ZX-Spectrum 2007 project.

Φυσικα και θα παιζουν τα Tosec sets - γιατι να μην επαιζαν ? :confused:

offtopic

Αν εχεις απορια σε κατι σχετικα με το Linux, rigardie, γραψτο στο καταλληλο Thread "Επιστροφη στο Μελλον/Συγχρονοι Υπολογιστες/Linux" και αν ειναι κατι που γνωριζουμε θα απαντηθει.

/offtopic
 
Λόγω κρεπάλης και τσάρκας δεν δοκίμασα τίποτε, αλλά έχουν κατέβει τα πάντα.

Επίσης λόγω καψίματος με την DS που μόλις το μεσημεράκι απέκτησα και πάλι αναμένεται αύριο να μην δοκιμάσω τίποτε, οπότε αναμονή.

Ε, έχουμε κι εμείς δικαίωμα στην κρεπάλ, τι μόνο ο Πρόεδρος θα λοιώνει με το Lineage;;; :diablotin: :diablotin:

Λοιπόν το έκαψα σε CD και το τέσταρα στο laptop....

Jesus Christ........

Ακόμα και το touch pad δούλεψε, εκτός από κάρτα εικόνας, ήχου, συσκευές USB και όλα αυτά με ένα απλό boot από CD. Ρε παιδιά, δεν το περίμενα ακόμα και το retro ellhnismos άνοιξε μια χαρά..............

Ωχ....... Τη βάψαμε........ Με την πρώτη ματιά αυτό που θέλω φαίνεται να είναι, μόνο ότι το loading time είναι αρκετό, όπως και θα περίμενε κανείς από CD. Όταν έχω περισσότερο κουράγιο θα το ψάξω επισταμένα και παραπάνω. Για να δούμε τι θα δούμε...........

Αφαίρεσα ακόμα και το σκληρό από το laptop και τα αποτελέσματα ήταν άψογα. Σαν να είχα ένα φορητό Spectrumάκι!!!!!!!!!

Αύριο το τεστ στα desktop.

Θα ήθελα να μπορούσε να bootάρει αντί για cd από memory stick. Εκεί θα είχα ένα πραγματικά αθόρυβο μηχάνημα, εκτός από το θόρυβο του ανεμιστήρα του επεξεργαστή του laptop κάτι που δεν ενοχλεί και είναι μηδαμηνό μπροστά στο θόρυβο που παράγει το εσωτερικό DVD!!!!!

Καμιά λύση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν το motherboard σου υποστηριζει boot απο USB (και με καταληλο adaptor) εισαι ΟΚ... ;)
 
Ναι υποστηρίζει boot από USB (το laptop τουλάχιστον που το δοκίμασα) χωρίς κανένα πρόβλημα.

Φιλάρα Wally, πριν από λίγο είχα ΦΟΡΗΤΟ Spectrum!!!!!!! Με δική του οθόνη και αυτόνομη παροχή ρεύματος!

Πορώθηκα όσο δεν παίρνει φίλε, φαντάζομαι τι θα μπορεί να γίνει και με άλλους emulators. Φυσικά θα ήθελα να μπορούσα να bootάρω από USΒ memory device για να αποφύγω εντελώς το θόρυβο από το DVD και θα ήθελα να bootαρε κατευθείαν στον emulator στην κλασσική οθόνη

@1982 Sinclair Research Ltd.

Είμαι στο τσακ να βάψω το laptop στα χρώματα του Spectrum, να θυμηθώ τα παλιά καλά modαρίσματα!!!!!!!!
 
Και στα δύο desktop που το δοκίμασα τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά.

Μόνο στην 8800 μου έκανε νερά, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να στήσω μηχάνημα αποκλειστικά για Spectrum με τέτοια κάρτα μέσα.

Οι motherboards mini EPIA που σκέφτομαι στηντελική του υλοποίηση (όποτε γίνει αυτό) έχουν chipset - CPU VIA, όπως και το φορητό μου (entry level model) και αυτό που μου άρεσε είναι ότι όλα έπαιξαν μια χαρά, οπότε λογικά δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Είδομεν.
 
Pooky, τι παίζει με handhelds και emulators (Spectrum Amstrad και Amiga/ST)? Γιατί σκέφτομαι σε κανένα μήνα να πάρω ένα DS ή ένα PSP. (ή και τα δύο :D )
 
Κυριε Pooky ? τι εγινε με το project ? Καμια εξελιξη ?
 
Λόγω ενασχόλησης με την DS (λέγε με M3 lite) και με το GBA από αύριο Σάββατο (λέγε με super card) το έχω αφήσει on hold.

Φυσικά hardware speaking, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όλα τα μηχανάκια με C7 επεηεργαστή, nano ITX mobo αλλά και το μικροσκοπικό μηχανάκι του Πλαισίου, κάνουν φανταστική δουλειά.

Αλλά πρέπει να αγοραστούν για να συνεχίσω, πράγμα που δεν θα γίνει σύντομα διότι υπάρχουν άλλοι λόγοι (λέγε με 360 Elite, λέγε με PS3, λέγε με Epson προβολικό, και λέγε με νέο αμάξι). Βάλε και τα έξοδα του γάμου και κλείσαμε για φέτος. :biglaugh:
 
Πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο του topic βρε pooky μου τότε ΑΚΑ ZX-Spectrum 2014 project LoL :D
 
Εχει δίκιο ο τελαμονας και ο gtsamour pooky...Μας ξεσήκωσες καλά καλά και τώρα μας τα γυρνάς!!!!!! :D
 
εγώ πάντος το έχω σχεδόν έτοιμο (έχω βάλει και το catweasel απλα πρεπει να κάτσω να το σετάρω σωστά,αν και εδώ που τα λέμε χωρίς της σκηνοθετικές οδηγίες του pooky θα είναι λιγο δύσκολο!!)
 
Αν το έχεις έτοιμο, σε βοηθάω. Απλά "αδυνατώ" οικονομικά αυτό το καιρό!!!!

LOL!!!!!!!
 
έτοιμο είναι με το πρόγραμμα που σου έστηλα βρήκες καμία άκρη ?
 
Το δοκίμασα αλλά δεν το έψαξα περισσότερο. Δεν είχα χρόνο να το κάνω μια και έχω αρχίσει τα τρεχάματα του γάμου. (και δεν έχω καμία διάθεση, άστα.... ). Από ότι είδα είναι jet.

Όσον αφορά για hardware τσέκαρε το μηχανάκι του Πλαισίου, είναι κάτι παραπάνω από δυνατό!!!!!!
 
:animeek:.........τρεχάματα του γάμου?........τρεχάματα του γάμου?Pooky παντρεύεσαι??????
 
στήλε μου link με το μηχανάκη απο το πλαίσιο να δούμε τι παίζει
 
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=5&category=69975815&product=865702

Η τιμή χωρίς λειτουργικό πέφτει στα 329 κάτι ευρώ, επικοινώνησα με πωλητή και μου το επιβεβαίωσε. Δεν υπάρχει νόημα να αγοράσει κανείς Vista.

Αν θες βγάζεις και το δίσκο και ξεκινάς το μηχανάκι από USB εξωτερική συσκευή. Εξαιρετικό και αθόρυβο με χωριστό τροφοδοτικό.

Κράτα με ενήμερο.
 
*bump*

Κανένα νέο;
 
Πίσω
Μπλουζα