XM1541

Arielis

RetroActive
Joined
11 Σεπ 2007
Μηνύματα
266
Αντιδράσεις
20
Έχω το εξής πρόβλημα.

Στην κατοχή μου έχω έναν Commodore 128D, και θέλω να κάνω ένα backup της συλλογής μου από δισκέτες. Έτσι έφτιαξα το XM1541 καλώδιο. Ωστόσο αντιμετωπίζω τα εξής δύο προβλήματα.

Πρώτον: Προσπαθώ να εγκαταστήσω το opencbm στo Linux και μου πετάει κάποιο λάθος.

Δεύτερον: Σε περίπτωση που κάνω τον driver να δουλέψει (ή να μπώ από Windows) πως θα γίνει να κάνω copy τις δισκέττες; (Δεδομένου οτι δεν χρησιμοποιώ κάποιο "εξωτερικό" drive αλλά τον ίδιο τον Commodore). Μήπως θα πρέπει να γράψω κάτι της μορφής "LOAD..." στον 128;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Για το πρωτο ερωτημα δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν υπαρχει ακομα εκδοση για το Archlinux ωστε να το δοκιμασω.

Εχεις διαβασει ομως τις οδηγιες που αναφερει ο trikaliotis ?
 
Συγκεκριμένα μου πετάει αυτό το error, όταν πάω να κάνω το πρώτο make.

Κώδικας:
aris@linux:~/Compressed Files/opencbm-0.4.2> make -f LINUX/Makefile
make[1]: Entering directory `/home/aris/Compressed Files/opencbm-0.4.2/sys/linux'
ln -s LINUX/Makefile Makefile
make -C /lib/modules/2.6.22.13-0.3-default/build here=`pwd` CBM4LINUX_KERNEL_FLAGS= SUBDIRS=`pwd` modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.22.13-0.3-obj/i386/default'
make[2]: *** No rule to make target `Files/opencbm-0.4.2/sys/linux'.  Stop.
make[2]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.22.13-0.3-obj/i386/default'
make[1]: *** [cbm.o] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/aris/Compressed Files/opencbm-0.4.2/sys/linux'
make: *** [all] Error 1
 
Επειδη δεν καταλαβα γρι απο το μηνυμα λαθους το δικο σου - ειπα να το κανω και εγω

Κώδικας:
 [herco@herco opencbm-0.4.2]$ make -f LINUX/Makefile
make[1]: Entering directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux'
ln -s LINUX/Makefile Makefile
make -C /lib/modules/2.6.23-ARCH/build here=`pwd` CBM4LINUX_KERNEL_FLAGS= SUBDIRS=`pwd` modules
make[2]: Entering directory `/usr/src/linux-2.6.23-ARCH'
 CC [M]  /home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux/cbm_module.o
 LD [M]  /home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux/cbm.o
 Building modules, stage 2.
 MODPOST 1 modules
 CC      /home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux/cbm.mod.o
 LD [M]  /home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux/cbm.ko
make[2]: Leaving directory `/usr/src/linux-2.6.23-ARCH'
rm -f Makefile
make[1]: Leaving directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/sys/linux'
make[1]: Entering directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/include'
make[1]: Nothing to be done for `all'.
make[1]: Leaving directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/include'
make[1]: Entering directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/arch/linux'
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -I../../include -D_REENTRANT -fPIC -c -o file.lo file.c
ar r libarch_fpic.a file.lo
ar: creating libarch_fpic.a
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -I../../include -D_REENTRANT -c -o file.o file.c
ar r libarch.a file.o
ar: creating libarch.a
make[1]: Leaving directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/arch/linux'
make[1]: Entering directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/lib'
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o cbm.lo cbm.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o detect.lo detect.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o detectxp1541.lo detectxp1541.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o petscii.lo petscii.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o upload.lo upload.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o LINUX/archlib.lo LINUX/archlib.c
gcc -I../include -I../include/LINUX -DOPENCBM_VERSION='"0.4.2"' -O2 -Wall -D_REENTRANT -fPIC -c -o LINUX/archmnib.lo LINUX/archmnib.c
cl65 -c --feature labels_without_colons --feature pc_assignment --feature loose_char_term --asm-include-dir .. --asm-include-dir ../libd64copy/ -o ../libcbmcopy/turboread1541.tmp ../libcbmcopy/turboread1541.a65
/bin/bash: cl65: command not found
make[1]: *** [../libcbmcopy/turboread1541.o65] Error 127
make[1]: Leaving directory `/home/herco/Desktop/opencbm-0.4.2/lib'
make: *** [all] Error 1
[herco@herco opencbm-0.4.2]$
Σε εμενα δεν χτυπαει στο οτι δεν υπαρχει rule για τη συγκεκριμενη δουλεια στο directory ταδε οπως σε εσενα - αλλα μου βγαζει οτι το cl65 δεν ειναι εντολη του bash...πραγμα φυσικο απο τη μια, αλλα απο την αλλη ειμαι επισης σε μαυρα μεσανυχτα οπως και εσυ :)

Συνεχιζω τις προσπαθειες (εστω για εγκυκλοπαιδικους λογους) και θα ποσταρω νεωτερα απο το μετωπο...
 
Το cl65 ειναι λοιπον ενα frontend του cc65 που ειναι compiler του 6502...ετοιμο πακετο για arch δεν υπαρχει οποτε κατεβαζω το source και θα κανω compile. Αυτο που με ανησυχει παντως ειναι οτι απομακρυνομαι απο την ουσια του δικου σου μηνυματος λαθους.
 
Απολογισμος...τζιφος

Το opencbm για να τρεξει θελει εγκατεστημενα τα Perl-sgmls, Sgmltools-lite και τον cc65 compiler.

Τα πρωτα 2 ειναι απλη υποθεση , ο cc65 ομως δεν υπαρχει σαν ετοιμο package στο Archlinux και κατα την χειροκινητη εγκατασταση του χτυπαει σε μια γραμμη που περιεχει την εντολη sgml2html η οποια περιεχεται στα sgmltools-lite που ειναι ΗΔΗ εγκατεστημενα...

Δεν μπορω να ξερω αν προκειται για bug του sgmltools-lite ή για κακογραμμενο κωδικα του cc65 compiler αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι η ολη υποθεση ειναι "μαυρη τρυπα".

Ελπιζω Arielis στο Suse να εχεις καποιο ετοιμο πακετο για cc65 ωστε να προχωρησεις μακρυτερα απο μενα. :confused:
 
Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω κάτι....

Καμιά ιδέα για τη δεύτερη ερώτηση μου;
 
Ρε 'σεις !!! Νομίζω το SLAX είχε ένα έτοιμο module με το ΟPENCBM. :whothehell:
 
Βάλε Windows XP και χρησιμοποίησε το cbm4win. Ούτε compile ούτε τίποτα
Το έχω κάνει. Έχω εγκαταστήσει εκεί το opencbm αλλά δεν μου δουλέυει. Γι αυτό ρώτησα μήπως θα πρέπει να πληκτρολογήσω κάτι στον Commodore
 
Τελικά τι έχει κατάφερες; Είμουν έτοιμος να γράφω για το compilation του opencbm στο linux αλλά αν δε σου δουλεύει και από windows μήπως έχει κάποιο πρόβλημα με το καλώδιο;
 
Μάλλον φταίει ( ;) οτι χτησιμοποιώ κατευθίαν τον C128D και όχι κάποιο ξεχωριστό drive... :icon_cry:
 
Πίσω
Μπλουζα