(ZX+2) Διορθώστε τις παρεμβολές στον ήχο που προκαλεί το κασσετόφωνο

gtsamour

SinclairMaster
Joined
12 Δεκ 2006
Μηνύματα
2.414
Αντιδράσεις
11
Πολλοί ίσως έχουν παρατηρήσει ότι σε αντίθεση με τον Spectrum 128K+ που έχει πεντακάθαρο ήχο (ψύκτρας), στον Spectrum +2 γκρί υπάρχει ένα ενοχλητικό backgroung παράσιτου στον ήχο αρκετά δυνατό και ενοχλητικό.

Αυτό το παράσιτο προέρχεται από υπερενίσχυση του σήματος του ενσωματωμένου κασσετοφώνου, όταν δεν λειτουργεί το μοτέρ του.

Σε αυτό το αρχείο υπάρχουν πληροφορίες για μείωση των διακυμμάνσεων του θορύβου και εγκατάσταση ενός αυτόματου διακόπτη (relais) o οποίος διακόπτει την παροχή ρεύματος στην πλακέτα του κασσετοφώνου όταν το μοτέρ δεν είναι σε λειτουργία.

Αποτέλεσμα είναι ο ήχος να είναι πεντακάθαρος.
 
Τι μου θύμισες τώρα.

Θυμάμαι ακόμη τις τρελές επεμβάσεις που είχε φάει ο δικός μου +2 Grey για εκείνον τον ενοχλητικό βόμβο.

Τελικά είχα βιδώσει ένα διακόπτη on/off πάνω απ'το κασετόφωνο και ανοιγόκλεινα τα ρεύματα του κατά βούληση.

Μακάρι να είχα την πατέντα με τον ρελέ εκείνον τον καιρό....
 
Είναι ένα πολύ πρακτικό και έξυπνο modification που πραγματικά έφαγα το internet για να βρώ εύκολη και πρακτική λύση σε αυτό το πρόβλημα. Τελικά τη λύση μου έδωσε ο Ingo από στο World of Spectrum, απλά εγώ πρόσθεσα πολύ καλύτερες φωτογραφίες ώστε να φαίνεται καθαρά το που πρέπει να γίνουν οι συνδέσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα