Wonder Boy (Review) + One credit finish

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.817
Οσοι συχναζαμε (τι συχναζαμε δηλαδη που μερα νυχτα εκει ημουνα πιο πολυ και απο το σπιτι μου ενα πραμα :p :p :p :p ) σε καφετεριες και αιθουσες γενικοτερα με ηλεκτρονικα οταν αυτα μεσουρανουσαν και γινοταν πανικος ταιζαμε πολυ πραμα και λιωναμε πανω απο της καμπινες σε πολλα και διαφορα παιχνιδια.Υπηρχαν ομως καποια παιχνιδια που οχι μονο ηταν τα αγαπημενα μας αλλα που οι παντες τα επαιζαν και σχηματιζοταν ουρες για να παρουμε σειρα και να παιξουμε.Ενα απο τα παιχνιδια αυτα ηταν το πρωτο και πολυαγαπημενο Wonder Boy της SEGA που αν με ρωτησει καποιος δεν μπορω να του απαντησω αν ειχε αυτο μεγαλυτερη ουρα αναμονης η το επομενο wonder boy το wonder boy in monster land.To μονο που μπορω να πω με βεβαιοτητα ομως ειναι πως το wonder boy ειναι πολυ πιο δυσκολο σε σχεση με το Wonder boy in monsterland.


Η ιστορια και δω γνωστη οπως γινετε στα περισσοτερα παιχνιδια αλλα και στην ζωη την ιδια που ολα γινονται για μια γυναικα γιατι μας σερνουν απο την μυτη.Ο κακος δηλαδη μας πηρε το γκομενακι και τρεχα μακακα ξανθομαλλη απομιμηση του ταρζαν για να σωσεις την ''Τζειν'' σου.Ο ηρωας μας τρεχει,πηδαει και το οπλο του ειναι κατι παλαιολιθικα τσεκουρια που με αυτα σκοτωνουμε τους εχθρους που θα βρουμε στον δρομο μας.Το παιχνιδι αποτελειται απο 32 πιστες αλλα οι 4 τελευταιες ειναι κρυφες δεν εμφανιζονται κανονικα στο παιχνιδι οποτε στην ουσια οι πιστες που θα παιξει καποιος αν δεν μπορεσει να ξεκλειδωσει της τελευταιες 4 ειναι 28 και φυσικα δεν θα μπορεσει να σωσει το γκομενακι.Οι πιστες στην ουσια εχουν το ιδιο μοτιβο και αν προχωρησει καποιος αρκετα το παιχνιδι θα δει πως ειναι και ιδιες απλα αλαζουν οι τοποθεσιες των εχθρων και γενικοτερα υπαρχουν διαφορες τετοιες προσθηκες που σκοπο εχουν να κανουν το παιχνιδι ολο και πιο δυσκολο και το καταφερνουν πολυ καλα αυτο.Για παραδειγμα στην αρχη ξεκιναμε απο την πιστα στο δασος στα καπακια στην πιστα με την θαλασσα μετα στην σπηλια και τελος ξανα στο δασος που θα σκοτωσουμε και τον τελικο αρχηγο που υπαρχει σε καθε τετραδα απο πιστες με το σωμα του αρχηγου να παραμενει ιδιο αλλα οταν τον σκοτωνουμε βγαζει αλλο κεφαλι σαν την λερναια υδρα ενα πραμα.το πρωτο κεφαλι ειναι ενας μονοφθαλμος τυπος που πιτσιρικας με θυμιζε τον σλοθ απο τα γκουνις.Το δευτερο ειναι ενας ρινοκερος,το τριτο ειναι ενας κακομουτσουνος κοκινομουρης με ενα κερατο και ξανθια γενιαδα,το τεταρτο ειναι ενας σκυλος,το πεμπτο ειναι ενα κορακι,το εκτο ειναι ενα λιονταρι η γατα η κατι τετοιο τελως παντων,το εβδομο ειναι ενας ελεφαντας και το ογδοο και τελευταιο ειναι ενας κανονικος τυπας με ανθρωπινο προσωπο.Οι εχθροι μεσα στης πιστες ειναι διαφορα ζωα και εντομα απο το ζωικο βασιλιο οπως σαλιγκαρια,αραχνες,μελισσες,βατραχοι,χταποδια αλλα και πολλα εμποδια οπως φωτιες,σταλακτιτες,πλατφορμες που πεφτουν και διαφορα αλλα.


Μεσα στης πιστες τωρα σε καθε πιστα μαλιστα υπαρχουν διαφορα φρουτα αρχικα που αναπληρωνουν την μπαρα με την ενεργεια μας που αν τελειωσει χανουμε ζωη και για να τελειωσει δεν φτανει μονο να καθυστερουμε αλλα κατεβαινει κατακορυφα αν τρωμε τα μουτρα μας πανω στης πετρες που υπαρχουν διασπαρτες στο παιχνιδι.Σε συγκεκριμενο σημειο μεσα σε καθε πιστα υπαρχει ενα μαγικο μανιταρι που αν το παρουμε τα φρουτα μεταμορφωνονται σε παγωτα,μιλκσεικ,σαντουιτς κ.α τα οποια και αναπληρωνουν περισσοτερη ενεργεια απο την μπαρα μας αλλα μας δεινουν και περισσοτερους ποντους.Περα απο αυτα πολυ σημαντικα ειναι και το μπονους γραμμα που υπαρχει σε καθε πιστα.Αυτα τα γραμματα ειναι κρυμμενα σε καποιο σημειο της πιστας και εμφανιζονται αν χτυπησουμε στο μερος εκεινο με το τσεκουρακι μας η αν κανουμε αλμα σχεδον διπλα του.Αυτα τα γραμματα ειναι το e αρχικα μετα το s μετα το c και μετα εμφανιζεται ενα ανθρωπακι που ειναι εξτρα ζωη,Αν δεν χασουμε κανενα γραμμα στην τεταρτη πιστα καθε τετραδας στην πιστα με τον αρχηγο θα περνουμε μια ζωη συνολο δηλαδη συν 8 ζωες.Ποτε μου δεν καταλαβα βεβαια ποια η λογικη των γραμματων e,s,c ενω μπορουσαν να βαλουν πχ a,b,c αλλα τελως παντων.Το σημαντικοτερο ομως αντικειμενο που υπαρχει σε καθε πιστα ειναι η κουκλα.Η κουκλα ειναι ακριβως αυτο μια κουκλα δηλαδη ενα αντικειμενο που καποιες λιγες φορες ειναι φανερη μεσα στης πιστες η μπορει να ειναι φανερη αλλα ειναι σε σημεια παγιδες αλλα της περισσοτερες φορες ειναι κρυμμενη και πρεπει να την εμφανισουμε με διφορους τροπους οπως να πεσουμε πανω σε καποια πετρα η πανω σε μια φωτια η πανω σε καποιον εχθρο η ακομα και να παιξουμε με εναν βατραχο και να τον παμε μεχρι το τελος της διαδρομης του χωρις φυσικα να τον σκοτωσουμε.Αν καταφερουμε να βρουμε αρχικα της 28 κουκλες στης 28 πιστες αρχικα του παιχνιδιου τοτε μονο ξεκλειδωνονται και οι τεσσερις τελευταιες πιστες ωστε να νικησουμε τον τελικο αρχηγο και να δουμε τον καλο τερματισμο.Στης 4 αυτες πιστες υπαρχουν αλλες 4 κουκλες που φτανουν τον αριθμο στης 32 αλλα και να μην της βρει καποιος αυτες δεν εγινε και τιποτα.
Καποια μικρα μικρα του παιχνιδιου ειναι ενα λουλουδακι που πολλες φορες συνανταμε μεσα στης πιστες και που οταν το δουμε και το προσπερασουμε ερχεται απο πισω μας τρεχοντας ενας τυπος που φοραει μια μασκα και που αν πηδηξουμε απο πανω του και τον σκοτωσουμε οταν ειναι μπροστα μας εμφανιζεται ενα αντικειμενο που αναπληρωνει πολυ απο την ενεργεια μας.Στης πιστες που το λουλουδακι ειναι σκετο κοκκινο χρωμα μονοχρωμο ο τυπος αυτος δεν τρεχει απο πισω μας αλλα κανει αλματα και ερχοταν πηδοντας οποτε θελει περισσοτερη προσοχη.Ενα αλλο απο τα περιεργα του παιχνιδιου ειναι το bug που υπαρχει στην πιστα 4-3 με τους παγους που στο τελος της πιστας λιγο πριν την πινακιδα του τερματισμου αν πεσουμε στο κενο ακριβως ομως κολητα με τον τοιχο δεν χανουμε αλλα η πιστα βγαινει κανονικα.Αν πεσουμε λιγο πιο πισω χανουμε κανονικα ζωη.


To παιχνιδι ειναι παλουκι ειναι απο τα δυσκολοτερα arcades Που υπαρχουν και οχι μονο να καταφερεις καποιος να βρει ολες της κουκλες και να το τερματισει κανονικα αλλα ακομα και να το τερματισει βγαζοντας μονο τα 7 κεφαλια.Ειναι ενα παιχνιδι που οσο περνανε οι πιστες η δυσκολια αυξανεται κατακορυφα αλλα και που αν τυχον χασουμε το τσεκουρι κυριως στης πιστες προς το τελος τον ηπιαμε κανονικα γιατι υπαρχουν πιστες που δεν σε δεινει καν τσεκουρι και πρεπει να της βγαλουμε μονο με αλμα που ειδικα σε πιστες στην θαλασσα η με της αραχνες στο δασος ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα χωρις αλμα.Οποτε η χανουμε ολες της ζωες μας η μας γυρναει το μυαλο και κλεινουμε το παιχνιδι δεν υπαρχει μεση λυση αν δεν μπορουμε να προχωρησουμε το παιχνιδι μονο με αλμα και χωρις τσεκουρι.


Εγω προσωπικα το παιχνιδι ειχα να το παιξω χρονια και δεν ξερω τον λογο που δεν το επαιζα μαλον το θεωρουσα δεδομενο επειδη πραγματικα το εχω λιωσει απο πιτσιρικας ασχετα που εχω εκατονταδες παιχνιδα που θελω να παιξω καποια στιγμη ομως τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται γιατι μπορει να μην ξεχασω ποτε που βρισκονται κρυμμενες και οι 32 κουκλες του παιχνιδιου ομως αν αφησεις ενα τετοιο παιχνιδι για χρονια χωρις να ασχοληθεις μαυτο να το τερματισεις ξανα και ξανα για να το θυμηθεις υπαρχουν δεκαδες σημεια μεσα στο παιχνιδι που χωρις να το παρεις χαμπαρι θα πεταχτει σαν κλανια ενα χταποδι μια μελισσα ενας βατραχος και ενα σωρο αλλα πραγματα και θα χασεις της ζως σου στο λεπτο την στιγμη που μπορει να βγαλεις πανω απο 20 πιστες για παραδειγμα χωρις να χασεις ουτε μια ζωη.


Οπως γινετε δηλαδη στο παρακατω βιντεο με τερματισμο που ανεβασα αλλα δεν πειραζει ομως γιατι ο σκοπος ειναι το One credit finish οποτε αφου αυτο εγινε πραξη ολα ειναι τζαμι:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

 
Φοβερος οπως παντα στα reviews metalcandyman και απιστευτος gamer!!!:thumbup::thumbup::thumbup:
 
Κάτι παίζει με τον ήχο στο video o_O

Κατα τα άλλα, μάγος όπως πάντα.
 
Candy, κάνε το ίδιο με το Rambo III ρε φίλε να σε χαρώ. Τρώω πολύ ξύλο στην τελική μάχη και θέλω συμβουλές :gun:
 
@milntov Thanks φιλος :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

@Imgema Τασο μαλον απο της πολλες ρυθμισεις στο retroarch κλπ εχουν αρχισει να κανουν πουλακια τα αυτια σου φιλαρακι μου :p:p:p:p
Περα απο την πλακα δεν εχει κατι ο ηχος του βιντεο ουτε εξτρα επεξεργασια κανω στα βιντεο ουτε τιποτα απλα εγγραφη το Gameplay με το Bandicam και ποτε δεν ειχα προβληματα ηχου σε καποιο βιντεο παρα μονο πριν αρκετα χρονια που ειχα προβλημα με την καρτα ηχου μεχρι που την αλαξα.Τωρα αν σε ακουγεται ο ηχος του βιντεο καπως ασυγχρονιστος αν μπορω να το πω ετσι γιατι καποια ηχητικα εφε κλπ ειναι καπως περιεργα στο παιχνιδι αυτο κανε τα παραπονα σου στον developer που ειναι η Westone Bit Entertainment πρωην Westone και πρωην Escape :p:p:p:p

@Omenforever Το Rambo III λογικα στα arcades θα αναφερεσαι φιλος μηπως ειναι ενα που μοιαζει σαν το Cabal εχει στοχο κλπ και ο χαρακτηρας τρεχει προς τα δεξια αν θυμαμαι καλα;αν ενοεις αυτο καποτε μας το ειχαν φερει στο χωριο αλλα το ειχαμε για πολυ λιγο και μας το πηραν τα λαμογια γρηγορα.Δεν θυμαμαι καν αν το εχω τερματισει ποτε αλλα εχω την εντυπωση πως το εχω τερματισει μια φορα γιατι απο τοτε δεν το εχω ξαναπαιξει στο mame ουτε καν το θυμομουνα καλα που με το θυμισες να του ριξω μια ματια.Δεν θυμαμαι καλα αλλα αν ο τελικος ειναι καποιο αρμα η ελικοπτερο η κατι τετοιο τελως παντων γιατι σαν κατι μνημες αμυδρα να με ερχονται τοτε το εχω τερματισει σιγουρα.
 
Θα το τσεκαρω φιλος να εισαι σιγουρος γιατι τετοιου ειδους παιχνιδια οπως το cabal πχ ειναι απο τα αγαπημενα μου.Συντομα θελω να ανεβασω και εναν τερματισμο απο το πολαγαπημενο Blood Bros :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
φοβερός metalcandyman όπως πάντα και μάθαμε πως υπέγραφες στα high score χαχα εγώ πάντα υπέγραφα ACE όχι ότι έκανα τίποτα σπουδαίο τερμάτιζα "εύκολα" παιχνίδια όπως το double dragon golden axe robocop ειδικά το πρώτο με τις περίφημες αγκωνιές το δεύτερο με λίγη προσοχή και να κρατήσεις την μαγεία για τον τελευταίο κακό και το τελευταίο με λίγη προσοχή αλλά άλλα που θέλουν πολύ σύστημα και γνώση όπως αυτό bubble bobble shinobi κλπ. ήμουν σκράπας και έχανα αμέσως. και ακόμη και pac man και τέτοια ούτε πίστα δεν άντεχα.
 
φοβερός metalcandyman όπως πάντα και μάθαμε πως υπέγραφες στα high score χαχα εγώ πάντα υπέγραφα ACE όχι ότι έκανα τίποτα σπουδαίο τερμάτιζα "εύκολα" παιχνίδια όπως το double dragon golden axe robocop ειδικά το πρώτο με τις περίφημες αγκωνιές το δεύτερο με λίγη προσοχή και να κρατήσεις την μαγεία για τον τελευταίο κακό και το τελευταίο με λίγη προσοχή αλλά άλλα που θέλουν πολύ σύστημα και γνώση όπως αυτό bubble bobble shinobi κλπ. ήμουν σκράπας και έχανα αμέσως. και ακόμη και pac man και τέτοια ούτε πίστα δεν άντεχα.
Διαφωνω φιλος που λες δεν εκανες και τιποτα σπουδαιο.Ενταξει μπορει το Golden Axe να ειναι κλαιν μαιν οπως και το Double Dragon αλλα δεν ειναι μικρο πραγμα που τερματιζες το Robocop.Μπορει να μην ειναι και το πιο δυσκολο παιχνιδι ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι ευκολο οποτε μπραβο απο μενα :thumbup: :thumbup::thumbup::thumbup:

Οσο για το MCM ναι ετσι υπεγραφα απο τοτε γιατι το metalcandyman δεν ειναι κατι που το σκεφτηκα για τα forum αλλα το σκεφτηκα απο την πρωτη στιγμη που αρχισα να μαθαινω αγγλικα και ακουγα και metal οποτε metal απο το heavy metal και το candyman απο το ζαχαροπλαστειο μας οποτε ΜCM για συντομια :headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:
 
Θα το τσεκαρω φιλος να εισαι σιγουρος γιατι τετοιου ειδους παιχνιδια οπως το cabal πχ ειναι απο τα αγαπημενα μου.Συντομα θελω να ανεβασω και εναν τερματισμο απο το πολαγαπημενο Blood Bros :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:


Και δικό μου αγαπημένο το Blood Bros (West Story, όπως το έμαθα και εγώ), που μαζί με το Pang είναι τα μόνα coin-op στα οποία έχω κάνει "τερματισμό ενός κέρματος" :D
 
Βασίλη όντως ο ήχος έχει θέμα με τον συγχρονισμό. Στην αρχή είναι μια χαρά αλλά όσο προχωράει χαλάει, μετά τα 10 λεπτά η καθηστέρηση είναι πολύ εμφανής. Δεν έχω κανει ποτέ recording video όμως και δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα.
 
@Omenforever Το Rambo III λογικα στα arcades θα αναφερεσαι φιλος μηπως ειναι ενα που μοιαζει σαν το Cabal εχει στοχο κλπ και ο χαρακτηρας τρεχει προς τα δεξια αν θυμαμαι καλα;αν ενοεις αυτο καποτε μας το ειχαν φερει στο χωριο αλλα το ειχαμε για πολυ λιγο και μας το πηραν τα λαμογια γρηγορα.Δεν θυμαμαι καν αν το εχω τερματισει ποτε αλλα εχω την εντυπωση πως το εχω τερματισει μια φορα γιατι απο τοτε δεν το εχω ξαναπαιξει στο mame ουτε καν το θυμομουνα καλα που με το θυμισες να του ριξω μια ματια.Δεν θυμαμαι καλα αλλα αν ο τελικος ειναι καποιο αρμα η ελικοπτερο η κατι τετοιο τελως παντων γιατι σαν κατι μνημες αμυδρα να με ερχονται τοτε το εχω τερματισει σιγουρα.

Το τερμάτισες πάλι τελικά, ή μήπως τα βρήκες ΣΚΟΥΡΑ και σιωπάς :p

(Έφαγα πάλι ξύλο τις προάλλες στην τελευταία πίστα γι' αυτό σε θυμήθηκα :D)
 
Το επαιξα να το θυμηθω και το τερματισα φιλος αλλα λογο μειωμενης διαθεσης και ορεξης λογο διαφορων γεγονοτων δεν εχω ανεβασει καποιον τερματισμο στο καναλι μου εδω και καιρο.Πιστευω να επανελθει η ορεξη και η διαθεση οποτε θα το ανεβασω καποια στιγμη μετα απο καποια αλλα που εχουν προτεραιοτητα.
 
Ok, όταν το ξαναπιάσεις δώσε την τακτική που πρέπει να ακολουθήσω.
 

Wonder Boy - Longplay 1CC (No Death,All Dolls - Master System)​


Νο Death με όλες τις κούκλες στο Wonder Boy βρε θηρίο. :clap:
Εγώ το συγκαταλέγω στα δύσκολα arcade, και γενικά σαν platform.
Αν ήμουν ιδιοκτήτης λέσχης με ούφο στα 90s θα είχα θέμα με σένα πελάτη.

1698674040453.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νο Death με όλες τις κούκλες στο Wonder Boy βρε θηρίο. :clap:
Εγώ το συγκαταλέγω στα δύσκολα arcade, και γενικά σαν platform.
Αν ήμουν ιδιοκτήτης λέσχης με ούφο στα 90s θα είχα θέμα με σένα πελάτη.

Προβολή συνημμένου 268373
Αν ησουνα ιδιοκτητης λεσχης,καφετεριας κλπ που ειχε arcade θα εμπαινες στην λιστα με αυτους που οταν επαιζα για ωρες κατεβαζαν τον γενικο η σκαρφιζοταν χιλιους δυο τροπους για να με διωξουν χαχαχαχαχαχα
 
Ξέρεις δεν το λέω έτσι, είχαμε πελάτες που με το που έμπαιναν στο μαγαζί ωχ λέγαμε, πάει το 1943, ή το Twin Cobra, μέχρι το βράδυ εκεί θα είναι αυτός. Κάτσε να πιεις ένα καφεδάκι πας να παίξεις ούφο ακόμα δεν ήρθες :lol:
 
Πίσω
Μπλουζα