ZX Spectrum 48k αλλαγη μεμβρανης πληκτρολογιου

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.353
Αντιδράσεις
9.510
Δεν βρήκα κάποιο ολοκληρωμένο φωτογραφικό αφιέρωμα και είπα να κάνω το δικο μου.

Μετα την προσφατη ενασχοληση με τον +3, ο 48k ζηλεψε και απαιτούσε να ασχοληθώ μαζι του. Διαπίστωσα ετσι οτι εχει πληγεί απο το κλασσικό προβλημα των παλαιότερων spectrum, αυτο της μεμβράνης του πληκτρολογίου.

2012-01-30-20h18m59.JPG

Ευτυχως τα ανταλλακτικά ειναι εύκολα διαθεσιμα στο ebay και οχι μονο, ετσι σύντομα ειχα το απαραίτητο εξάρτημα στα χερια μου.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στο να αλλαξει κανεις την μεμβράνη ειναι να αποκολλήσει το μεταλλικό κάλυμμα του πληκτρολογίου απο το σωμα του υπολογιστη. Γιατροσόφια υπάρχουν πολλά, αλλα τιποτα δεν αντικαθιστά την υπομονή αγίου!

2012-01-30-20h20m05.JPG

Αφου βγει το κάλυμμα αφαιρούμε το λαστιχένιο πληκτρολογιο και αποκαλύπτουμε την χαλασμένη μεμβράνη.

2012-01-30-20h20m38.JPG

Αφου ξεβιδώσουμε 5 βιδες απο το κατω μερος του υπολογιστή, σηκώνουμε προσεκτικά το πανω μισο και αφαιρούμε τους δυο ακροδέκτες της μεμβράνης απο την πλακέτα.

2012-01-30-20h23m08.JPG

Πλεον ειμαστε ελεύθεροι να αφαιρέσουμε την χαλασμένη μεμβρανη και να την αντικαταστήσουμε με μια καινούρια.

2012-01-30-20h24m12.JPG

Ακολουθώντας τα παραπάνω βήματα αντίστροφα, συναρμολογούμε τον υπολογιστη μας.

Αντι για κόλλα χρησιμοποίησα κολλητική ταινία διπλής όψεως, ωστε μελλοντικά να εχω πρόσβαση στο εσωτερικό του υπολογιστή με μικρότερη δυσκολία.

Διατηρούμε μια ελαφρά πίεση στο μεταλλικό κάλυμμα για μερικες ωρες ωστε να κολλήσει σωστα.

2012-01-30-20h54m16.JPG

Πλεον ειμαστε ετοιμοι για να απολαύσουμε. Μια δοκιμή θα μας πείσει:

2012-01-30-20h41m39.JPG

Horace goes skiing

2012-01-30-20h53m15.JPG

2012-01-30-20h53m35.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάρα πολύ καλή δουλειά!

Απ' ότι βλέπω, το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, οπότε αξίζει τον κόπο.

Μια ερώτηση: το μεταλλικό καπάκι τελικά πώς το άνοιξες? Να υποθέσω δε μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο διαλυτικό, ε?
 
Πλαστικα και διαλυτικα δεν ειναι καλο μειγμα... Εχω ενα πλαστικο εργαλειο που χρησιμοποειται για να ανοιγεις φορητα κλπ χωρις να τα γδαρεις και να κανεις ζημια. Αυτο χρησιμοποιησα και πολυ-πολυ σιγα το ξεκολλησα.

Παντως και να το στραβωσει κανεις δεν εγινε τιποτα, υπαρχουν και για αυτο ανταλλακτικα!
 
A, νομίζω το ξέρω το εργαλείο: είναι σαν πλαστικό νυστέρι, ε? Είχα και το έχασα κάπου! :(

Όσο για το πλαστικό, δεν το ήξερα (που βέβαια θα έπρεπε να το φανταστώ, αλλά έχω μερική άγνοια με αυτά τα πανέμορφα μηχανάκια! :) ). Νόμιζα ότι ήταν μέταλλο σε μέταλλο! ;)
 
Πολυ καλη δουλεια και παρουσιαση !H αποκολληση του μεταλλικου καλυμματος πραγματι θελει υπομονη αγιου..αν δεν το εχεις δει δες και αυτο http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19959-%C5%F0%E9%E4%E9%FC%F1%E8%F9%F3%E7-%EC%E5%EC%E2%F1%DC%ED%E7%F2-%F0%EB%E7%EA%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%EF%F5-%E3%E9%E1-Sinclair-micr που μπορει να σε γλυτωσει(σε καποιες περιπτωσεις) απο αγορα νεας μεμβρανης
 
Ειπα να μην ανοίξω καινουριο thread.

Επειδη συχνά απο τις αποτυχίες μαθαίνουμε περισσοτερα απο τις επιτυχιες, ειπα να κανω μια προσπαθεια να επισκευασω μια μεμβρανη που ειχε κοπει σε ενα σημειο.

Δυστυχως ειχε κοπεί τοσο ψηλα που το κλασσικό κόλπο να κοψουμε την χαλασμενη ακρη δεν μας βοηθαει.

Ειπα να χρησιμοποιησω την αγώγιμη κόλλα που ειχα αγοράσει καποτε.

2018-10-01-01h21m23.JPG

Ειχε ξεραθεί απο την αχρηστία, αλλα ακολουθώντας τις οδηγιες έριξα μερικες σταγόνες νερο και ανακάτεψα καλα.

Χωρίζοντας την μεμβράνη στα δυο, αποκάλυψα την αγώγιμη επιφάνεια.

2018-10-01-01h21m11.JPG

Επιβεβαίωσα με το πιστο μου πολυμετρο οτι δεν υπαρχει πλεον συνεχεια εκατερωθεν του προβληματικού σημείου.

Με μια οδοντογλυφίδα περασα την αγώγιμη κόλλα στις πεντε γραμμές και την άφησα να δέσει για αρκετες ωρες.

2018-10-01-18h03m35.JPG

Δεν αλλαξε κατι και ετσι εκανα ενα δευτερο περασμα με την κολλα απο πανω, και αυτο χωρις αποτελεσμα.

Οπως παντα YMMV αλλα για μενα η αγώγιμη κόλλα ηταν μια αποτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα