XBOX ONE

Καλουτσικα τα λεει ,απο κατι αλλα ποστς που εχουμε διαβασει στο Retromaniax τα δικα του ειναι φαρος λογικης.
 
spyros_s είπε:
Δεν απαντας με λογική αλλά σαν fanboy. ..
Τώρα βρήκες....

Εδώ μας λέει ότι το X1 είναι 1080 και ότι τα PCs έχουν native 1600. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι περίμενα καλύτερη απάντηση. "Δεν είσαι στον καναπέ", βάζεις το δισκάκι παίζεις", "δεν έχεις drivers" ξέρεις τις κλασσικές ατάκες.
 
Wally είπε:
Τα X1/PS4 ειναι για TV...1080p native
Το PC για monitor...1600p+ native
Καλά για το PC ασχολίαστο, τι άλλο θα ακούσουμε; :D Τώρα για το Χ1 και τα 1080p...Μπα...Δεν τα πιάνει συχνά. Και όχι μόνο η ανάλυση του είναι συχνά κατώτερη το χειρότερο είναι το framerate που σε πολλά παιχνίδια είναι στα 30 FPS το οποίο είναι απλά απαράδεκτο για gaming (εκτός και αν πιστεύετε του παπάδες της Ubisoft).

http://www.ign.com/wikis/xbox-one/PS4_vs._Xbox_One_Native_Resolutions_and_Framerates

Τέλος πάντων, τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συστημάτων δεν είναι σε καμία περίπτωση ο κρίσιμος παράγοντας επιλογής κονσόλας, το κυριότερο είναι τα παιχνίδια και και οι υπηρεσίες που παρέχουν. Πάντως αυτή τη φορά η Microsoft τα "κατάφερε" σε τόσα πολλά σημεία που δύσκολα θα ανακάμψει. Βέβαια έχει από πίσω Microsoft οπότε οι κάτοχοι του X1 δεν φοβούνται ότι οι εταιρίες δεν θα υποστηρίζουν την κονσόλα τους ακόμα και αν η διαφορά πωλήσεων του PS4 ανέβει στο 1 προς 3 ή 4. Ότι θα βγαίνει στο PS4 θα βγαίνει και στο X1.
 
"720p και 30fps γιατί έτσι το είχε οραματιστεί ο developer"!

Αχ παλιές καλές εποχές :)
 
Εχουν προκληθει μεγαλες αντιδρασεις απο το συνολο του κοσμου μετα απο ενα leak του Halo 5.Δεν εχω καταλαβει τον λογο επειδη δεν εχω ασχοληθει με το παιχνιδι οποτε οποιος μπορει ας εξηγησει τι ειναι αυτο που αλαξε η προσθεσε η 343 στο Halo 5 και σηκωσε τετοιες αντιδρασεις.

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=929458
 
metalcandyman είπε:
Εχουν προκληθει μεγαλες αντιδρασεις απο το συνολο του κοσμου μετα απο ενα leak του Halo 5.Δεν εχω καταλαβει τον λογο επειδη δεν εχω ασχοληθει με το παιχνιδι οποτε οποιος μπορει ας εξηγησει τι ειναι αυτο που αλαξε η προσθεσε η 343 στο Halo 5 και σηκωσε τετοιες αντιδρασεις.
http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=929458
Ε καλά δεν καταλαβαίνω προς τί οι αντιδράσεις. Προσέθεσαν την σκόπευση και το σπριντ όπως στα COD. Ε και; Νομίζω είναι από τα θετικά του COD, άλλα είναι τα προβλήματα της σειράς.
 
Όχι...

...Leon, δεν είναι και τόσο θετικά, "φρενάρουν" τη δράση! Όταν εμπλέκεται το run button δεν έχεις fire button, όταν σκοπεύεις, δεν μπορείς να τρέξεις. Μέγα λάθος η ενσωμάτωση και των δύο αυτών features!
 
Κι εγώ δε συμφωνώ... Προτιμώ δράση του στυλ Quake στα FPS με διαστημικό/φαντασίας σενάριο. Και αυτός ήταν ο λόγος για τον οποίο ασχολήθηκα με το Halo.
 
Πλέον πάντως τα περισσότερα FPS έχουν sprint και ADS οπότε δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Πότε τα χρησιμοποιείς και με τί ταχύτητα αλλάζεις "στάση" είναι και ένα σημαντικό κομμάτι εκμάθησης του παιχνιδιού (για το multiplayer). Τώρα αν ταιριάζει στο Halo δεν ξέρω, θα δείξει.
 
Μεγαλο ονομα η σειρα Halo κανεις δεν μπορει να πει το αντιθετο ολα αυτα τα χρονια και στεκεται ανετα διπλα σε παιχνιδια του ιδιου στυλ .Ασχοληθηκα με το 1 και το 2 και λιγο με το 3 .Μεγαλο σοκ ειχα παθει οταν ειχα ακουσει για πρωτη φορα τις φωνες των εχθρων στο 2 αν θυμαμαι καλα στο πρωτο xbox (για πολλα γελια :bow: :biglaugh: ) δεν πιστευα στα αυτια μου ,περιμενα να ακουσω βαριες μπασες φωνες απο εξωγηινα τερατα που θα σε ορμανε ουρλιαζοντας και αυτα εκανα σαν γατακια :eek: .Τελος παντων ενα δυνατο χαρτι στα χερια της ms .Τωρα για το αν θα γινει σαν το BF Η ΤΟ C.O.D αυτο ειναι θεμα δικο τους
 
Δεν ακολουθώ ιδιαίτερα τα console wars αλλά αν το ζητημα ειναι κονσόλα εναντιον PC δε τίθεται θέμα το PC συντρίβει οποιαδήποτε κονσόλα με ευκολία απο καθε αποψη, ισχυ-κοστος αποδοση κλπ και μάλιστα θα μπορούσε και να τις εξομειωσει αν ηταν δυνατόν. Θεωρώ τις κονσόλες μετα το 360 κλπ χάσιμο χρόνου και χρήματος. Μονο οι κονσόλες της Nintendo διαφέρουν και έχουν κάποια αξία πλεον για όσους τις γουσταρουν τέλος πάντων. Εννοώντας οτι είναι φτιαγμένες για παιχνίδι και όχι για frames per second, 720p 768p 600p και αλλά παπατζηλικια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
720p 60fps η Beta του Halo 5 και με την πιθανοτητα η αναλυση να ανεβει μεχρι τα 900p στην τελικη μορφη του παιχνιδιου.

Καποια νεα βιντεο.

[video=youtube;pYW-wP4381g]

 
Το Battletoads κυριως στο NES ειναι απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια και ενα απο τα πιο δυσκοιλα παιχνιδια ολων των εποχων.Δεν ξερω αν κυκλοφορησει στο xbox one καποιο παιχνιδι battletoads αλλα προσωπικα την σειρα αυτη την θεωρω καμενο χαρτι και δεν ειναι αυτο που θελει το xbox one για να αναστηθει και να παρει τα πανω του.
 
Προφανώς κάτι θέλουν να κάνουν με τη Rare από το να είναι μόνο η εταιρία που βγάζει τα Kinect Sports. Αλλά Battletoads; Που το ξέθαψαν αυτό; Μιλάμε για μια αντιγραφή των Teenage Mutant Ninja Turtles (άρα σήμερα είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου) και μια σειρά μέτριων beat 'em ups. Δεν είναι από τα αξιομνημόνευτα franchises της Rare. Καλά έτσι και αλλιώς η Rare είναι εδώ και μια δεκαετία (και βάλε) τελειωμένη υπόθεση. Μόνο το "ένδοξο παρελθόν" μένει πλέον.
 
Τεχνικη αναλυση απο το digital foundry για το Assassins creed unity και το ποσταρω εδω γιατι συμφωνα με το συμπερασμα των τυπων αυτων η xbox one εκδοση του παιχνιδιου ειναι σχετικα καλητερη στο xbox one απο την ps4 εκδοση.Προσωπικα δεν εχω σε καμια εκτιμηση το digital foundry γιατι ειναι γνωστο πως γερνουν προς microsoft μερια και γενικοτερα εχουν κανει παρα πολλα λαθει κατα το παρελθον και κυριως κανουν οτι τους συμφερει για παραδειγμα τραγικα παιχνιδια τα βγαζουν φοβερα και τρομερα ενω αλλα που αξιζουν τα χαντακωνουν αλλα και οπως κανουν συνηθως για παιχνιδια που θελουν να θαψουν κανουν τεχνικη αναλυση σε καποια αρχικη εκδοση του παιχνιδιου ενω αυτα που θελουν να τα εκθιασουν κανουν αναλυση ενοοιται στην τελικη εκδοση.

