Yπότιτλοι σε AVI και srt

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.888
Αντιδράσεις
3.888
Απορια εχουμε ενα αρχειακι AVI και τους υποτιτλους σε ενα αλλο αρχειακι SRT πως τα συνδυαζουμε αυτα τα 2 για να δουμε την ταινια μας.Μιλαω για θεαση στο computer (θα το συνδεσω με την TV αλλα ειναι ασχετο) μεσω realplayer. :help:
 
Η ταινία και οι υπότιτλοι πρέπει να έχουν την ίδια ονομασία.Δηλαδή εάν το βίντεο σου λέγεται π.χ akmakas.avi τότε θα πρέπει και οι υπότιτλοι να έχου ακριβώς την ίδια ονομασία δηλαδή akmakas.srt.Αυτά τα δύο τα έχεις μαζί οποσδήποτε.Τώρα ανοίγεις τον DivX Player http://www.divx.com/?lang=en

και παίζει χωρίς να κάνεις τίποτα..Επίσης πολύ καλός player είναι κι ο windows classic player http://www.free-codecs.com/download/Media_Player_Classic.htm
 
Τhanx Αkmakas ουτε που ειχα ιδεα οτι ηταν τοσο ευκολο το δοκιμασα και λειτουργει με ολους τους players που εχω (windows media-real player) . Το προβλημα ειναι τωρα οτι οι υποτιτλοι εμφανιζονται με ιερογλυφικα (κινεζικα) και υποψιαζομαι οτι μαλλον φταιει το γεγονος οτι εχω english windows.Τωρα λεω να δοκιμασω με αγγλικους υποτιτλους (οσο να ειναι βοηθαει μιας και ιδιαιτερο προβλημα με αγγλικα δεν εχω).Αν ξερετε κανενα site με αγγλικους υποτιτλους γραφτε το.
 
Δεν έχει σχέση οτι έχεις αγγλικά windows. Και με αγγλικά και με ισπανικά και με γερμανικά windows που το έχω δοκιμάσει ποτέ δεν είχα πρόβλημα με ελληνικούς υπότιτλους. Με ποιό πρόγραμμα προσπαθείς να το ανοίξεις?
 
ERYNIES δοκιμασα να το ανοιξω με τους παρακατω players windows media player -real player και στους 2 εμφανιζονται κανονικα οι υποτιτλοι μονο που ειναι κινεζικοι.Το αρχειο των υποτιτλων ειναι srt και το κατεβασα και το δοκιμασα απο 2 διαφορετικα site με ελληνικους υποτιτλους.
 
Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν χρησιμοποιώ τους players που ανέφερες..δεν έχεις προβλήματα με τους codecs αν χρησιμοποιείς μόνο αυτούς? Κατέβασε το Κ-lite pack ή το Matroska απο εδώ. Περιλαμβάνουν το windows classic player που είναι διαφορετικό απο το windows media player. Νομίζω οτι θα μπορέσεις μετά να δείς κανονικά το έργο με υπότιτλους.
 
AARDVARK αυτό συμβαίνει σε όλους..δεν ξέρω αλλά πρέπει να είναι κάποιο λάθος στην εγκατάσταση....άκου τι πρέπει να κάνεις...Πήγαινε στο Start menu/Control Panel/Regional and Language Options.....Επέλεξε στο πρώτο παράθυρο να είναι όλα Greek.Μετά πήγαινε στο advanced και στο Code page conversion tables κατέβα με το ποντίκι και δες τις τσεκαρισμένες γλώσσες ...Μια γλώσσα με ελληνικά είναι μη τσεκαρισμένη ..Τσεκάρισε την και κάνε επανεκκίνηση..Ελπίζω να είσαι οκ.Τουλάχιστον εγώ έτσι κάνω! :)
 
Δοκιμασα και τον Media Player Classic 6.4.9.0 και παλι ιερογλυφικα:mad: .Οσο για τις ρυθμισεις Akmakas μπορει να φταιει το Code page conversion tables αλλα δυστυχως στα windows 98 που εχω το συγκεκριμενο δεν μπορω να το βρω συμφωνα με τις οδηγιες σου .
 
