Wireless router για HD stream

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Καλημερα,

τσιμπησα προσφατα μια Samsung Smart που υποστηριζει και wifi.

Εχω ως modem-router το αθλιο Thomson που δινει ο παροχος το οποιο ειναι συνδεδεμενο με καλωδιο πανω το NAS

Oταν παω να δω FullHD ταινια ασυρματα στην τηλεοραση εχω καθε δυο λεπτα διακοπες!

Δεν βρισκω specs της WiFi καρτας της τηλεορασης.

Θελω εναν wifi-router (οχι modem router, θα τον κανω bridge με το αθλιο Thomson για να παιρνει internet απο εκει) που να του ριξω επανω καλωδιακα το NAS και να μπορει να μου παρεχει απροσκοπτο WiFi HD stream στην τηλεοραση.

Θα προτιμουσα να εχει διψηφια τιμη.

Καθε προταση καλοδεχουμενη
 
Γιατί δεν ρίχνεις μια ματια στα homeplug προϊοντα; ακόμη και τα πιο αργά είναι πολύ καλυτερα απο οποιοδηποτε WiFi.
 
Εκει που εχω την τηλεοραση,εχω και ενισχυτη, αποκωδικοποιητη, κονσολια κτλ

Δυστυχως δεν υπαρχει μερος για αλλη πριζα
 
Τοτε ρίξε μια ματια στο παρακατω:

Linksys EA6500

Φαίνεται πολυ τίμιο αναμεσα σε τιμή και αυτά που προσφερει.
 
Προτεινω το asus wl 330n.Eχω το προηγουμενο μοντελλο και κανει και αυτο που θες και ο,τι αλλο θες...σε μεγεθος πιστωτικης καρτας..
 
Θανξ Γρηγορη αλλα με φοβιζει λιγο η ελλειψη κεραιας. Θελω να εχει μια καλουτσικη καλυψη διοτι δεν το εχω στο σαλονι.

Asic βρισκω διαθεσιμο μονο το 6700 σε πολυ τσιμπημενη τιμη (γυρω στα 160...)
 
Eχει πολυ καλο σημα Πανο..φιλος μου που μενει σε διωροφο το εχει στον κατω οροφο και στον πανω πιανει μια χαρα... αν θες μπορω να σου δανεισω το δικο μου να δοκιμασεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
wally οι samsung τηλεοράσεις έχουν τους καλύτερους players και τις καλύτερες ρυθμίσεις όταν παίζεις ταινία από αυτές! Για πιο λόγο δεν συνδέεις κατευθείαν ένα στικακι 16gb+ ή έναν σκληρό δίσκο και να τα ελέγχεις από την τηλεόραση;

Εγώ όλες τις hd ταινίες 3d και μη τις βλέπω έτσι στην δική μου Σάμυ απροβλημάτιστα!

Γιατί θέλεις να τις βλέπεις μέσω δικτύου ασύρματα; Αντιλαμβάνομαι την ευκολία χρήσης μέσω wireless όμως έτσι ούτε ακτινοβολίες έχεις στο χώρο και παράλληλα ελέγχεις τα πάντα από τον καναπέ σου χαλαρά!
 
Δεν αντεξα αλλο με στικακια, παραστικακια, δισκακια και ατακτως ερριμμενα folders σε PCια. Μεγαλωνω και παραξενευω :)

Μαζεψα ολα τα media αρχεια (τραγουδια,ταινιες,φωτοζ,ebooks κτλ) σε ενα NAS ωστε οταν θελω να μπορω να τα κανω access απο παντου, με οποιαδηποτε συσκευη.

Οσο για την ακτινοβολια...το wireless μπορουμε να το κλεινουμε...τα ασυρματα τηλεφωνα των γειτονων οχι...

Και δεν θα συμφωνησω για τον media player των Samsung. Χωρις να εχω δει τι γινεται σε αλλες μαρκες, ειναι απαραδεκτο τετραπυρηνη τηλεοραση του 2014 να μην σου δινει δυνατοτητα να ψαχνεις τη συλλογη τραγουδιων σου και ταυτοχρονα να παιζει ενα mp3...

Γρηγορη δεν θελω να σου στερησω και το δικτυο. Η προταση σου μου αρκει ;)
 
δεν την έχω ποτέ χρησιμοποιήσει ως mp3 player οπότε δεν ξέρω να σου πω αν αυτό που λες είναι εξαίρεση ή κανόνας. Εγώ περιορίζομαι στην θέαση ταινιών μέσω tv! Σκέψου και το timeshift που έχει και την μετατρέπει σαν ένα "μοντέρνο" βίντεο σε κατάλληλα διαμορφωμένο εξωτερικό σκληρό δίσκο. ;)

Τώρα για την ακτινοβολία των τηλεφώνων των γειτόνων...δίκιο έχεις, απλά το προνόμιο του να μένεις σε μονοκατοικία στα προάστια δεν με είχε κάνει ποτέ να το βλέπω έτσι! Εγώ στο σπίτι ακόμα και το ασύρματο δίκτυο το ενεργοποιώ μόνο όταν το χρειάζομαι και συνήθως σερφάρω από το ενσύρματο πισι μου! Η λύση του nas πραγματικά ακούγεται ως λύση που επίσης εμένα δεν μου χρειάστηκε ακόμα μια και το πισι είναι συνδεδεμένο μόνιμα στην τιβι αντί μόνιτορ! :)

Θα διαβάσω με ενδιαφέρον πάντως την λύση που θα βρεις απλά ως ιδέα για μελλοντική χρήση!
 
Πίσω
Μπλουζα