Xbox gets cheaper

Erynies

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
228
Αντιδράσεις
18
Κάτι που διάβασα σήμερα στην εφημερίδα, ίσως να σας ενδιαφέρει. :)

Microsoft said yesterday it would slash the cost of its Xbox 360 console to compete in the video game price war. From the beginning of next month, the 360 will drop from its present price of £170 to £150- but only in Japan. The move comes as manufacturers prepare for a sales war leading up to Christmas. The boost for Japanese gamers comes just a week after Sony cut the price of its PlayStation 3 by £50 in the US to £246. It had already announced similar price cuts in Europe and Japan. Both Sony and Microsoft have taken a hit after the success of the Nintendo Wii, which sells for £180 in Britain. Nintendo said it had no plans to cut the price of its machine. Since the Wii went on sale late last year, nearly 9.3million units have been sold worldwide. Microsoft has no plans to cut the Xbox price in Britain, where the console sells for £250.
 
Αν το ειχα ποσταρει εγω,ο Shock θα ειχε βγαλει σπυρια :D
 
Στην Ιαπωνία αναφέρεται όπου το 360 πάει άπατο.

Η τιμή της κονσόλας είναι πολύ καλή. Στην τιμή των παιχνιδιών εγώ κολλάω. 70 ευρώ για ένα παιχνίδι δεν τα δίνω που να με σκοτώσεις.

Wally είπε:
Αν το ειχα ποσταρει εγω,ο Shock θα ειχε βγαλει σπυρια :D
Έτσι κι αλλοιώς τον έχουμε τρελλάνει. Ας αποφασίσει με ποιόν είναι. Με το Linux ή την M$ (BTW M$ RULEZZZZZZZ ) !!!!!!!!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Γιαπωνέζοι πάντως, ακόμα και αν τους το χαρίζουν το 360 θα συνεχίσουν να αγοράζουν Wii και PS3.

Ιστορικά και μόνο, ουδέποτε "δυτική" κονσόλα έχει καταφέρει το παραμικρό στην Ιαπωνία. :)
 
Οπως το ειπε ο Γιατρος - αν περιμενει να πουλησει τρελλα η m$ στην Ιαπωνια σωθηκε....
 
Εϊναι θέμα τιμής απλά να μην πατώσει πάντως.

Μπα, μάλλον έχει βαρέσει γεώτρηση εδώ και καιρό.
 
Περιεργη αγορα (και φαρα) τα Γιαπωνια....

Δεν ειναι τυχαιο που κατα τα 80s ενω σε ολο τον κοσμο ασχολουμασταν με τα γνωστα home micros, εκει υπηρχαν (πλην των κονσολων) μονο οι MSX
 
pooky είπε:
Η τιμή της κονσόλας είναι πολύ καλή. Στην τιμή των παιχνιδιών εγώ κολλάω. 70 ευρώ για ένα παιχνίδι δεν τα δίνω που να με σκοτώσεις.
Συμφωνώ και εγώ !!! Έτσι όπως πάνε, κάποια μέρα θα αγοράζουμε πιο φτηνά την κονσόλα από τα παιχνίδια. Μήπως πρέπει να γίνει κάτι και με αυτές τις τιμές???
 
Οι τιμές αυτές είναι για Ελλάδα. Το Play μανι μανι , τα έχει 10 ευρώ κάτω. Στο ebay βρίσκεις ευκαιρίες με το τσουβάλι. Ειδικά αν δεν θελεις να παιξεις τα παιχνίδια την μέρα που βγαίνουν, περιμένεις καποιο καιρό τα βρίσκεις στο ebay σκοτωμένα ;)

Προσωπικά, δεν έχω πληρώσει πάνω απο 36 ευρώ για παιχνίδι του xbox. Οπότε είναι θέμα τακτικής :thumbup:
 
Ότι πρέπει να γίνει κάτι με τις τιμές όντως πρέπει να γίνει. Αν και εδώ που τα λέμε δεν πιστεύω να περιμένει κανείς από εμάς να μειωθούν οι τιμές έτσι;

Το neo geo (όχι το cd αλλά το cartdridge) πρίν από μία δεκαετία και, κόστιζε 120.000 δρχ. Μερικά παιχνίδια κόστιζαν 140 με 150.000 δρχ. Για αυτό πήγε και στον πάτο στην Ελλάδα παρ'ολλες τις δυνατότητές του. Οι μέρες αυτές λοιπόν είχαν έρθει και στο παρελθόν.
 
Μα,ακριβως το παραδειγμα του neo-geo,δειχνει οτι οι τιμες πρεπει να εχουν ενα μετρο εν τελει....!
 
Καλά, στο Neo Geo, οι τιμές δεν είχαν μέτρο.Είχαν χιλιόμετρο!:nervous:

Τα next gen παιχνίδια έχουν 70άρια και γιατί οι εταιρίες που τα φτιάχνουν, ενσωματώνουν στην τιμή και ένα διόλου ευκαταφρόνητο "καπέλο" που αποδίδουν στον κατασκευαστή της κονσόλας...

Γι'αυτό πολλές φορές τα παιχνίδια που προέρχονται από την MS, τη Sony και τη Nintendo έχουν χαμηλότερες τιμές από την πρώτη κιόλας μέρα κυκλοφορίας τους.
 
Πίσω
Μπλουζα