ZX Spectrum 128K

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
spec128kspanishmi5.jpg


Το τελευταίο μοντέλο της βρετανικής εταιρίας πριν πουληθεί στην Amstrad την χρονιά του 1985…

Πούλησε και αγαπήθηκε από χιλιάδες ανθρώπους σε όλο τον κόσμο ακολουθώντας τα πιστά βήματα που άφησε ο προκάτοχος του ZX Spectrum+ 48K!

Ο ZX Spectrum 128Κ εμφανησιακά ήταν ίδιος με τον Plus με μόνη διαφορά το νούμερο 128Κ στην δεξιά κάτω πλευρά, όπως και μια μικρή αλουμινένια σχάρα(ψήκτρα) στα δεξιά! Οι κύριες διαφορές ήταν στην μνήμη και στον ήχο αφού ο νέος Spectrum 128K φορούσε 128 kb μνήμης έναντι των 48kb του Spectrum+.. όπως και την προσθήκη ενός ιδικού chip του Yamaha AY-3-8912 που μπορούσε να δώσει στον χρήστη 3 κανάλια ήχου και 7 οκτάβες…

Το πληκτρολόγιο ήταν πάλι σκληρού τύπου με την γνωστή διατήρηση τις καινοτομίας τις τυπώσεως μιας εντολής με το πάτημα ενός και μόνο πλήκτρου!

Αποτελεί σπάνιο κομμάτι για τους συλλέκτες αφού δεν υπάρχουν πολλά κομμάτια λόγο της μεταπώλησης της Sinclair στην Amstrad.....

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής: 1985

Εταιρία: Sinclair

Χώρα: Αγγλία

Basic: Sinclair Basic

Cpu: Zilog Z80A

Speed: 3.5469 MHz

Ram: 128k

Rom: 32k (16k 48k Basic + 16k 128k Basic)

Text Modes: 32 chars. x 24 lines

Graphic Modes: 256 x 192

Colors: 8 with two tones each (normal and bright)

Sound: 3 channels, 7 octaves (Yamaha AY-3-8912)

Ports: Expansion bus, Numeric Keypad, RS232 / Midi Out, Video RGB, Tape (1200 baud)

Τιμή: Το 1985 κόστιζε στην Ελλάδα γύρω στις 55 χιλιάδες δραχμές...
 
Μπραβο ρε Ακμακα...

Οπως συνηθιζω να λεω οποτε βλεπω τον 128..."το πιο ομορφο 8bito!!!!"

Να προσθεσω οτι ειχε composite εξοδο (και οι 48 ειχαν ετοιμη υποδομη αλλα τελευταια στιγμη δεν το υλοποιησαν και μας βαζουν να κανουμε εγχειρησεις)

Δυστυχως δεν το εχω (προς το παρον,αλλα ψαχνω..ειναι θεμα χρονου)

Αν και το προτιμω στο revision με το κανονικο INV VIDEO κουμπι και τα κοκκινα γραμματα

Sinclair_Spectrum+128k_Large.jpg
 
Wally είναι πολύ σπάνιο κομμάτι και σου εύχομαι να το βρεις σύντομα!!!

Θα αγοράσω και εγώ όπου νανε!
 
Ναι πως το ξέχασα φιλαράκο...βέβαια.. Το έχτρα αριθμητικό πληκτρολόγιο του 128!!!Αν και δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω που θα μπορούσε να χρησιμεύσει!
 
Λειτουργεί στον text editor σε 128 mode με βοηθήματα όπως Pageup,pageDown,etc καθώς επίσης για την γρήγορη εισαγωγή αριθμητικών δεδομένων (βλέπε εφορίες...)

:)
 
Ναι φίλε μου αυτό το κατάλαβα όμως δεν νομίζω πως χρησιμοποιήθηκε ποτέ

και από κανέναν… :)
 
εξαρτάτε πόσο σοβαρή δουλεία έκανε ο καθένας με τον spectrum του. Υπάρχουν κάποιοι συνδιασμοί πλήκτρων στο κεντρικό πληκτρολόγιο που σου παρέχουν όλες τις λειτουργίες του keypad παρόλλα αυτά θα μπορούσε να παίξει ακόμα και τον ρόλο ενός πολύ λειτουργικού gamepad.

Στην Ελλαδά φυσικά και δεν το χρησιμοποιούσαν αν κοιτάξεις όμως προς την Ισπανική πλευρά του θέματος..... ;-)
 
Ανεστη με προλαβες :D
 
Χμμμ...χε χε Οι Έλληνες μια ζωή ακολουθούν καταϊδρωμένοι....
 
Θυμάται κανείς το review του Pixel; Ο πρώτος Spectrum 128 που πήρανε στα χέρια τους ήτανε Ισπανικός! Εκείνο το "mayusculas" ("κεφαλαία" σήμαινε αν θυμάμαι καλά) μου έχει μείνει 20 χρόνια μετά ακόμα μέσα στο κεφάλι!
 
Ε Αυτο φίλε μου Maddog δεν ξεχνιέται...Ένα τελείως περιπετειακό review!

O billy θα πρέπει να απαντήσει εδώ μιας και το θυμητικό του είναι απίστευτο!!
 
Αρε pixelara αθάνατη !! τι μου θυμίζετε τώρα ρε
 
Δεν ξέρω τi να πω για αυτόν τον Micro! Όταν τον πρωτοείδα σαν παιδί εκστασιάστηκα! Δεν ήξερα ακόμη πολλά για τα computers και τα χαρακτηριστικά τους! Είχα ρίξει και μια ματιά τους ανταγωνιστές Atari , Commodore και Amstrad. Αλλά.....αυτός είχε κάτι στην όψη του που μου δημιουργούσε δέος!

Τα πλήκτρα του με την εκπληκτική γεωμετρικότητα , ήταν σε όλο το ύψος και το πλάτος τους τυπωμένα με ακατανόητες εντολές και λειτουργίες τουλάχιστον σε εμένα !

"Σίγουρα επειδή θα κάνει πολλά περισσότερα πράγματα από τους άλλους σκέφτηκα!!! Φαίνεται μάλλον επαγγελματικός!"

Αυστηρός και πάντα μετρημένος αποτέλεσε σημείο αναφοράς και ζωντανή απόδειξη ότι αριστοκράτης δεν γίνεσαι αλλά γεννιέσαι !

Ένας Sir με τα όλα του!!

Φορώντας με υπερηφάνεια την παραλλαγμένη στολή του Spectrum + , το ένδοξο οικόσημο του οίκου Sinclair , το εθνόσημο με τα χρώματα της ίριδας και το κατακόκκινο παράσημο των 128Κ , έδινε την εντύπωση ότι κανείς δεν θα έβγαινε αλώβητος αν έκανε το λάθος να αναμετρηθεί μαζί του!

Ίσως o πιο ωραίος Home Computer! Και Σίγουρα ένα State of Art!!!
 
Rigardie, να αγοράσεις και ένα Divide+ για να παίζεις από σκληρό δίσκο ή compact flash. Ειναι ο συγκεκριμένος της φωτογραφίας;
 
Τελικά ρε παιδιά σχεδόν όλοι οι 128 από το ebay καταλήγουν στην Ελλάδα; Και ειδικότερα εδω;
 
βασικά θέλω και εναν απλο ΖΧ+ και εναν ΖΧ+2 και μετα θα παρω και το DVDIE+
 
Πίσω
Μπλουζα