Zelda Ocarina of Time VS Zelda Majora's Mask

Zelda Ocarina of Time VS Zelda Majora's Mask

  • Zelda Ocarina of Time

    Ψηφοφορίες: 2 100,0%
  • Zelda Majora's Mask

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    2
geo2004z είπε:
Δε μας κάνουν κανένα σοβαρό remake λέω γω?? Τι να κάνω ένα remake τριδιάστατου παιγνιδιού με πιο χαρούμενα γραφικά?? Υπάρχουν τόσοι μα τόσοι 16-bit όμορφοι τίτλοι που θα μπορούσαν να μας μαγέψουν σε ένα remake τριών διαστάσεων. To Ocarina 3D περισσότερο σε μεταφορά τείνει παρά σε remake, μην μπερδεύουμε τις έννοιες.....
+1000:thumbup: και μονο στην σκεψη το τι τιτλους απο το snes μπορουν να γινουν remake με πιανει ζαλαδα
 
geo2004z είπε:
Δε μας κάνουν κανένα σοβαρό remake λέω γω?? Τι να κάνω ένα remake τριδιάστατου παιγνιδιού με πιο χαρούμενα γραφικά?? Υπάρχουν τόσοι μα τόσοι 16-bit όμορφοι τίτλοι που θα μπορούσαν να μας μαγέψουν σε ένα remake τριών διαστάσεων. To Ocarina 3D περισσότερο σε μεταφορά τείνει παρά σε remake, μην μπερδεύουμε τις έννοιες.....
Εσυ υποδιξεις σε μενα για το τι ειναι Remake και τι ειναι μεταφορα δεν θα κανεις.Παντου ονομαστηκε Remake τωρα το τι ακριβως ειναι ειναι ψιλα γραμματα και δεν θα παιζουμε με της λεξης.Αν το επαιξες και δεν σαρεσε γουστο σου και καπελο σου εμενα μαρεσε παρα πολυ οπως και χιλιαδες κοσμο γιατι η εκδοση του 3DS ειναι πανεμορφη και δινει μεγαλη φρεσκαδα στο παιχνιδι.Ωσο για τα παιχνιδια του snes πολλα θα αξιζαν καποιο Remake αλλα το πιο πιθανο να γιννει ειναι ενα Remake του Α link to the past οπως ειπε ο miyamoto για το 3DS και οχι για το Wii U.
 
metalcandyman είπε:
Παντου ονομαστηκε Remake τωρα το τι ακριβως ειναι ειναι ψιλα γραμματα και δεν θα παιζουμε με της λεξης.
Επειδή δηλαδή το ονόμασε αυτό το πράμα remake η Nintendo πρέπει να μας το περάσει και σε μας με το ζόρι? Ε δεν είμαστε και ελαφρόμυαλοι.....νομίζω δε θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι μόνο remake δεν ήταν αυτό. Άντε έβαλαν και ένα master quest με το παιγνίδι ανάποδα, so what? Άσε δε που με τα υποτιθέμενα 3D γραφικά χάλασαν την ωραία σκοτεινή ατμόσφαιρα του αυθεντικού παιγνιδιού σε κάποια σημεία.
 
Όπως είπαν κι άλλοι, αν και ίσως το ΜΜ είναι πιο ολοκληρωμένο και πιο... polished ως τίτλος, ψήφισα ΟοΤ, για τα συναισθήματα που μας είχε προκαλέσει, μια και ήταν κάτι πρωτόγνωρο για την εποχή. Απίστευτη εξέλιξη στο είδος και χωρίς υπερβολή έθεσε τα στάνταρ για πολλά παιχνίδια, όπως είχε κάνει και το Super Mario 64, παράλληλα...
 
Oπως ειπα τα γουστα ειναι γουστα και τι να περιμεναμε εξαλου να κανουν με το ocarina of time να το εφτιαχναν με γραφικα οπως το Twilight princess και να το κυκλοφορουσαν για το game cube η το Wii;Σιγα να μην εκαναν κατι τετοιο και να αναιρουσαν με τη μια το Twilight princess.Μια χαρα εκατσε για το 3DS που δεν ειχε και καποιο Zelda και ολοι το ευχαριστηθηκαν.Ωσο για το master Quest μονο το παιχνιδι αναποδα που δεν ειναι αλλα εχει ενα σωρο εξτρα και στην τελικη ωσοι πηραν το Wind waker η το προπαρηγγηλαν τζαμπα τους εκατσε.Τα Dungeons του παιχνιδιου σε σχεση με το ocarina of time ειναι ξανασχεδιασμενα οπως και οι δρομοι που ακολουθουμε γενικα.Το frame rate ειναι βελτιωμενο οπως βελτιωμενα ειναι καπως και τα γραφικα.Οι golde skulltula μεσα στα Dungeons ειναι σε διαφορετικα σημεια,καποια αντικειμενα που στην καονικη εκδοση ειναι προερετηκα εδω πρεπει να τα εχεις οπωσδηποτε για να προχωρησεις το παιχνιδι.Υπαρχουν καποια νεα αορατα τερατα που μπορεις να τα δεις μονο με το lens of truth αλλα και καποιοι διαφορετικοι γριφοι αλλα και γενικα αρκετες μικροδιορθωσεις σε σχεση με το original.Ειναι σε γενικες γραμμες μια εξαιρετικη προκληση για ολους τους οπαδους του ocarina of time και παιζουμε και ενα παιχνιδι ''σπανιο'' που λεει ο λογος που η αρχικη του κυκλοφορια ηταν να γιννει στο 64DD με την ονομασια Ura Zelda.
 
Το OOT στο 3DS είναι παρόμοιο Remake με το Resident Evil Remake στο Gamecube, δηλαδή είναι το ίδιο ακριβώς παιχνίδι αλλά με ανώτερα γραφικά, αν και στην περίπτωση του RE έχουμε περισσότερες προσθήκες όπως νέες περιοχές. Και το Perfect Dark στο XBLA remake δεν θεωρείται? Είναι το ίδιο game αλλά σε HD, 60 fps, με καινούρια textures και αρκετές βελτιώσεις στα μοντέλα. Υπάρχουν δηλαδή αρκετές διαφορές με τα original και δεν είναι σαν το Banjo Kazooie στο XBLA το οποίο δεν έχει καμία διαφορά εκτός της ανάλυσης ή τα virual console που είναι και αυτά τα ίδια απλά σε 480p (αυτά είναι απλό emulation).

Αλλιώς πως να τα πεις, απλά ports κάποιου παλιού παιχνιδιού με καλύτερα γραφικά, textures και ίσως κάποιο extra content? Αν είναι έτσι τότε ποια games πρέπει να λέμε remake?

Μήπως το Goldeneye (αυτό που βγήκε πρόσφατα)? Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό παιχνίδι (κατώτερο του original στο μεγαλύτερο ποσοστό του) απλά το σενάριο και οι πίστες βασίζονται στο παλιό Goldeneye. Προσωπικά, αυτό θα το ονόμαζα "re-imagining" (ή κάπως έτσι τέλος πάντων) ή απλά άλλο παιχνίδι γιατί αυτό είναι στην ουσία. Γιατί αν αλλάζουν όλα, gameplay, ατμόσφαιρα, ακόμα και ποιότητα (δηλαδή το original να είναι καλό και το "remake" μούφα) τότε γιατί να το πω Remake? Για να πουλήσει απλά βάση του ονόματος του original?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, η έννοια "remake" είναι λίγο πολυσύνθετη. Ουσιαστικά μπορεί να χρησιμοποιείται από κάποιους για να υποδηλώσει 3-4 διαφορετικά πράγματα και εκεί γίνονται πιστεύω οι παρεξηγήσεις:

