ZX Spectrum Plus

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
specplus128pf9.jpg


Θρυλικό μοντέλο της βρετανικής εταιρίας πούλησε και αγαπήθηκε από εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο!Με καινούρια , ανανεωμένη και δυναμική εμφάνιση μπήκε δυναμικά το 1984 στον χώρο των home micros την δύσκολη εποχή που ο ανταγωνισμός ήταν υψηλός!Ο νέος Spectrum ήρθε και πλαισιώθηκε δίπλα στα μεγαθήρια Commodore Amstrad και πέτυχε πολύ υψηλές πωλήσεις κυρίως της τιμής του που κρατιόταν χαμηλά αλλά και της πολύ εύκολης basic που είχε. Με ποιο επαγγελματικό πληκτρολόγιο σκληρού τύπου αυτή την φορά και την διατήρηση τις καινοτομίας τις τυπώσεως μιας εντολής με το πάτημα ενός και μόνο πλήκτρου o ZX Spectrum ήταν ο αγαπημένος υπολογιστής εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο , και συνεχίζει να αγαπιέται μέχρι και σήμερα!

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Έτος κατασκευής: 1984

Εταιρία: Sinclair

Χώρα: Αγγλία

Basic: Sinclair Basic

Cpu: Zilog Z80A

Speed: 3.5 MHz

Ram: 48k

Rom: 16k

Text Modes: 32 chars. x 24 lines

Graphic Modes: 256 x 192

Colors: 8 with two tones each (normal and bright)

Sound: 1 voice / 10 octaves (Beeper)

Ports: Expansion port, tape-recorder (1200 bauds), RF video out

Τιμή: Το 1984 κόστιζε στην Ελλάδα γύρω στις 45 χιλιάδες δραχμές
 
μετα τον spectrum128,ο plus ειναι το πιο ομορφο 8Bito μηχανακι!!
 
Μετα τον Atari 800XL , ο HitBit ειναι το πιο ομορφο 8bitο μηχανακι!!
 
ειδες που δεν εισαι αντικειμενικος? :D
 
Παροτι ο hitbit ηταν της ΣΟΝΥ ? :rolleyes:
 
Στα τέλη του 85 τα Χριστούγεννα είχα αγοράσει τον δικό μου 30.000 δραχμές + 6.000 δρχ με έξι original σε συσκευασία...
 
Εγώ τιμή δε θυμάμαι, αλλά ο δικός μου βρίσκεται ακόμη στα ανήλιαγα και προστατευόμενα από δράκους πατάρια μου.

Να τον κατεβάσω να δούμε αν παίζει ακόμη;
 
Πάντως από τον δικό μου τον απλο 48Κ δεν παίρνω σήμα στην τηλεόραση. :icon_cry:
 
Αν ψαξεις λιγο το φορουμ θα δεις τα επικινδυνα συμπτωματα.

Εχει συζητηθει αρκετα το θεμα.

Οπως και να εχει,ποσταρε να βοηθησουμε
 
Defkalion είπε:
Εγώ τιμή δε θυμάμαι, αλλά ο δικός μου βρίσκεται ακόμη στα ανήλιαγα και προστατευόμενα από δράκους πατάρια μου.
Να τον κατεβάσω να δούμε αν παίζει ακόμη;
Καλά !! Ακόμα στο πατάρι τον έχεις???
 
Είναι θαμμένος πίσω από κάτι θηριώδιες σακκούλες γεμάτες Pixel & User!! Υπάρχει κίνδυνος κατολίσθησης αν πάω να βάλω χέρι!
 
Μετά από χρονια τρυπωμένος στο χρονοντούλαπο σκονισμένος και λυπημένος ο ZX μου βρήκε και πάλι την πρωτινή του δόξα.

Μετά από ένα καλο καθάρισμα μέσα-έξω,θα μπει σε περιωπή θέση της προσωπικής μου συλλογής.

Κοιτάξτε ομορφιά!

@SPECT1.jpg


@SPECT2.jpg


@SPECT3.jpg


@SPECT4.jpg
 
Πω πω τσίλικος ένα θαύμα..Ερώτηση..τώρα που τον άνοιξες το πληκτρολόγιο δουλεύει?
 
και με composite hack βλεπω...well done
 
Πίσω
Μπλουζα