Άλσος Ν. Φιλαδέλφειας-Ζωολογικός κήπος

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.766
Αντιδράσεις
1.229
Το άλσος Ν. Φιλαδέλφειας έχει ιστορία πολλών ετών. Την περιόδο 1985-1997 λειτούργησε εκεί μεγάλος ζωολογικός κήπος με πλήθος ζώων από όλο τον κόσμο. Από το 1992-93 ο ζωολογικός κήπος έπνεε τα λοίσθια καθώς τα ζώα ταλαιπωρημένα ψοφούσαν μέχρι που το 1997 έκλεισε και επίσημα. Θυμάμαι αρκετές επισκέψεις που κάναμε οικογενειακώς από το 87 έως το 93 και τουλάχιστον μια φορά το χρόνο. Στο άλσος υπάρχει και τενχνητή λιμνούλα. Έχω χρόνια να το επισκεφτώ, απλά θυμάμαι να υπάρχει ένα μαγαζί τύπου καφετέρια στην είσοδο του πάρκου, ενώ υπήρχαν πολλοί μικροπωλητές με μαλλί της γρίας και φρέσκο ποπ-κορν στο κλασικό άσπρο σακουλάκι με κόκκινες ρίγες και μπλε γράμματα. Εξαιτίας των πολλών παιδιών, κοντά στη λίμνη υπήρχε και κατάστημα (κλασικό των 80ς, 90ς)  με τα κλασικά παινχίδια που συναντά κανείς σε πλανόδιους. (κάρτες υπερ ατού, φιγούρες πλαστικές καραγκιόζη, κουκλάκια, οπαδικά μπρελόκ κτλ). Στο άλσος είχαν γυριστεί και ταινίες. Δυό που μου έρχονται άμεσα στο μυαλό είναι, το τέλος της ταινίας με τον Ψάλτη τρελός είμαι οτι θέλω κάνω και μια σκηνή με τον Τσάκωνα από τους πόντιους. Αφορμή για το πόστ ήταν αυτό το βιντεάκι:

 
Εγώ γιατί νομίζω ότι υπήρχε ζωολογικός κήπος και τη δεκαετία του 70; θυμάμαι ήμουν  νήπιο και είχα παρομοιάσει την οδοντοστοιχια της καμήλας που υπήρχε εκεί με τα δόντια του παππού μου και όλοι γελάγανε εκτός από τον παππού! Θυμάμαι επίσης τα παγώνια που κυκλοφορούσαν ελεύθερα σε όλο τον κήπο και κάποιες κυρίες να τα κυνηγάνε για να τους μαδήσουν τα φτερά της ουράς τους προκειμένου να τα βάλουν σε βάζο αντί για λουλούδια (πρέπει να ήταν τρελή μόδα τη δεκαετία του 70).
 
Οι ουρές παγωνιών ήταν μόδα και νωρίτερα. Εμείς είχαμε κάμποσες σε ένα τεράστιο βάζο (που έμαθα έπεσε και έσπασε στο σεισμό του 1981, μοναδική ζημιά) που τις είχαμε από παγώνια του κήπου του μοναστηριού της Κάτω Παναγιάς στην Άρτα. Δεν είχαν κυνηγήσει τα παγώνια οι γονείς μου για να τους μαδήσουν τις ουρές, τις είχαν νόμιμα: Δώρο από την ηγουμένη Αγνή (αναφέρω το όνομα διότι ήταν φοβερός τύπος, πρέπει να είχε αφήσει ιστορία στην πόλη) αρχές της δεκαετίας του 1960. Συνδυάζονταν καλλιτεχνικά με στάχυα. Και τα δύο διακοσμητικά στοιχεία μάζευαν φοβερή σκόνη.

Αλλά δεν θυμάμαι να υπήρχε ζωολογικός κήπος τη δεκαετία του 70. Ίσως να υπήρχαν βέβαια από τότε λίγα ταλαίπωρα ζώα σε κλουβιά, όπως στον εθνικό κήπο, ανάξια λόγου, που αργότερα να αυξήθηκαν και να τα βαφτίσανε ζωολογικό κήπο.
 
