Wonder Boy III: The Dragon's Trap (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.814
Καθως ημουνα το απογευμα στην παραλια αραχτος χωρις καμια σκοτουρα στο κεφαλι με της μπυρες μου και επιτελους χωρις την κοπελα μου να με ζαλιζει και να κανει μπανιο στην θαλασσα μαζι με της 3 φιλες της που επισης της φιλοξενω στο σπιτι μου δεν ξερω πως και γιατι αλλα με ηρθε στο μυαλο η ιδεα να τερματισω για χιλιοστη φορα ολα τα Wonder Boy.Και επειδη δεν παω πουθενα χωρις το Laptop μου γεματο emulators και το gamepad λεω να τερματισω σημερα οταν γυρισω απο την κρεπαλη ενα απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και ενα απο τα αγαπημενα μου Wonder boy το εκπληκτικο Wonder boy III the dragon's trap στο Master system.

Mπορει να με βαρεσε ο ηλιος στο κεφαλι και να γραφω δευτερο review για παιχνιδι της sega μεσα σε λιγες μερες αλλα πραγματικα αυτο το παιχνιδι δηχνει την δυναμη και τα πανεμορφα χρωματα που ειχε το master system.Ναι δεν ειχε σε καμια περιπτωση την επυτηχια του NES και ουτε της τοσες πολλες παιχνιδαρες που ειχε το NES αλλα πραγματικα ειχε ορισμενα παιχνιδια πραγματικα διαμαντια οπως το Wonder boy III που εκαναν το NES να φαινεται απο τεχνικης αποψης πολυ φτωχο μπροστα του.Το wonder boy III ειναι ενα υπεροχο κοκτειλ απο εξερευνηση,γριφους,μαχες,υπεροχα γραφικα για 8 bit κονσολα,πολυ καλη μουσικη και γενικα πολυ διασκεδαση που το καθηστουν ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια για το master system και ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια γενικα στα 8 bit.

H ιστορια του παιχνιδιου συνεχιζεται απο εκει που σταματησε η ιστορια του wonder boy in monster land αλλα με μια απροσμενη εξελιξη.Ο wonder boy περιφερετε στον γνωστο μας τελικο λαβυρινθο του wbiml σκοτωνοντας δεκαδες εχθρους μαζευοντας θησαυρους και προσπαθωντας να βρει τον δρομο του μεχρι το λημερι του σατανικου ρομποτ δρακου.Αφου μετα απο παγιδες και εχθρους βρισκει τον δρακο μετα απο μια λυσαλεα μαχη καταφερνει να τον σκοτωσει.Ομως ο δρακος δεν ειχε πει την τελευταια του κουβεντα και πριν πεθανει ριχνει την καταρα του στον Wonder boy και απο ιπποτη τον μεταμορφωνει σε μικρο πρασινο δρακο χωρις ασπιδα και σπαθι.Μετα απο αυτη την ασχημη για τον ηρωα μας εξελιξη ξεκιναει ενας αγωνας δρομου ωστε να καταφερει να βγει απο τον λαβυρινθο.Μολις τα καταφερνει αρχιζει η εξερευνηση και το μακρυ ταξιδι του ωστε να καταφερει και να βρει τον τροπο να σπασει την καταρα του σατανικου δρακου.

Απο την στιγμη που μεταμορφωθηκε σε δρακο ο wonder boy εχασε της 8 καρδιες ενεργειας που ειχε και τωρα εχει μονο μια.Ωσο το παιχνιδι προχωραει βεβαια θα μπορουμε να συγκεντρωσουμε περισσοτερες καρδιες ενεργειας ωστε ο wonder boy να ξαναγιννει δυνατος.Βρισκομαστε στην αρχη σε μια μικρη πολη που υπαρχουν μαγαζια για αγορα οπλων η πανοπλιας ενα νοσοκομειο και ενα μερος για τα password του παιχνιδιου.Αυτο ειναι ενα μερος που μπορουμε να γυρναμε οποτε θελουμε οποια μορφη και αν εχει ο ηρωας μας.Και μιας που ανεφερα της μορφες ας το εξηγησω λιγο.Μεσα στο παιχνιδι θα βρουμε μια συσκευη που θα επιτρεπει στον ηρωα μας να περνει αλλες μορφες βασισμενες στα ζωα που η καθε μια εχει της δεικες της ξεχωριστες ικανοτητες.Ο Wonderdragon ειναι σχετικα αδυναμος δεν μπορει να κουβαλησει σπαθι η ασπιδα αλλα μπορει να κολυμπησει κατω απο το νερο και να πεταει φωτια απο το στομα.Ο mouseman μπορει να σκαρφαλωνει στους τοιχους,o lionman ειναι πολυ δυνατως και μπορει να γκρεμιζει τοιχους κτλ και να εμφανιζονται νεες περιοχες.Ο piranhaman μπορει να κολυμπαει παντου ανετα κατω η πανω απο την επηφανεια και ο Hawkman μπορει να πεταει πανω απο της περιοχες.Καθε περιοχη μπορει να εξερευνηθει με καθε μορφη αλλα υπαρχουν συγκεκριμενες περιοχες που πρεπει να εχουμε την αναλογη μορφη ωστε να προχωρησουμε.

Υπαρχουν παρα πολλες περιοχες για εξερευνηση και πολλα πραγματα να βρουμε.Καθε εχθρος μετα το θανατο του αφηνει πισω του χρυσο η πουγκι με λεφτα και μπορουμε να τα ξοδεψουμε σε οπλα,πανοπλιες και μαγικα φωτιας,κεραυνου κτλ.Πατωντας pause παμε στο στο inventory που μπορουμε να δουμε τα αντικειμενα και τα κλειδια που εχουμε μαζεψει.Καθε εχθρο που σκοτωνουμε μαζευουμε exp points.Επισης καλητερες πανοπλιες θα βρισκουμε καθως προχωραμε στο παιχνιδι μεχρι να βρουμε και να εχουμε τον συνδιασμο Heavenly shield/Hades armour που μας γεμιζει την ενεργεια καθως δεχομαστε φθορα απο τους εχθρους.Και καθε αντικειμενο που πεφτει απο τον εχθρο αναλογα με το τι ημαστε εξοπλισμενοι μπορει να αλαξει.Πραγματικα πολυ εξυπνο.

Καθως γυρναμε και εξερευνουμε της περιοχες στο τελος της καθε μιας θα πολεμησουμε με τον αρχηγο δρακο της περιοχης οπως τους Mymmy Dragon,Zombie Dragon,Vampire Dragon κτλ.Οταν σκοτωσουμε ολους τους δρακους περνουμε τον salamnder cross και ξαναγεινομαστε ανθρωπος.Η μαχες δεν ειναι κατι το δυσκολο κσαι θα συναντησουμε ποικηλια εχθρων οπως γιγαντια σκουληκια,κολοκυθες,σκελετους και γενια πολλους και διαφορους.Καθε μορφη επισης εχει το δεικο του επιπεδο δυναμης και αμυνας.Ο mouseman ειναι δυνατοτερος απο τον wonderdragon η ο lionman ειναι αργος αλλα πολυ δυνατος.Οι hawkman και Piranhaman εχουν μεγαλη ακτινα δρασης καθως μπορουν να πετανε και να κολυμπανε σχεδον παντου.

Φυσικα εκτος απο ολα αυτα και τα γραφικα και ο χειρισμος και η μουσικη ειναι φανταστικα.Πραγματικα το wonder boy III ειναι απο τα ομορφοτερα παιχνιδια του master system.Kαθε περιοχη ειναι πλουσια σε λεπτομερεια,εξαιρετικα σχεδιασμενη οπως επισης και οι εχθροι.Οι πιστες επισης ειναι ετσι σχεδιασμενες ωστε σε καμια περιπτωση να μην αισθανομαστε χαμενοι η να πεσουμε σε κανενα κενο που απλα δεν το ειδαμε.Γενικα ολες οι πιστες ταιριαζουν αψογα μεταξυ τους και δενουν πραγματικα υπεροχα οπως και ο σχεδιασμος του χαρακτηρα και της καθε μορφης που ειναι φανταστικος.Ο χειρισμος ειναι απλος κατι που τον κανει δηλαδη πραγματικα αψογο.Με το ενα κουμπι κανουμε αλμα και με το αλλο χτυπαμε με το σπαθι η εξαπολυουμε καποια μαγεια και γενικα η κινηση του χαρακτηρα ειναι τελεια.Πραγματικα δεν χρειαζοταν κατι παραπανω το συγκεκριμενο παιχνιδι.Η μουσικη επισης ειναι εξαιρετικη,χαρουμενη και κολαει πολυ στο υφος του παιχνιδιου χωρις να κουραζει και να γεινεται βαρετη.

Πραγματικα το Wonder Boy III The Dragon's Trap ειναι ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια του master system και ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια της 8bit εποχης.Δεν ειναι απλα ενα platform game η ενα ακομα Hack n slash αλλα ειναι ενα παιχνιδι με βαθος με εξερευνηση και με αρκετα μυστικα που σε συνδιασμο με τα υπεροχα γραφικα,τον αψογο χειρισμο και την υπεροχη μουσικη φτιαχνουν εναν τελειο συνδιασμο που θα ικανοποιηση καθε gamer.Ωσοι γουσταρετε τα wonder boy παιξτε το οπωσδηποτε αλλα και ωσοι αναζητητε ενα αναλαφρο αλλα οχι κενο,βαρετο και αδιαφορο παιχνιδι δωστε του μια ευκαιρια και να ηστε σιγουρη πως δεν θα χασετε.

 
Να ελεγχθεί επειγόντως η IP, κάποιος σίγουρα υποδύεται τον metalcandyman!!!

Αδιάσειστη απόδειξη: σε όλο αυτό το κατεβατό δεν υπάρχει ούτε μια φορά η λέξη "Nintendo".

:D :D :D
 
Μα και η ορθογραφια νομιζω ειναι σαφως βελτιωμενη και η ολη διαρθρωση πολυ στρωτη (ισως γιατι εκτoς των αλλων , δεν τις εγραψε (τις 2 τελευταιες review) σαν να τον κυνηγανε /βιαστικα οπως τις προηγουμενες λογω διακοπων /ξεκουρασης) .

Με κινδυνο να φαω κανενα αδεσποτο 8αρη σκαγι /ban απο κανενα nintendo-phile moderator ,μηπως να αρχισει σχετικο ψηστηρι/ψαξιμο για κουμπαρους , γιατι φαινεται οτι η καινουρια τον <<εστρωσε>> ??????

Y.Γ.

metalcandyman είπε:
την κοπελα μου να με ζαλιζει και να κανει μπανιο στην θαλασσα μαζι με της 3 φιλες της που επισης της φιλοξενω στο σπιτι μου
Ρε σατραπη poser-α !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχαχαχα ειστε μεγαλοι αλητες και οι δυο :D
 
Αλλη μια φορα που ο Βασιλης συνδιαζει γυναικες, μπυρες και video games, ρουτινα εχει καταντησει! :D

Nemo είπε:
Y.Γ.

Ρε σατραπη poser-α !!!
Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν ξεκινησα να διαβαζω :p
 
Ajax87 είπε:
Αλλη μια φορα που ο Βασιλης συνδιαζει γυναικες, μπυρες και video games, ρουτινα εχει καταντησει! :D


Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα οταν ξεκινησα να διαβαζω :p
Tι να κανω φιλαρακι αφου τα Videogames οι γυναικες και οι μπυρες ειναι 3 απο της ελαχιστες απολαυσεις της ζωης :D
 
metalcandyman είπε:
Tι να κανω φιλαρακι αφου τα Videogames οι γυναικες και οι μπυρες ειναι 3 απο της ελαχιστες απολαυσεις της ζωης :D
Ξεχασες τα πιτογυρα εχουνε εξεχουσα θεση επισης στις ιστοριες σου! !!! :D
 
Ajax87 είπε:
Ξεχασες τα πιτογυρα εχουνε εξεχουσα θεση επισης στις ιστοριες σου! !!! :D
Σωστος αν και ποιο πολυ προτιμω τα σκετα σουβλακια και της ρετσινες.Ειμαι πολυ ωρα στην θαλασσα και με εχει κοψει λορδα μπορω να πω.Θα χτυπουσα σουβλακια αλλα οπως ειπα εχω 4 γυναικες στο σπιτι και φτιαχνουν μυδια,καλαμαρια,χατοποδι ψηνουν μπριζολες,κοτοσουβλακια και ενα σωρο αλλα καλουδια.Εγω το μονο που εκανα ηταν να αναψω φωτια και μετα την αραξα στην θαλασσα :cool:
 
Ωραία παρουσίαση metal :thumbup: . Για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο παιχνίδι κάτι δεν μου καθόταν καλά και δεν πολυασχολήθηκα. Προτιμώ πολύ περισσότερο το πρώτο σειράς με το γνωστό βρακοφόρο ήρωα.
 
Nεο βιντεο με 11 λεπτα gameplay απο το Remake του παιχνιδιου Που θα κυκλοφορησει σε NX,PS4,XBOX ONE και PC.

 
Πολύ ωραία αυτά τα καρτουνίστικα γραφικά!

Θα ήθελα πάντως ο παίκτης να ήταν ιππότης όπως και στο παλιό παιχνίδι.
 
Το Remake του παιχνιδιου ανακοινωθηκε επιτελους επισημα πως θα κυκλοφορησει 18 απριλιου στο SWITCH και σε ps4,xbox one και μερικες βδομαδες αργοτερα σε PC.Ειναι δεδομενη η αγορα στο SWITCH προσωπικα για μενα να παιζω και να γουσταρω και στην τηλεοραση και οπου αλλου θελω σε portable mode.

http://nintendoeverything.com/wonder-boy-the-dragons-trap-coming-to-switch-on-april-18/
 
Ανεβηκε στο Steam στα 20 ευρω
 
Το πηρα εχθες στο XBOX1 να του εμπλουτισω λιγο απο παιχνιδια. Φαινεται πολυ καλο και ειναι αξιο remaster.
 
Το πηρα εχθες στο XBOX1 να του εμπλουτισω λιγο απο παιχνιδια. Το επαιξα για λιγο λογω οτι πρωτα θελω να τελειωσω κατι αλλα παιχνιδια αλλα φαινεται πανεμορφο remake και σιγουρα αξιζει τα λεφτα του. Μου αρεσε που εχει την επιλογη να παιζεις σε retro mode.
 
Eκανα διαλειμα απο το Zelda Breath Of the wild και ξεκινησα το Wonder Boy στο Switch Που το εχω αγορασμενο.Μιας που το εχω λιωσει στο Master System εδω και παρα πολλα χρονια και ξερω τα παντα με πηρε 2 ωρες και 45 λεπτα να το τερματισω.Αυτο που εχω να πω ειναι πως οι τυποι εχουν κανει πραγματικα εξαιρετικη δουλεια το παιχνιδι ειναι πανεμορφο και η εναλαγη της μουσικης και των γραφικων απο την κλασσικη εκδοση στην νεα ειναι ολα τα λεφτα πραγματικα φοβερη δουλεια.Για μενα αξιζουν με χιλια τα λεφτα που ζητανε και οσοι δεν το εχετε παιξει ποτε ειναι ευκαιρια να απολαυσετε αυτη την παιχνιδαρα χωρις να γνωριζετε τιποτα και να ανακαλυψετε τα μυστικα του.Μια προειδοποιηση μονο να ξερετε πως οι πλοιοψηφια των μυστικων τα πιο σημαντικα δηλαδη οπως ειναι οι charm stones η το tasmanian sword η το Gallic sword το πιο δυνατο σπαθι του παιχνιδιου ο μονος τροπος να τα βρειτε ειναι η κωλοφαρδυα και τιποτα παραπανω εκτος απο ελαχιστα που υπαρχει καποιο μικρο σημαδι.Καλη χρυση η sega αλλα σε αυτον τον τομεα τα εκανε θαλασσα με ειχε φαει την ψυχη και μηνες παιχνιδιου πριν παρα πολλα χρονια που το πρωτοεπαιξα στο Master system μου για να τα βρω γιατι δεν υπαρχει καμια ενδειξη μεσα στο παιχνιδι η καποια βοηθεια.
 
Πίσω
Μπλουζα