YANNI (Γιάννης Χρυσομάλλης)

kmalfa75

RetroWannaBe
Joined
14 Αύγ 2008
Μηνύματα
85
Αντιδράσεις
9
1.jpg


Ενας απίστευτα ταλαντούχος Έλληνας συνθέτης με σπουδαίες εμφανίσεις σε Ευρώπη και Η.Π.Α .

http://el.wikipedia.org/wiki/Yanni'>http://el.wikipedia.org/wiki/Yanni

"Ο Yanni είναι συνθέτης και αυτοδίδακτος πιανίστας και γεννήθηκε στις 14 Νοεμβρίου 1954 στη Καλαμάτα. Ήταν μέλος της ελληνικής εθνικής ομάδας κολύμβησης εφήβων και σε ηλικία μόλις 14 ετών, κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ κολύμβησης, στα 50 μέτρα ελεύθερο. Όταν ενηλικιώθηκε (1972) πήγε στην Νέα Υόρκη για να φοιτήσει στο τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Μινεσότα ενώ παράλληλα έπαιζε πιάνο για τους Chameleon, γνωστή μπάντα Rock & Roll.

Το πρώτο του άλμπουμ έρχεται στα 1984 με τίτλο “Optimystique”, τα άλμπουμ "Dare To Dream" και το "My Time" προτάθηκαν για Bραβείο Grammy ενώ το άλπουμ Το "Reflections Of Passion" έγινε πολλές φορές πλατινένιος. Επίσης το 1989 η βρετανική αεροπορική εταιρεία British Airways χρησιμοποίησε την σύνθεση "Aria" του Yanni για τη διαφημιστική της καμπάνια.

Παρά το γεγονός ότι από τα μέσα της δεκαετίας του '80 πούλησε πάνω από 6 εκατομμύρια αντίτυπα, η καριέρα του εκτινάχθηκε ακόμα περισσότερο τον Μάρτιο του 1994 όταν και κυκλοφόρησε σε δίσκο αλλά και βίντεο η συναυλία - σταθμός που έδωσε για πρώτη φορά στην Ελλάδα στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού στις 25 Σεπτεμβρίου του 1993 με τον τίτλο «Yanni in Concert: Live Acropolis» παρουσία 2.000 χιλιάδων θεατών."

πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/Yanni

Επίσημος ιστότοπος : http://yanni.com/default.aspx

Από την εμφάνιση του στο Ηρώδειο το 1993:

2.jpg


ARIA:

[video=youtube;L-DpLqrNUIg]


[h=1]Santorini [/h]http://www.youtube.com/watch?v=hheX9EgaoYw&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TΑ βράδια που διάβαζα για τις πανελλαδικές εξετάσεις και έλυνα ασκήσεις άκουγα Yanni.

Το τραγούδι που συνήθως έπαιζε στο repeat ήταν το Nostalgia

 
Τελευταία επεξεργασία:
Τώρα που άκουσα ξανά το Aria, θυμάται κανείς εάν είχε χρησιμοποιηθεί σε κάποια διαφήμιση, εκτός από αυτή της British Airways, περίπου την περίοδο 1993-1994; Αυτό το κομμάτι το θυμάμαι πάρα πολύ καλά να παίζει, μας το έβαζαν και στον παιδικό σταθμό σε κασέτα (θυμάμαι ακόμα το σηματάκι της Dolby στη διάφανη κασέτα, λογικά θα ήταν το Live at the Acropolis που έκανε επιτυχία τότε), αλλά κάτι μου λέει ότι έπαιζε και σε διαφήμιση... Σαν κάποια σχετικά ασπρόμαυρη, μάλλον από τράπεζα, ίσως καμιά Citibank. Θυμάται κανείς τίποτα;
 
Ο Υαννι ηταν απο τους πρωτους μουσικους που μου αρεσαν καθως και ηταν δικο του το πρωτο CD που αγορασα. Η ορχηστρικη μουσικη του μου φαινοταν κινηματογραφικη και επική

