XBox360 @ HD Ready Panel... Τί είναι καλύτερο 720p ή 1080i ???

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Λοιπόν, από ότι φαίνεται οι γνώσεις των παιδιών εδώ μπορούν να καλύψουν όλα τα θέματα, οπότε γιατί να μην απευθυνθώ στους ειδικούς του φόρουμ;

Έβαλα στο γραφείο μου στο σπίτι, μία 32'' TFT HD Ready (1366x768) τηλεόραση η οποία έχει συνδεθεί με το XBox360 μέσω component καλωδίου (η κονσόλα μου δεν έχει HDMI). Βλέποντας πλέον το φως το αληθινό σε σχέση με την αντίστοιχου μεγέθους CRT, αρχίζουν οι υπαρξιακές αναζητήσεις... Η πρώτη ερώτηση λοιπόν είναι: σε τί ανάλυση είναι καλύτερα τελικά να ρυθμίσω την κονσόλα; Σε 720p ή σε 1080i; Αφού δοκίμασα (ελάχιστα) και τα δύο άφησα την 1080i μέχρι νεοτέρας (και εμπεριστατωμένης ανάλυσης).

Επίσης, η κονσόλα μέχρι χθες έπαιζε σε TV mode και έβγαλε ένα χρόνο στο χαλαρό θα έλεγα και απροβλημάτιστα (παραγωγή 16/04/2006 FDOU - 203W). Αναρωτιέμαι τώρα που την γύρισα σε μεγαλύτερες αναλύσεις, να υποθέσω ότι θα υπάρχει ανάγκη μεγαλύτερης επεξεργαστικής ισχύος - περισσότερα τμήματα σε λειτουργία; Να αναμένω και αύξηση της παραγόμενης θερμότητας ή δεν κάνει καμία ουσιαστική διαφορά για την κονσόλα σε ποια ανάλυση τελικά δουλεύει; (όχι τίποτε άλλο, αλλά στο σαλόνι το κλιματιστικό μου ήταν 24.000btu και στο γραφείο είναι 9.000btu :D )
 
720p!!!!

Οσο για το HD/SD δεν νομιζω να εχει διαφορα σε επεξεργαστικη ισχυ.Ετσι κι αλλιως σε μια συγκεκριμενη αναλυση που επιλεγει ο προγραμματιστης κανει render η GPU και απο εκει αναλαμβανει το Hana να απεικονισει το αποτελεσμα στην επιλεγμενη απο το χρηστη αναλυση.
 
Αν και δεν έχω πείρα από τηλεοράσεις σαν και τη δική σου, μια και παίζω σε Full HD με PC και όχι με κονσόλα, θα σου δώσω συμβουλή ως προς το κάτωθι:

Δώσε 40 ή 30 ευρά και πάρε ένα notebook cooler (αυτό με την USB είσοδο τροφοδοσίας) . Θα καλύψεις 100% το θέμα της πιθανής υπερθέρμανσης. Δεν θα χρειάζεται να δώσεις κάθε δίμηνο την αξία της κονσόλας ρε ρεύμα με τη χρήση κλιματιτικού.

Όσο για τις αναλύσεις καλό θα ήταν να έχεις ρυθμίσει την κονσόλα στην native ανάλυση της τηλεόρασής σου όποια και αν είναι αυτή.
 
Pooky είπε:
Αν και δεν έχω πείρα από τηλεοράσεις σαν και τη δική σου, μια και παίζω σε Full HD με PC και όχι με κονσόλα, θα σου δώσω συμβουλή ως προς το κάτωθι:
Δώσε 40 ή 30 ευρά και πάρε ένα notebook cooler (αυτό με την USB είσοδο τροφοδοσίας) . Θα καλύψεις 100% το θέμα της πιθανής υπερθέρμανσης. Δεν θα χρειάζεται να δώσεις κάθε δίμηνο την αξία της κονσόλας ρε ρεύμα με τη χρήση κλιματιτικού.

Όσο για τις αναλύσεις καλό θα ήταν να έχεις ρυθμίσει την κονσόλα στην native ανάλυση της τηλεόρασής σου όποια και αν είναι αυτή.
ΠΡΟΣΟΧΗ παιδιά!!!!!!

Μην βάζετε cooler μέσω USB σε κονσόλες και ειδικά κάτι αηδίες που είναι καλά ειδικά για τις κονσόλες! Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταστραφούν οι κονσόλες σας κατά την εκκίνηση!!!

Αν το θεωρείται απολύτως απαραίτητο να έχετε cooler μην το έχετε μόνιμα συνδεδεμένο, αλλά να το συνδέετε αφού πρώτα ανοίξει η κονσόλα...

Όσο για την ερώτηση του Ambu....εφόσον η τηλεόραση υποστηρίζει 1080 και το καλώδιο το ίδιο, δεν χάνεις τίποτα να το αφήσεις σε αυτή την ανάλυση...όχι βέβαια ότι θα δεις κάποια αισθητή διαφορά σε αυτές τις ίντσες...αλλά έτσι απλώς για να λες ότι σε κάτι φάνηκε χρήσιμη η ανάλυση FULL HD της τηλεόρασης

Για την επεξεργαστική ισχύ δεν έχω ιδέα, αλλά υποθέτω ότι δεν πρέπει να την επηρρεάζει σε μεγάλο βαθμό
 
Εγώ έχω ακούσει ότι η απεικόνιση 1080i είναι κλάσεις ανώτερη (σε αριθμητικά δεδομένα πάντα) από την 720p...
 
ambu_dare είπε:
Βλέποντας πλέον το φως το αληθινό σε σχέση με την αντίστοιχου μεγέθους CRT,
Ώπα! Η διαφορά έγκειται στο HD, όχι στο TFT vs CRT. Η τεχνολογία των CRT μετράει πάνω από 100 χρόνια ζωής και η ποιότητα απεικόνισης (σε μία καλή, ε ;) είναι κλάσεις πάνω από μία αντίστοιχου κόστους TFT. Θα αργήσουν πολύ να τη φτάσουν...
 
Από την όποια εμπειρία έχω μέχρι στιγμής με τις TFT οθόνες και τηλεοράσεις,θα συμφωνήσω με τον Θέμη...

(Θέμη,σπάνια συμβαίνει αυτό,ε ; :D :D :D )
 
Οφείλω να ομολογήσω ότι ήμουν υπό την επήρρεια ουσιών. Οι ΤΦΤ είναι ΠΑΝΤΑ ανώτερες από όλες της CRT. Ακόμα και οι φτηνότερες.

...

Κοίτα, λογικό είναι. Εμπορικές τηλεοράσεις υπάρχουν -πόσο; 65 χρόνια τώρα; Θα ήταν απίστευτο αν έπιαναν κι όλας την ποιότητα... Στις CRT δεν νοιάζεσαι ούτε για φωτεινότητα, ούτε για αντίθεση, ούτε για χρόνους απόκρισης... Κάποια στιγμή δεν θα νοιάζεσαι ούτε στις TFT, όταν τα μεγέθη γίνουν τόσο καλά που να μην έχει νόημα. Όμως η 36άρα μου CRT που ήταν η τελευταία και ακριβότερη που έβγαλε η Sony, αν ήταν HD δεν θα πιανόταν από τίποτα...
 
Xμμμ,σαν να νομίζω,τώρα που ξαναβλέπω την TFT μου,ότι είναι τελικά 10 κλάσεις πιο πάνω από κάθε μπαουλο-CRT !!! :rofl: :rofl: :rofl:
 
Grip είπε:
Εγώ έχω ακούσει ότι η απεικόνιση 1080i είναι κλάσεις ανώτερη (σε αριθμητικά δεδομένα πάντα) από την 720p...
Όχι. 1080i σημαίνει ότι το σήμα είναι interlaced. Δηλαδή δείχνει 540 γραμμές στο ένα frame (τις μονές) και τις άλλες 540 στο άλλο (τις ζυγές).

Οι οθόνες TFT δείχνουν εξαντικειμένου progressive σήμα (δηλαδή όλες τις γραμμές με τη μία). Οπότε όταν δέχονται interlaced σήμα πρέπει εξ αντικειμένου να κάνουν deinterlacing. Αυτό είναι ένα περίπλοκο πρόβλημα και αυτό που πρέπει να γνωρίζετε είναι ότι οι built-in deinterlacers και scalers που έχουν οι τηλεοράσεις είναι πολύ κακοί.

Για παράδειγμα στη περίπτωση του αρχικού post το 1080i σήμα πρέπει να γίνει deinterlaced και downscaled στην ανάλυση της TV, δηλαδή 768. Οπότε τα αποτελέσματα είναι πολύ άσχημα.

Άρα η επιλογή είναι απλή: 720p.

Για λεπτομέρειες διαβάστε αυτό.
 
Πάει πολύς καιρός που έχω ν'ασχοληθώ αυτό (απ'όταν λανσάραμε στη Sony την πρώτη κάμερα HD 720p, ενώ η JVC (νομίζω) είχε ήδη 1080i), αλλά νομίζω ο Leon έχει πολύ δίκιο. Το 1080 είναι μία καλή μέθοδος 'κλεψίματος'.
 
Και μην ξεχνάτε πως δεν έχουν βγει ακόμα παιχνίδια που να υποστηρίζουν full τα 1080i. Όσα λένε πως παίζουν σε αυτή την ανάλυση, τις περισσότερες φορές κάνουν upscale από τα 720p, με αποτέλεσμα να έχουμε μεγαλύτερα pixels.
 
Μα δεν υπαρχει 1080i native υποστηριξη απο παιχνιδι.Ετσι κι αλλιως,οπου i,ισον κακο αποτελεσμα.Στον αγυριστο!

Aν εχετε παιχνιδομηχανη 7ης γενιας και δεν αντεχετε το scaling,πατε για 720p
 
A standard-definition TV draws a picture

using 480 lines. A standard NTSC TV (in the

US and Canada) uses 480 interlaced lines (480i),

meaning that the lines are alternated in a fast

flickering way that the naked eye canʼt pick up.

Progressive format (480p) means that the 480

lines are all beamed at the same time, giving

greater visual clarity. By comparison, one form

of HDTV (called 720p) draws a picture 720 lines

all at the same time, hence the vastly increased

visual clarity. The highest resolution of HDTV

draws 1080 lines in interlaced (or alternating)

mode (1080i).

If you want to know what that means in terms ofthe number of pixels on the screen:

480i = 640 × 480 = 307,200 pixels

720p = 1280 × 720 = 921,600 pixels

1080i = 1920 × 1080 = 2,073,600 pixels
There are three times as many pixels on the

screen at 720p than there are on a standard TV. No

wonder things look so much clearer on HDTV.

Μήπως τελικά το 1080i είναι καλύτερο από το 720p?
 
Πίσω
Μπλουζα