Αυτο που θελω επισης να πω ειναι πως το παιχνιδι και στης δυο κονσολες ειναι απλα τραγικο με αναλυση πολυ μετρια και τα fps τραγικα με τα και καλα 30 να πεφτουν ακομα και στα 19-20 σε παρα πολλα σημεια.Να χαιρεστε την νεα γενια κονσολων.Γελαει ο κοσμος πραγματικα.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-assassins-creed-unity-performance-analysis
 
Εχω μια ελπιδα με τον Phil Spencer διοτι ειναι παλιος παθιασμενος gamer, ξερει το αθλημα...τυπας σαν και εμας απλα με μερικα εκατομυρια δολλαρια παραπανω :)
 
metalcandyman είπε:
Τεχνικη αναλυση απο το digital foundry για το Assassins creed unity και το ποσταρω εδω γιατι συμφωνα με το συμπερασμα των τυπων αυτων η xbox one εκδοση του παιχνιδιου ειναι σχετικα καλητερη στο xbox one απο την ps4 εκδοση.Προσωπικα δεν εχω σε καμια εκτιμηση το digital foundry γιατι ειναι γνωστο πως γερνουν προς microsoft μερια και γενικοτερα εχουν κανει παρα πολλα λαθει κατα το παρελθον και κυριως κανουν οτι τους συμφερει για παραδειγμα τραγικα παιχνιδια τα βγαζουν φοβερα και τρομερα ενω αλλα που αξιζουν τα χαντακωνουν αλλα και οπως κανουν συνηθως για παιχνιδια που θελουν να θαψουν κανουν τεχνικη αναλυση σε καποια αρχικη εκδοση του παιχνιδιου ενω αυτα που θελουν να τα εκθιασουν κανουν αναλυση ενοοιται στην τελικη εκδοση.
Αυτο που θελω επισης να πω ειναι πως το παιχνιδι και στης δυο κονσολες ειναι απλα τραγικο με αναλυση πολυ μετρια και τα fps τραγικα με τα και καλα 30 να πεφτουν ακομα και στα 19-20 σε παρα πολλα σημεια.Να χαιρεστε την νεα γενια κονσολων.Γελαει ο κοσμος πραγματικα.

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2014-assassins-creed-unity-performance-analysis
:thumbup:

Προσωπικά από το Assassins creed unity πραγματικά περίμενα πολλά... Όμως όπως φαίνεται το ανέκδοτε με την... εχμμμ.... """νέα γενιά""" συνεχίζεται!! :rofl:

Πέρα από την πλάκα, θέλω να δω και πότε θα σταματήσει αυτή η κατηφόρα που έχει πάρει γενικά η βιομηχανία και όχι μόνο τα νέα συστήματα που ακόμα και μετά από έννα χρόνο δεν έχουν δει ένα πραγματικά κοριφαίο τίτλο, και πότε θα καταλάβουν αυτοί που ακόμα πανηγυρίζουν για τις νέες "σούπερ κονσόλες" τι φύκια τους έχουν πουλήσει.. :p
 
Oλος ο κοσμος γελαει,προχτες το ειπανε και στο δελτιο του MEGA,ζουμε μεσα στον μικροκοσμο μας ονοματι Retromaniax,δεν φτανει αυτο δημιουργουμε εναν ακομη μικροτερο που ολοι οι παιχτες που παιζουνε τα pro και τα Mario δεν εχουνε τιποτα αλλο να κανουνε στην καθημερινοτητα τους παρα να μετρανε πολυγωνα και FPS.


Mεσα σε αυτον τον μικροκοσμο του μικροκοσμου παιρνουμε points και kudos ,ψηλωνουμε κατι ποντους οποιος εχει τα περισσοτερα frames.
 
Πίσω
Μπλουζα