  • Μπορεί να εννοούν τις επανακυκλοφορίες παλιότερων τίτλων σε άλλα μηχανήματα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ήταν. Ίσως είναι η μόνη από τις τρεις κατηγορίες όπου ο όρος "remake" είναι λάθος, αφού στην ουσία πρόκειται για "ports" ή ακόμα και εξομοιωμένες εκδόσεις των αυθεντικών. (π.χ. εδώ ανήκουν τα retro παιχνίδια που βρίσκουμε στο Virtual Console)
  • Άλλη μια κατηγορία είναι όσα αποκαλούνται συνήθως "HD remakes", όπου παρόλο που το gameplay έχει παραμείνει απαράλλαχτο, στην ουσία έχει ξαναγίνει σχεδόν ΟΛΟ το παιχνίδι από την αρχή, τουλάχιστον στο κομμάτι των γραφικών και του ήχου (το βασικότερο μέρος του κώδικα παραμένει ίδιο ή απλώς μετατρέπεται καταλλήλως για τις ανάγκες του νέου μηχανήματος), έστω και αν πρόκειται απλώς για μεγαλύτερης ανάλυσης textures και καλύτερης ποιότητας ήχο. Όχι βέβαια πως πρόκειται για μια απλή διαδικασία, αφού σε αντίθεση με ό,τι νομίζουν πολλοί, δεν κάνεις απλά ένα... resize στο Photoshop, αλλά πρέπει να ξανασχεδιάσεις κάθε texture και να φτιάξεις κάθε μοντέλο από το μηδέν. Ναι μεν, δεν απαιτείται... φαντασία, αλλά δεν είναι κάτι απλό. Αυτοί που φτιάχνουν τα HD remakes είναι για το αυθεντικό παιχνίδι ό,τι οι συντηρητές αρχαιοτήτων για ένα αρχαίο έργο τέχνης. (π.χ. εδώ ανήκει το ΟοΤ για το οποίο ξεκίνησε η διαφωνία, το πρόσφατο Okami HD, αλλά και δεκάδες άλλοι τίτλοι και συλλογές σε XBLA, PSN κ.λπ.)
  • Η τρίτη κατηγορία, είναι η προσπάθεια μιας όσο το δυνατόν πιστής αναπαράστασης του αυθεντικού παιχνιδιού, αλλά με την εξέλιξη να έχει να κάνει παραπάνω από τη βελτίωση απλώς της ανάλυσης των textures ή της μετατροπής της μουσικής σε ορχηστρική (π.χ. να μετατρέψεις ένα παιχνίδι από 2D σε 3D, διατηρώντας όμως το gameplay και το level design). Συνήθως βέβαια τα remakes αυτά είναι φτιαγμένα από fans του παιχνιδιού και δεν είναι επίσημα...
  • Τέλος, υπάρχει και η τέταρτη κατηγορία, αυτή που αναφέρει ο geo2004z ως "πραγματικά remakes", στα οποία ουσιαστικά αναπτύσσεται ένα καινούριο παιχνίδι εξαρχής. Στην πραγματικότητα, ούτε αυτά έπρεπε να αποκαλούνται remakes, αφού στην ουσία περισσότερο... sequels είναι, παρά remakes. (κάποια παραδείγματα εδώ είναι το Bionic Commando Rearmed, το καινούριο Giana Sisters, το NBA Jam κ.λπ.)


Εν ολίγοις, αποκαλούμε ως "remakes" αρκετές διαφορετικές κατηγορίες "επανεκτελέσεων" παλιότερων παιχνιδιών, όμως κατά βάθος, ίσως καμιά από αυτές τις κατηγορίες να μην αξίζει τον τίτλο... (άρα θα μπορούσε κάλλιστα να απονεμηθεί και σε όλες...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο post Olorin. Εγώ προσωπικά αποκαλώ ως Remakes την κατηγορία 2 και 3 (και ίσως όχι ακριβώς με την ίδια έννοια που ονομάζουμε remake μία ταινία). Αυτά τα παιχνίδια δηλαδή που είναι αρκετά κοντά σε αυτό που θυμόμασταν από το original παιχνίδι, αλλά έχουν αρκετές βελτιώσεις ώστε να μπορούν να παιχτούν ξανά με κάποιο ενδιαφέρον από τους παλιούς και να μην φαίνονται παλιατζούρες σε αυτούς που τα παίζουν για πρώτη φορά. Πχ το OOT στο 3DS μπορεί άνετα να παιχτεί από κάποιον νέο παίκτη (που δεν ενδιαφέρεται για retro games τόσο πολύ) ακόμα και από κάποιον που δεν θα έπαιζε ποτέ την original έκδοση λόγω γραφικών κυρίως. Ταυτόχρονα αυτός ο παίκτης θα μπορεί να λέει ότι έχει παίξει το OOT.

Αν όμως κάποιος έχει παίξει το καινούριο Goldeneye, δεν μπορεί να λέει "δεν χρειάζεται να παίξω την N64 έκδοση αφού έπαιξα αυτήν" γιατί είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Άρα την τελευταία κατηγορία δεν την θεωρώ remakes. Ούτε και την πρώτη όμως γιατί εκεί έχουμε συνήθως να κάνουμε με απλό emulation του παλιού παιχνιδιού. Η σαν να παίρνεις ένα παλιό δισκάκι του PS2 και να το παίζεις στο PS3 με upscaling, δεν μπορείς να λες ότι παίζεις remake.

