ZX "Γομολάστιχας", games σε βινυλιο και λοιπες αποριες

cutlaroc

RetroActive
Joined
10 Φεβ 2011
Μηνύματα
287
Αντιδράσεις
11
Καλησπέρα σας!

Δεδομένου του γεγονότος οτι ο "γομολάστιχας" ήταν ο πρώτος υπολογιστής που ακούμπησα στη ζωή μου αποφάσισα πριν από λίγες μέρες να τον αποκτήσω....

ιδού και μερικές φώτο:

Μοναχούλης

Προβολή συνημμένου 32050

με παρέα

Προβολή συνημμένου 32051

Off Topic Mode On (Δεξιά μπορείτε να διακρίνετε και το ρετρό μου τηλέφωνο (είναι τοίχου αλλά το κανα γραφείου lol) Off Topic Mode Off

Δεδομένου επίσης οτι διάβασα και όλο το topic αυτό έχω ακόμη μερικές απορίες...

Ο Spectrum-άκος δεν είχε μαζί κασετόφωνο και πρέπει να φορτώσω κάπως παιχνίδια οκ;

Οι λύσεις που έχω είναι οι εξής

1) Walkman

2) Κινητό Nokia Xpressmusic 5800

3) Minidisc

4) Pc

5) Laptop

6) 2 CDJ-100 που συνδέονται σε μείκτη Numark FX 5000

7) 2 MK2 πικάπ (παιχνίδια σε βινύλια υπάρχουν; καρά LOOOOOOOOOOOOOOL) (αστείο :) )

μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Τα 6 και 7 συνδέονται πάνω σε PC για να γράφω τα dj-ιλικά μου προγράμματα και μπορώ να συνδέσω και το nokia πάνω στο μείκτη έχει ειδικό καλώδιο στη συσκευασία του...

Αυτό που σκέφτομαι είναι είτε να συνδέσω το nokia πάνω στο μείκτη και την έξοδο του μείκτη που πάει σε καρφί πάνω στην κάρτα ήχου να τη βάλω στο spectrum...ή να γράψω audio cd με παιχνίδια και να φορτώνουν απ τα CDJ με την ίδια διαδικασία...

Έχω και 2 παιχνίδια σε κασετα μου τα έδωσε ο πωλητής μπορώ να τα φορτώσω με το Walkman και απλά ένα καρφί σε καρφί στο spectrum;

Άλλες λύσεις έχει κανείς να μου προτείνει;

Ευχαριστώ πολύ! :)
 
Περι προγραμματων σε βινυλιο, το πληρες αρθρο με φωτογραφιες ειναι εδω.
 
Ωραίος και καλορίζικος!

ΩΧ ΩΧ ΩΧ!!!! Μηηηηηηηηηηηηη!!!!! ΠΟΤΕ ΖΧ γομολάστιχα δίπλα από Amstrad μπρίκι! Ιεροσυλία ολκής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
pooky είπε:
ΠΟΤΕ ΖΧ γομολάστιχα δίπλα από Amstrad μπρίκι
Προσπαθεί να πάρει λίγη απο την αίγλη της Amiga και του CPC, αλλά δεν τα καταφέρνει. (oχι που δεν θα απάνταγα !! :tease: )

Cutlaroc, να τον χαίρεσαι. Με το καλό να προσθέσεις στην συλλογή σου και άλλα ρετρο-μασίνια !!
 
ομορφιές...εφόσον λείπει ο πατάρις ομορφιες... :p

Καλοδούλευτο φίλε μου! :)
 
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! :)

πλάκα έκανα για το βινύλιο , δεν το πιστεύω οτι όντως παίζει τέτοιο πράγμα!!!!

Μάλιστα το άλμπουμ των Carter USM το έχω βινύλιο κιόλας θα το κοιτάξω να δω τι παίζει (μόλις βρω κασετόφωνο που να γράφει....)

Τελικά απόλα αυτά τι να προτιμήσω το PC;

Εμένα μου φαίνεται καλή φάση και τα audio cds λέτε να μη δουλέψει;
 
billy είπε:
Προσπαθεί να πάρει λίγη απο την αίγλη της Amiga και του CPC, αλλά δεν τα καταφέρνει. (oχι που δεν θα απάνταγα !! :tease: )
Cutlaroc, να τον χαίρεσαι. Με το καλό να προσθέσεις στην συλλογή σου και άλλα ρετρο-μασίνια !!
Αίγλη ο CPC; Παρακαλώ κύριε Billy μη γράφετε ψευδές ειδήσεις. :p :p
 
Το διάβασα αυτό το πόστ Wally είναι το πόστ που αναφέρω στην αρχή αλλά ψιλομπερδεύτηκα γι'αυτό έκανα το thread αυτό με τις απορίες... :(
 
Για να μην ανοιγουμε αλλο thread...ιδου 3 προγραμματα γραμμενα για ZX81 που βρισκονταν στη δευτερη πλευρα του 7ιντσου single Camouflage του Chris Sievey.

Τα ειχε γραψει ο ιδιος και προσφατα καποιος καταφερε (ή τελος παντων μπηκε στο κοπο να τα φορτωσει - με τη βοηθεια ψηφιακης επεξεργασιας φανταζομαι)

[video=youtube;8u9ZyV-BHFA]

 
Πίσω
Μπλουζα