Winuae 4.0.0 beta [reduced input lag]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254

Η εξαλειψη του input lag εχει ευτυχως αρχισει να γινεται μοδα στους emulators

Aλλο ενα ευχαριστο παραδειγμα η νεα εκδοση του WinUAE (4.0.0 beta)

Mια τεχνικη εξηγηση του beam racing που καποιοι υποστηριζουν οτι σαν ιδεα ειναι πολυ ανωτερη απο τα τρυκ της RetroArch (Input Delay, GPU Hard Sync κτλ)

1@Imgema[/USER]

Πληροφοριες/Κατεβασμα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το χα γράψει και στο reddit, ελπίζω αυτή η μόδα να κρατήσει καιρό...
 
Παω στο Display, βαζω Full Screen ή Full Window και διπλα ειτε επιλεξω Lagless VS (BR) 50/60hz ειτε επιλεξω Lagless VS (Beamraced) το αποτελεσμα ειναι:

  1. 240 καρε (καλη φαση...δουλευει το lag πραγμα)
  2. το παιχνιδι φαινεται να παιζει ως NTSC (60αρι) και οχι ως PAL. Με αλλα λογια "τρεχει πιο γρηγορα. :(
Πανω δεξια εχει επιλογη μονο Default Refresh Rate ή NTSC 60. Δεν εχει PAL επιλογη. Το αφηνω λοιπον στο Default αλλα @@

Clipboard01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που το τρέχεις? Σε LCD monitor ή τηλεόραση? Λογικά ειναι 60hz native. Δεν αν μπορείς να την αλλάξεις στα 50hz από το menu ή από τους drivers. Αμα πας να τρέξεις 50fps ενώ η οθόνη είναι στα 60 θα έχεις stutters.
 
  • Like
Reactions: Ace
Μα χωρις το VSync(Lagless ή οχι) παιζει σε κανονικη ταχυτητα το παιχνιδι (50 kare)...οπως παντα κανει το WinUAE.

Οταν ενεργοποιω το VSync το τρεχει στα 240 καρε (4 * 60)

Κατσε να αλλαξω multiplier να δω αν παω σε κοινο πολλαπλασιο 50 και 60...στα 300 να δω τι θα γινει

Edit: Τζιφος. Παλι τρεχει πιο γρηγορα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Δεν αν μπορείς να την αλλάξεις στα 50hz από το menu ή από τους drivers.
1@Wally[/USER] αυτό που λέει ο Imgema πρέπει να κάνεις.

Προσωπικά την αλλάζω από το Control Panel της NVidia, από 60Hz σε 50Hz, καθώς έχω δημιουργήσει ένα προσαρμοσμένο προφίλ.

Χωρίς τίτλο.png

 
Μα χωρις το VSync(Lagless ή οχι) παιζει σε κανονικη ταχυτητα το παιχνιδι (50 kare)...οπως παντα κανει το WinUAE.

Οταν ενεργοποιω το VSync το τρεχει στα 240 καρε (4 * 60)
Και xωρίς Vsync δεν σου κάνει screen tearing? Αποκλείεται να μην κάνει. 50fps σε 60hz οθόνη χωρίς vsync λογικά θα είναι σαν split screen όλη την ώρα.

Προφανώς όταν ενεργοποιείς το Vsync συγχρονίζεται με τα hz της οθόνης για να μην κάνει stutters και να έχει ομαλό scroll. Αν θες smooth 50hz πρέπει να είναι και η οθόνη 50hz. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος αυτόματος τρόπος ώστε να γίνεται αυτό κάθε φορά που φορτώνεις κάποιο 50hz παιχνίδι. Πάντως δεν γίνεται αλλιώς.
 
Και xωρίς Vsync δεν σου κάνει screen tearing?
Νομίζω ότι με το Triple Buffering ενεργοποιημένο, σώζεται η κατάσταση.

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω tearing και ας είναι απενεργοποιημένο το VSync. Προφανώς το σώζει και λίγο το γεγονός ότι η Amiga συνήθως δεν τρέχει στα 50 καρέ, αλλά ακόμα και τα Shadow of the Beast δεν κάνουν tearing. Φαίνεται βέβαια κάποια διαφορά ειδικά στα Beast, όταν το Vsync είναι off, αλλά όχι tearing.

Εκεί που βλέπω αισθητή διαφορά χωρίς Vsync, αλλά και πάλι όχι tearing, προφανώς λόγω triple buffering, είναι στο υπέρτατο Goldrunner του Atari ST, που εκεί το θέλει το native 50Hz του + Vsync, για να δείξει καλά στον STeem SSE.
 
Με το που εριξα το refresh της καρτας στα 50, σεταρα το VSync * 5 και τρεχει στα 250 καρε χωρις να βαραινει πολυ τα CPU και GPU.

Νομιζω οτι οντως ειναι αρκετα ακαριαιο αλλα δεν εχω τροπο (οπως πχ με την RetroArch) να το μετρησω

Απλα δεν βρισκω κανα Nvidia utility να καταλαβαινει executable και να ανεβοκατεβαζει refresh rate
 
  • Like
Reactions: Ace
O αριθμός δίπλα από το vsync τι είναι? Και γιατί έχει τόσους πολλούς να διαλλέξεις?
 
Για multiplier του refresh rate το θεωρω. Εικαζω οτι οσο ανεβαινει, τοσο εξαλειφεται το οποιο lag. Το default ειναι το 4
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω θέμα με τον WinUAE. Γενικά δεν έχω εμπειρία από τον συγκεκριμένο emulator και μου βγάζει την πίστη. Ασε που έχει από τα χειρότερα interface...

Το θέμα μου είναι η οθόνη βασικά. Οτι και να κάνω, ότι options και να αλλάξω, το κάτω μέρος της οθόνης είναι πάντα κομμένο.
 
Μην βασανιζεσαι. Ετοιμαζω κατι να το δουμε στο δικο σου συστημα.
 
Πίσω
Μπλουζα