XBox 360 Ερωτήσεις

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Επειδή από τώρα προγραμματίζω τις Χριστουγεννιάτικες Mega αγορές :biglaugh: (πάλι με τρώνε οι τσέπες μου δηλαδή :biglaugh:), θέλω να ρωτήσω τους guru του 360, ορισμένα πραγματάκια:

1. Υπάρχει τρόπος να συνδεθούν τα controlers του ΧBox 1 στο 360? (Όχι απ' ευθείας, αλλά με κάποιου είδους adaptor, και αυτό γιατί έχω έναν arcade controler και ένα Flight controler, που δεν θέλω να πάνε χαμένα).

2. Θα το συνδέσω στο 17" monitor του υπολογιστή μου, γιατί δεν έχω (και δεν προβλέπεται να πάρω ) HD τηλεόραση στο κοντινό μέλλον. Παιζουν καλά τα games στο monitor, ή δημιουργούνται προβλήματα?

3. Πόσο καλά δουλεύει η συμβατότητα με τα games του ΧBox 1? (Ξέρω ότι γίνεται upscale, αλλά κατά άλλα τι γίνεται?).

4. Και η πονηρή ερώτηση: Τα modded 360 παίζουν ΧBox 1 Back ups?

Αυτά. Τι έχετε να μου πείτε? :help:
 
1)Οχι απο οσο ξερω

2)Αν εχεις VGA cable παιζει ωραιοτατα

3)Η λιστα παιζει μια χαρα (και μερικα παιζουν και καλυτερα απο το 1 πχ HALO2)

4)oui
 
Μεγάλε Wally ευχαριστώ :mastoras:. Θα κοιτάξω μόνο μήπως βρω λύση για την ερώτηση 1. :biglaugh:
 
Απο εδω και περα θα απανταει μονο στο ονομα John Rambo. :D
 
Aφου πηρες την απαντηση σου να σου πω και εγω τροπο να γλυτωσεις λεφτα ,

παιρνεις εναν κουβα το βαφεις ασπρο υστερα παιρνεις εναν μαρκαδορο χρωματος κοκκινο ,σχεδιαζεις 3 ομοκεντρους κυκλους και απο κατω γραφεις 360 με ωραια καλλιτεχνικα γραμματα (πρεπει να πιανει το χερι σου).

Αποτελεσμα καμμια διαφορα απο το αυθεντικο. :D
 
Και μπορεις να παρεις μια κασελα PS3 και πολλα καθρεφτακια για τα φρυδια.

Θα κανεις τη χειροτεχνια σου (papercraft FTW),θα τα κολλησεις μεταξυ τους καλα!

Με αυτο θα κοιτας τα ραφια των παιχνιδιων και τα 4 παιχνιδια, θα τα βλεπεις 54!!

It works! :tease:
 
Eμαθα οτι χτες το βραδυ ειχες εφιαλτες λεει ,οτι εβλεπες τον Snake να κυνηγαει ενα 360 και να μην το φτανει ,καπου εκει ξυπνησες ιδρωμενος (ειχες ξεχασει το 360 ανοιχτο :biglaugh:) και φωναζες MGS4 ,MGS4 ,MGS4.
 
Tελευταια στιγμη εσκασε μυτη ο MasterChief και του εκανε τα μυαλα κιμα :D

Παντως το γελιο που θα κανω αν (εγω λεω οταν) ανακοινωθει για 360...:biglaugh:
 
Επειδή έχετε ξεφύγει (όπως πάντα :D ), να ρωτήσω και εγώ δυο απορίες που έχω για το vga καλώδιο.

1) Αυτό το καλώδιο δείχνει high definition? Αν ναι μέχρι ποια ανάλυση?

2) Αν έχεις ηχεία που έχουν μόνο μια έξοδο ήχου και καμιά είσοδο, πως θα τα συνδέσεις με το vga καλώδιο για να έχεις ήχο?
 
theoritikos είπε:
2) Αν έχεις ηχεία που έχουν μόνο μια έξοδο ήχου και καμιά είσοδο, πως θα τα συνδέσεις με το vga καλώδιο για να έχεις ήχο?
Αν και δεν καταλαβα την ερωτηση σου ακριβως, απο το 360 μπορεις να παρεις ηχο με δυο τροπους.Ειτε στερεοφωνικο διπλο RCA, ειτε οπτικο καλωδιο για Dolby Digital....
 
