XBOX One X - Error 100 & 102 & 105

Ace

RetroAdept
Joined
29 Απρ 2007
Μηνύματα
1.373
Αντιδράσεις
926
Μετά από την 5η φορά που εφάρμοσα τις οδηγίες του παρακάτω βίντεο...


...λύνοντας και δένοντας 5 φορές το XBOX, φορμάροντας σκληρό και εγκαθιστώντας firmware 5 φορές, περνώντας τους λογαριασμούς Microsoft και εγκαθιστώντας τα παιχνίδια του pass που παίζουμε τον τελευταίο καιρό, δεν αντέχω άλλο! Τι έχει το έρμο και ψοφάει;

Ξεκίνησε από μια διακοπή ρεύματος από τη μεριά της ΔΕΗ και επαναλαμβάνεται ανά 20 μέρες περίπου και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Όλα δουλεύουν καλά και κάποιο ωραίο πρωί, to ΧΒΟΧ δεν κάνει boot. Κάποιες φορές δουλεύει η εγκατάσταση firmware από USB stick, αλλά όποτε φάω error και μετά πετύχει τέτοια εγκατάσταση, πάντα το σύστημα είναι ασταθές. Δεν κατεβαίνουν τα παιχνίδια, κολλάει στο store, κολλάει στην επανεκκίνηση, μέχρι που brickάρει τελείως.

Δοκίμασα instant on και energy saving στις επιλογές, δοκίμασα να μην το σβήνω απευθείας μετά το gaming αλλά να το αφήνω στο dashboard για λίγη ώρα ανοιχτό ώστε να μην σβήσουν οι ανεμιστήρες απότομα και κάνει peak η θερμοκρασία, μήπως φταίει η υπερθέρμανση, αλλά και καθαρό είναι και ήσυχο και ο αέρας που βγαίνει είναι χλιαρός...

Σκληρό δεν αλλάζω, το CrystaDisk μου τον βγάζει πάντα Condition:Good. Τον βγάζω, τον κάνω repartitioning και ξανά μανά όλα από την αρχή .Κάπου διάβασα για ελλαττωματικές αντιστάσεις της motherboard, που δημιουργούν το πρόβλημα και θέλουν αλλαγή, διότι και σκληρό που άλλαξαν κάποιοι ακόμα και με SSD, το πρόβλημα επανήλθε. Διάβασα επίσης για ελλαττωματικό SATA cable, που θέλει αντικατάσταση, για ελλαττωματικό σκληρό που στην περίπτωσή μου δεν είναι και... κάπου εκεί τελειώνουν οι επιλογές μου.

Η Microsoft ζητάει κανά 200άρι για κάποιο μάλλον τυχαίο refurbished και εγώ δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνω. Γνωρίζει κάποιος ή έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;
 
Πίσω
Μπλουζα