Οπότε το OOT στο 3DS, για μένα πάντα, περνάει για remake. Δεν είναι μόνο τα textures που αλλάξανε αλλά και τα 3D μοντέλα, υπάρχει πολύ καλύτερη γεωμετρία η οποία εκμεταλλεύεται το hardware του 3DS. Οχι όμως η έκδοση του OOT στο bonus disc του Wind Waker. Αυτό είναι emulation. Το master quest είναι κάτι σαν bonus content, ή "director's cut".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία λοιπόν, από ότι βλέπω ο καθένας μας υιοθετεί μία συγκεκριμένη έννοια για το τι είναι remake. Για μένα, πολύ απλά remake είναι ένας τίτλος για τον οποίο φαίνεται ότι ασχολήθηκε σοβαρά η ομάδα ανάπτυξης να ικανοποιήσει νέους και παλαιούς gamers. Τους νέους, κρατώντας τα στοιχεία εκείνα για τα οποία αγαπήθηκε το παιγνίδι και τους παλαιούς προσθέτοντας νέα στοιχεία για να έχουν ένα κίνητρο να ασχοληθούν μαζί του και να το ευχαριστηθούν.

Μιλώντας τώρα για το Ocarina 3D, φάνηκε πως η Nintendo ήθελε περισσότερο να προωθήσει το μηχάνημά της παρά να ικανοποιήσει και τις δύο κατηγορίες παικτών. Για να πω την αλήθεια αμφιβάλλω εάν ικανοποίησε και τους gamers που δεν είχαν ξανά παίξει το παιγνίδι, αυτή την εντύπωση έχω διαβάζοντας reviews ή απόψεις νέων παικτών. Και ως φαν του Ocarina το οποίο έχω παίξει αρκετές φορές, δε μου δίδει κάποιο κίνητρο η Nintendo να παίξω τη συγκεκριμένη έκδοση, αφήστε δε που πιστεύω πως τα συγκεκριμένα γραφικά χάλασαν την όμορφη ατμόσφαιρα του αρχικού τίτλου.

Κάποια παραδείγματα για το τι ακριβώς θεωρώ remake.

Metroid Zero Mission - Έχοντας παίξει την αρχική έκδοση του Nes, τολμώ να πω ότι ευχαριστήθηκα το ίδιο παίζοντας το παιγνίδι του GBA, μου έδινε την εντύπωση ότι δεν ξανά έπαιζα το ίδιο παιγνίδι με βελτιωμένα γραφικά αλλά άλλο παιγνίδι

Super Castlevania IV - Ήξερε κανείς την εποχή του Snes ότι πρόκειται για remake του τίτλου του Nes??

Sword of Mana - Το Final Fantasy Adventures είναι μακράν το αγαπημένο μου του Gameboy και το Sword of Mana έγινε ένα από τα αγαπημένα μου στο GBA, απλά επικό!!!

Final Fantasy III DS

Pokemon Heartgold

Dragon Quest V

Εδώ θεωρώ ακόμη και το Link to The Past Four Swords ως remake μιας και η Capcom προσέθεσε το dungeon στο τέλος και σου έδιδε κίνητρο να ασχοληθεί. Το ίδιο ισχύει και το Final Fantasy IV Advance με το dungeon που έχει πιο δυνατούς εχθρούς και με ένα ολοκαίνουριο Boss.
 
Θα μου επιτρέψετε να "αναστήσω" το topic για να σας παρουσιάσω κατι που αφορά και ενώνει τα 2 παιχνίδια! Πρόκειται για τη θρυλική οκαρίνα του χρόνου που τη γνωρίσαμε στο πρωτο Zelda του Ν64 ενω αργότερα απέκτησε σημείο κλειδί στο Majora's mask αφου κυριολεκτικα σε γλιτώνει απο τη καταστροφή του κοσμου.. Σημερα ειχα τη χαρα να αποκτήσω μια αυθεντική replica της οκαρίνα οπως ακριβως απεικονίζεται και στα 2 παιχνίδια (με το συμβολο της triforce) ενω φυσικα δε παρέλειψα να τη φωτογραφίσω πανω απο το αγαπημένο Majora's mask για να δωσω έμφαση! Ειναι κεραμικής κατασκευης και ο ηχος που βγαζει ειναι ακριβως οπως στο παιχνιδι!

DSCN2262.jpg
 
Καλορίζικη η οκαρίνα σου Jackie. Πολύ όμορφη. :clap: Σου εύχομαι να αποκτήσεις και τη μάσκα της Ματζόρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Καλορίζικη η οκαρίνα σου Jackie. Πολύ όμορφη. :clap: Σου εύχομαι να αποτκήσεις και τη μάσκα της Ματζόρα!
Ευχαριστω! Μου έδωσες και μια τέλεια πάσα να θυμηθω ενα περιστατικό οταν πήγαινα 3η γυμνασίου (2002) στη περίοδο των αποκριών που ο καθηγητής των καλλιτεχνικών μας ειχε αναθέσει να σχεδιάσουμε στο σπίτι μια μάσκα.. Εγω φυσικα εφτιαξα τη Majora's mask και την επομενη μερα ο καθηγητής ειχε ενθουσιαστεί παρα πολυ θεωρώντας τη καλυτερη απ'ολες τις υπολοιπες των συμμαθητων μου.. Περα απ'ολα αυτα και για να μεινω on topic, ειλικρινα δε μπορω να ξεχωρίσω ποιο απο τα 2 Zelda της δημοσκοπισης ειναι καλύτερο.. Προσωπικα και τα 2 εχουν τοσο ξεχωριστη θεση στο δικο μου ψυχισμό που θα ηταν σα να πρεπει να διαλέξω τη γειτονία που περασα τα παιδικά μου χρόνια σε σύγκριση μ'εκεινη που εζησα τα εφηβικά: με απλα λόγια σημαινει οτι και τα 2 παιχνιδια εχουν την αξία τους που τα κανει τοσο ιδιαίτερα μοναδικά και το σημαντικότερο αποτελεί το γεγονός οτι το καθενα διαθέτει τις δικές του ξεχωριστές ομορφιές που δεν εχει το αλλο και μ'αυτο το τροπο αλληλοσυμπληρώνονται (Κατι σα την Ιλιάδα με την Οδύσσεια..)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Jackie dragon είπε:
Μου έδωσες και μια τέλεια πάσα να θυμηθω ενα περιστατικό οταν πήγαινα 3η γυμνασίου (2002) στη περίοδο των αποκριών που ο καθηγητής των καλλιτεχνικών μας ειχε αναθέσει να σχεδιάσουμε στο σπίτι μια μάσκα.. Εγω φυσικα εφτιαξα τη Majora's mask και την επομενη μερα ο καθηγητής ειχε ενθουσιαστεί παρα πολυ θεωρώντας τη καλυτερη απ'ολες τις υπολοιπες των συμμαθητων μου..
Κοίτα να δεις λοιπόν ούτε να το ξερα. Παίζει καμιά φώτο ή ζητάω πολλά;
 
Δυστυχως οχι, τη συγκεκριμενη ομως σκοπευω απο καιρο να τη φτιάξω σε πηλό! Παντως το μονο σιγουρο οσο αφορά τη σύγκριση Majora εναντίον ocarina of time ειναι πως θα συνεχίζει για πολλα χρονια ακομα να ταλανίζει τους θιασώτες της σειράς!
 
Μόλις την φτιάξεις, φτιάξε και την Μάσκα του Τζιμ Κάρευ :D
 
Για να μην ανοιγω αλλο thread...η πλακατζιδικη ιστορια οπου το 99 μια τυπισσα δημιουργησε σεισμο στη Ν κοινοτητα οταν υποστηριξε οτι βρηκε το Triforce
 
Το καλυτερο zelda για μενα ειναι το ocarina of time και το εχω τερματισει αρκετες φορες μεχρι και τωρα τελευταια.

Το majora's mask δεν με ειχε ενθουσιασει οπως το ocarina of time και το ειχα παρατησει τελειως.

Μετα στον κυβο καλο το zelda wind waker αλλα οχι κατι το εντυπωσιακο.Πιο καλυτερο στην συνεχεια το zelda twilight princess που ειχα παιξει παλι στο gamecupe και το εχω τερματισει αλλα κατωτερο εννοειται του ocarina of time. Αυτα που δεν μου αρεσαν στο twilight princess ηταν να παιζω εχοντας ως παιχτη τον λυκο και το ψαξε ψαξε να βρεις τα δακρυα.

Μετα δεν ξαναεπαιξα αλλο καινουργιο zelda.
 
Για να μην ανοιγω αλλο thread...η πλακατζιδικη ιστορια οπου το 99 μια τυπισσα δημιουργησε σεισμο στη Ν κοινοτητα οταν υποστηριξε οτι βρηκε το Triforce
εγω θυμάμαι περισσότερο το χαμό με το ultrahle που σου επέτρεπε να παίζεις το ΟΟΤ στον υπολογιστή υπό την προϋπόθεση να έχεις Voodoo κάρτα
 
Πίσω
Μπλουζα