Zippo..."Ο αναπτήρας του ανέμου"

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
attachment.php


"O Αναπτηρας του ανεμου"

attachment.php







Ιστορια

Το 1932 ο George G. Blaisdell ιδρυει την Zippo Manufacturing Company και παραγει τον πρωτο αναπτηρα Zippo στις αρχες του 1933.

Το σχεδιο ειναι εμπνευσμενο απο ενα αυστριακο αναπτηρα παρομοιου σχεδιασμου που παραγοταν απο την εταιρια IMCO.

Ονομαστηκε Zippo επειδη αρεσε στον Blaisdell ο ηχος της λεξης "zipper" (φερμουαρ) και το "Zippo" ακουγοταν πιο μοντερνο.

Στις 3 Μαρτιου 1936 καταχωρηθηκε το διπλωμα ευρεσιτεχνιας για τον αναπτηρα Zippo.

Oι αναπτηρες Zippo εγιναν δημοφιλης στις Ηνωμενες Πολιτειες,ειδικα κατα την διαρκεια του Β' Παγκοσμιου Πολεμου.

Οι Zippo εκεινη την εποχη ηταν φτιαγμενοι απο ορειχαλκο,αλλα επειδη αυτο το υλικο δεν ηταν εφικτο λογω του πολεμου,

χρησιμοποιειται ο χαλυβας.Αν και η κατασκευαστρια εταιρια δεν ειχε επισημη συμβαση με το στρατο,οι στρατιωτες και το προσωπικο

των ενοπλων δυναμεων επεμεναν να φερνουν τα καταστηματα αυτο τον περιζητητο αναπτηρα.

Μετα τον Β' Παγκοσμιο Πολεμο ο αναπτηρας Zippo εγινε ολοενα και πιο δημοφιλης αφου χρησιμοποιοταν ως μεσο διαφημισης

απο μικρες και μεγαλες εταιριες κατα την δεκαετια του 1960.Πολλες απο τις διαφημισεις στους αναπτηρες Zippo ηταν εργα τεχνης

ζωγραφισμενα στο χερι.Καθως ομως η τεχνολογια εξελισοταν αλλαξε και ο σχεδιασμος και το τελειωμα του αναπτηρα,ωστοσο

ο βασικος μηχανισμος εχει παραμεινει αμεταβλητος.

attachment.php


Κατασκευη




Οι θηκες των αναπτηρων Zippo ειναι συνηθως κατασκευασμενες απο μεταλλο σε ορθογωνιο σχημα.

Στα περισσοτερα μοντελα η κορυφη της θηκης ειναι ελαφρως κυρτη.

Μεσα στην θηκη υπαρχουν: o μοχλος που ανοιγει/κλεινει το καπακι,το φυτιλι,η καμιναδα,ο πυριτολιθος τροχος και η πετρα τα οποια ειναι τοποθετημενα σε ενα εσωτερικο μεταλλικο κουτι ανοιχτο απο το κατω μερος,ελαφρως πιο μικρων διαστασεων απο το εξωτερικο περιβλημα

ωστε να χωραει μεσα σε αυτο.

Το κοιλο μερος του εσωτερικου κουτιου περιεχει την βατα η οποια ειναι σε επαφη με το φυτιλι.

Το καυσιμο,ελαφρου αποσταγματος πετρελαιο Η' συνθετικο ισοπαραφινικο υδρογονανθρακα (το γνωστο μας Zippελαιο) χυνεται μεσα στην βατα και παγιδευεται σε αυτη.Περιεχει επισης ενα σωληνα που κρατα ενα μικρο κυλινδρικο πυριτολιθο(πετρα).

Ο σωληνας εχει ενα εσωτερικο ανοιγμα το οποιο καταληγει σε ενα καπακι/βιδα για να κρατα την πετρα σε συνεχη επαφη με τον τροχο.

Ολα τα μερη του αναπτηρα ειναι αντικαταστασιμα.

Σε ολα τα μοντελα υπαρχουν 22 μερη και απαιτουνται 108 εργασιες κατασκευης!!!

attachment.php


Πηγες

Wikipedia-Zippo

Zippo logo

Zippo.ca/repairs
 
Θυμαμαι την κλασικη παρανοηση περι του λατινικου αριθμου που εχουν χαραγμενο πανω τους τον οποιο ως πιτσιρικαδες θεωρουσαμε οτι αντιπροσωπευει τα...μποφωρ που αντεχει χωρις να σβηνει...
 
Μου ξύπνησες απίστευτες αναμνήσεις.... :flower:

Κάτοχος 3 zippo, εκ των οποίων διασώζονται 2! (ο ένας βρίσκεται κάπου στο Θερμαϊκό, καθώς τον έχασα όταν έφαγα καπάκι σε ιστιοπλοΐα....).

Απίστευτοι αναπτήρες. Μπορούσες ν' ανάψεις τσιγάρο σχεδόν παντού και υπό αντίξοες συνθήκες... Ήταν ο μόνος που έπερνα όταν έβγαινα στη θάλασσα, γιατί αφενός με τον αέρα δεν άντεχε τίποτα άλλο, αφετέρου ήταν ο μόνος αναπτήρας που μπορούσες να ανάψεις μόνο με ένα χέρι (και δε μπορούσα να διαθέσω δεύτερο για να κάνω προστατευτικό! :p ). Για του λόγου το αληθές, οι zippo μου ταξίδεψαν σε όλες τις θάλασσες που έχω πάει και όλες τις κατσικοκορυφές που έχω σκαρφαλώσει!

Το μόνο ίσως που με ξένιζε κάπως (αλλά το συνήθιζα γρήγορα), ήταν η ιδιαίτερη γεύση που έδιναν στο τσιγάρο - αν χρησιμοποιούσες απλό αναπτήρα, ήθελε λίγο χρόνο να συνηθίσεις τη γεύση του καπνού όταν χρησιμοποιούσες zippo.

Έμαθα από νωρίς να τους συντηρώ, γιατί η αρμύρα δεν τους έκανε καλό. Φυτίλι, πέτρα, βαμβάκια, σφύξιμο και ισάρισμα το καπάκι και δεν με απογοήτευσαν ποτέ! :D

Τον πρώτο μου τον πήρα στα 14,5 (μόλις είχα ξεκινήσει να καπνίζω) και οι άλλοι 2 είναι δώρα από ανθρώπους που αγαπώ πολύ! Ένας εξ' αυτών, είναι και χαραγμένος! :)

Αν και έχω κλείσει 2 χρόνια άκαπνη, οι αναπτήρες μου ζουν ακόμα!
 
D@redevil είπε:
Το μόνο ίσως που με ξένιζε κάπως (αλλά το συνήθιζα γρήγορα), ήταν η ιδιαίτερη γεύση που έδιναν στο τσιγάρο - αν χρησιμοποιούσες απλό αναπτήρα, ήθελε λίγο χρόνο να συνηθίσεις τη γεύση του καπνού όταν χρησιμοποιούσες zippo.
Προχτες στην δουλεια,ενας καπνιστης μου ελεγε ακριβως αυτο!Ελεγε επισης οτι στον πολεμο χρησιμοποιηθηκαν και σαν "βομβες-μολοτωφ"-κατι που δεν ξερω εαν ισχυει..

D@redevil είπε:
Αν και έχω κλείσει 2 χρόνια άκαπνη, οι αναπτήρες μου ζουν ακόμα!
Ετσι μπραβο! :thumbup: Ελπιζω να συνεχισεις ακαπνη!
 
" Νουάρ " αναπτήρας... ;)
 
Φίλε με διαφώτισες νόμιζα πως πράγματι ήταν για τα μποφόρ
 
Οντας κατοχος του εν λογο αναπτηρα σε νεαροτερη ηλικια επρεπε να μαθω και καποια κολπακια

για να ανοιγω το καπακι και να τον αναβω...οτι και να μου εδειξαν,ανεπιδεκτος μαθησεως... :precry:

...στις περισσοτερες των περιπτωσεων μαζευα τον zippo απο διπλανα τραπεζια σε καφετεριες... :points:

...το μονο που καταφερα να μαθω ηταν αυτο με το γρηγορο μπρος πισω πανω στο τζιν.

Γρηγορα πισω για να ανοιξει το καπακι,γρηγορα μπρος για να τον αναψεις.

Παντως ενα δυο κολπακια σαν τα παρακατω θα θελα ακομα να τα μαθω... :)

 
Ποια κόλπα ρε Σταυρί! Τον θεσπέσιο Mac από πίσω, δεν τον είδες?! :dribble:

Τώρα, τα περισσότερα κόλπα είχαν να κάνουν με ευλυγισία και τον τρόπο που τα περιστρέφει μεταξύ δακτύλων! Χωρίς να υποτιμώ τη δεξιοτεχνία του παλικαριού, δεν είναι κάτι που δε μπορείς να κάνεις με λίγη εξάσκηση... Απεναντίας, αυτό με το τζην, δεν το έκανα 2η φορά, διότι μου κατέστρεφε το τζην ο συνδυασμός πέτρας - ζιπέλαιου....

Αρκετά εξ' αυτών τα θυμάμαι ακόμα, απλά θέλουν λίγη εξάσκηση.... Ο καλύτερος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να κάνεις τις εναλλαγές με ένα άλλο αντικείμενο κι όταν αποκτήσεις τη σχετική ευχέρεια, τότε δοκίμασε και με zippo! ;)
 
D@redevil είπε:
Ο καλύτερος τρόπος είναι να δοκιμάσεις να κάνεις τις εναλλαγές με ένα άλλο αντικείμενο...
Τοτε ειναι που δεν θα μεινει γυαλικο για γυαλικο στο σπιτι...:biglaugh:

Οχι, τιποτα αλλο αλλα ποιος ακουει την μανα μου... :takethat:
 
Όχι βρε! Δοκίμασε με ένα κουτάκι σπίρτα που είναι κι ελαφρύ! :D

Αν κατορθώσεις να ρημάξεις τα γυαλικά με τα σπίρτα, τότε όντως, άστο καλύτερα! :biglaugh:
 
Και πάντα 2-3 τσακμακοπετρες μεσα στο βαμβακι.

Τους παράτησα γιατι ο συδιασμός ZIPPO και DUNHILL μου τσακιζε το λαιμό.
 
Πίσω
Μπλουζα