Έχετε δίκιο δεν εξήγησα τι ακριβώς θέλω να μάθω στο δεύτερο ερώτημα, και θα την ξαναδιατυπώσω.

Στο pc έχω κάτι παλιά ηχεία της creative τα οποία έχουν μια είσοδο ήχου που συνδέεται στο audio out της κάρτας ήχου, το οποίο έχει βύσμα τύπου καρφάκι. Το vga καλώδιο για τον ήχο έχει δυο rca βύσματα. Πως θα μπορέσω να έχω ήχο απο το 360 στα ηχεία μου απο την στιγμή που τα ηχεία δεν έχουν καν είσοδο για rca βύσματα?
 
theoritikos είπε:
Έχετε δίκιο δεν εξήγησα τι ακριβώς θέλω να μάθω στο δεύτερο ερώτημα, και θα την ξαναδιατυπώσω.Στο pc έχω κάτι παλιά ηχεία της creative τα οποία έχουν μια είσοδο ήχου που συνδέεται στο audio out της κάρτας ήχου, το οποίο έχει βύσμα τύπου καρφάκι. Το vga καλώδιο για τον ήχο έχει δυο rca βύσματα. Πως θα μπορέσω να έχω ήχο απο το 360 στα ηχεία μου απο την στιγμή που τα ηχεία δεν έχουν καν είσοδο για rca βύσματα?

11Q70F4DS1L._AA160_.jpg
 
Ερωτήσεις περί xbox 360

Aποφασισα να ασχοληθω με το x-box 360 μου λιγο πιο σοβαρα απο το gaming (???) και εχω μερικες ερωτησεις, θεωρηστε οτι ειμαι ασχετος:

1) Εχω εναν δισκο επανω με τα saves μου, εαν βαλω εναν μεγαλυτερο (απο αλλο 360) πως θα μεταφερω τα saves μου?

2) Πως θα καταλαβω ποια εκδοση ειναι το 360 μου? Τελικα ποσες εκδοσεις υπαρχουν, εχω μπερδευτει με τα jasper, falcon, Slim, Elite κτλ. Πως ξεχωριζουν οι εκδοσεις, εκτος απο τον δισκο που μπορει να εχει αλλαχθει?

3) Τα "G" που σου δινει ενα παιχνιδι εαν καταφερεις κατι, που χρησιμευουν? μονο στο x-box LIVE ?

4) Γενικα η συνδεση στο X-box LIVE ειναι δυσκολη? ακομα και εγω που δεν κατεχω απο πισι, μπορω να το κανω μονος μου?
 
Mike,

1. Να φανταστώ έχεις τον μεγάλο δίσκο, από το πρώτο μοντέλο, (και όχι το slim - αν και γίνεται και εκεί νομίζω). Χρειάζεσαι ένα Hard Drive transfer kit. Ψάξε στο skroutz, η στο Amazon το Αγγλικό, θα το βρείς!

2. Δεν το γνωρίζω αυτό, συγνώμη δεν μπορώ να σε βοηθήσω!

3. Είναι Gamer points, δείχνουν πόσο προχωρημένος παίχτης είσαι. Όσο περισσότεροι τόσο πιο πολυ ανεβαίνεις στην εκτίμηση των άλλων, στο LIVE!

4. Όχι πρίν λίγο καιρό, έγινε και ή Ελλάδα δεκτη στο LIVE. Με Wireless συνδέσου καλύτερα. Είναι τύπου Wizard η όλη διαδικασία - απλά βήματα μέχρι να συνδεθείς!

Ελπίζω να βοήθησα!!
 
mike είπε:
2) Πως θα καταλαβω ποια εκδοση ειναι το 360 μου? Τελικα ποσες εκδοσεις υπαρχουν, εχω μπερδευτει με τα jasper, falcon, Slim, Elite κτλ. Πως ξεχωριζουν οι εκδοσεις, εκτος απο τον δισκο που μπορει να εχει αλλαχθει?
Το παρακάτω link θα σε βοηθήσει:

http://mod360s.com/xbox-360-revisions.html?start=1
 
Thanx !!! καπως κατατοπιστηκα με ολες αυτες τις εκδοσεις.
 
