Zορρό-Η χάλκινη μάσκα (DR SATAN)

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Πως μου διεφυγαν οι 2 αυτες καταπληκτικες σειρες, που παιχτηκαν η μια μετα την αλλη λιγο μετα το 80.

Επροκειτο για ολιγολεπτα επεισοδια(15' ή 20' αν θυμαμαι καλα) σε συνεχειες. Το επεισοδιο σταματουσε ακριβως στην κρισιμη στιγμη, συνηθως εκει που ο ηρωας ηταν ετοιμος να σκοτωθει. Στο επομενο εβλεπες περιληψη προηγουμενου και τη συνεχεια.

Οι ηρωες ηταν κομικιστικου background.

Στο ενα ο Ζορρό και ο... Ντον Ντελ 'Ορο ενας τυπος με μεταμφιεση τοτέμ που παριστανε τον Θεό των Ινδιανων. Μεχρι και το τελευταιο επεισοδιο που αποκαλυφτηκε(ακριβως πριν πεθανει), ολοι αναρωτιομασταν ποιος ηταν...

Στο αλλο,που ηταν και το (πολυ)καλυτερο μου ηταν ο "Χαλκοκέφαλος", Coperhead οπως τον ελεγαν, ενας τυπος που εβαζε μια χαλκινη μασκα και πολεμουσε το κακο. Αλλα την παρασταση την εκλεβε ο αντιπαλος του, ο σατανικος Dr Satan! O δρ Σεϊτάν ειχε μια σπειρα και κατασκευασε ενα μεγαλο πανισχυρο Ρομποτ με το οποιο υπολογιζε να κανει τις ληστειες του...

Ο τυπος ηταν ολο κολπα και παγιδες, κατι σαν τον Φαντομά που λεγαμε αλλου. Ο δρ Σειταν φυσικα εξοντωθηκε στο τελευταιο επεισοδιο μαζι με το ρομπότ του.

Περιμενω να δω αν και κανεις αλλος απο σας ειχε δει τις εν λογω σειρες ή μονο εγω παλι... :)
 
giorgos είπε:
Πως μου διεφυγαν οι 2 αυτες καταπληκτικες σειρες, που παιχτηκαν η μια μετα την αλλη λιγο μετα το 80.Επροκειτο για ολιγολεπτα επεισοδια(15' ή 20' αν θυμαμαι καλα) σε συνεχειες. Το επεισοδιο σταματουσε ακριβως στην κρισιμη στιγμη, συνηθως εκει που ο ηρωας ηταν ετοιμος να σκοτωθει. Στο επομενο εβλεπες περιληψη προηγουμενου και τη συνεχεια.

Οι ηρωες ηταν κομικιστικου background.

Στο ενα ο Ζορρό και ο... Ντον Ντελ 'Ορο ενας τυπος με μεταμφιεση τοτέμ που παριστανε τον Θεό των Ινδιανων. Μεχρι και το τελευταιο επεισοδιο που αποκαλυφτηκε(ακριβως πριν πεθανει), ολοι αναρωτιομασταν ποιος ηταν...

Στο αλλο,που ηταν και το (πολυ)καλυτερο μου ηταν ο "Χαλκοκέφαλος", Coperhead οπως τον ελεγαν, ενας τυπος που εβαζε μια χαλκινη μασκα και πολεμουσε το κακο. Αλλα την παρασταση την εκλεβε ο αντιπαλος του, ο σατανικος Dr Satan! O δρ Σεϊτάν ειχε μια σπειρα και κατασκευασε ενα μεγαλο πανισχυρο Ρομποτ με το οποιο υπολογιζε να κανει τις ληστειες του...

Ο τυπος ηταν ολο κολπα και παγιδες, κατι σαν τον Φαντομά που λεγαμε αλλου. Ο δρ Σειταν φυσικα εξοντωθηκε στο τελευταιο επεισοδιο μαζι με το ρομπότ του.

Περιμενω να δω αν και κανεις αλλος απο σας ειχε δει τις εν λογω σειρες ή μονο εγω παλι... :)
Γιώργο ξεκίνησες φοβερό θέμα !

Τα έβλεπα ΣΑΝ ΤΡΕΛΛΟΣ !

Το πρώτο λεγόταν ZORROS FIGHTING LEGION ("Η λεγεώνα του Ζορρό" στα ελληνικά).

Το δεύτερο THE MYSTERIOUS DR SATAN.

Επίσης έπαιξαν THE CRIMSON GHOST ("το κόκκινο φάντασμα" λεγόταν ;)

και 3 σειρές με FLASH GORDON.

Ήταν όλα της Republic.

Πολύ διάσημα στην εποχή τους.
 
Τα 2 τελευταια που ανεφερες μου ηταν αδιαφορα.

Ποιο σου αρεσε περισσοτερο, ο Ζορρο ή η Xαλκινη Μασκα?

Πρεπει να ησουν πολυ μικρος βεβαια, οποτε δεν θα θυμασαι και πολλα :)
 
giorgos είπε:
Τα 2 τελευταια που ανεφερες μου ηταν αδιαφορα.
Ποιο σου αρεσε περισσοτερο, ο Ζορρο ή η Xαλκινη Μασκα?

Πρεπει να ησουν πολυ μικρος βεβαια, οποτε δεν θα θυμασαι και πολλα :)
Ζορρό ήταν το πρώτο που είχα δει, οπότε έχει ιδιαίτερη βαρύτητα.

Αντικειμενικά όμως, ο Χαλκοκέφαλος ήταν καλύτερος.
 
Αντε ρε παιδιά τι μου θυμίσατε... Χαλκοκέφαλος... Έψαχνα πριν καιρό μπας και βρω κάτι στο internet που να αναφερεται στη σειρά, αλλά τζίφος... Το επεισόδειο σταματούσε πριν σκοτωθεί ο ήρωάς ή πριν αποκαλυφθεί. θυμάμαι που πάντα περιμέναμε με αγωνία το ολιγόλεπτο επεισόδειο για να δούμε τη συνέχεια. Παίζει κανά link ????
 
zigimer είπε:
Αντε ρε παιδιά τι μου θυμίσατε... Χαλκοκέφαλος... Έψαχνα πριν καιρό μπας και βρω κάτι στο internet που να αναφερεται στη σειρά, αλλά τζίφος... Το επεισόδειο σταματούσε πριν σκοτωθεί ο ήρωάς ή πριν αποκαλυφθεί. θυμάμαι που πάντα περιμέναμε με αγωνία το ολιγόλεπτο επεισόδειο για να δούμε τη συνέχεια. Παίζει κανά link ????
Ψάξε με τα keywords :

REPUBLIC

SERIAL

MYSTERIOUS DR SATAN (ο αυθεντικός τίτλος του)
 
Πίσω
Μπλουζα