XNA

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.798
Αντιδράσεις
4.312
ΧΝΑ ειναι το σετ εργαλειων που προσφερει η MS για την αναπτυξη games σε XBOX και Windows Vista

Το XNA Game Studio Express ειναι ενα κομματι για τους homebrew-devs και ερχεται δωρεαν για Windows development και με 99 δολλαρια ετησιως για ΧΒΟΧ development.Λογικα θα πυροδοτησει τρελες δημιουργιες στο XBOX Live Arcade...

μια απο τις πρωτες προσπαθειες (ημιτελη ακομα αλλα με 1080p, 2xAA, 30fps... σε ΕΝΑ hardware thread!!!!δειτε το video αξιζει) με XNA Game Studio Express και μια γνωριμια με τη πλατφορμα

http://channel9.msdn.com/Showpost.aspx?postid=261254

και μια γνωριμια με τη πλατφορμα 2

http://download.microsoft.com/downlo...avageOnXNA.wmv

http://download.microsoft.com/downlo..._BoydonXNA.wmv
 
Για την M$ τίποτα δεν είναι δωρεάν.

Παρόλα αυτά ως άρρωστος το κατέβασα να του ρίξω μια ματιά. Και ω τι περίεργο, δεν συνεργάζεται με το .Net 2005 Prof που έχω εγκατεστημένο. Δε μπορείς να έχεις 2 .Νet στο ίδιο PC. ΑΑΑΑRG

Άραγε οι προγραμματιστές στη Microsoft τι εργαλείο χρησιμοποίησαν για να το γράψουν? :confused:
 
πιστευω οτι στη πορεια θα γινει δωρεαν η χρηση των XNA games.

Τωρα για τη ασυμβατοτητα...περιεργο...θα το δοκιμασω και θα επανελθω...
 
shock είπε:
Για την M$ τίποτα δεν είναι δωρεάν.
Παρόλα αυτά ως άρρωστος το κατέβασα να του ρίξω μια ματιά. Και ω τι περίεργο, δεν συνεργάζεται με το .Net 2005 Prof που έχω εγκατεστημένο. Δε μπορείς να έχεις 2 .Νet στο ίδιο PC. ΑΑΑΑRG

Άραγε οι προγραμματιστές στη Microsoft τι εργαλείο χρησιμοποίησαν για να το γράψουν? :confused:
Προσωπικά δεν το έχω δεί ακόμα το XNA, αλλα 2 .net στο ίδιο PC μπορείς να έχεις (και IDE και framework). Στο PC απ'το οποίο ποστάρω έχω .net 2005 pro και .net 2003 pro. Το XNA τι θέλει για να παίξει???
 
step 1. install vc# express.

step 2. install xna

step 3. load up visual studio 2005 (NOT vc# express)

step 4. load up a "Windows Application" in any language in VS2K5

step 5. go to "add a reference" and add the XNA ref's

step 6. enjoy
 
Τώρα μπερδεύτηκα τελείως. Θα διαβάσω και θα επανέλθω με πληροφορίες.
 
@wally Δηλαδή να απεγκαταστήσω το prof, να εγκαταστήσω το ΧΝΑ και να ξαναεγκαταστήσω το prof?

Και αν ναι γιατί δεν βάζανε ένα ωραίο μηνυματάκι στον installer που να σου τα κάνει λιανά;

@keeper μίλαγα για xna/C# express και prof.

Αν φτιάξω κάτι θα δώσετε τα 100$ για να το δείτε; :diablotin:
 
@shock, @telamonas

Καλύτερα να μην φτιάξει κανείς απ'τους δυό σας. Δεν θέλουμε να γεμίσει το XBOX αλλήθωρους πιγκουίνους :p :p. Θα πληρώσω για να ΜΗΝ φτιάξει ο shock παιχνίδι :D :D:D
 
Πολύ απλοποίηση έπαισε βρε wally. Ειδικά αυτό το 4ο βήμα. Learn C#.

Γιατί το 6 και 7; Lean ΧΝΑ. Γιατί δεν το κάνανε 1 βήμα;

1. Make Pong

θα μπορούσανε να βάλουν και ένα συνδετήρα να σε καθοδηγεί :D
 
Τα πράγματα όντως δεν είναι και τόσο απλά και γι'αυτό το λόγο 2 έμπειροι στον χώρο του gaming development (εγω και ο Wally) θα πάμε το όλο πράγμα ένα βήμα παραπέρα και θα βγάλουμε το καλύτερο Pong ever και θα το ονομάσουμε "Gears of Pong" :biglaugh:

Σε αντίθεση με την φιλοσοφία της μαμάς αποφασίσαμε να μην χρεώσουμε κανένα μέλος του GRM για να το αποκτήσει και θα διατίθεται σαν free download σύντομα :p :p
 
το πρωτο XNA παιχνιδι που εφτιαξε καποιος τυπος και μπηκε στη λιστα του XBOX Live

eter1lh0.jpg


eter4sw0.jpg
 
Όντως πολύ απλοποίηση πέφτει στο συγκεκριμένο site. Learn C απλά και γρήγορα πράγματα! Καλά, ενα arcade παιχνίδι με απλές παραμέτρους απο θέμα προγραμματισμού αν έχεις τις κατάλληλες γνώσεις και το προσπαθήσεις το κάνεις. Τα ρημάδια τα γραφικά ποιός τα φτιάχνει;
 
....και ποιος πληρωνει το τελικο αποτελεσμα ? :cool:
 
telonio είπε:
Τα ρημάδια τα γραφικά ποιός τα φτιάχνει;
Έχω την αίσθηση οτι πολλά backdrops και sprites υπάρχουν έτοιμα. Οπότε δεν χρειάζεται να είσαι καλλιτέχνης για να φτιάξεις κάτι...
 
Δεν αντιλέγω φίλε keeper αλλά αν είναι να το προωθήσεις χρειάζεσαι φρέσκα γραφικά έτσι δεν είναι; Telamona πολύ σωστός αν δεν το κάνει κάποιος για την πάρτη του.
 
telonio είπε:
Δεν αντιλέγω φίλε keeper αλλά αν είναι να το προωθήσεις χρειάζεσαι φρέσκα γραφικά έτσι δεν είναι;
Όχι αν το κάνεις απο προσωπικό μεράκι...

Μπορείς να φτιάξεις κάτι μόνο και μόνο για να χαρείς εσυ (και η παρέα :p ) το αποτέλεσμα.

Δεν είναι απαραίτητο να βγάλεις παιχνίδι που θα πουλήσει.

Μόνο για την εμπειρία (τουλάχιστον ξεκινάς απο κεί και βλέπεις...)
 
Πίσω
Μπλουζα