πιθανον να εχει καποιο copyright που οι ιδιοι τωρα παραβιαζουν καθημερινα.

Δεν βγαζω τον εαυτο μου απ'εξω. Εχω κατεβασει και ταινιες και μουσικη απο το διαδικτυο - αλλα σιγουρα δεν εχω καποια δικαιολογια γιαυτο περα απο το οτι το εκανα επειδη μπορουσα να το κανω - το να γυρναω και να λεω οτι παραβιαζεται η ελευθερη μετακινηση ιδεων και αποψεων επειδη εκλεισε το ταδε p2p ειναι για μενα το λιγοτερο βλακωδες.

Δεν απευθυνομαι σε κανεναν προσωπικα - απλα εγραψα την αποψη μου για το θεμα αυτο.
 
Πίσω
Μπλουζα