Eπιστρεφω μετα απο μηνες με νεο ερωτημα: Xbox 360 : ACHIEVEMENTS

Το προβλημα ειναι το εξης: μπορω να σβησω ή να μηδενισω τα achievements ενος παιχνιδιου? μπορω να παιξω ενα παιχνιδι απο την αρχη, σαν να μην το εχω παιξει ποτε? Δεν θελω να φορμαρω ολο τον δισκο, μονο ενος παιχνιδιου να σβησω. Το προβλημα παρουσιαστηκε στο παιχνιδι Blazing Angels 2: secret missions of WWII. Λοιπον εκανα install το παιχνιδι στο δισκο και ξεκινησα κανονικα να το παιζω, στο Gampaign. Καθε φορα που περναγα αποστολη μου εδινε τα achievements και με ενημερωμενε τι εχω ξεκλειδωσει κτλ. Καποια μερα αφου τελειωσα μια αποστολη και ηθελα να παιξω λιγο ακομα, ειπα να ριξω μια ματια σε ολα τα αεροσκαφη που εχει το παιχνιδι και ξεκλειδωνονται σε αποστολες. Εριξα λοιπον ενα cheat πατωντας κατι RB+RT, up, down κτλ και μου εδειξε ολα τα αεροσκαφη. ΟΚ, τα κοιταξα, ειδα στατιστικα και χρωματα, ΔΕΝ επαιξα τιποτα και το εκλεισα. Την επομενη φορα που επαιξα το παιχνιδι, ολα ηταν κανονικα κλειδωμενα μεχρι την αποστολη που ειμουν. Δηλαδη δεν υπηρχε καποιο ξεκλειδωμα απο το cheat. Αλλα τι γινεται: απο εκει και περα οτι και να πετυχαινω, ακομα και το παιχνιδι τερματισα, δεν μου δινει τα achivements. Δηλαδη εχω ξεκλειδωσει ολα τα εξτρα κανονικα μονος μου, αλλα στις λεπτομερειες του παιχνιδιου ολα τα αναφερει κλειδωμενα, ουτε φυσικα δινει καποια G. Δοκιμασα να σβησω το παιχνιδι απο το δισκο, αλλα παλι τα achievements του παραμενουν. Πως σβηνονται τα achievements ενος παιχνιδιου?

Να αλλαξω προφιλ δεν ειναι λυση. Δηλαδη να κανω log in-out καθε φορα που παιζω το παιχνιδι. Και να εχω ενα δευτερο προφιλ μονο για ενα παιχνιδι? Βλακεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ φοβάμαι ότι τα achievements συνδέονται άμεσα με το προφιλ σου στο xbox live και όχι με το εκάστοτε παιχνίδι. Δηλαδή ότι και να κάνεις, με το παιχνίδι, να το σβήσεις, να κάνεις φορματ το δίσκο ή να σβήσεις τα saves, δεν πρόκειται να γίνει κάτι.

Με ένα πρόχειρο ψάξιμο βρήκα αυτά:

http://www.xbox360achievements.org/forum/showthread.php?t=298268

http://www.gamespot.com/forums/topic/25462358/is-there-any-way-to-delete-achievements

Κάπου είχα δει για κάποιον profile editor στο pc αλλά είναι ολόκληρη ιστορία: βγάζεις το δίσκο από το xbox, το συνδέεις στο pc, και βέβαια αν σε πάρει χαμπάρι η microsoft, σε κάνει ban από το live...
 
Δεν με ενδιαφερει τι λεει η M$, ουτε καν εχω συνδεθει ποτε με το x-box live. Αρα δεν προκειται να με κανουν ban.

Αλλα απο οτι καταλαβα δεν γινεται να σβηστουν αυτα.

Αυτες οι αηδιες μου τη σπανε στις καινουργιες κονσολες, αντε μην ξαναβγαλω το SNES και παιζω.
 
Πίσω
Μπλουζα