XTRO (1983)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.815
Αντιδράσεις
67.026
Μια από τις πιο παράξενες ταινίες τρόμου, της δεκαετίας του '80. Όταν την είχα δει πρώτη φορά, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, η στοιχειωμένη και σουρεαλιστική ατμόσφαιρα της... Η ταινία ξεκινά με την εξαφάνιση ενός άντρα μέσα σε ένα έντονο φως, μπροστά στα μάτια του παιδιού του.

Λόγω αυτής της εμπειρίας ο μικρός θα μεγαλώνει με προβλήματα, ενώ η μητέρα του θα πιστεύει πως ο σύζυγος της, απλά τους εγκατέλειψε. Ώσπου μια μέρα ο πατέρας επιστρέφει....Ο σκηνοθέτης εκτός από την απόκοσμη ατμόσφαιρα, δίνει στον θεατή και μερικές αληθινά ανατριχιαστικές σκηνές ( όπως η εμφάνιση του πλάσματος στον αυτοκινητόδρομο), δημιουργώντας ένα από τα καλύτερα έργα εξωγήινου τρόμου. Οι φανατικοί του είδους, σπεύσατε!

http://www.imdb.com/title/tt0086610/

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως, θεωρείται πλέον cult.

Θυμάμαι ότι είχε βγάλει και ένα (μετριότατο) sequel.
 
Δεν θα μπορουσε να ληπει απο την συλογη μου αυτο το επος που θα επρεπε να παρει οσκαρ σεναριου :D Ψιλοκακες ερμηνειες και χαμηλο μπατζετ αλλα πραγματικα δεν φαινεται τοσο πολυ αυτο γιατι τα εφε ειναι αρκετα καλα.Η ταινια ειναι gore σε μεγαλο βαθμο και αυτο με ευχαριστη ιδιαιτερα.Σκηνες που γουσταρω ειναι η γεννηση ενηλικα και γενικα που ζωντανευουν τα παιχνιδια και γεινεται χαμος.Πραγματικα γουσταρω παρα πολυ αυτη την ταινια.
 
Πραγματικά φίλε Metalcandyman, κορυφαία η σκηνή με το στρατιωτάκι που παίρνει ανθρώπινο μέγεθος και ξεπαστρεύει την γειτόνισσα. Νομίζω ακολούθησαν δυο συνέχειες αλλά όπως λέει ο Εχετλαίος, ήταν κάτω του μετρίου...
 
ωραια ταινια αν και ο σκηνοθετης σιγουρα ειχε πολλα στο μυαλο του οταν διμιουργουσε την συγκεκρυμμενη, βαζωντας πολλα στοιχεια μεσα (κοινονικα ,sci-fi,τρομου) και διαφορα μυνηματα που οσο τα ψαχνεις τοσο σου φαινονται περιεργα ...Παντως εινα 'ιδαιτερα' ρεαλιστικά τρομακτικη οταν την πρωτοειδα ακομα και σημερα 29 χρονια μετα...

Παντως δεν ξαναειδα τον Ε.Τ με το ιδιο ματι μετα... :p
 
Να την υπενθυμίσουμε λίγο την ταινία, επειδή έτυχε και την είδα πρόσφατα. Πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση της Maryam d' Abo, πριν γίνει γνωστή από το Living Daylights. Συναισθηματική αξία, αφού είναι η πρώτη ταινία που νοίκιασα (μαζί με το Boys in Company C) από το παραπλεύρoν video-club
 
Ακομα και τωρα στο Ηνωμενο Βασιλειο θεωρειται video nasty.Αν ειναι δυνατον!Απο τα καλα εργακια εχω να το δω απο την εποχη που πηρα το βιντεο μου.Επιβαλεται να το ξαναδω!Για χρονια νομιζα οτι το Boys in company c το ειχα δει μονο εγω :D .
 
Πίσω
Μπλουζα