WinUAE ρυθμισεις

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Κατεβασα την εκδοση "ζιπ" του προγραμματος (δηλαδη αυτη που δεν απαιτει εγκατασταση) αλλα οποτε το ξεκιναω χρειαζεται να δινω καθε φορα ρυθμισεις. Πως σωζονται; 8)
 
Στο υπομενού "Configurations" έχει επιλογές για save-load. Αν κατάλαβα σωστά την ερώτηση σου, αυτό είναι που αναζητάς.
 
Αν εννοεις, να μην ρυθμιζεις καθε φορα τα configuration οπως μνημη, επεξεργαστη, ρομ κτλ μπορεις να διαλεγεις μια ετοιμη προεπιλογη (οπως amiga500 emulation) που τα εχει ετοιμα. Αν παλι φτιαξεις ενα δικο σου configuration, το σωζεις αν πασα στιγμη, οπως ειπε και ο maddog, στην επιλογη "save-load state". Μπορεις να κανεις και save στην μεση του παιχνιδιου.

Εγω δεν εχω winuae, δεν εχω πι-σι, απλα ειμουν τυχερος μια εποχη στη δουλεια, που ελειπαν πολλοι και ειμουν γραφειο, και επαιζα καθημερινα winuae:)

Πάνε αυτα ομως...
 
Εσωσα ενα configuration οπως ειπατε, αλλα οποτε ξεκιναω τον εξομοιωτη, ΠΑΝΤΑ μου ζηταει τα rom (τα οποια τα εχω προσδιορισει ηδη στο configuration), μου ανοιγει τα options και καθε φορα εχω να κανω load το configuration που εσωσα.

Δεν εχω δει πουθενα καποια επιλογη να γινει default και να μη χρειαζεται φορτωμα καθε φορα
 
Όταν ρυθμίσεις σωστά το config, και βάλεις και στα drives τα Adf's που θές (π.χ sensible soccer), κάνεις save το config, και μετά απο-επιλέγεις το "Show GUI on startup". Άν τώρα κάνεις διπλό κλίκ στο config απο τον Windows Explorer, και επιλέξεις αυτά τα αρχεία να τρέχουν πάντα με το winuae, κανονικά πρέπει να σε βγάζει κατευθείαν στο sensible soccer. Εγώ τουλάχιστον αυτό έχω κάνει στο PC μου, και όσα παιχνίδια παίζω στον winuae τα παίζω με διπλό κλίκ απο το desktop, και δέν ξανασχολήθηκα με configs.
 
Ενδιαφερον! Ευχαριστω πολυ!
 
Ποιές οι κατάλληλες ρυθμίσεις για τον Winuae?

Λοιπον αλανια θελω μια μικρη βοηθεια.Στο χωριο μου το να ασχολειται καποιος με amiga,spectrum,amstrad κτλ θεωρουντας η απολυτη φλωρια και ο ορισμος του nerd και ολα αυτα τα ατομα που ασχολουνταν ηταν ξεκομενα απο παντου.Μπορει να μην μαρεζε αυτη η κατασταση εμενα προσωπικα αλλα και αυτα τα ατομα δεν βοηθουσαν τον εαυτο τους και ηταν χωμενα ολη μερα πανω απο της αμιγκες και τα spectrum και απο κοινωνικη ζωη μηδεν.Εγω επειδη ειχα καποια φημη και ημουνα πρωτος σε ολες της τσακαλοπαρεες,αλητοκαταστασεις κτλ και δεν ηθελα να με βγει κανενα ονομα ποτε μου δεν ασχοληθηκα και ποτε μου δεν ειχα κανενα απο αυτα τα μηχανηματα.Μια ζωη arcades και κονσολες τιποτα αλλο.

Φτανουμε λοιπον στο σημερα που με την καρφωσε να παιξω καποια παιχνιδια της amiga οπως πχ το shadow of the beast που το εχω τερματισει σε ωσες κονσολες βγηκε αλλα ποτε δεν το επαιξα στην amiga και διαφορα αλλα παιχνιδι.Γιαυτο και κατεβαζα την τελευταια εκδοση του winuae 2.4.1.Οπως καταλαβαινετε δεν εχω ιδεα απο amiga ειμαι εντελως ασχετος γιαυτο χρειαζομαι βοηθεια απο τους γκουρου του retromaniax.Θα ηθελα να με πειτε της καταληλες ρυθμισεις που χρειαζεται να κανω στο winuae σε ολους τους τομοις ωστε να παιζω ολα τα παιχνιδια αψογα και στην κανονικη ταχυτητα και φυσικα με gamepad εκτος βεβαια απο τα διαφορα adventures.Και αν χρειαζεται και τιποτα αλλο να κατεβασω απο αυτα που εχει στην επισημη σελιδα κατω απο τον installer.δωστε τα φωτα σας λοιπον μαγκες.
 
Ρε μαγκες αφηστε και κανενα θεμα ανοιχτο και μην τα μεταφερετε συνεχεια χωρις λογο.Δηλαδη σε τι θα με βοηθηση εμενα που μεταμερθηκε το θεμα που ανοιξα σαυτο εδω το θεμα.Εδω δεν δεινεται καμια πληροφορια για καποιον που ασχολειται πρωτη φορα με amiga και ειδικα με winuae τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανει κτλ.Διαφορες κυκλοφοριες εκδοσεων αναφερονται και διαφορες πληροφοριες που ειναι για ατομα που εχουν καποια σχεση με το αντικειμενο.Αν ειχε πουθενα πληροφοριες που μονο ενας χρηστης και γνωστης μπορει να με της δωσει και να της καταλαβω δεν θα ανοιγα τζαμπα θεμα.
 