AARDVARK είπε:
Απορια εχουμε ενα αρχειακι AVI και τους υποτιτλους σε ενα αλλο αρχειακι SRT πως τα συνδυαζουμε αυτα τα 2 για να δουμε την ταινια μας.Μιλαω για θεαση στο computer (θα το συνδεσω με την TV αλλα ειναι ασχετο) μεσω realplayer. :help:

Οι Καλυτερες Free λυσεις

-Gom player ( οι codecs συμπεριλαμβανονται στο D/L)

http://www.gomplayer.com/main.html

-Vlc media player (για ελληνικα θελει καποια ρυθμιση****)

http://www.videolan.org/vlc/

-Media Player Classic /K-lite Mega codec

http://www.k-litemegacodecpack.com/

****

Για ελληνικούς υπότιττλους στο Vlc

πήγαινε settings=> preferences

στο οther codecs / subtittles επέλεξε

ISO-8859-7

1vlcpf7.png


και κάνε Save και κλείσε το Vlc

Ξαναάνοιξε τον Vlc και επέλεξε το αντίστοιχο αρχείο της ταινείας

όπως και των υπότιτλων και αυτό ήταν .

3vlcaa7.png


Βεβαια το ιδιο γινεται και απο τα advanced settings bla bla .....
 
Win98???Γιατί βρε συ τα έχεις ακόμα.και πάλι όμως νομίζω πως γίνεται το ίδιο και εκεί.Κοίταξες τις ρυθμίσεις που σου είπα?
 
akmakas είπε:
Win98???Γιατί βρε συ τα έχεις ακόμα.και πάλι όμως νομίζω πως γίνεται το ίδιο και εκεί.Κοίταξες τις ρυθμίσεις που σου είπα?
Ασε μου εχει χαλασει το βασικο computer και δουλευω με ενα Laptop που εχω αρκετο καιρο :D .Τα settings του 98 εχουν control panel-regional settings το ανοιγω αλλα εκει εχει επιλογη μονο για number-currency-time-date.Θα δοκιμασω και τα players με τις οδηγιες που γραφει ο NEMO:thumbup: και θα σας εχω νεα αργοτερα.
 
Mε τον VLC και τις λεπτομερεις οδηγιες του ΝΕΜΟ :thumbup: τελικα ειδα Ελληνικους υποτιτλους.Βεβαια υπαρχει ενα μικρο προβλημα συγχρονισμου φωνης και υποτιτλων αλλα υποθετω οτι συμβαινει σε ολους .Αν καποιος εχει καμμια ιδεα ας την πει.
 
Αυτή η καθυστέρηση συνήθως οφείλεται σε δυο λόγους..Η το μηχάνημα σου είναι παλιό με αδύναμο επεξεργαστή και κάρτα οπότε δεν προλαβαίνει την αποκωδικοποίηση,η ο δίσκος χρειάζεται να γίνει defragmend...Ασφαλώς βέβαια και τα Win98 δε βοηθάνε στους νέους Codecs....Γιαυτό...κάνε το μηχάνημα σου γρήγορα! :)
 
Πειραματιζομενος με τα Hotkeys του subtittle delay Up ή subtittle delay Down, μπορει να βελτιωθει η κατασταση,αρκει ταινεια και υποτιτλοι να <<εχουν>> το ιδιο FrameRate (23.97 , 25 e.t.c. Frames ).

vlc1fy3.jpg


Αν το προβλημα δεν ειναι στο hardware , που δεν πιστευω να ειναι , εδω που τα λεμε ...................
 
Nα σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια μιας και το αποτελεσμα μετα απο την συνδεση του computer με την LCD WIDESCREEN HI-DEF TV:D ειναι απολαυστικο (γλυτωνω και το καψιμο σε DVD). :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα