Zeroground

Chris27

RetroN00b
Joined
25 Φεβ 2014
Μηνύματα
829
Αντιδράσεις
995
Εχει δοκιμασει καποιος πληκτρολογια αυτης της εταιριας? Ειδα 2-3 μοντελα της μηχανικα στα 50-70Ε. Ενα απο αυτα μου αρεσε οπτικα. Αξιζουν η για μηχανικο κοιταζω σε 100+Ε?
 
Αποφασισα να παρω, ποντικι/πληκτρολογιο Zeroground. Ελληνικη εταιρεια ας την δοκιμασω, Απο την φτηνη κατηγορια ομως γιατι 100% εμπιστοσυνη στο οτιδηποτε Ελληνικο δεν υπαρχει. Αν βγουν καλα θα παμε και σε κατηγορια 100σταρικου.

Soki KB 2900 G v2.0 Μπαινω Σκρουτζ και πανω πανω εχει 5-6 γνωστα κατ/τα με φοτο το εν λογω πληκτρολογιου σε τιμη 16.90
Ενα αποδαυτα λεει

ZeroGround Mechanical Keyboard Soki V2​


ΚΩΔΙΚΟΣ: 1634073
φορα παρτιδα και παρακατω στις πληροφοριες λεει
Το Soki 2.0 είναι ένα πληκτρολόγιο μεμβράνης χτισμένο κτλ κτλ. Τυπογραφικο λαθος? Εμενα μουρθε να κατεβασω καντηλια, αλλα ΟΚ ας το καταπιουμε.
Το πληκτρολογιο ειναι μεμβρανης οχι μηχανικο
Κινεζικο (το γραφει στην ουγια made in P.R.C.} Φτηνο, οχι φτηνιαρικο. Ειναι στιβαρο, βαρυ, δεν πετσικαρει, δειχνει ομορφο, 4χρωματα φωτακια, αυξιμειονεται η ενταση τους, αναβοσβυνουν αν θελετε, αλλα εφφε δεν κανουν, στο σκοταδι παντως διακρινεις τα πληκτρα. Πρασινο μπλε μωβ κοκκινο. Θα μου αρεσε περισσοτερο αν ειχε ενα χρωμα π.χ. το μπλε η το μωβ. Αθοριβα πληκτρα σχετικα, ουτε πολυ μαλακα ουτε σκληρα. Τα λαστιχακια απο κατω το φρεναρουν και δεν γλυστρα στο τραπεζι. Εχει και 2 οπες στο σασι, και καλα αν πεσουν υγρα πανω του να περασουν απο κατω χωρις να παραμεινουν στην μεμβρανη. Καλυτερα να μην πεσουν, γνωμη μου.
Δεν μαρεσουν τα: ψευτικα ποδαρακια, τα μικρα σε μεγεθος πληκτρα, το οτι ειναι χονευτα και μαλλον δυσκολα στο καθαρισμα. Ενταξει αν κρατησει κανα δυο χρονια χωρις να ξεβαψει η να καουν τα λαμπακια VFM για μενα.
Το συγκρινω με πληκτρολογια τιμης 12-18 Ε που εχω τα τελευταια χρονια οπως genesis rhod 400, motospeed k70l, logiteck K120, m/s 200.
Με την zeroground δεν μαρεσε με την καμια ομως, το οτι μπαινεις στο σαιτ της και βλεπεις Αγγλικα. Επρεπε ναναι Ελληνικα και ας υπαρχει και η επιλογη στα Αγγλικα. Επισης μια Ελληνικη φυλαδα στις συσκευασιες. Ρε τσιπηδες Ελληνικη εταιρεια ειστε, σε Ελληνες πελατες απευθινεστε, δειξτε με εναν τροπο οτι τιματε τα φραγκα που σας ακουμπανε. Μπορει και ναμαι υπερβολικος, αλλα αυτο νιωθω, αυτο λεω
 
ποντικι Kennyo premium v 2.0 25Ε
Ενταξει αυτο εχει αρκετα φωτοκολπα για καποιον που θελει να ασχολιθει. Αρκετα κουμπακια για διαφορα, προγραμματακι στο σαιτ της zeroground.
Μεγαλο μεγεθος, θα τοθελα μεγαλυτερο. Εχει καλο πιασιμο, κυλαει ευκολα στο παντ, εχει μια επικαλυψη στο πανω μερος που δεν γλυστρα το χερι και οι πλαινοι διακοπτες σε τετοιο σημειο που δυσκολα ο αντιχειρας θα τους πατησει κατα λαθος, ο θορυβος δεν μου ειναι ενοχλητικος.
Τι ποιοτητα ειναι οι διακοπτες που εχουν ποντικι/πληκτρολογιο δεν γνωριζω, ο χρονος θα δειξει. Αν κρατισουν καναδυο χρονια χωρις να χαλασουν οι διακοπτες, καουν τα λαμπακια και να ξεβαψουν, για μενα VFM
 
Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 χρόνια ένα xiaomi 104 keys gaming με clone brown switches, είναι αρκετά καλό, το είχα πάρει κάνα 50άρι ευρώ απο banggood/geekbuying πριν 2-3 χρόνια αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω πλέον να διατίθεται προς πώληση. Έπισης έχω και δύο Motospeed 104, ένα με blue clones switches και ένα άλλο με red clones, και αυτά αρκετά καλά όσο τα χρησιμοποίησα, τώρα τα έχω φυλάξει για καβάτζα και χρησιμοποιώ το xaomi. τα motospeed τα βλέπω γώρω στα 35-40 ευρώ στο skroutz, νομίζω είναι καλύτερα να δώσεις 20 ευρπω παραπάνω και να πας σε φουλ μηχανικό αντί των membrane/mechanical hybrid.
 
Iσως εχεις δικαιο, πολλοι λενε αν θελεις ποιοτικο μηχανικο, κοιταξε γυρω στα 100 Ε. Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε και δεν εχω αποψη. Ειναι βεβαια και τι το χρειαζεται, ο καθενας. Ενας που πληκτρολογει 10 ωρες την ημερα, φανταζομαι οτι θα προτιμησει ενα πληκτρολογιο με ορθοπεδικο σχημα, στηριξη στους καρπους κτλ για να προστατευσει τσ χερια του.
Με βολευε το Gen rhod 400, μεγαλο μεγεθος με ολα τα κουμπια, ψηλα τα πληκτρα ευκολος καθαρισμος, μεγαλη αποσταση πληκτρων μεταξυ τους δεν πατω κατα λαθος 2 πληκτρα μαζυ, εχει φωτισμο που χρειαζομαι, και πολλα κολπακια με τα φωτα, δεν τα χρειαζομαι. Αλλα ξεβαψαν τα πληκτρα και ειναι μια αηδια.
 
Αν εχεις τυχη διαβαινε και ρυζικο περιπατει.
Λοιπον η συμβια μου θελησε να μου κανει ενα δωρο και με ρωτησε τι θελω. Δεν το πολυσκευτικα, μηχανικο πληκτρολογιο. Οχι οτι το εχω αναγκη, αλλα θεμα πρεστιζ, κατι σαν το σμαρτ φωνι να πουμε.
Επιδης ειμαι βολικος χαρακτηρας και συμπονετικος δεν διαλλεξα κατι πανακριβο, αλλα ενα οικονομικο ΝΑΙΤΟ της zeroground.
Γερη κατασκευη φαινεται, αλουμινιο απο πανω, πλαστικο απο κατω. Xοντρο καλωδιο, υφασματινο, πρεπει ναχει καλη μονωση. Τα πληκτρα ψηλα και με αποσταση μεταξυ τους, χωρα ανετα πηνελακι για καθαρισμα. Ειναι φουλ σαιζ, βαρυ και στοιβαρο. Ποδαρακια βαρβατα, οχι τα ψευτικα που εχουν συνηθως τα πληκτρολογια, εχουν λαστοιχα και δεν κυλα στο γραφειο. Η κλιση που δινουν στο πληκτρολογιο ικανοποιητικη, αν και για 70Ε θαθελα δυο σκαλες. Διακοπτες ουτεμου καφε λεει, με οτι αυτο συνεπαγεται, δεν ξερω και πολλα για να κρινω, οπως και τα κλικι κλικι που λενε. Κανει θορυβο ΟΚ, αλλα δεν με ενοχλει. Δεν ξερω αυτον που γραφει καμια δεκαρια ωρες την ημερα. Αν κρατησει καμια 5ετια μια χαρα διακοπτες ειναι.
Χρωμα αλουμινε με μαυρα πληκτρα, ομορφο δειχνει. Καγκουροφωτακια πολλα και διαφορα. Εγω εχω βαλει ενα μπλεδακι μονιμα αναμενο, εχει κι ενα συριτι φωτακια στο πλαι, αλλα διακριτικο. Δυνατοτητα χοντροκαγκουριας υπαρχει βεβαια, εχει κι ενα προγραματακι που μπορεις να κατεβασεις.
Απο οτι ειδα τα πληκτρα ανταποκρινονται αμεσα, τουλαχιστον σε οτι δοκιμασα. Αυτο το περιθωρειο που υπαρχει μεταξυ πληκτρων και χειριστη, μαλλον θεμα ντιζαιν ειναι, οχι για ξεκουραζονται οι καρποι. Θαθελα πιο μεγαλα καπακια πληκτρων για τις χοντροδακτυλες μου.
 

Συνημμένα

  • naito keyboard.jpg
    naito keyboard.jpg
    95,3 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία:
Που παει, τωρα, τυχη και το ρυζικο?
Το skroutz, και το σαιτ του κατ/τος, εγραφαν χρωμα μαυρο. Αλλα και στο βιντεο παρουσιασης της zeroground, μαυρο φαινετα. Παραγγειλα λοιπον μαυρο, παρελαβα ασημι. Τους εκραξα πανταχοθεν, ως ωφειλα να κανω, σαν καταναλωτης του κερατα. Το κατ/μα ζητησε συγνωμη, εκανε διορθωση στο σαιτ του, η zeroground, προθημοποιηθικε να με αποζημιωσει (αν και τους τονισα οτι και το ασημι μια χαρα μαρεσει), με το να διαλλεξω οποιο ποντικι θελω, δωρεαν απο την γκαμα τους. Για να μην τους κακοκαρδισω διαλλεξα το ΝΙΙRO pro v3.0. Eιμαι βολικος, μωρε, δεν διαλλεξα και το πιο ακριβο τους.
Μια χαρα ποντικακι ειναι, ανταποκρινεται καλα στα κλικι κλακα. Πολλοι διακοπτες, πολλα κολπα με τα φωτακια, κατεβαζετε προγραμματακι για φωτα μακρος dpi κτλ κτλ. Λαστοιχο ΔΕ-ΑΡ για να μην γλυστραν τα δακτυλα, καλη κυλιση. Οχι οτι το KENYO δεν ειταν οκ, αλλα αυτο ειναι πιο χοντρουλο και καθεται καλυτερα στην χουφτα μου. Εχει και κατι προσθετα για να ζευγαρωσεις κουμπακια η να τα κανεις να εξεχουν για να τα βρισκει ευκολα ο αντιχειρας αναλογα με τον προγραμματισμο.
Το skroutz για το πληκτρολογιο ακομα μαυρο χρωμα λεει.
 

Συνημμένα

  • niiro mouse.jpeg
    niiro mouse.jpeg
    10,4 KB · Προβολές: 5
Πίσω
Μπλουζα