zx spectrum + πρόβλημα

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
παιδιά επιτέλους εχτές έφτασε στα χερια μου ο zx spectrum+ , η πρώτη ματια ηταν συγκινητική μιας και το μηχάνημα είναι σε αριστη κατάσταση με το κουτί του , manual , καλωδια , αλλα και ο ίδιος ο spectrum είναι λες και δεν πέρασε ουτε μια μέρα που αγοράστηκε

ο φίλος που μου τον χάρισε τον είχε φυλαγμένο 20 χρονια στο πατάρι στο κουτί του!

η χαρά μου βεβαια δεν κράτησε πολύ , όταν ήρθα σπίτι και τον δοκίμασα στην τηλεόραση , το μηχάνημα άνοιξε μια χαρά έβγαλε το copyright logo....αλλα μέχρι εκεί το keyboard δεν δουλεύει , κανένα πλήκτρο.....

το πρώτο πράγμα που έκανα , ήταν να το ανοίξω για να δω αν είναι ολα συνδεμένα στην θέση τους......δυστυχώς όλα ήταν μια χαρά , έκανα ένα καθαρισμό μήπως και....αλλα τίποτα το πρόβλημα παραμένει

αμέσως μπήκα στο retromaniax να διαβάσω.....αφού διάβασα σχεδόν όλο την κατηγορια spectrum :) , κατάλαβα ότι θέλει αλλαγή η μεμβράνη.....σωστά? , μπορεί κάποιος να μου πει από που μπορώ να αγοράσω άμεσα? σε πόσες μέρες έρχεται?

δεν νομίζω το πρόβλημα να μην είναι η μεμβράνη και να είναι κάτι άλλο? εσείς τι λέτε? μιας και από spectrum δεν γνωρίζω πολλά πράγματα , εχτές ήταν η πρώτη μου ουσιαστική επαφή και είμαι σίγουρος πως είναι η αρχή μιας υπεροχης φιλίας!!
 
φιλε μου για κοιτα http://www.1000bit.it/support/manuali/sinclair/zxspectrum/sm/sec4_2.html#keystr στην ενοτητα keyboard structure ειναι απ το επισημο service manual πρεπει κατα 90% να ειναι μεβρανη

http://cgi.ebay.co.uk/Sinclair-ZX-Spectrum-16-48K-keyboard-membrane_W0QQitemZ260581647187QQcmdZViewItemQQptZUK_VintageComputing_RL?hash=item3cabe06353 για μεμβρανη. Εχω παρει και εγω ειναι πολωνος εχω μεινει ευχαριστημενος κανει 2-4 μερες να ρθει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια χαρά είναι η τιμή , να σε ρωτήσω τα μεταφορικά ποσο είναι?
 
2 λιρες ολα μαζι δλδ 9 ευρο περιπου

α φιλε και επειδη ειμαστε πρωην γειτονες σου στειλα ενα Pm ηπως αυτος που σου δωσε τον zx ειναι αυτος που νομιζω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτη ειναι για zx spectrum 16/48k. O 0raid ειπε οτι πηρε zx spectrum+. Η σωστη μεμβρανη γι'αυτον ειναι εδω.

noobsaibot είπε:
http://cgi.ebay.co.uk/Sinclair-ZX-Spectrum-16-48K-keyboard-membrane_W0QQitemZ260581647187QQcmdZViewItemQQptZUK_VintageComputing_RL?hash=item3cabe06353 για μεμβρανη. Εχω παρει και εγω ειναι πολωνος εχω μεινει ευχαριστημενος κανει 2-4 μερες να ρθει
 
την πάτησα.....αγόρασα αυτήν που είπε ο noobsaibot, η οποια δεν είναι για τον δικό μου spectrum όπως είπε και ο freaktmp τώρα τι κάνω? μπορώ να ακυρώσω την παραγγελια?
 
στειλε του μηνυμα!οτι ενδιαφερεσαι για την αλλη μεβρανη επειδη εχεις τον + δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα!!!!

και χιλια συγγνωμη!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
του έστειλα μήνυμα , ελπίζω να το δει πριν μου στείλει την μεμβράνη....αλλιώς ίσως την θέλει κάποιο παιδί από το forum....
 
Βάλε την αγγελία εδώ μόλις την πάρεις, δεν θα μείνει ούτε ώρα. Μην ανησυχείς, το ποσό είναι μικρό.
 
(Να καλοκαιριασει πρωτα και μετα βλεπουμε για Αγγελια ;) )
 
δεν θα χρειαστεί , μου απάντησε και άλλαξα την παραγγελία και πήρα την σωστή μεμβράνη.... :)
 
Ευτυχως τελος καλο ολα καλα!!!!και παλι συγγνωμη!!!!!!!
 
σήμερα ήρθε η μεμβράνη, θα ανεβώ αύριο στους δικούς μου να την πάρω και αύριο βραδυ θα την τοποθετήσω στον spectrum , ελπίζω να έφταιγε αυτό και δεν δούλευε το πληκτρολόγιο!
 
σήμερα έκατσα και έκανα την εγχείρηση , και άλλαξα την μεμβράνη του spectrum........συνδέω το ρεύμα πατάω ένα πλήκτρο........και ναι!!! το πληκτρολόγιο λειτουργεί!

συγκίνηση......έβαλα και παίζω bomb jack τωρα!!

πάρτε και μια φωτογραφία του spectrumάκου......

spectrumg.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω!!τσιλικος!!!καλοπαιχτος(μεχρι λιωσιματος)!!!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα