Yλικά κατασκευής καλωδίου για εξωτερικό floppy 3.5''

Ρε παιδιά ξέρει κάποιος άν το NEC FD1139H λειτουργεί με τον Amstrad;

Διότι το Πλαίσιο αυτό έχει μόνο στο Stockκαι το e-Shopπου υπάρχει κατάστημα και στη Σαλαμίνα μόνο ένα OEM!

Ένα πολύ όμορφο Floppy για τον Amstrad είναι αυτό:

Sony MPF9202121

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν είναι συμβατό;

(Τα Nec δεν τα θέλω με τίποτα, έχω δύο που δεν τα έχω λειτουργήσει και πολύ αλλά και τα δύο τα έστειλα στην ανακύκλωση)
 
Εβαλα εξωτερικο 3,5 στον CPC ολα καλα, εβαλα και διακοπτακι για να βλεπει τις δυο πλευρες,αλλα σε μερικα παιχνιδια με το που φορτωνει απο το drive b(3,5) σε μερικα δευτερολεπτα αναβει το λαμπακι του εσωτερικου 3" και παγωνει ο cpc,σας εχει συμβει κατι τετοιο σε εσας; στα πιο πολλα παιχνιδια λειτουργει μια χαρα.
 
Μερικά γνήσια παιχνίδια έχουν Κάστομ ρουτίνες φορτώματος που παρακάμπτουν την επιλογή Α Β και φορτώνουν απο το Bus. Χρειάζεσαι δικοπτάκι.........
 
εγω σημερα θα δοκιμασω το mitsumi D359T5.απο οτι διαβασα ειναι παρομοιο με το D359T3.
 
Γεια σας και από εμένα φίλοι του Amstrad.

Χθες παρέλαβα κάποια υλικά από εξωτερικό για να δημιουργήσω καλώδιο σύνδεσης 3,5" drive στον Amstrad 6128 που έχω.

Σκοπός μου είναι να περάσω στο PC πολλές εικόνες που είχα δημιουργήσει με το Advanced Art Studio.

Το πρόβλημά μου είναι ότι πάρα τους όποιους συνδυασμούς και αν έχω κάνει στο καλώδιο σύνδεσης δεν μπορώ να καταφέρω να δουλέψει το drive. Είτε μου βγάζει bad command όταν προσπαθώ να τρέξω κάποιο πρόγραμμα είτε δουλεύουν διαρκώς και τα δυο drive χωρίς όμως να ανταποκρίνονται.

Το drive που χρησιμοποιώ είναι Panasonic JU-257A606P.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
 
Επανέρχομαι στη συζήτηση.

Τελικά έλυσα το πρόβλημα της λειτουργίας του εξωτερικού drive 3,5" (μάλλον κάποια καλωδίωση δεν είχε πετύχει).

Τώρα όμως συναντάω άλλο πρόβλημα. Δεν μπορώ να μεταφέρω μεγάλο ποσοστό αρχείων μου (κυρίως εικόνες) από το CPC στο PC. Μόνο γύρω στις 40 κατάφερα. Στις υπόλοιπες των περιπτώσεων, τα DSK αρχεία που δημιουργούν το ManageDSK αλλά και το CPCDiskXP, ενώ φαίνονται στον κατάλογο που κάνω σε κάποιο emulator τα αρχεία που είναι αποθηκευμένα, αυτά δεν διαβάζονται ή μου βγάζουν file not found ή wrong filename ή read fail.

Κάποια συμβουλή;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
 
Πίσω
Μπλουζα