Metal τις μεταφορές δεν τις κάνουμε χωρίς λόγο :)

To θέμα σου είναι για το Winuae και θεωρήθηκε σωστό από τον Moderator να κάνει την μεταφορά εδώ.

Υπήρχαν tutorial των οποίων τα Links δεν λειτουργούν.

Τέσπα για όλα υπάρχει μια λύση :D Αλλαζω τον τίτλο στο ποστ σου και γίνεται αυτόνομο πάλι.

Τa off topic θα διαγραφούν σε λίγο.
 
Billy νομιζω οτι χρειαζεται για καθε παιχνιδι ξεχωριστα ρυθμισεις και κανεις save το προφιλ για καθε παιχνιδι.(Μπορει να λεω και βλακειες) Καποτε το προσπαθησα αλλα εκνευριστηκα και δεν του ξαναεδωσα σημασια...Δεν ειχα ποτε amiga μονο σε φιλους επαιζα.. δεν μου λειπει και τοσο :D
 
metalcandyman είπε:
Ρε μαγκες αφηστε και κανενα θεμα ανοιχτο και μην τα μεταφερετε συνεχεια χωρις λογο.Δηλαδη σε τι θα με βοηθηση εμενα που μεταμερθηκε το θεμα που ανοιξα σαυτο εδω το θεμα.Εδω δεν δεινεται καμια πληροφορια για καποιον που ασχολειται πρωτη φορα με amiga και ειδικα με winuae τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανει κτλ.Διαφορες κυκλοφοριες εκδοσεων αναφερονται και διαφορες πληροφοριες που ειναι για ατομα που εχουν καποια σχεση με το αντικειμενο.Αν ειχε πουθενα πληροφοριες που μονο ενας χρηστης και γνωστης μπορει να με της δωσει και να της καταλαβω δεν θα ανοιγα τζαμπα θεμα.

Έλα ρε συ - εγώ τα συγχώνευσα! :)

Γενικά η λογική του φόρουμ είναι να μην κυκλοφορούν πολλά θέματα για την ίδια θεματολογία, γιατί δε διευκολύνει τα νέα μέλη να ψάχνουν 10-20-100 θρεντς - όλα με το ίδιο θέμα!

Μπορεί να μη δίνεται η πληροφορία που ζητάς, αλλά έχει άλλες τόσες σελίδες που ενδιαφέρουν κόσμο! ;)

Οκ, αφού δεν υπάρχει αντίρρηση από τους αντμίνς, το αφήνουμε έτσι - μη βαράς, τρελέ! :D
 
Δεν ειναι ετσι ακριβως Ajax

Metal, τσεκαρε το inbox σου :)

Metal, πηγα να σου στειλω κατι αλλα λεει οτι δεν εχεις ελευθερο χωρο στο Inbox, κοιταξε το :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Metal, πηγα να σου στειλω κατι αλλα λεει οτι δεν εχεις ελευθερο χωρο στο Inbox, κοιταξε το :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
οκ φιλε Rakeesh.
 
Άν και άργησες να τσεκάρεις την απόλυτη gaming πλατφόρμα όλων των εποχών, ποτέ δέν είναι αργά :)

http://www.pcguru.plus.com/uae_config.html

Tα βασικά είναι εδώ. Θα χρειαστέις Kickstart 1.3 για την 500, 3.1 για τα AGA (a1200) παιχνίδια. Είναι copyrighted κλπ, τσέκ γούγλη. Επίσης, φιλική συμβουλή, είναι τραγικό να παίζεις amiga με joypad. Χρειάζεσαι joystick. Οπωσδήποτε. Ρίξε μια διαβασιά και το thread για amiga εδώ στο retromaniax - έχει πολύ ψωμί !
 
Other_Reality είπε:
Άν και άργησες να τσεκάρεις την απόλυτη gaming πλατφόρμα όλων των εποχών, ποτέ δέν είναι αργά :)
http://www.pcguru.plus.com/uae_config.html

Tα βασικά είναι εδώ. Θα χρειαστέις Kickstart 1.3 για την 500, 3.1 για τα AGA (a1200) παιχνίδια. Είναι copyrighted κλπ, τσέκ γούγλη. Επίσης, φιλική συμβουλή, είναι τραγικό να παίζεις amiga με joypad. Χρειάζεσαι joystick. Οπωσδήποτε. Ρίξε μια διαβασιά και το thread για amiga εδώ στο retromaniax - έχει πολύ ψωμί !
Ευχαριστω για της πληροφοριες φιλε πολυ χρεισημα ολα αυτα.Εχω 2 arcadejoy οποτε λογικα εχω λυσει το θεμα του χειρισμου ;) Χιλια ευχαριστω επισης σε ολους τους φιλους που με βοηθησαν με πληροφοριες και με το ενδιαφερον τους για αμεση βοηθεια.Ευχαριστω παιδια,stratos84,Freaktmp,Rakeesh:bow:
 
Rakeesh είπε:
Δεν ειναι ετσι ακριβως Ajax
εγραψα οτι μπορει να λεω και βλακειες αλλα οταν ειχα προσπαθησει αυτο ειχα καταλαβει!! Σημασια εχει οτι ο Βασιλης βρηκε την ακρη! καλο παιχνιδι Billy :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα