Xαλιά στους τοίχους

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Τον τελευταιο καιρο παρατηρω ολο και σε περισσότερες ελληνικές βιντεοταινίες των 1980ς μόδα που να σχετίζετε ή απλά να αναφέρετε με τα χαλιά ώς διακοσμητικά τοιχων σπητιών και όχι (το κλασσικό) δαπέδων.Μου φάνηκε κουλό! αλλά το είδα σε 3 τουλάχιστον (βιντεο)ταινίες.

Απλά ανοιγω αυτό το thread επηδή ούτος ή άλλος είναι μια περιεργη μοδα και καποιοι μπορεί να την θυμάστε καποιοι να την ακούτε για 1η φορά ,εγω δεν τι θυμάμε στα 80ς ,μπορεί να συνυθιζότανε μόνο στην Αθήνα.

Οποιος θέλει μπορεί να αφησει καποιο σχόλιο στο εν λόγο thread ,για αυτή την περιεργη μόδα.

Εγώ θα είθελα να μάθω ,εαν ξεκηνισε απο πρίν το 80 ,ποιοι απο σας φίλοι μου ενδεχομένος να είχατε αυτή τη διακόσμηση στα σπιτια σας και αν είταν κατι που το συνίθηζαν οι Αθηναιοι, γιατί στην επαρχία δεν το είδα δεί σε καποιο σπιτι.
 
εμ.....?οταν πηγαινες επαρχια κοιταγες πως θα βρεις κανα παλιο Μπλεκ και τετοια..

αυτο το εκαναν σε καιρους που η μονωση δεν υπηρχε ουτε στη φαντασια καποιου που εχτιζε σπιτι,για να κοβει λιγο το κρυο..

μεχρι και φλοκατες εχω δει στους τοιχους στα χωρια.. γιου νοου αμπαουτ "κιλιμια"?

τωρα αμα ξαναρχισε ως μοδα εις τας Αθηνας,αυτο εχει να κανει μαλλον με την τιμη του πετρελαιου θερμανσης..
 
Επιβεβαιώνω τη μόδα.Είχαμε και εμείς χαλί στο τοίχο όχι για μόνωση αλλά για διακοσμητικό,για αρκετά χρόνια.Νομίζω τέλη 90ς το βγάλαμε.
 
Επιβεβαιωνω κι εγω την υπαρξη χαλιου ως διακοσμητικο σε καποιο συγγενικο σπιτι (Αν θυμαμαι καλα απεικονιζε καποιο ελαφι ..)
 
Φυσικά και υπήρχαν και στην επαρχία και μάλιστα αυτά εννουσαμε οταν λέγαμε ᾽ταπετσαρίες᾽ (ή ᾽ταπισερί) και οχι αυτές που κολλαγες στον τοιχο. Αυτό ειναι κατάλοιπο πολύ παλιών εποχών απο τον Μεσαίωνα τοτε που τα κρέμαγαν στα κάστρα για διακοσμηση αλλά κυρίως οπως ανεφέρθηκε παραπάνω για λογους μόνωσης. Στην Κρητη έχω δει κάτι υπέροχα υφαντά απο αργαλειούς. Στην Συρο η γιαγιάδες μου και οι δύο είχαν ταπισερί στους τοιχους μονο που ηταν αντιγραφες ευρωπαικών ταπισερι σαν αυτες που βλέπουμαι σε μουσεια και καλά με κυνηγια, ελάφια και σκηνές ελληνικής μυθολογίας (επαιζε πολύ η Αρτεμη και νυμφες). Δεν ειχαν πολλά χρώματα ηταν μπλε-άσπρο ή βυσσινι-άσπρο. Δεν ηταν σουπερ ποιοτητες αλλά έχω χρονια να δω κάτι παρομοιο και θα ηθελα να ξερω τι απέγιναν!

Εδω πάντως στην Αγγλία εχω βρει να πουλάνε αλλά ειναι ακριβά για μένα (απο 80 λίρες για μια μικρή και βάλε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε στο χωριό η γιαγιά μου, τέτοια χαλιά. Κλασσικά, με σκηνές από φύση, ζώα ( φυσικά ελάφια)κλπ. Ωραίο σαν ανάμνηση...
 
Δεν ξερω αν αυτο εδω μπορουσε να ονομαστει "χαλι τοιχου"

attachment.php


Παντως επιανε τον μισο τοιχο, ηταν φτιαγμενο στον αργαλειό, απο μαλλι (προβατου) που βαφτηκε μετα σε διαφορα χρωματα, μονο που το βαλαμε σε κορνιζα

(Σημ. στον αργαλειο εκανε η γιαγια και τα χαλια δαπεδου, καθως και τις κουβερτες. Ολα μαζι τα λεγαμε φλοκάτες, απλα εκεινα ειχαν και κροσσια για περισσοτερη ζεστη)

Καταχωνιασμενο σε μια αποθηκη, οπου και το τραβηξα φωτογρ. :)
 
Εδώ, αρχίσαμε να μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.

Το χαλί τοίχου που περιγράφουμε στα σπίτια του '80, ήταν δείγμα νεοπλουτισμού, προερχόμενο ως μόδα ίσως από τη Ρωσία, όπου τα χαλιά τοίχου σκοπό είχαν να προσφέρουν ζεστασιά μεν, αλλά τα καλά και ακριβά κομμάτια μαρτυρούσαν και την οικονομική επιφάνεια της οικογένειας. Συνήθως διέθεταν κρίκους στο επάνω μέρος για την τοποθέτησή τους, έφεραν δε, τα γνωστά μοτίβα χαλιών που όλοι ξέρουμε.

Τα υφαντά όμως που βλέπαμε στα σπίτια των γιαγιάδων, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής παράδοσης και λέγονται "μπάντες". Αυτές χρησιμοποιήθηκαν ως πλαϊνά σε σιδερένια κρεββάτια για να κόβουν το κρύο, αλλά και ως "πλάτη" στα απλά ντιβάνια, ξύλινα ή με σουμιέδες. Καναπέ με πλάτη, στην ηπειρωτική τουλάχιστον Ελλάδα, είχαν μόνο τα πλουσιόσπιτα.

Το δε θέμα με το κυνήγι ελαφιών είναι κλασικότατο-το θυμάμαι σε πάμπολλα "ντόπια" σπίτια της περιοχής μου.

Μάλιστα, ίσως βρω και φωτογραφία από το σπίτι της προγιαγιάς μου.
 
...εχω παρει σβαρνα τα σπιτια των θειαδων στου χουριο κι εφκα για Αγγλια μερια..80 λιρες το ενα??

Κουιζ..(σχετικο)

Τον σεβασμο μου κερδιζει οποιος γνωριζει τι ειναι ο "γικος"
 
"Γιούκος"= η στοίβα με τα προικιά ή τα στρωσίδια που συνήθως υπήρχε πίσω από την πόρτα κάποιου υπνοδωματίου, και μάλιστα ήταν σκεπασμένος με υφαντό σεντόνι , καλλιτεχνικά πιασμένο με παραμάνες.
 
ε.. και εγω το ξερω, αλλα σαν "γιουκος". Ειχαμε στο σπιτι προ αμνημονευτων ετων, μεχρι που βαλαμε την προικα, σε ντουλαπα
 
οιαδηποτε σωστη απαντηση δεν περιειχε τη λεξη"στρωσιδια" θα ητο ελλιπης..

ρησπεκτ..
 
'Στρωσιδια᾽ μπράβο την λέγαμε και εμεις αυτη τη φράση! Ναι 80 λιρες το ένα και έχω βρει μέχρι 250. Τα βρισκεις σε μαγαζιά μουσείων και ειναι αντιγραφα κομματιων του μουσειου σε καλές ποιοτητες. Τι δειχνουν; Πάμε πάλι...κυριως κυνηγια, ελάφια κτλ.!
 
saboter είπε:
Εδώ, αρχίσαμε να μιλάμε για δύο διαφορετικά πράγματα.
Το χαλί τοίχου που περιγράφουμε στα σπίτια του '80, ήταν δείγμα νεοπλουτισμού, προερχόμενο ως μόδα ίσως από τη Ρωσία, όπου τα χαλιά τοίχου σκοπό είχαν να προσφέρουν ζεστασιά μεν, αλλά τα καλά και ακριβά κομμάτια μαρτυρούσαν και την οικονομική επιφάνεια της οικογένειας. Συνήθως διέθεταν κρίκους στο επάνω μέρος για την τοποθέτησή τους, έφεραν δε, τα γνωστά μοτίβα χαλιών που όλοι ξέρουμε.

Τα υφαντά όμως που βλέπαμε στα σπίτια των γιαγιάδων, είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής παράδοσης και λέγονται "μπάντες". Αυτές χρησιμοποιήθηκαν ως πλαϊνά σε σιδερένια κρεββάτια για να κόβουν το κρύο, αλλά και ως "πλάτη" στα απλά ντιβάνια, ξύλινα ή με σουμιέδες. Καναπέ με πλάτη, στην ηπειρωτική τουλάχιστον Ελλάδα, είχαν μόνο τα πλουσιόσπιτα.

Το δε θέμα με το κυνήγι ελαφιών είναι κλασικότατο-το θυμάμαι σε πάμπολλα "ντόπια" σπίτια της περιοχής μου.

Μάλιστα, ίσως βρω και φωτογραφία από το σπίτι της προγιαγιάς μου.
Συμφωνό με το φίλο. Απλά εγώ το παρατήρησα σε πλούσια αθηναικά σπιτια σε Ελληνικές βιντεοταινίες και ουδέποτε (ως πιτσιρικάς) στην επαρχία οπου διέμενα στα 1980ς ,μπορεί σε άλλους νομούς να ειπήρχε αυτή η διακόσμηση που περιγράφεις στο 2ο σκέλος. Αυτό νομίζω έχει να κανει και με τη καταγωγή και τις παραδόσεις του καθενός.
 
Και στο χωριό μου είχαν ένα χαλάκι στον τοίχο. Ήταν τόσο μεγάλο όσο το κρεβάτι και ήταν καρφωμένο πάνω στον τοίχο. Αλλά ήταν πολύ πιό μαλακό απ' τα χαλιά στο πάτωμα. Είχε βυζαντινού τύπου απεικόνιση με έφιππους στατιωτες και ελάφια, δέντρα και τους αστερισμούς στον νυχτερινό ουρανό, ενώ γύρω-γύρω είχε μοτίβα με τον μαίανδρο. Ελπίζω να μην το πέταξαν, ηταν πολύ όμορφο.
 
2 Χαλια που εχουν "καει" στον αμφιβληστροειδή μου ,ηταν κρεμασμενα στον παιδικο μου τοιχο σε πολυ μικρη ηλικια,διακοσμηση και μονωση!


Καθε λεπτομερεια ειναι αποτυπωμενη στον εγκεφαλο..


 







1.JPG

2.JPG
 
Aardvark είπε:
2 Χαλια που εχουν "καει" στον αμφιβληστροειδή μου ,ηταν κρεμασμενα στον παιδικο μου τοιχο σε πολυ μικρη ηλικια,διακοσμηση και μονωση!
Καθε λεπτομερεια ειναι αποτυπωμενη στον εγκεφαλο..


 





Ειδικα στο πρωτο χαλί...οι μνημες μενουν ανεξιτηλες!

:D
 
Lol ναι..τελειως αντιθετου θεματος... ηταν σε απεναντι τοιχους.
 
Εκτός από τα χαλια επίσης υπήρχαν και τα κεντήματα. Σε κάθε σαλόνι που σέβεται τον εαυτό του υπήρχε και από ένας "γέρος με πίπα" να δεσπώζει πάνω από τον καναπέ, δίπα στο σερβάν
 
Πίσω
Μπλουζα