Μαλιστα ειχα εξασκηθει πανω στο πιανο με τα κομματια του
 
Τον αγάπησα "μετά". Η μουσική του, με το που τον πρωτογνωρίσαμε, έγινε λίγο "συρμός", από σουπερμάρκετ σε ασανσέρ, από ασανσέρ σε οδοντιατρεία και δεν ξέρω κι εγώ σε ποιό άλλο άσχετο μέρος. Έτσι, ο "έλληνας Jarre", όπως είχε διαφανεί, άργησε να κερδίσει τα δικά μου γούστα, αν και πιανίστας, και αυτό έγινε με την ωρίμανσή του και κυρίως μετά από τη συναυλία του στο Ηρώδειο. Πολλούς πόντους φυσικά κέρδισε και με την αλλαγή του σχεδόν απαράδεκτου (για τέτοιο επάγγελμα) look που διέθετε τη δεκαετία του '90, κάτι μεταξύ σερβιτόρου και ήρωα του '21...

Αγαπημένο μου χαλαρωτικό το "Ιn the mirror"...

Gossip (κουτσομπολιό) : ένα φεγγάρι τα είχε με τη Λίντα Έβανς, γνωστή από τη "Δυναστεία"...Τους είχαν φωτογραφίσει μαζί στο Πεταλίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@panp: Πρωτοφανής η άποψις σας για το παρουσιαστικό του Yanni. Πρόκειται για ένα αυθεντικό μουσικό ταλέντο, με σοβαρό styling.
 
Τέλος πάντων, όπως είναι τώρα μου κάνει καλύτερα για όλα αυτά που περιγράφετε, αλλά περί ορέξεως...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο σημαντικοτερος ελληνας/ελληνικης καταγωγης μουσικος/συνθετης 85-95 κατα την ταπεινη μου γνωμη .....

btw αν επρεπε να διαλεξω ενα κομματι θα επελεγα το One Man's Dream...

>>>>>btw οριστε ενα ενδιαφερων πιθανο (και αρκετα καλοκαιρινο) poll κυριοι mods

αγαπημενο τραγουδι του YANNI (Γιάννης Χρυσομάλλης)....

(αλλο τωρα αν λογικα θα το κερδισει το ποιο πολυπαιγμενο/γνωστοτερο δηλ. το Nostagia πιθανοτατα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πρωτα του cd με ειχαν ενθουσιασει. Ακουσματα που με παρεπεμψαν αμεσως σε ομορφα Ελληνικα καλοκαιρια γεματα εικονες χρωματα και γλυκα συναισθηματα. Ακουω ευχαριστα τη μουσικη του μου αρεσει :)
 
Το αγαπημένο μου κομμάτι του Υianni είναι το Nightbird,το οποίο έγινε στα ελληνικά με την Κωνσταντίνα ("Μια Ελλάδα Φως").Πραγματικά υπέροχο!Και γενικά όσα κομμάτια έχω ακούσει από Yianni είναι μαγικά κομμάτια,σε ταξιδεύουν!
 
Aγαπημένο μου κομμάτι από τον Yanni είναι το Nostalgia. Μου έκανε εντύπωση το όνομα του καλλιτέχνη που ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες: ''Yanni''...
 
Aγαπημένο μου κομμάτι από τον Yanni είναι το Nostalgia. Μου έκανε εντύπωση το όνομα του καλλιτέχνη που ήταν γραμμένο με λατινικούς χαρακτήρες: ''Yanni''...
Ήρθα απλώς να πω ότι ψάχνοντας διακαώς στο ίντερνετ τον τίτλο του Instrumental κομματιού, καθώς έφαγα μετά από χρόνια σκάλωμα με το «Μια Ελλάδα φως» της Κωνσταντίνας, βρήκα την απάντηση σε αυτό το ποστ! Ευχαριστώωω
 
Πίσω
Μπλουζα