XBOX ONE

Μπα έχει συμφιλιωθεί με την ιδέα
 
Τρωει γενικα πολυ κραξιμο το one αλλα σιγουρα 3-4 καλοι νεοι τιτλοι μπορουν να αντιστρεψουν την κακη κατασταση που βρισκεται η κονσολα .Η κατασταση με τις πωλησεις τις περισοτερες φορες εχει σκαμπανεβασματα και αυτο οφειλεται σε πολλους και διαφορους λογους .Η αληθεια ειναι οτι το τελευτεο 4 μηνο παιζει ξεραιλα στο one χανοντας και 2 ''αποκλειστικους " εως τωρα τιτλους που ειχε ,το Ryse son of Rome και Dead Rising 3 .Αλλα δεν πιστευω οτι θα συνεχιστει αυτη η εικονα και αργοτερα .
 
O Phil στο αν μετανειωσε που δεν εδωσε στο ΟΝΕ δυνατοτερο Hardware.

 




Itʼs easy for me to say yes, and I know to a lot of people that would make me seem like a better guy
I donʼt know. I know the people that make those decisions and I donʼt know the realities of the situations when they made those decisions, so itʼs easy to me to sit back now and say ok, we would have built a three teraflops box and sold it for 99 dollars but I donʼt know.





I donʼt know what trade-offs they were making, cause we didnʼt make all the decisions as the leadership team. I was making content decisions. So I think itʼs a little unfair for me to go back and kinda cherry pick a certain decision on hey what RAM do we pick or the ESRAM thing, or the HDMI in, what weʼve done with Kinect, whatever it is, and just say


Oh, Iʼm all-knowing at this point and knowing where we are now, I would have changed these decisions.





I think thatʼs hard for me


¦ Itʼd make me look good if I just said yes, but I donʼt know. I donʼt know in the context. I will say that the work at the platform team is done to give as much power in the hands of the developers as we can. It has made a tremendous impact in the last six months, and Iʼm really proud of that.





And the box, from a reliability standpoint, I mean I lived through red rings on 360 and other things, has been significantly better than we were at the launch of 360 which has been great. Iʼm not ashamed of the hardware that we have anyway, and if somebody asks me Should I go buy an Xbox One I can definitely tell them from the content that we have and the platform that we have, and the services that we have, and for the hardware that we have,


yes.





I can make a commitment to them that theyʼre buying into a platform that Iʼm committed to, across all facets of that platform, and that weʼre gonna make this platform as great as we can for them.
 


Podcast Unlocked.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν φταει ο Phil. Ισα ισα κανει οτι μπορει.

Φταιει ο προηγουμενος χαρτογιακας...
 
Και εγώ επιμένω ότι το πρόβλημα του Χ1 (όπως και του WiiU..) δεν είναι στην δύναμη! Τα προβλήματα τους είναι ότι τα έκαναν μαντάρα σε όλα τα άλλα!

Και από εκεί και πέρα, φταίει και το ότι η SONY για ακόμα μία φορά περίμενε στην γωνία και χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα βγήκε από πάνω, και οι "από κάτω" (Ναι, σε εσένα απευθύνομαι!) έφαγαν αμάσητο ότι τους πέταξαν στα μούτρα και από "θετικά" αλλά και από "αρνητικά" (Ξεχνιέται το ΟΥΑΟΥ σπαμοκούμπι του PS4 που θα "άλλαζε το gaming"; Ή το "μέγα θέμα" με το Kinect που θα μας παρακολουθεί 24/7/365, και θα στέλνει στην M$ τις προσωπικές μας στιγμές, και μετά τρέχαμε από τα smartphone και τα laptop να πούμε τους φόβους μας στο FB! ;) .

Υ.Γ.: Το θέμα "δύναμη" το ανέδειξαν από την SONY και οι φανς της SONY της γιατί ήταν το μοναδικό που είχε να επιδείξει το PS4, και αυτό όχι σε τόσο μεγάλη διαφορά όσο με άλλα συστήματα στο παρελθόν..

Κατά τα άλλα, η δύναμη ποτέ δεν έπαιξε, και ποτέ δεν θα έπρεπε να παίξει τον βασικό ρόλο στις κονσόλες.

Και όπως έχω βαρεθεί να λέω, και πολύ περισσότερο σε αυτή την γενιά, όποιος θέλει "δύναμη" και "ουάου γραφικά" με αμέτρητα πίξελ και καρέ, και θέλει να θυσιάσει όλα τα άλλα για αυτά, το PC είναι μονόδρομος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειναι δυστυχως τοσο απλο.

Το κλασικο gaming ειναι στα χειροτερα.

Η επιλογη "στρατοπεδου" πολυ δυσκολη και πλεον αχαρη. Και θα σταθω στο αχαρη. Ολα εχουν μια γευση απο τα ιδια και δεν σου κανει η καρδια να ξεκινησεις console wars, να πιασεις χαρακωμα, να εμβαθυνεις.

Το PS4 εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες (στους τυφλους ο μονοφθαλμος) αλλα δεν εχει παιχνιδια της προκοπης (εχει ενα!) και δεν βλεπω κινητικοτητα

To Χ1 δεν εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες αλλα εχει καποια παιχνιδια της προκοπης και βλεπω κινητικοτητα (να ναι καλα ο Phil)

Tα PC συνεχιζουν να ειναι πανακριβα, γεματα bloatware και δεν εχουν παιχνιδια.

Ενεση τονωσης στα παραπανω αποτελουν τα Indie αλλα εως ενος σημειου...

Θελω να ελπιζω οτι το νεο SDK και το DX12 (ΑΝ γινει standard διοτι γινεται του multiplatform το καγκελο) θα δωσει μια μικρη τεχνικη ανασα στο X1. Το Halo5 αν ειναι αξιοπρεπες θα βοηθησει.

Ειναι η πρωτη φορα απο εποχης MegaDrive που δεν επιασα στασιδι εξ αρχης και δεν αγορασα την επιλογη μου κατα τη πρωτη μερα κυκλοφοριας...

Πρεπει να παρω ενα nextgen κονσολικο σε καποια φαση. Το PS4 εχει τα πιο απτα εχεγγυεια αυτη τη στιγμη αλλα εχω και μια ρημαδα

...
 
Wally είπε:
Tα PC συνεχιζουν να ειναι πανακριβα, γεματα bloatware και δεν εχουν παιχνιδια.

[/url]...
δεν συμφωνώ ούτε με την άποψη περί τιμής κτίσης ούτε στο ότι δεν έχουν τίτλους. Απλά το αναφέρω διότι αποτελεί αντικείμενο άλλου τοπικού.
 
Μια χαρά παιχνίδια έχουν και τα PC απλά περιορίζεσαι στα multiplatform. Τα πολύ καλά χαρτιά , βλέπε Halo, Forza, Gran Turismo κλπ κλπ τα ξεχνας αναγκαστικά...Και γώ με PC είμαι και δεν προλαβαίνω να παίξω. Ryse, Alien Isolation, Evil Within...αλλά το ρημάδι το Halo (και το 5 και το MCC που βγαίνει τώρα) θα το ζηλέψω...
 
Θα ερθω να σου κανω format με συνοπτικες διαδικασιες και να σου αλλαξω την καρτα σου με μια ωραιοτατη S3 Virge...
 
Wally είπε:
Το PS4 εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες (στους τυφλους ο μονοφθαλμος) αλλα δεν εχει παιχνιδια της προκοπης (εχει ενα!) και δεν βλεπω κινητικοτητα
To Χ1 δεν εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες αλλα εχει καποια παιχνιδια της προκοπης και βλεπω κινητικοτητα (να ναι καλα ο Phil)

Tα PC συνεχιζουν να ειναι πανακριβα, γεματα bloatware και δεν εχουν παιχνιδια.
Καλά για το PC απλά δεν ισχύει (πρώτα από όλα ότι παιχνίδια υπάρχουν στις κονσόλες υπάρχουν και στα PC άρα πώς δεν έχει παιχνίδια ;) αλλά είναι εκτός θέματος και άλλη συζήτηση οπότε πάμε στο β' μέρος. :)

Ποια είναι τα παιχνίδια του X1 που δεν υπάρχουν στο PS4 και είναι καλύτερα; Εγώ δεν βλέπω τίποτα φοβερό σε αποκλειστικότητες ούτε από τη μία ούτε από την άλλη, τουλάχιστον στους υπάρχοντες τίτλους. Τώρα για μελλοντικούς τίτλους...Κάτσε να δούμε τι λένε και βλέπουμε. Γενικά υπάρχει τεράστια ομοιογένεια στο σημερινό gaming (Χ1, PS4 αλλά και PC) τόσο στο hardware (όλα PC είναι :p ) αλλά και στο software. H επιλογή μεταξύ των δύο θα κριθεί στα σημεία.
 
Wally είπε:
Δεν ειναι δυστυχως τοσο απλο.
Το κλασικο gaming ειναι στα χειροτερα.

Η επιλογη "στρατοπεδου" πολυ δυσκολη και πλεον αχαρη. Και θα σταθω στο αχαρη. Ολα εχουν μια γευση απο τα ιδια και δεν σου κανει η καρδια να ξεκινησεις console wars, να πιασεις χαρακωμα, να εμβαθυνεις.

Το PS4 εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες (στους τυφλους ο μονοφθαλμος) αλλα δεν εχει παιχνιδια της προκοπης (εχει ενα!) και δεν βλεπω κινητικοτητα

To Χ1 δεν εχει τις πιο καλες τεχνολογικες επιλογες αλλα εχει καποια παιχνιδια της προκοπης και βλεπω κινητικοτητα (να ναι καλα ο Phil)

Tα PC συνεχιζουν να ειναι πανακριβα, γεματα bloatware και δεν εχουν παιχνιδια.

Ενεση τονωσης στα παραπανω αποτελουν τα Indie αλλα εως ενος σημειου...

Θελω να ελπιζω οτι το νεο SDK και το DX12 (ΑΝ γινει standard διοτι γινεται του multiplatform το καγκελο) θα δωσει μια μικρη τεχνικη ανασα στο X1. Το Halo5 αν ειναι αξιοπρεπες θα βοηθησει.

Ειναι η πρωτη φορα απο εποχης MegaDrive που δεν επιασα στασιδι εξ αρχης και δεν αγορασα την επιλογη μου κατα τη πρωτη μερα κυκλοφοριας...

Πρεπει να παρω ενα nextgen κονσολικο σε καποια φαση. Το PS4 εχει τα πιο απτα εχεγγυεια αυτη τη στιγμη αλλα εχω και μια ρημαδα

Θα συμφωνησω μαζι σου περι στρατοπεδου γιατι στις καινουργιες δεν βλεπεις κατι διαφορετικο μεταξυ τους και μπορεις να πεις μαλιστα οτι ειναι κατι σαν custom PC στην ουσια. Θα ηθελα να εβλεπα να ειχανε εναν CPU και GPU απο διαφορετικες εταιρειες.

Στο θεμα των παιχνιδιων και οι 2 κονσολες χωλαινουν αλλα θα εδινα ενα προβαδισμα στο PS4. Ελπιζω στο μελλον να δω κατι διαφορετικο και για τις 2 κονσολες.

Τα περι DX12 δεν με συγκινουν ιδιαιτερα γιατι ξερω τι θα δουμε παλι....

Επισης με την σημερινη κατασταση θα προτιμουσα να ασχολιομουνα συνεχεια με τις παλιες κονσολες αλλα και απο την μια θελεις να ακολουθεις με οτι τελευταιο κυκλοφορει...
 
Wally είπε:
Tα PC συνεχιζουν να ειναι πανακριβα, γεματα bloatware και δεν εχουν παιχνιδια.
Tην τελευταία φορά που κοίταξα, στα PC είχαν όλα τα multiplatform και μάλιστα με καλύτερα γραφικά-frame rate. :p

Και όχι, exclusives τα PS4 και ειδικά το XBone δεν έχουν, η μόνη κονσόλα που έχει exclusives είναι το WiiU.
 
Τα PC ούτε ακριβά είναι (Και ειδικά αν παίζεις και πολλά παιχνίδια, σε βάθος χρόνου σου κάνει απόσβεση των χρημάτων που θα δώσεις για πλάκα!), αλλά και στο θέμα παιχνιδιών δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Πχ πάλι κάτι που έχω βαρεθεί να βλέπω και να λέω, όταν κάποιοι μου βάζουν σαν λόγο αγοράς νέας κονσόλας το ότι θα βγουν remastered εκδώσεις παλιότερων παιχνιδιών, είναι παράλογο το να μην βλέπουμε ότι ήδη αυτή την στιγμή μπορείς να παίξεις "remastered εκδόσεις" σχεδόν όλων των τίτλων που κυκλοφορήσαν στην προηγούμενη γενιά, και χωρίς να ξοδευτείς και πολύ!

Πχ εγώ αυτή την στιγμή παίζω το Skyrim με πολύ καλύτερα γραφικά απ' ότι ήταν στα PS360, και σε ένα PC των 300? (ΟΛΟ το PC!!), και χωρίς ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

Τώρα για το παρελθόν που είχαν οι κονσόλες σοβαρά αποκλειστικά, και όχι το Knack και το Driveclub, τότε ναι, η κονσόλα άξιζε..

Όμως σήμερα που σαν βασικό λόγο αγοράς κονσόλας έχουμε αναδείξει τα καλύτερα γραφικά, την μεγαλύτερη ανάλυση, τα περισσότερα καρέ, και ψάχνουμε τα πραγματικά ΑΑΑ παιχνίδια με το τουφέκι, το PC έχει ανεβεί κατακόρυφα!
 
300 ευρω...για ενα μη-ρετρο παιχνιδι...3 χρονια αργοτερα...

yawn.png


Για μη ρετρο και νυν-φρεσκα:

Evil Within Recommended Settings64-bit Windows 7/Windows 8

i7 with four-plus cores

4 GB RAM

50 GB of hard drive space (50 GB needed for install, but game will actually only take up around 41 GB of hard drive space, Bethesda says)

GeForce GTX 670 or equivalent with 4 GB of VRAM

High-speed internet connection

Steam account
 
Αυτές οι απαιτήσεις μπορεί και να μην ισχύουν στην πραγματικότητα. Πρακτικά εννοώ όχι ότι δεν είναι αυτές που δημοσίευσαν. Διάβαζα στο Neo Gaf ότι το παιχνίδι δεν χρησιμοποιεί πάνω από 2GB μνήμη της κάρτας γραφικών (1.5gb έλεγαν). Εγώ πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες για να "τρομάξουν" τους PC gamers και να τους σπρώξουν στο console gaming γιατί μάλλον εκεί έχουν περισσότερο κέρδος και λιγότερα ρίσκα. Ενώ παλιότερα η μόδα ήταν τα requirements να είναι μικρότερα από το πραγματικό.

Πάντως στην περίπτωση του PC ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις κατά την άποψή μου.
 
Η ίδια κουβέντα ξανά και ξανά από το ίδιο άτομο, εσένα δείχνω Wally :) . Προφανώς οι απαιτήσεις είναι για PC αναλύσεις, αυτές που δεν μπορούν να πιάσουν οι κονσόλες ούτε στο όνειρο τους.

Τα 720p του Xbox one τα PC τα είχαν 10 χρόνια πριν... και βάλε! Δε μπορώ να θυμηθώ από πότε έχω να παίξω σε 1024χ768, μπορώ να πω όμως ότι από το 2007 που πήρα την 20αρα dell παίζω σε πάνω από 1080p και από το 2010 σε 24" με ανάλυση στο Θεό.

Τα λέμε και τα ξαναλέμε αλλά εκεί..
 
Wally είπε:
300 ευρω...για ενα μη-ρετρο παιχνιδι...3 χρονια αργοτερα...
yawn.png
Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο το ότι αναφερόμουν στο θέμα "remastered εκδόσεις" παλιότερων παιχνιδιών.. ;)

Όμως και για πιο νέα, με 150? ακόμα καθάρισα... Και τώρα που έρχεται και η Black Friday, με 50? ακόμα μάζεψα τόσα παιχνίδια και με τέτοια γραφικά που τα νέα συστήματα θα αργήσουν πάρα πολύ να τα δουν, ΑΝ τα δουν!

Wally είπε:
Για μη ρετρο και νυν-φρεσκα:
Αυτά και εγώ πιστεύω ότι είναι βλακείες, και θα συμφωνήσω και με τον Imgema.
 
Τα X1/PS4 ειναι για TV...1080p native

Το PC για monitor...1600p+ native




Τα γενια, τα χτενια? Οποιος εχει τα γενια εχει και την Kolynos? :)
 
Δεν απαντας με λογική αλλά σαν fanboy. ..
 
Πίσω
Μπλουζα