Προς τα τέλη των 70ς ήταν μόδα οι καμήλες στην Ελλάδα. Μπορεί και να είχε φαληρίσει κάνα τσίρκο και τις έπαιρναν από εδώ και από εκεί. Τον ζωολογικό κήπο όπως τον θυμάμαι εγώ στα 90ς ήταν κανονικότατος, μεγάλος και με πολλά ζώα. Λεοντάρια, τίγρεις, πολλά είδη πιθήκων, στρουθοκάμηλοι, ζέβδρες, αρκούδες, άγρια πτηνά, γίδες και πρόβατα, παγώνια να περιφέρονται. Δε θυμάμαι αν υπήρχαν ελέφαντες και καμήλες
 
Τη δεκαετία του 80 βγαίναμε ραντεβού στον ζωολογικό της Φιλαδέλφειας. Βόλτα και μετά φαγητό στη Δεκελείας στο fast food IGUANA.... 
 
Προς τα τέλη των 70ς ήταν μόδα οι καμήλες στην Ελλάδα. Μπορεί και να είχε φαληρίσει κάνα τσίρκο και τις έπαιρναν από εδώ και από εκεί. Τον ζωολογικό κήπο όπως τον θυμάμαι εγώ στα 90ς ήταν κανονικότατος, μεγάλος και με πολλά ζώα. Λεοντάρια, τίγρεις, πολλά είδη πιθήκων, στρουθοκάμηλοι, ζέβδρες, αρκούδες, άγρια πτηνά, γίδες και πρόβατα, παγώνια να περιφέρονται. Δε θυμάμαι αν υπήρχαν ελέφαντες και καμήλες
Ελέφαντες δεν υπήρχαν.
Καμήλες ναι.
Έχω και φωτό αρχές του '70 στην μάντρα που ήταν κλεισμένες.

Τη δεκαετία του 80 βγαίναμε ραντεβού στον ζωολογικό της Φιλαδέλφειας. Βόλτα και μετά φαγητό στη Δεκελείας στο fast food IGUANA....
Και στο PACK MAN και στο Cookie.
 
@scenicmike Μα ο ζωολογικός κήπος δημιουργήθηκε μέσα του 80. πιο πριν στο άλσος νέας Φιλαδέλφεια υπήρχαν μόνο καμήλες; Αν έχεις φωτογραφικό υλικό ανέβασε το
 
ελεφαντες; σιγουρα δεν υπηρχαν ,καμηλες ναι
εκτος αν αυτες τις αποκριες ντυθηκαν ελεφαντες
 
Τα αλλά ζώα δεν τα πολυθυμάμαι, αυτό που μου είχε κάνει μεγαλυτερη εντύπωση ήταν ένας κόκκινος παπαγάλος Μακάο. Πρέπει να ήταν ατραξιόν γιατί θυμάμαι κάτι κυρίες να τον ταΐζουν κέικ. Επίσης "μίλαγε", με λεξιλόγιο ακατάλληλο. Όσο τους έβριζε, τόσο γελαγαν και τον τάιζαν. Όλο αυτό με άφηνε αδιάφορη, εγώ χάζευα τα υπέροχα χρώματά του. Νομίζω αργότερα τον έκλεψαν (ή έτσι μου είπαν για να σταματήσω να τους ζαλίζω επειδή ήθελα να πάω να τον ξαναδώ)
 
  • Like
Reactions: Ace
Τα αλλά ζώα δεν τα πολυθυμάμαι, αυτό που μου είχε κάνει μεγαλυτερη εντύπωση ήταν ένας κόκκινος παπαγάλος Μακάο. Πρέπει να ήταν ατραξιόν γιατί θυμάμαι κάτι κυρίες να τον ταΐζουν κέικ. Επίσης "μίλαγε", με λεξιλόγιο ακατάλληλο. Όσο τους έβριζε, τόσο γελαγαν και τον τάιζαν. Όλο αυτό με άφηνε αδιάφορη, εγώ χάζευα τα υπέροχα χρώματά του. Νομίζω αργότερα τον έκλεψαν (ή έτσι μου είπαν για να σταματήσω να τους ζαλίζω επειδή ήθελα να πάω να τον ξαναδώ)

Πέτρο τον έλεγαν τον παπαγάλο και νομίζω ήταν ένας golden-blue μακάο, όχι scarlet (κόκκινος) αν και πάντα νόμιζα ότι βρισκόταν στον εθνικό κήπο. Αααχ γεράματα...
Όντως τον είχαν κλέψει και λίγο καιρό αργότερα, ξαναβρέθηκε. Το είχα διαβάσει σε κάποιο μονόστηλο από εφημερίδα εποχής και νομίζω ότι τον επέστρεψαν οικειοθελώς μεν, στα κρυφά δε, ακριβώς όπως τον είχαν κλέψει. Μάλλον θα είχε χαλάσει τον κόσμο με τις φωνές του και σίγουρα δεν θα ήταν εύκολο να κρατάει κάποιος ένα τέτοιο πουλί στην αφάνεια, από γείτονες και συγγενείς, ειδικά τον Πέτρο που τον γνώριζε όλη η Αθήνα. Να σημειώσω εδώ, ότι η φωνή ενός μακάο ακούγεται μέχρι και σε ακτίνα 8 χιλιομέτρων. :shocked:
Στις εικόνες αριστερά ο golden-blue μακάο, δεξιά ο scarlet.

Blue-and-Yellow-Macaw.jpg peanut.jpg
 
Πέτρο τον έλεγαν τον παπαγάλο και νομίζω ήταν ένας golden-blue μακάο, όχι scarlet (κόκκινος) αν και πάντα νόμιζα ότι βρισκόταν στον εθνικό κήπο. Αααχ γεράματα...
Όντως τον είχαν κλέψει και λίγο καιρό αργότερα, ξαναβρέθηκε. Το είχα διαβάσει σε κάποιο μονόστηλο από εφημερίδα εποχής και νομίζω ότι τον επέστρεψαν οικειοθελώς μεν, στα κρυφά δε, ακριβώς όπως τον είχαν κλέψει. Μάλλον θα είχε χαλάσει τον κόσμο με τις φωνές του και σίγουρα δεν θα ήταν εύκολο να κρατάει κάποιος ένα τέτοιο πουλί στην αφάνεια, από γείτονες και συγγενείς, ειδικά τον Πέτρο που τον γνώριζε όλη η Αθήνα. Να σημειώσω εδώ, ότι η φωνή ενός μακάο ακούγεται μέχρι και σε ακτίνα 8 χιλιομέτρων. :shocked:
Στις εικόνες αριστερά ο golden-blue μακάο, δεξιά ο scarlet.

Προβολή συνημμένου 254661 Προβολή συνημμένου 254662

την γνωριζω και εγω την ιστορια και ειναι ετσι ακριβως οπως το περιγραψατε
 
Πέτρο τον έλεγαν τον παπαγάλο και νομίζω ήταν ένας golden-blue μακάο, όχι scarlet (κόκκινος) αν και πάντα νόμιζα ότι βρισκόταν στον εθνικό κήπο. Αααχ γεράματα...
Όντως τον είχαν κλέψει και λίγο καιρό αργότερα, ξαναβρέθηκε. Το είχα διαβάσει σε κάποιο μονόστηλο από εφημερίδα εποχής και νομίζω ότι τον επέστρεψαν οικειοθελώς μεν, στα κρυφά δε, ακριβώς όπως τον είχαν κλέψει. Μάλλον θα είχε χαλάσει τον κόσμο με τις φωνές του και σίγουρα δεν θα ήταν εύκολο να κρατάει κάποιος ένα τέτοιο πουλί στην αφάνεια, από γείτονες και συγγενείς, ειδικά τον Πέτρο που τον γνώριζε όλη η Αθήνα. Να σημειώσω εδώ, ότι η φωνή ενός μακάο ακούγεται μέχρι και σε ακτίνα 8 χιλιομέτρων. :shocked:
Στις εικόνες αριστερά ο golden-blue μακάο, δεξιά ο scarlet.

Προβολή συνημμένου 254661 Προβολή συνημμένου 254662
Ήμουν σχεδόν σίγουρη για το όνομά του, αλλά δεν το ανέφερα λόγω του "σχεδόν". Πολύ πιθανο να ήταν μπλε. Δύο μακάο θυμάμαι από εκείνα τα χρόνια, ο πρώτος ήταν ο Πέτρος και ο δεύτερος ένας σε pet shop στο κέντρο της Αθήνας, ο ένας ήταν μπλε και ο άλλος κόκκινος και μάλλον μπέρδεψα το ποιος ήταν ποιος! Πάντως δεν ήταν μόνος του στο κλουβί, ήταν απλά ο μεγάλος σταρ!
 
Πίσω
Μπλουζα