ZX Spectrum+3. HELP ME!!!

nikosnf

RetroN00b
Joined
12 Σεπ 2012
Μηνύματα
15
Αντιδράσεις
1
ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΝΑΝ +3 ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΚΑΤΟΧΟ ΤΟΥ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΗΑRDWARE?

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΜΕΧΡΙ ΚΙ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟ FLOPPY ΛΕΙΠΕΙ.ΜΕΣΑ ΔΕ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΑΦΗΣΤΕ ΔΕ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΝΑ... ΚΟΒΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕΣΑ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ +2. ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΠΕΡΙΦΗΜΑ. ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ
AMIGA500 ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ. Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΑ 8bits ME ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΔΥΟ AMSTRAD 6128 ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΑ
MONITORS. ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΟΝ +3 ΔΕ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΝ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ. ΘΕΩΡΗΣΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΓΛΙΤΩΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΩΜΑΤΕΡΗ.
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΚΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΛΗΓΕΣ. ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "SINCLAIR". ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΖΩΗ.
ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΜΑΣ microΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ COMICS ΤΗΣ MARVEL KAI
ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΙ CDs ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ EUROVISION.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ.
 
Nικο αν θες βαλε μια φωτογραφια να δουμε σε τι κατασταση ειναι εξωτερικα τουλαχιστον..επειτα μπορει να χρειαστει να τον ανοιξεις (δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο για τον +3).Το κομματι που ακουγεται μπορει να ειναι και κομματι απο πλαστικο και οχι της πλακετας.Ξεκινα απο το εξωτερικο και βλεπουμε..
 
Αν δουλευει και αναβει, μαλλον θα χρειστει "φτιαξιμο" το φλοπυ και σιγουρα ενα καλο καθαρισμα.

Το συστημα με τους ιμαντες/λαστιχακια που ταλαιπωρει τους 6128 υπαρχει και εδω και ειναι ακριβως το ιδιο εκνευριστικο.
 
Εξωτερικα εχει καποιες χαρακιες και του λειπει ενα μικρο πλαστικο διπλα απο την προσοψη του floppy. Μεσα κατα μηκος της πλακετας ακουω κατι να πηγαινει περα-δωθε σιγουρα μικρο σε μεγεθος. Τρομαξα να βγαλω μια δισκετα απο το drive... Θα κανω μια προσπαθεια να τον δω μεσα. Ομως επειδη γνωριζω ελαχιστα δε θα 'θελα να παθει μεγαλυτερο κακο. Λιγο που τον καθαρισα εξωτερικα και δειχνει πανεμορφος!
 
Μετα απο δυο-τρεις χαμενες δημοπρασιες στο ebay και μερικα περιεργα αγγλακια που δε στελνουν ουτε τον πυρετο τους στην Ελλαδα απεκτησα +3 λειτουργικο. Οποτε για οτιδηποτε στο μελλον παρουσιαστει (χτυπαω ξυλο) εχω ανταλλακτικα. Μαλιστα με πριμοδοτησε ο πωλητης και με αρκετες δισκετες, joystick, lightgun, το manual κι ενα βιβλιο με προγραμματα. Οποτε θα παρει θεση διπλα στο γκρι +2 αδερφακι του που εχω απο παιδι. Χτυπησα και δευτερο +2 απ' το ebay για καθε ενδεχομενο. Να παψουν οι εφιαλτες να με βασανιζουν...Ειναι απιστευτο το δεσιμο με τον +2 παρολο που εχω και 6128 αλλα κι αργοτερα που απεκτησα Α500 και πιο μετα τα playstation 1 και 2. Ειναι μονιμα συνδεδεμενος και πολυ συχνα "φορτωνω" αγαπημενα μου παιχνιδια. Ευχαριστω ολα τα παιδια για το ενδιαφερον που εδειξαν!
 
Kαλόπαικτοι λοιπον και ο +3 και τα αδελφακια του!
 
Να 'σαι καλα!!! Οι retro φιλοι μας ειναι ενα ομορφο ταξιδι πισω στα χρονια της νιοτης μας.
 
Πίσω
Μπλουζα