ZX Spectrum: "Φόρτωμα" κασσέτας;

Stathaias

RetroN00b
Joined
8 Mαϊ 2013
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
0
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά.

θα ήθελα σας παρακαλώ την βοήθειά σας.

Μια κυρία έχει ένα πρόγραμμα σε κασέτα που δούλευε σε έναν zx spectrum.

Το θέμα είναι ότι το μηχάνημα δεν λειτουργεί πια.

Υπάρχει η δυνατότητα να μετατραπεί αυτή η κασέτα και να παίξει σε ένα pc?

Η κασέτα δεν έχει κάποιο παιχνίδι μέσα αλλά ένα πρόγραμμα που είχε φτιάξει κάποιος γνωστός της.

Υπάρχει περίπτωση να παίξει με κάποιο τρόπο σε ένα pc, και αν όχι, υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάποιο μηχάνημα?

Έχει κάποιος υπόψιν του κάτι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάθης
 
Μπορεις να την βαλεις σε ενα κασετοφωνο, να το συνδεσεις με τη καρτα ηχου του υπολογιστη σου, να τρεξεις καποιον emulator που υποστηριζει φορτωμα απο εξωτερικη πηγη (πχ ο Spin), LOAD "", ξεκινας το κασετοφωνο και περιμενεις. Μολις φορτωσει να το σωσεις σε ψηφιακη μορφη (.tap, .sna κτλ).
 
Μπορώ να έχω περισσότερες πληροφορίες για αυτήν την διαδικάσία ή κάποιο σχετικό post που να δίνει αναλυτικές οδηγίες?
 
Kατ'αρχην καλως ηλθες!Οπως σου ειπε και ο Wally πρεπει ειτε να χρησιμοποιησεις emulator ειτε καποια ειδικα προγραμματα,δες εδω http://www.worldofspectrum.org/soundload.html Στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει τον Ζ80 emulator που ομως θελει dos.Δες και εδω ενα οδηγο http://www.lynn3686.com/spec_conv.html Εαν παρεις το wav αρχειο και μου το στειλεις μπορω να στο φτιαξω σε μορφη για spectrum.

Γενικα περι spectrum τι γνωσεις εχεις?To spectrum που λες σε τι κατασταση ειναι?
 
angel_grig είπε:
Kατ'αρχην καλως ηλθες!Οπως σου ειπε και ο Wally πρεπει ειτε να χρησιμοποιησεις emulator ειτε καποια ειδικα προγραμματα,δες εδω http://www.worldofspectrum.org/soundload.html Στο παρελθον εχω χρησιμοποιησει τον Ζ80 emulator που ομως θελει dos.Δες και εδω ενα οδηγο http://www.lynn3686.com/spec_conv.html Εαν παρεις το wav αρχειο και μου το στειλεις μπορω να στο φτιαξω σε μορφη για spectrum.Γενικα περι spectrum τι γνωσεις εχεις?To spectrum που λες σε τι κατασταση ειναι?

Είμαι εντελώς άσχετος με το αντικείμενο. Απλά θέλω να κάνω μια προσπάθεια μήπως και βοηθηθεί η κυρία που την ενδιαφέρει.

Το μηχάνημα δεν το έχω δει και το μόνο που ξέρω και έχω καταλάβει είναι ότι πρέπει να έχει καεί ο μετασχηματιστής. Η κυρία μου είπε πως βγαίνει και μια μυρωδιά από το πληκτρολόγιο. Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με το θέμα, μιας και φένετε πολύ περίπλοκο(τουλάχιστον για εμένα) και είναι κάτι που δεν έχει σκοπό κάποιο κέρδος παρά μόνο μια εξυπηρέτηση.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μηχάνημα προς αγορά?
 
Mηχανημα προς αγορα μπορει να βρεθει στο ebay κυριως γιατι εδω στην Ελλαδα πολλες φορες οι τιμες ξεφευγουν.Γενικα το να κάνεις wav την κασσετα δεν ειναι δυσκολο-και ετσι το τρεχεις σε emulator απλα και φτηνα.Αν ακολουθησεις τις οδηγιες (εαν κανεις δηλ. την εγγραφη της κασσετας στο pc στα 44107Hz, 8-Bit με μονοφωνικο κασσετοφωνο) μπορεις και να μου το στειλεις να κανω την μετατροπη.

Το μηχανημα παντως επισκευαζεται -ελπιζω να μην καταληξει στην ανακυκλωση..
 
angel_grig είπε:
Mηχανημα προς αγορα μπορει να βρεθει στο ebay κυριως γιατι εδω στην Ελλαδα πολλες φορες οι τιμες ξεφευγουν.Γενικα το να κάνεις wav την κασσετα δεν ειναι δυσκολο-και ετσι το τρεχεις σε emulator απλα και φτηνα.Αν ακολουθησεις τις οδηγιες (εαν κανεις δηλ. την εγγραφη της κασσετας στο pc στα 44107Hz, 8-Bit με μονοφωνικο κασσετοφωνο) μπορεις και να μου το στειλεις να κανω την μετατροπη.Το μηχανημα παντως επισκευαζεται -ελπιζω να μην καταληξει στην ανακυκλωση..
Λέω να κάνω την προσπάθεια. Ότι μαθαίνεις καλό είναι....... :)

τι είδους κασετόφωνο θα χρειαστώ?
 
Eνα απλο μονοφωνικο κασσετοφωνο (δημοσιογραφικο) ειναι αρκετο πχ εγω μεχρι την δεκαετια του 90 χρησιμοποιουσα για φορτωμα ενα τετοιο:

24q1u9l.jpg

Αν μπορεις χρησιμοποιησε ενα που να ειναι οσο το δυνατον λιγοτερο χρησιμοποιημενο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stathaias περιμενουμε τα αποτελεσματα!
 
μέσα στο σαββατοκυριακο θα ξεκινησω την προσπάθειά μου...........
 
ΟΚ!Αναμενουμε λοιπον...
 
Πίσω
Μπλουζα