winuae: χανεται ο "σκληρος"

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Εχω μια Α500 configuration με δυο εικονικους δισκους, ο ενας εχει εγκατεστημενη WB1.3, ο αλλος εχει εγκατεστημενα παιχνιδια, συγκεκριμενα (προς το παρον) της Σιερρα. Ο dh1 εχει το ονομα games (πρωτοτυπο)

Βρισκω πιο γρηγορο αντι να κανω save τα παιχνιδια σε καποια δισκετα η στο δισκο, να αποθηκευω savestates

Οταν κανω ρεστορ, η οθονη του παιχνιδιου επιστρεφει αλλα αμα δω στο configuration οι δισκοι εχουν χαθει. Αν κανω εξ αρχης mount τους σκληρους απο το configuration, θα εμφανιστει ενα Ε μπροστα (που υποθετω σημαινει error).

Οπως και να εχει, σε κάποιες περιπτωσεις αν προσπαθησω να συνεχισω το παιχνιδι οπου θα χρειαστει να διαβασει απο το δισκο, θα με βγαλει στην οθονη της WB με το μηνυμα οτι πρεπει να ξαναβαλω το Games στο volume 0 (οχι 1!!!!!). Μονη επιλογη ειναι να κανω restart.

Επαιζα τωρα καποια παιχνιδια και μου εκαναν τετοια. Σε ενα συγκεκριμενο, τα 2 τελευταια savestates paroysiazoyn ayto to problhma, οποτε θα αναγκαστω να παω στο πιο παλιο το οποιο συνεχιζει κανονικα (αλλα ειναι σπαστικο) και σκεφτομαι να χρησιμοποιω disk images για να κανω save.

Ξερετε που οφειλεται και αν ειναι καποιο γνωστο bug?

Μια πιθανη εξηγηση που σκεφτηκα ειναι οτι το configuration με τους 2 σκληρους δεν ειναι default, το κανω load οποτε ειναι να εγκαταστησω/παιξω καποιο παιχνιδι. Οποτε καποιο προβλημα στο μηχανισμο των savestates ισως δεν σωζει σωστα και το configuration.

(Επισης ασχετο, αλλα κυκλοφορει πουθενα κανενα πληρες CLI tutorial η καταλογος με ολες τις εντολες; :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα savestates έχουν ποικίλα προβλήματα σε configurations σκληρών δίσκων. Νομίζω ότι το WinUAE πετάει και σχετικό μήνυμα την πρώτη φορά που σου αναφέρει την δυσλειτουργία αυτή.

σκεφτομαι να χρησιμοποιω disk images για να κανω save.
Ποιο λογικό δεν είναι να σώζεις κανονικά στον εικονικό σκληρό;

Αλήθεια, πως σου ήρθε να εγκαταστήσεις WB1.3 κι όχι 3.0 ή 3.1; Λίγο μαζοχιστικό μου ακούγεται. :)
 
Οι πραγματικοί gamers παίζουν σε 500άρα με WB1.3 !!!! ;)
 
Και εγώ πιστέυω ότι είναι καλύτερα απλά να σώζεις στο σκληρό. Τα savestates έτσι και αλλιώς νομίζω δημιουργήθηκαν κυρίως για χρήση adf, άν μπλέκεις αρκετά τα πράγματα με WB, εικονικούς σκληρούς κλπ,, πολλά μπορεί να πάνε στραβά, απο το να χαθεί το "γράμμα" του πραγματικού σκληρού στα Windows (άν είναι USB π.χ και τον βγάζεις συχνά), μέχρι κάποιο error που μπορεί να προκύψει στο WB και την διαχείριση μνήμης, η πρόβλημα-bug στο installation του παιχνιδιού (να μην βλέπει ας πούμε σωστά το Dh1 και να ήθελε dh0 ας πούμε)...

Όπως είπε και ο Άλκης, εφόσον δουλεύεις με Winuae και έχεις την δυνατότητα να πάς σε ένα καλύτερο περιβάλλον, όπως του 3.1 (για να μην πούμε κανα 3.9) μην παιδέυεσαι με το 1.3, ειδικά με τόσο "περίπλοκο" setup (Εγώ δέν είχα ποτέ σκληρό στην 500άρα, πόσο μάλλον 2 !!!)
 
alkis21 είπε:
Αλήθεια, πως σου ήρθε να εγκαταστήσεις WB1.3 κι όχι 3.0 ή 3.1; Λίγο μαζοχιστικό μου ακούγεται. :)
Εχω και αλλα confs αλλα προτιμω αυτον γιατι προκειται για το συστημα που ειχα μικρος (με εξαιρεση τους σκληρους φυσικα) και μου αρεσει να κανω ο,τι δεν μπορουσα τοτε λογω ηλικιας και ελλειψης γνωσεων.

Κατα συνεπεια, Αμιγκα με πρασινο βελακι, γκρι αποχρωσεις και ψευδο-τρισδιατατες σκιασεις για μενα δεν ειναι Αμιγκα :p (και τωρα ξεκιναει ιερος πολεμος :D )

Ο δευτερος λογος ειναι οτι δεν ξερω αν η Α500 σηκωνει 3.χ, αν χρειαζεται να βαλω αλλο kickstart, αν τα σηκωνει μονο η Α1200, και αν ολο αυτο τελικα θα ειναι συμβατο με τα παιχνιδια που επαιζα στην 500
 
Καλά δεν το συζητάμε, δεν θα βάλεις 3.1 σε 500άρα! Θα φτιάξεις ένα setup 1200άρας και θα το εγκαταστήσεις. Προβλήματα συμβατότητας = 0 λόγω του εκπληκτικού software που λέγεται WHDLoad.

Δηλαδή μέχρι τώρα έπαιρνες τα ADFs και έκανες κανονικό installation των adventure games σε περιβάλλον 1.3; :eek: Οι μοναχοί που αυτομαστιγώνονται φέρονται καλύτερα στους εαυτούς τους από σένα.

Και κάτι άλλο, όλοι λίγο-πολύ στηρίζουμε και αγαπάμε αυτού που έχουμε/είχαμε, αλλά ρε φιλαράκι το να λες ότι η Amiga 1200 δεν είναι Amiga επειδή δεν την είχες εσύ... :xm:
 
Κοιτα, οταν επαιρνα ενα παιχνιδι (πρωτοτυπο) και στο manual ελεγε την παραξενη λεξη installation και hard disk, σε μια εποχη που νομιζα οτι "σκληρος δισκος" ειναι η τριαμισαρα δισκετα με σκληρο πλαστικο περιβλημα (σε αντιθεση με την ευκαμπτη 5,25 των πισι), με ιντριγκαρε τι ειναι αυτο το ρημαδι το installation (βλ. απωθημενο :D )

Παντως δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησσεσαι. Δεν εχει ουσιαστικη διαφορα απο τις εγκαταστασεις που καναμε αβέρτα στο DOS. Πιο δυσκολο ηταν το DOS μαλλον που καμια φορα ηθελε τον ταδε driver η την ταδε διαμορφωση μνημης οποτε γραφαμε εναλλακτικο autoexec.bat

Και εννοειται οτι αστειευομουν για την Α1200 :) Αλλα οσο με ιντριγκαρει το "καινουργιο" και ειμαι περιεργος για τις αλλαγες και την εξελιξη της στο "μελλον", αλλο τοσο με ιντριγκαρουν και τα μυστικα του "παροντος" που δεν εχω ανακαλυψει ακομα.
 
Rakeesh είπε:
Παντως δεν καταλαβαινω γιατι εκπλησσεσαι. Δεν εχει ουσιαστικη διαφορα απο τις εγκαταστασεις που καναμε αβέρτα στο DOS. Πιο δυσκολο ηταν το DOS μαλλον που καμια φορα ηθελε τον ταδε driver η την ταδε διαμορφωση μνημης οποτε γραφαμε εναλλακτικο autoexec.bat
Εγώ DOS δεν δούλεψα ποτέ (εκτός από Amiga DOS ;) ) γιατί μέχρι το 1997 οπότε και πήρα το πρώτο μου PC είχα μόνο Amiga. Αλλά εκπλήσσομαι γιατί κάνεις τη ζωή σου δύσκολη σε μια εποχή που ο κανόνας είναι να τα θέλουμε όλα εύκολα και γρήγορα... πρόσφατα "αναγκάστηκα" να εγκαταστήσω 1-2 παιχνίδια (το Star Trek 25th Anniversary και το Universe) με τον παραδοσιακό τρόπο επειδή δεν μου δούλευαν τα WHDLoad slaves και η πρώτη μου σκέψη ήταν "μα πως είχα τόση υπομονή να κάνω όλη αυτή την διαδικασία μικρός"! Να πω ότι το έκανες σε αληθινή Amiga για το retro feeling να το καταλάβω, αλλά στο WinUAE; Όπως και να' χει, σέβομαι το σκεπτικό σου, μη σου πω ότι με έψησες να το δοκιμάσω κι εγώ αφού σκληρό δίσκο στην Α500 (που είχα στο διάστημα από 1987-1993) δεν είχα βάλει ούτε έχω δει πως είναι! :D
 
πρόσφατα "αναγκάστηκα" να εγκαταστήσω 1-2 παιχνίδια (το Star Trek 25th Anniversary και το Universe) με τον παραδοσιακό τρόπο επειδή δεν μου δούλευαν τα WHDLoad slaves και η πρώτη μου σκέψη ήταν "μα πως είχα τόση υπομονή να κάνω όλη αυτή την διαδικασία μικρός"!
Τώρα να αναφέρω εδώ, ότι έπαιζα "Rise of The Dragon", και "Beneath A Steel Sky", από δισκέτες? (Συμπέρασμα: υπάρχουν και χειρότερα :D :D)
 
Κι εγώ! Και τα δύο! Δεν ήταν εύκολο να είσαι Amigάς adventurer εκείνη την εποχή...

Edit: Ψέμματα, το BASS το είχα παίξει σε σκληρό. Αντίθετα το Flight of the Amazon Queen είχα παίξει από δισκέτες και ήθελε Ιώβια υπομονή, όπως και πολλά μεταγενέστερα της Sierra.
 
Εγω άλλαξα σε pc μικρός σχετικά. Εν έτη 1993. ΑΚόμα και τότε όμως τα adventures στην Amiga έπιαναν >=3 δισκέτες οπότε το βγάλε βάλε έδινε και έπερνε!!!
 
Κι εγω μπηκα στα πισι το 1993. Πριν απο αυτο ομως, περασα απο εποχη King's Quest V και Fate of Atlantis ;)

Παλι καλα που ειχα και δευτερο ντραιβ
 
Πίσω
Μπλουζα